3 yaşını geçen çocuğum hala devam sütü kullanıyoruz.

İnek sütü şart değil ki. Yoğurt yiyorsa hatta daha iyi. Yemeğini düzgün yiyorsa bence çok dert etmeyin. Dediğim gibi emzik ve mama tecrübem yok nasıl biraktirilir bilmiyorum ben büyük cocuklarimda memeyi yara bandı kapatıp yara oldu diye kesmiştim öyle birşey deneyebilirsiniz. Ama devam sütünü keyfi içiyorsa bırakın içsin ne zararı olur ki. Çikolata cips veriyorlar o yaşta çocukların eline, ondan iyidir bence.

Bizim kızda sütü bırakmadı geceleri istiyor bende bıraktıramadım bunu nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Doktor içmesin dedi ama uykusundan uyanıp istiyor

Benim en buyuk hatam biberonu iki yasina kadar devam ettirmek oldu herhalde direk alistirma bardagina erkenden gecmem gerekiyordu emzigi bile. Simdi 3 yasina gelmis cocuktan bi anda biraksin istiyorum . Tecrubesizlik iste. Devam sutunu de 2 yasindan sonra birakmam lazimdi ben hep o mamalarin numaralarina kanip asama asama devam ettim zaten emmedi de 6 ay yarim yamalak onun uzuntusu biraz da.. hic devam sutunu eksik etmedim.

Mamayı bırakınca süte geçer emin olun. Geçmese benim yeğenim geçmezdi ağzına sürmezdi normalde mecbur kaldı mamanın boşluğunu onla doldurdu

Yogurdu da yemiyordu da ona israrla alistirdim sevmese de yiyor az da olsa yemegin yaninda. Peynir falan da yine yiyor sart degil tabi suan biraksa illa sut icmesi gerekmiyir bazen devam sutunu de aksamlari icmeyi unutuyor o hatirlatmadan ben hic vermiyorum. Bazen 2 3 gece unutuyor ama bazen de gun icinde her yemegin ustune istiyor. Bi zarari yok aslinda tek sikinti biberonla icmesi biraz da pahali olmasi ama dediginiz gib sacma sapan seyler yiyip icecegine onu icsin benim icin de sorun degil. Sonu gdlmez diye korkuyoru biraz 4 5 fln giderse o zaman garip olur gercekten

Bence kimseyi umursamayın cocuga zararı yoksa kimi ne ilgilendirir ki?
Kime ne bezden emzikten
Sağlıklı olduğu sürece hangi yetişkin emzik bez biberon kullanıyor hazır olduğu zaman bırakır

Yillar once anneannemden duymuştum 14 yaşindayken geceleri gizli gizli emzik emiyormuş komşunun oğlu, annesi dertleniyormuş.

Saçma sapan takinti geliştiren cocuklar oluyor ama bunu bilmek çoğu zaman mumkun olmuyor. O aklima geldi siz soyleyince.

Bende ilk bebeğimle sizinle aynı durumu yaşadım bezide 3bucuk yasinda bıraktık biberonla besleniyordu maalesef bende çevremden duyuyordum hep okula giderkendemi bezliceksin vs.
Kizim cok zeki bi çocuktu ama alışkanlıklarından vazgeçmesi cok zordu simdi 2.sinifa gidiyor zehir gibi yalnız arka dişlerinde çürüğü cok oldu biberon gec biraktigimizdan dolayı olabilir diye düşünüyorum
Oglumda hemen 1 yas sonrasi bardağa basladim kolay kabullendi bezi de hemen birakti her cocuk farkli sizin anneliginizle alakalı değil oyle dusunmeyin lutfen

Muhtemelen bir tramvasi ya da başka bir problemi vardır şimdilerde doktorlar 1 yaşında bile emzik bıraktırin teklifi sunabiliyor bence 3 yaş paniğe kapilacak bir yaş değil ya, her çocuk farklı değil midir
Tabiki belli yollar izlenir ama doğru zamanda önemli diye düşünüyorum. Sadece emzik tuvalet eğitimi değil tüm gelişim aşamaları öyle degilmidir

belki sutu ile bir seyler yapsaniz birlikte o zaman farkli dusunur, atiyorum onun sutu ile pankek yapin, birlikte yapin o da gorsun koydugunuzu, bugun sutu pankeke koyduk annecim falan diyip anlatirsiniz,
tamamen kesmenize de gerek yok, azaltin sadece,
o da baska seylerden de bolca yesin, her seyden vitamin mineral alsin diyerek.

hem de aksam ogununden sutu kaldirabilirseniz WC egitimi acisindan da faydasini gorursunuz.

Benim kızımda bu ay 3 yaşına girdi. 2bucuk yaşına kadar mama içti inek sütünü ağzına koymuyordu. Beni de hiç emmedi. Mama hazırlarken içine süt de koydum, giderek süt miktarını artırdim öyle alıştı. Tam 2bucukta tamamen süte geçtik. Benimki gün içinde de istiyor. Zorla yemek yedirip unutturuyorum. Gece yatmadan mutlaka içiyor. Bazen sabaha karşı kalkıp istiyor falan. Bıraksam sadece sütle beslenir. Bezimizde hâlâ duruyor. Yazın ugrasamadim çünkü kardeşi oldu. Biraz zor dönem geçirdik. 1bucuk ay önce biraz uğraştım. Zorla oturdu yaptı bir kaç kez ama sonunda bez diye ağladı hep. 15 tatilde evdeyken biraz daha uğraşacağım. Yaza kalmasın istiyorum. Bir tek emzik yok bizde onun yerine uykuya geçerken parmak emiyoruz. Bana da mamayı bırak diyip durdu herkes dinlemedim çocuk istiyor ne yapayım. Şimdi de bezi bırak diyorlar. Ben sanki çok memnunum 2 çocuk beziyle uğraşmaya kimsenin moralini bozmasina izin verme. Anne olarak onu en iyi sen anlarsın

Şu çevre herseye burnunu sokmasa olmuyor sanki. Canım sen onu bunu boşver bırak içsin çocuk sonuçta zararlı bişey degil diğer öğünlerini de yiyorsa. Benim oğlumda 4 buçuk yaşına kadar içti sonra bi gün gelip anne ben büyüdüm artık icmiyecegim dedi .

Her seyi yiyor yemede sikinti yok sadece sabah ve aksam ekstradan devam sutu icmek istiyor ibek sutune gecmemiz gerekirdi hic gecemedik

Herşey bir yana inek sütü de ahım şahım bir gıda değil. Allerjisi hormonu derken insanlar keçi sütlerinin bile peşine düştü, normal yemeğini düzgün yesin yeter ki.

Sütte sunum da önemli.
Mesela ben geleneksel kaynatılmış soğutulmuş sütü hiç sevmem, illa ki soğuk olacak.

Devam sütlerinin/mamalarının içinde şeker de çok oluyor, ondan bırakmama ihtimali yüksek.

Birde herşeyi kademeli kesin. Hepsi bir anda olursa çok çok zorlanir. Mesala tuvalete yazın baslayacaksaniz ondan önce ya da sonra devam sütünu kesin aşama aşama olsun. Emziği de aynı şekilde

Onlari yiyor ayrani da cok olmasa da iciyor sutu hic sevmiyor tiksiniyor gibi davraniyor. Biraz da olsa inek sutu icmesini isterdim bi yastan sonra a miktarda icerse onun da cok faydasi var diye biliyorum.
Yani zamanla alisabilir çok istiyorsaniz. Benim oğlumda tam aksi süt içmeyi çok seviyordu . Doktor süt yerine ayran ,kefir icirin çocuk da anemi yapar süt demişti .kefirin içine meyve ezip suyunu da koyabilirsiniz belki sever

Bu kadar takılmayın . Herşey olur zamanla

Katılıyorum. Ama çok ağlıyor kıyamıyorum derken onlara iyilik yapmış olunmuyor. Biz genel olarak ağlayan çocuğa karşı zayıfız. Katılarak ağlıyor, çatlayacak gibi oluyor, nefesi kesiliyor, morarıyor... Dediğiniz gibi kararlı olmak lazım. Mesela içicem diye tutturup ağladığı sıvı süt değil de çocuğa fiziksel zarar vereceği kesin olan bir şey olsaydı, çocuğun ağlamasını umursamazdık. Zarar göreceğine ağlasın derdik.
Çocuk ağlar konu komşu rahatsız olmasın aman hemen susturalım diye panik oluyor anneler. Benim yaşadığım yerde ağlatarak ağlatmamayı öğretmek gibi bir kavram var. İki üç gün en fazla bir hafta sürüyor. Ama bu süreçte herkes anneye babaya destek oluyor. Bir çocuğu susturamadın yeter sizi mi dinliycez diyen yok. Herkes duruma anlayış gösteriyor.

Benim halam da torunu çayı çok sevdiği için hoşuna gidiyordu. Cahilliğe gel. Üç yaşında çocuk elinde biberon lıkır lıkır çay içiyor. Çayın zararı bir yana tahmin ettiğim gibi şekeri basmışlar içine. O çayı hiç şeker koymadan verin bakalım içecek mi dedim içer dediler ama içmedi tükürdü çocuk.

Yıllar önce çocuk doktorumuz 7 kiloyu geçen bebeklerin gece beslenmemesi gerektiğini söylemişti. İlk çocuk cahillik var, ben anlayamamıştım. Acıkıyor ki istiyor demekti benim için. Gece beslendiği zaman metabolizma harekete geçip çocuğun tekrar uykuya geçmesini engeller, çiş yapacağı için bezi ıslanır huzursuz olur yine uykuya dalamaz, en önemlisi alışkanlık olur her gece kalkmak rutin hale gelir demişti.
Görümcem de 3 yaşında biberonu çok zor bırakmış sonra da parmak emmeye başlamış. Ön dişleri hatta üst çene kemiği deforme olmuş 2,5 sene diş teli tedavisi görmüş.

Bazen ben mi çok katiyim diye düşünüyorum. Birşey hayırsa o hayırdır benim için..ki 2 numaralı oğlum çok ağlayan bir çocuktu . Emmeyi bırakamaz sanıyordum . Gece sık emme, gün içinde öyle. 2 günde haloldu. Konuştum anlattım . Uyku düzene girdi ,bana bağımlılığı azaldı. Hareketleri bile daha büyüdü . Bebeklikten çıktığını anladı.

Çevrem de çok derler yazık ağlıyor bu seferlik yap istediğini diye. Ama bir sefer yaparsan aglayarak yaptırdığını öğrenir çocuk. Konudan bağımsız ama bizim burda bir laf vardır , hepimiz hergun aglayacagimiza bir gün ağlasın birşey olmaz diye

Benim kuzenim 4_5 yaşlarındayken gece uykusuna geçmek için parmağını emiyordu. Gun içinde dehil. Sadece gece uykusuna geçerken.

Sonra diş hekimi dayım bunu görünce ibret olması amaciyla bize göstermişti. Kuzenimin ağzının tavani görünmüyordu. O kadar yukardı çıkmıştı ki damak değil adeta bir mağara vardı ağzında. Haliyle dişleri de nasiplenmisti bu bozukluktan.

Bence siz tuvalet eğitimine havalar ısınınca başlayın. Diğerleri icin elinizi cabuk tutun.

Devam sütünden kurtulduğu an çok daha güzel ve sağlıkli uyku uyuyacagina eminim.

Çocuğum yok. Ama çok başka başka çocuklar tanıdım
Bağımlılığı terk eden çocuklar daha mutlu. Buna inanın.

Ben ilk okuduğumda sadece devam sütü tüketiyor sanıp şok olmuştum. 3 yaş çocuğunun artık bardaktan içmesi gerekir. Bir anda olmaz tabi ama yavaş yavaş başlayın artık. Uzun süre biberon kullanmak ağız yapısı için sakıncalı. İnek sütü tüketmesi şart değil, aman aman bir faydası yok zaten. Yoğurt, peynir tüketiyorsa varsın süt tüketmesin. Lafım sadece size değil ama şu çocuk bırakmıyor muhabbetini hiç anlamıyorum. Kendisi sizden gizli gidip biberonunu hazırlayıp içmiyor neticede. Siz hazırlayıp veriyorsunuz eline. Aman çocuk ağlamsın diye kıyamıyorsunuz ama bir şekilde başlamalısınız. Evet ağlayacak ama kararlı durmanız lazım. Bir şekilde alışır zamanla. Hepsini bir anda değil ama parça parça başlayın derim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…