6.5 Aylık Bebek Uykusu

diblerabla

eş eş eşeşe beş beş beşeşe anamın adı meneğşe
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2022
1.741
2.703
Merhaba Anneler

Benim oğlum 6.5 aylık. Gündüz 3 uyku yapıyor max 4 saati buluyor toplamı.
Gece uykusuna 7.30-8.30 arası geçiyor genelde. Karnını doyurup öyle yatırıyoruz.
Gece en fazla 2 defa uyanıyor. Eğer 1 gibi uyanırsa altını değiştirip emzirip veya mama verip yine uykuya döndürüyoruz uyuyor kolay. Ama 3’ten sonra uyanırsa en az 1-2 saat uyumuyor ve o arada 2-3 defa çiş yapıyor. Çok yıpratıcı olmaya başladı uzun süre uyumaması. Aklıma tek gelen şey fazla mı besleniyor ondan mı bu kadar çiş yapıyor oldu. Fikirleriniz nedir? Bu uyanıklığı nasıl yeneriz?

Bir gününüzü yazar mısınız? Güne kaçta başlıyor. Saat kaçta ilk, ikinci, üçüncü uykuyu yapıyor? Kaçar dakika? En son uykusunu kaçta bitiriyor? Gün içerisinde dışarı çıkar mısınız? D vitaminini saat kaçta verirsiniz?

Bir gününüzü yazar mısınız? Güne kaçta başlıyor. Saat kaçta ilk, ikinci, üçüncü uykuyu yapıyor? Kaçar dakika? En son uykusunu kaçta bitiriyor? Gün içerisinde dışarı çıkar mısınız? D vitaminini saat kaçta verirsiniz?
Sabah 7-7.30 arası uyanıyor genelde.
1.5 saat sonra ilk uykusunu uyuyor.
1 saat max sürüyor.
12 gibi ikinci uykuya (2 saat sonra) geçiyor.
1.5-2 saate yakın uyuyor 2. uykuyu.
Üçüncü uykuya yine uyandıktan 2 saat sonra geçiyor. 1-1.5 saat kadar da 3. uykusu sürüyor. Kendi ayarlıyor ama genelde 4 saate tamamlıyor uykularını. Son uykusundan en geç 17.30-18 gibi kalkıyor. Akşam da en geç 8.30 gibi gece uykusuna geçiyor.

1 saat max sürüyor.
Üçüncü uykuya yine uyandıktan 2 saat sonra geçiyor. 1-1.5 saat kadar da 3. uykusu sürüyor. Kendi ayarlıyor ama genelde 4 saate tamamlıyor uykularını. Son uykusundan en geç 17.30-18 gibi kalkıyor. Akşam da en geç 8.30 gibi gece uykusuna geçiyor.
Gündüz uykuları çok uzun . 2. Uykuda 1-1.5 saatlik olsun 3. Uyku kestirme gibi düşünün 30- 45 dk geçmesin uyku aralıklarını uzatın.fazla gündüz uykusu gece uykusundan çalar.

2. uyandığında da mı altını açıyorsunuz? 3-4 kere çiş yaptığını nasıl anlayabiliyorsunuz orayı anlayamadım. Sabaha karşı uyandıklarında tekrar uykuya dönmeleri ilk uykularına göre daha zor oluyor. Altını falan açmadan,konuşup oynamadan besleyip yatırmak lazım tekrar.

1 saat max sürüyor.
Gündüz uykuları çok fazla dolayısıyla son uykuyu şekerleme tadında yaptırmanız sorunu çözecektir. 17:00 da uyandırın

Gündüz uykuları çok fazla dolayısıyla son uykuyu şekerleme tadında yaptırmanız sorunu çözecektir. 17:00 da uyandırın
Peki dün şöyle bir durum oldu.
1. Uykusu 1 saat
2. Uykusu 30 dk sürdü asla geri dönmedi uykuya uğraştım
3. Uykusu 2.5 saat sürdü tam 17’de uyandı

Böyle bir durumda da o son 3. uykuyu az mı tutturmalıydım?
Erkenden yatmasın 8 gibi yatsın babasıyla vakit geçirsin diye son uykusundan geç uyanması işime geliyordu.

Peki dün şöyle bir durum oldu.
1. Uykusu 1 saat
2. Uykusu 30 dk sürdü asla geri dönmedi uykuya uğraştım
3. Uykusu 2.5 saat sürdü tam 17’de uyandı

Böyle bir durumda da o son 3. uykuyu az mı tutturmalıydım?
Erkenden yatmasın 8 gibi yatsın babasıyla vakit geçirsin diye son uykusundan geç uyanması işime geliyordu.
Herhangi bir uykusu mümkünse 2 saati geçmesin. Aslında o çok güzel bölmüş saatleri ama son uyku çok uzun olmuş mesela bu kadar uzun bir uykuyu öğle ya da ilk uykusunda yapsa harika olur. 2. Uykuyla 3. Uyku yer değiştirse. 3. Uykudaki yarım saatcik süre de 1. Uykuya eklense😅

3. Uykusu belki biraz daha kısalabilir. 45 dk olmalı max. Şekerleme diyoruz o 3. Ye bu aylarda :) diğer 2 uyku da 1.5 saat civarı olmalı.
Ve bence 16.30da son uykuyla iş bitmiş olmalı.
Hayır çok beslendiği için olmuyor bence. Gayet güzel aslında uyku saatleri son uyku dışında.
Gece 10 gibi rüya öğünü yapıyor musunuz?
Ben de 7de uyuturdum akşamları.
10 gibi beslerdim.
Sonra 1de uyanırdı gece.

3. Uykusu belki biraz daha kısalabilir. 45 dk olmalı max. Şekerleme diyoruz o 3. Ye bu aylarda :) diğer 2 uyku da 1.5 saat civarı olmalı.
Ve bence 16.30da son uykuyla iş bitmiş olmalı.
Hayır çok beslendiği için olmuyor bence. Gayet güzel aslında uyku saatleri son uyku dışında.
Gece 10 gibi rüya öğünü yapıyor musunuz?
Ben de 7de uyuturdum akşamları.
10 gibi beslerdim.
Sonra 1de uyanırdı gece.
Doyurup yatırıyorum gece kendi uyanıyor. Doyurup yatırıyorum tekrar. Çiş problem oluyor gibi geliyor. İlk yattıktan 3 saat kadar sonra başlıyor hareketlenmeye. Çiş yapıyor ve hissediyor uyku esnasında sanırım sonra da asla dalarak uyuyamıyor. Uyurken altını değiştirmeye çalışıyoruz ama uyanıyor. Daha 20 günlüktü çiş yapınca uyanıyordu. Aşırı hassasiyeti var. Boş mesaneyle yatsa da çişi gelince uyku haram oluyor. Çok çaresiz hissediyorum. Şuan saat 9’dan beri uyutmaya çalışıyorum tam dalmıştı çiş yapmış uyandı 5 dk uyudu geri dönmek istemiyor uykuya

Doyurup yatırıyorum gece kendi uyanıyor. Doyurup yatırıyorum tekrar. Çiş problem oluyor gibi geliyor. İlk yattıktan 3 saat kadar sonra başlıyor hareketlenmeye. Çiş yapıyor ve hissediyor uyku esnasında sanırım sonra da asla dalarak uyuyamıyor. Uyurken altını değiştirmeye çalışıyoruz ama uyanıyor. Daha 20 günlüktü çiş yapınca uyanıyordu. Aşırı hassasiyeti var. Boş mesaneyle yatsa da çişi gelince uyku haram oluyor. Çok çaresiz hissediyorum. Şuan saat 9’dan beri uyutmaya çalışıyorum tam dalmıştı çiş yapmış uyandı 5 dk uyudu geri dönmek istemiyor uykuya

Genelde çişi geldiği için uyanmazlar uykusu açıldığı için çiş yaparlar. Yani derin uykuda çişi gelmez bebeğin. Sizinkinin uykusu hafifliyor uykusunu almış oluyor o yüzden çiş yapıyor gibi geldi bana

Genelde çişi geldiği için uyanmazlar uykusu açıldığı için çiş yaparlar. Yani derin uykuda çişi gelmez bebeğin. Sizinkinin uykusu hafifliyor uykusunu almış oluyor o yüzden çiş yapıyor gibi geldi bana
Gündüz uykusunu anlayabiliyorum ama gece de aynı şeyi yaşamak tuhaf geliyor. 8 saat uyuyor mesela sonrası bölük pörçük. Ama bebeklerin bu aylarda en az 10-11 saat uyuması gerekiyor. Şaştım kaldım.

Gündüz uykusunu anlayabiliyorum ama gece de aynı şeyi yaşamak tuhaf geliyor. 8 saat uyuyor mesela sonrası bölük pörçük. Ama bebeklerin bu aylarda en az 10-11 saat uyuması gerekiyor. Şaştım kaldım.

Kesintisiz uyku diye bir şey yok öncelikle. Ama sizin sorununuz gecenin bir vakti uyanınca uykuya dönememesi. Bunun sebebi de gündüz son uykusunu uzun uyuması gibi duruyor. Bir o son uykuyu şekerlemeye döndürmeyi deneyin. Ben 9. Ay gibi o uykuyu da kaldırmıştım. Bir de uyanmadan 10-11 gibi uykusunda rüya öğünü deneyin derim.

Kesintisiz uyku diye bir şey yok öncelikle. Ama sizin sorununuz gecenin bir vakti uyanınca uykuya dönememesi. Bunun sebebi de gündüz son uykusunu uzun uyuması gibi duruyor. Bir o son uykuyu şekerlemeye döndürmeyi deneyin. Ben 9. Ay gibi o uykuyu da kaldırmıştım. Bir de uyanmadan 10-11 gibi uykusunda rüya öğünü deneyin derim.
Çok teşekkür ederim denemeye başlayacağım bakalım inşallah çözüm olur

X