Aile Planlaması 3 aylık korunma iğnesi,depo-provera

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Yerinde olsa kullanmazdim...
Cok yan etkisi var, farzet bu yan etkiler sana vurdu ve buna tam 3 ay boyunca katlanmak zorundasin, geri dönüsü yok bi kere vurdurdun o igneyi ve mecburen 3 ay cekmek zorundasin...
Bende kullanmak istiyordum, cünkü bunu kullandiginda adetin cok cok az geliyor diye duymustum, sonra ögretmenime danistim ve bana tek dedigi SAKIN ama SAKIN yaptirma...
Onun sözüne ve bilgisine güverenek uzak duruyorum simdi...

bak canım benim doktorun ne der bilmiyorum ama ben de hormon testi yapıp ondan sora kullandım geçen sene başlamıştım doğru dürüst adet göremedim ne adetten bişey anladım nede temizliğimden adettende kesilmeye başladım buda sinir yaptı. hiç tavsiye etmiyorum 17 kasımda bıraktım aşırı kanama yaptı bu seferde şuan sıkıntısını çekiyorum birdaha kullanmam kullananada tavsiye etmem .
kadın olmakta ne zormuş canım:))

:eek:klava:meraba arkadaşlar bu size anlatacağım biraz garip gelecek ama doğru bugün sonuçlandı ben 3.5 yıldır hap kullanıyodum ve dedilerki bu iğneler haptan daha iyi ve bende iğneye başladım 4 aydır ilk üç aydır düzensiz ara kanamaları gördüm ve bu ayda olmadım 8 gün geçinçe bende korktum sonra test çubuğunda hamile olarak çıktı ve kan tahlili verdim ondada hamile çıktım ilk işim yarın bi kadın doğuma gitmek olucak ama bana söylermisiniz ben gerçekten hamileysem bunun çocuğada banada bi zararı olucakmıdır ve birde bu şekil olaylara rastlayan varsa acele cvp bekliyorum lütfen acele çok korkuyorum arkadaşlar umarım yanılmışlardır

belçimcim hayırlısı neyse öyle olsun bende doğumdan sonra iğne vurdurdum ilk adetim 13 gün sürdü bu ay da daha olmadım ya öle hamile kalma riski bu kadar çok mu bu iğnelerde yarın sonuçları hemen yaz emi canımcım.

merhaba arkadaşlar,bütün yorumlarınızı okudum tek tek,ve ben de maalesef DEPO PROVERA iğnesinin mağdurlarından biriyim.05.12.2005 yılında kızım oldu ve 2 yıl sürekli bu iğnelerden yaptırdım.hamilelik ve sonrası bu iğnelerle beraber 3 seneyi geçik bir süre adet olmadım.ana sağlık merkezinde bir kadın doğumcuya gittim ve konuştum.adet olmamı beklemeden hemen spiral taktı,bundan 1 hafta sonra adet olmaya başladım,11 gün süren şiddetli kanama sonucu hemen doktora gittim ve bana spiralin kaydığını söyledi,çıkardılar.sonra haplara baladım 7 ay kadar hap kullandım,onlarda da horman çokmuş,son 3 ayda aşırı kanamam oldu hadi bakalım bu sefer yine hapöları da bırkatım doktorla konuştum tekrar 3 aylık iğnelere yönlendirdi ve yine iğne vurdurdum.iğneyi vurulduğum ay hemen adetten kesti ve inanılmaz sinir ve baş ağrısı yapıyor uyuyamıyorum.yarın da iğnemin süresi doluyor ama vurdurmucam.
az önce doktordan geldim,özel bir muyanehaneye gittim.doktor bana adet olana kadar bekle ve sonra adetliyken spiral takarız dedi.

şimdi içime de bir kurt düştü,eşim dün gece korunmadı ve yarın da iğne günüm normalde,iğne etkisini kaybetmiş midir,hamile kalır mıyım diye korkuyorum,bir de adet olana kadar beklicem,bu sürede haplara başlasam yarın nasıl olur,hem hapların düzene soktuğunu öğrendim,adet olunca koşucam hemen spiral taktırmaya:))

3 aylık iğneyi ilk defa yaptırdım ve sadece 1 ay yaptırdım.iğneyi yaptırdığımdan itibaren 6 aydır adet görmüyorum.iğneyi yaptırdığım zamndan itibarende eşimle birlikte olma isteğim yok ve bu bende büyük bir sorun bu sorunumunda iğneyle bi alaksı olup olmadığını çok merak ediyorum??? ve böyle bir şikayetide kullanan kişilerden duymadım,bu şikayette yan etileri arasında var mı? ve de bu süre içindede kilo alımım oldu ne yazık ki.

kizlar benim bu korunma yöntemleriyle ilgili hic bi bilgim yok..ilk kullananlar icin ne önerirsiniz? ignemi hapmi ?

selam arkadaşlar,bende yaklaşık 6 ay önce düşük yaptım ve bi müddet hamile kalmamak için depo proverayı ilk kez ve sadece bir ay kullandım.ancak bi daha kullanmayacam çünkü bebek istiyorum artık.bir an önce hamile kalmam için bana dua edin.yerimseniben

canım bende bu iğneyi yaptırdım ama 4 aydr lekelenmem var bir türlü gecmedi ilaç kullandım halada aynı ve doktorun biri bana iğne rahim duvarlarını kurtmuş canlanmak için kan seklinde kendini atıyor dedi sakın yaptırma yani git bir saglık ocagına aile planmasında ki hemsireler bilgilendirir bu iğne herkese aynı etkiyi yapmaz ama zararo çok diebilirim

3 aylık korunma iğnesi,depo-provera yöntemi ile korunan arkadaşların bilgi paylaşımı..Şikayetleriniz,ne zaman vurulmalı,Yan etkileri nelerdir?

cnm bende ilk çocugumdan sonra kullandım bu igneden felaket dercede düzensiklik oldu 1 hafta arayla regl oluyodum ped bile kar etmiyodu kızımın bezlerinden koruodum yan etkilei çok fazla kilo v.s doktoa gittim hap yada jinekolojik bir problemin yoksa spiral en iyisi ben hiç memnun kalmadım :KK50:

bende ilk kez kullandım gecen ay ve bu ay adet görmedim aşırı sinir ve eşime karsı ısteksızlık oluyor bir daha bişeyi arastırmadan kullanmıcam

ne berbat bir iğneymiş bende doğumdan 6 ay sonra yaptırdım 3 ay boyunca her gün leke oldu kokulu birde eşimde bende arhatsız olduk isteiğimi öldürdü sinir kilo baş ağrısı depresyon yaptı..
iğne bittikten 2 gün sonra adet oldum ama sanki yeni doğum yapmışım gibi sürekli kanama ped yetiştiremedim 17-18 gün sürdü sonra 4-5 gün temiz kaldım ve yine adet oldum hemde şideetli bir ağrıyla şimdide karnımda şişlik kaldı adet olduğum zamandan beri acaba hamilemiyim diye korkmaya başladım

bende yeni doğum yaptım ve kesin olsun diye iğne vurdurmayı düşünüyordum yazanları okuyunca vazgeçtim. bide sağlık ocağındaki hemşire kanamayı kesiyormuş,kilo aldırıyormus deyince" hayırr canım yok öyle bişeeyy"" demişti!! 2gün sonra vurulmaya gidecektim iyi ki arastırmışım. zaten hamilelikte 24 kilo aldım yarısını verdim daha . böyle riskler varsa gözee alamamm!! eşim korunsun diyeceğim onada güvenemiyorum. ben spiral mi neydi onu araştırayım bide offff!!!

kasım ayında bir gaflette bulunup bu iğnelerden oldum.6 aydır kanamam kesilmedi.kaç doktora gittim nafile.psikolojim bozuldu artık.biri bu iğnelerin yan etkisi olduğunu söyledi,bir diğeri nedeni belirsiz kanama dedi.şimdi mecburen östrojen takviyesi alcam kesilmesi için.zarar üstüne zarar.
her gittiğim doktor bir de smear testi yapalım dedi,kanma durmadığı için o da yapılamıyor.ona da canım sıkkın..aman diyorum uzak durun

Emziriyorum diye 3 aylık iğne Depoproverayı vurdurdum. Hemde çok rahat bir iğneyle korunma işini halletmiş oluyorum diye sevinerek. Maalesef iğneyi vurdurduktan sonra 1 yıl regl olmadım. 1 yıl sonra da düzensiz bir şekilde ara ara kahverengi regl oldum. Şimdi iğneyi vurunalı 15 ay oldu. 10 gündür az bir şekilde güde 1-2 defa kan geliyor. Dr a gittim. Orgametril diye bir hormon ilacı verdi. 20 gün kullan 20 günün sonunda regl olacaksın dedi. Ayrıca ultrasonda bir beze gördüğünü söyledi. Yurtdışındaki bir Dr a gittiğim ve de Dr un ingilizcesi iyi olmadığı için detaylı konuşamadık. Tr de tekrar dr a gidicem 1 ay sonra. Ne sıkıntılıymış. Keşke hiç vurdurmasaymışım:KK25:

Sanırım bu iğneden en çok çekenlerden birisi de benim. 25 nisanda ilk dozunu vurdurdum ikinci dozu da 18 temmuzda ancak ikinci dozu vurulduğumda 10 günlük regl halim devam ediyordu. İkinci 3. dozdan sonra tamamen azalır kesilir vs.dediler. İlk zaman 40 gün regl olmadım sonra normal bir regl yaşadım ve şimdi 2 aydır regl hiç kesilmedi. 20 günlük regl iken özel doktora gittim bana metiler ve antibiyotik verdi enfeksiyon olmuş hem de pıhtıların var polip mi pıhtı mı içini boşaltacaz dediler. Boşalttılar hem de ne boşaltmak 4 gün sonra kontrole gittim ama daha gecesinden hayatımda yaşamadığım bir kanamam oldu ki benim kanamalarım hep çok yoğundur bu sebeple bu iğneyi seçmiştim. Ancak inanılmaz pıhtılar durmayan musluk gibi kanamayla acil kürete oldum kürtaj işlemi hani rahim içini temizlemek için. Sonrası yine metilere devam edildi ama kürete hem kanamayı durduracağı yerde durdurmadı, hem de 3 gün sonra neredeyse ölmek üzere olan bir kan sayımıyla, bu sefer de araştırma hastahanesine kaldırıldım. 4 gün orada kaldım, ilk 3 ünite kandan sonra bile ortalama 12 15 olması gereken kan sayımım, 6 idi yani kanları almasam 3 lere düşmüştü daha da gidiyordu şok sınırı ameliyat bile edemeyeceğiz dediler şükür olabildim 5 ünite kanla çıktım oradan. İkinci küretemi oldum, yine kanamam tam kesilmedi, o ara cyclo denen ilaç kullanıyordum hormon düzenlesin diye, aşırı patlamalar olmadı bu sefer ancak kanamam hala durmadı. Sonra doktorumu değiştirdim başka bir doktor o da orgametril günde 3 doz verdi. İlk kürete sonucu gestagen etkisinde endometrium yani bu ilacın hormonu ve başka da ne kist ne miyom en ufak bir sorun yok, sadece hormon etkisi. İkinci kürete sonucu da aldım onda da yine aynı sonuca bir de endometrit eklendi, yani rahim iltihaplanması. 2 aydır tek ağrısız günüm yok. İlaçlar da hastalığın kendisi de aşırı gerginlik yarattı. Hayatımı alt üst etti. Şimdi 3 doz orgametrile rağmen tam kesilmedi, sürekli lekelenmelerim var ve ilacım bitip de normal daha yoğun regl olunca gideceğim üçüncü kürete ve bu sefer de mirena takılacak o da iyi gelmezse :KK43: Doktorum ikinci bir çocuk yapacak hale getirelim de sonra olmadı alırız rahmi dedi. Çünkü şükür bir kızım var ama iğneden sonra bir daha korunmayacaktım. o da olmazsa zaten Allah kızıma sağlık versin diyeceğiz. Çünkü rahim iltihaplanması sürekliliği iç karına kadar gidebilen bir enfeksiyon.

Uzun oldu ancak kimse benzer şeyleri yaşamasın diye, hatta bunu yazabilmek için üye oldum. Lütfen son çare ise düşünün ve hem iyi bir uzman kadın doğumcudan, hem de endokrinoloji bölümüne iyice hormonlarınızı baktırmadan vurulmayın. Bir de daha önce 3 ay, 6 ay kanamam durmadı diyenler, lütfen son durumlarınızı yazabilir misiniz?

3 aylık korunma iğnesi,depo-provera yöntemi ile korunan arkadaşların bilgi paylaşımı..Şikayetleriniz,ne zaman vurulmalı,Yan etkileri nelerdir?

Ben doktorla özellikle konuştum. Bu iğnelerin korunma yöntemlerinden en sağlıksızı olduğunu söyle. Asla önermiyorum dedi. Ben göze alamadım bu tehlikeyi. Sizi bilemem...

merabalar.. benim bebiş de altı aylık oldu... aylık iğne yaptırdım ilk defa.. adetin ilk günü ... (2.adet görüşüm)... sütüm çok azaldı... güzel sütüm vardı... şimdi 3te bire düştü neredeyse... sabah kalkıp devam sütü yapıyorum ... yetmiyor... :KK43: kilo yada sinir vs yapmadı ama... sütler gitti ... :KK43:

Merhaba ben 3 aylık korunma iğnesini 2 kez vurdurdum yani 6 ay korundum tam hatrlamıyorum ama bırakalı en az 3 ay oldu hala adet görmüyorum kullanıp bırakanlar ne zamn adet gördünüz acaba bilgilendirir msnz şimdidem teşekkürler

Merhaba ben 3 aylık korunma iğnesini 2 kez vurdurdum yani 6 ay korundum tam hatrlamıyorum ama bırakalı en az 3 ay oldu hala adet görmüyorum kullanıp bırakanlar ne zamn adet gördünüz acaba bilgilendirir msnz şimdidem teşekkürler
bende bır ara o sekılde korunuyodum denemı cok sarstı ,bıraktım sonrasında bu konuda eşlerimiz cok bencil bence :KK43:

X