5 aylık bebeğimin uyku sorunu

leialila37

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2020
167
295
Merhaba bebeğim beş aylık oldu neredeyse iki aydır gündüzleri doğru düzgün uyumuyor. Gece en erken onikide uyuyor bu uykusu altı saat sürüyor uyuduğu saate göre sabah altı yediye kadar uyuyor Sonra uyanınca emiyor tekrar uyutuyorum hatta çoğu zaman emerken uyuyakalıyor on onbir gibi uyanıyor bir daha uyumuyor. Bu uykusundan sonra gün içinde uyku sinyallerini takip ediyorum mesela bir haftadır saat 13.00 14.00 arası uyutuyorum en fazla kırk beş dakika uyuyor sonra uyanıyor. Sonra da duramıyor bir saat geçince yine uykusu geliyor. Bu döngü bu şekilde geceye kadar sürüyor. Gece uykusu iyi tamam çok şükür ama gündüzleri toplasan iki saat uyumuyor. Ayrıca erken uyutmayı çok istiyorum ama ne kadar denediysem onbirden erken uyutamadım. Bu durumu yaşayan tecrübe eden var mı nasıl çözeceğiz bu uyku meselesini?

Bebeğim daha 2 aylık ama nerdeyse aynı şeyi yaşıyoruz. Tek farkı gece 2-3 saatte bir uyanması. Bilgi edinmek için konuyu takipteyim.

Merhaba bebeğim beş aylık oldu neredeyse iki aydır gündüzleri doğru düzgün uyumuyor. Gece en erken onikide uyuyor bu uykusu altı saat sürüyor uyuduğu saate göre sabah altı yediye kadar uyuyor Sonra uyanınca emiyor tekrar uyutuyorum hatta çoğu zaman emerken uyuyakalıyor on onbir gibi uyanıyor bir daha uyumuyor. Bu uykusundan sonra gün içinde uyku sinyallerini takip ediyorum mesela bir haftadır saat 13.00 14.00 arası uyutuyorum en fazla kırk beş dakika uyuyor sonra uyanıyor. Sonra da duramıyor bir saat geçince yine uykusu geliyor. Bu döngü bu şekilde geceye kadar sürüyor. Gece uykusu iyi tamam çok şükür ama gündüzleri toplasan iki saat uyumuyor. Ayrıca erken uyutmayı çok istiyorum ama ne kadar denediysem onbirden erken uyutamadım. Bu durumu yaşayan tecrübe eden var mı nasıl çözeceğiz bu uyku meselesini?
Her şey zamanla düzelecektir. Uyku süresi uzun istersen uyandır. Belli saatlerde uykuya götür ve rutin olustur. Her akşam 10 da yatakta olun gibi. Ama her çocuk özeldir ve değişkendir sağlıkla büyüsün.

Böyle bir dönem atlatmıştık. Şimdi bazı tüyolar vereceğim bunlar sizin kafanızda bazı şeyleri şekillendirmek için. Bir bebek güne en geç 8:30 da başlamalı. Çünkü bebekler güne kaçta başlarsa genelde -+1 saat gece uykusuna yatarak günü bitirirler. Yani şunu demek istiyorum gündüz uykularını düzenli yapmış ve güne 7 de başlamış bir bebek düşünelim. Bu bebek gece uykuya 7:30-8-9 arası geçmek isteyecektir. Bebekten bebeğe değişmekle beraber siz kendi bebeğinizi daha iyi bilirsiniz bu aylarda 2,5-3,5 saat te bir uykuları gelir. Bazı bebekler 4 uykudan 3 e düşmek ister kimiside 3 ten 2 ye. Bebeğinizi sabah erken kaldırın , gün içerisinde dışarı çıkıp temiz hava aldırmaya çalışın en son uykusunu 5:30 gibi bitirmiş olsun. Genelde 45 dk uyuyor diyprsunuz. Şayet bebeğiniz 45. Dakikada uyanıyorsa 44. Dakikada yanına gidip azıcık hareket ettirin. Ya da hangi destekle uyuttuysanız aynı şekilde aynı desteği vererek uykuya devam ettirmeye çalışın. Uyku saatinden en az 1 saat önce aşırı uyaranlı , ışıklı oyuncakları tv vs yi kesin. Daha sakin oyunlar ortamlar olsun. Unutmayın güne erken başlamak çok önemli. Bebeğiniz aslında güne 7 de başlıyor. Beraber alt açma giyinme sonra emme yapın uyutmayın. O noktada gün içerisinde uyuması gerekenden fazla saati uyuduğu içinde bunlar oluyordur muhtemelen çünkü 7 den 11-12 ye kadar uyuyor diyorsunuz.

Sizden beteri var 7 aylik olmaya bir haftamiz kaldi gunduz uykulari 20 30 dk gece de 6 kere falan kalkio ve dogdugundan beri meme red ediyor uyanip emmeyen bi cpcuk hayal edin nasil sinir bozucu kendimi bogazlamak isitoyurm 4 aydir sut sagiyyprum gece yarisi biberonla verip salliyprum sabaha kadar bu dongu boyle gidiyor ne gunduz ne gece dinlenemiyorum uyudugu uyku kus uyksu surwkli ses dinliyor gece saatlerce salliyorum kafama huni takicam artik 😡

X