5 Haftalık hamileyim, doktor çok bağırdı, çok kötüyüm.

Bu arada stres en büyük düşman ben bı kaç kez yaşadım ve sancidan ölüyordum o yüzden hiç bişey den haberleri olmayan meleklerimize stres yaşatma gibi hakkımız yok takmamaya düşünmemeye çalış ki bebeğin üzülmesin

Bir daha o saglik ocagina gitme.
Ben illalah ettim devlet hastanelerinden.
Bir kere agzim yandi. Neler yasadim. Kimse bana dr hakli demesin ; insanlara nezaketle yaklasmayi bilmeyen insan doktor olmus avukat olmus ogretmen .. olmus neye yarar??
Haklısın canım. Çıkar çıkmaz hemen e nabızı açıp doktoru değiştirdim. Bi daha adım atmam oraya. Şikayetlerim sonuçsuz kaldı, Allah’a havale ediyorum napim. Durduk yere haksızlığa uğradım çünkü.

Ayrıca kim ne derse desin senin önceliğin bebeğin onun için stres olmaman gerekiyor sen uzuldugunde o da üzülüyor o yüzden kimseyi takmamaya calis
Bu arada stres en büyük düşman ben bı kaç kez yaşadım ve sancidan ölüyordum o yüzden hiç bişey den haberleri olmayan meleklerimize stres yaşatma gibi hakkımız yok takmamaya düşünmemeye çalış ki bebeğin üzülmesin
Canım doğru söylüyorsun. Benim de tek derdim şuan sadece hamileliğimi düşünmek. 4 senedir tüp bebek tedavisi görüyorum. Hayatta şuan daha önemli hiçbişey yok benim için. Sizle konuştukça içim ferahladı biraz

Cunku o doktor. Pasa gönlü ne isterse yapabilir. 6 sene okul okudu borumu. Degil.
Ah kuzum yıllar önce böyleydi doktorlar her gelene bağırlardı. Bu covidle birlikte ülke 30 yıl geri gitti. Demek ki şikayet edilmekten korktukları için kibar olmaya zorluyorlarmış kendilerini. Sabimi aradım asla şikayet almıyoruz diyorlar. Eeee niye iyi davransınlar bize

Selam herkes beni linç edecek evet ama bence doktor size bagırmakta haksızken diğer konuda haklı. Yani bagırdığı için şikayet edebilirsiniz ama randevu almadan işlem yaptırmakta ısrar edemezsiniz. Hassas bir döneminizdesiniz evet ama devlet hastaneleri, aile hekimlikleri hele şu zamanda naz çekecek yerler değiller. Bu sadece Türkiyede değil her yerde böyle çünkü devlet hastaneleri, sağlık ocakları bütün türkiyeye hizmet veriyorlar ve kuralları var. Avrupadan bu foruma yazan insanlar var. Görüyoruz kan testini bırak randevusuzu hiçbir şekilde yapmıyorlar. Ultrasonda kese kalp atışı görme vs asla yok. Düşüğü bile evde kendi kendine yapan insanlar okudum avrupada yaşayan. Bizim ülkemizde aciller normal poliklinik muayenesine gitmek istemeyen yeşil alan kodlu insanlarla dolu. Hepsine de bakılıyor. Kanlar alınıyor, röntgenler cekiliyor.
Demek ki bir haftadan önce hamile kabul etmiyorlar. Bu bir kural ise ısrar etmek anlamsız. bu tip keyfi meselelerimizi maalesef özel hastanelerde halletmemiz gerekiyor çünkü devlet hastanesinde, sağlık ocağında her vatandaşın hakkı var ve randevusuz araya girmek baskasının da hakkında girmek olmuyor mu ? Tedirginliğinizi anlıyorum çok zor durumdasınız ama varolan kuralı esnetmekte ısrar ederek niye kendinizi bosuna strese soktunuz. Kan değerinizi bilmenin hamileliğinize hiçbir pozitif etkisi yok.
Bu arada bişey daha söylemeden duramıycam. Kan değerini bilmenin hamileliğe hiçbir pozitif etkisi yok demişsiniz. 4 yıldır gebe kalmak için çabalıyorum, bu konularda gayet bilgim var. Yanlışsınız. 3 aydır diyetisyen beni çok sert bi diyete soktu, 3 ayda 10 kilo verdirdi. Kan değerlerimde oynama olmaması mümkün değil. Cumartesi günü kese görmek için doktorumun muayenehanesine (hastane değil, orda kan veremem)gideceğim, gitmişken kan değerlerime göre vitamin takviyesi gerekli mi diye konuşmak istemiştim. Gereksiz bir kapris değildi yani.

Kalp atışı görmeden gebe saymıyorlar bizi maalesef. Allah bildiği gibi yapsın. Asla böyle davranmaya hakkı yok. Sağlık müdürlüğüne filan da mı gitseniz acaba ya
Evet benim oğlana gebeyken hamilelik sigortası yaptırmak istedim kalbi duyun sonra dediler 😢

Öncelikle şunu belirteyim cahil biri değilim. Sağlık ocağını arayıp kaç haftalık hamile olduğumu söylediğimi ve ne zaman geleyim diye sorduğumu ve hemen gelin dediklerini yazmıştım. Kafama göre girmedim, gelin bugün hemen dediler. Bu halde gereksiz yere beni oraya götürme hakkı kimsede yok. Linç etmeye çalışmadan önce keşke yazdıklarımı iyi okusaydınız. Bi de Yukarıda bi iş arkadaşımı iki ay önce aynı merkezin betahcgsi 150 iken çağırdığını da yazdım. Benim değerim dün 700 idi. Benim doktorumun gebeliğin 4. haftasında bile başkalarına tahlil yaptığını da iyi biliyorum. Yıllardır aynı yerde çalışıryorum dairede 50 küsür bayan var çoğumuz o merkezde farklı doktorlara kayıtlıyız. Dediğiniz gibi durumlar yok yani. Üstelik ısrar etmedim kibarca rica ettim aynı tonda cevap verebilirdi. Ben ikinci ricamı ettiğimde haftaya gel daha iyi dese mesela zaten zorlamaz çıkar giderdim. Kimse kimseye asla bağıramaz. Bugün sadece sinirini çıkardı benden.
Benim iki gebeliğin de kalp atışı görmeden hiçbir işlem yapılmadı hele ilk gebeligimde bana doktor dış gebelik bile olabilir diyip beklemişti.

Benim iki gebeliğin de kalp atışı görmeden hiçbir işlem yapılmadı hele ilk gebeligimde bana doktor dış gebelik bile olabilir diyip beklemişti.
Canım ilk gebeliğimde 4 haftalık (4+1) öğrenmiştim. Hemen bi özel hastaneye gitmiştim. Hemen bi dünya kan tahlili yaptırmışlardı. Bi araba para ödemiştim. Tek suçum, bugün, izin aldım beş gün evden çıkmayacağım gelmişken işyerimin hemen yanındaki sağlık ocağında kan vereyim de hastaneye gitmek çıkmasın başıma diye düşünmek mi oldu. Para veriyorken 4 haftada hamile oluyorsun da beleş olunca 5 haftalık olmuyorsun demek ki. Derdim özel veya devlet değildi zaten, gel diye çağırdılar öyle gittim.

Selam herkes beni linç edecek evet ama bence doktor size bagırmakta haksızken diğer konuda haklı. Yani bagırdığı için şikayet edebilirsiniz ama randevu almadan işlem yaptırmakta ısrar edemezsiniz. Hassas bir döneminizdesiniz evet ama devlet hastaneleri, aile hekimlikleri hele şu zamanda naz çekecek yerler değiller. Bu sadece Türkiyede değil her yerde böyle çünkü devlet hastaneleri, sağlık ocakları bütün türkiyeye hizmet veriyorlar ve kuralları var. Avrupadan bu foruma yazan insanlar var. Görüyoruz kan testini bırak randevusuzu hiçbir şekilde yapmıyorlar. Ultrasonda kese kalp atışı görme vs asla yok. Düşüğü bile evde kendi kendine yapan insanlar okudum avrupada yaşayan. Bizim ülkemizde aciller normal poliklinik muayenesine gitmek istemeyen yeşil alan kodlu insanlarla dolu. Hepsine de bakılıyor. Kanlar alınıyor, röntgenler cekiliyor.
Demek ki bir haftadan önce hamile kabul etmiyorlar. Bu bir kural ise ısrar etmek anlamsız. bu tip keyfi meselelerimizi maalesef özel hastanelerde halletmemiz gerekiyor çünkü devlet hastanesinde, sağlık ocağında her vatandaşın hakkı var ve randevusuz araya girmek baskasının da hakkında girmek olmuyor mu ? Tedirginliğinizi anlıyorum çok zor durumdasınız ama varolan kuralı esnetmekte ısrar ederek niye kendinizi bosuna strese soktunuz. Kan değerinizi bilmenin hamileliğinize hiçbir pozitif etkisi yok.
Aile hekimine giderken hiç randevu almadım

Çok geçmiş olsun talihsiz bir durum olmuş maalesef ki var öyle doktorlarımız...Benim de annemi azarlamıştı bi doktor annem kalp krizi geçiriyormuş anneme sen buraya niye geldin burası ilçe şehir merkezine git falan diye azarlamış ben şikayet sitesine yazdım sağlık bakanlığına yönlendirildi daha sonra başhekim aradı şikayetimi anlattım gereken uyarılar verilecek dedi. Eğer şikayet etmek istiyorsanız sağlık bakanlığına yazın bence.

Çok geçmiş olsun talihsiz bir durum olmuş maalesef ki var öyle doktorlarımız...Benim de annemi azarlamıştı bi doktor annem kalp krizi geçiriyormuş anneme sen buraya niye geldin burası ilçe şehir merkezine git falan diye azarlamış ben şikayet sitesine yazdım sağlık bakanlığına yönlendirildi daha sonra başhekim aradı şikayetimi anlattım gereken uyarılar verilecek dedi. Eğer şikayet etmek istiyorsanız sağlık bakanlığına yazın bence.
Çok üzüldüm gerçekten. Umarım anneniz iyidir şuan. Aslında doktor o anda kendince doğru bişey söylüyor ama üslup da çok önemli. İletişimin yüzde 15i kelimeler, yüzde 85i mimikler ve ses tonudur derler. İyi bişeyi küfreder gibi söyleyince bi anlamı olmuyor maalesef. Sağlık bakanlığına yazdım, otomatik bi cevap hazırlamışlar, bunlar Kişisel mevzulardır olur böyle şeyler diye. Bugün çok korkunca biraz araştırdım, birini köpek kovalamış iki saat sonra yoğun bi kanama ile düşük yapmış. Psikolojik nedenlerle düşük yapan çok insan var. Bugünkü yaşadığım üzüntüden kötü bişey olsa kişisel mesele mi olacak yine. Evet umrumuzda değilsin demişler özetle. Şu çok meşhur bi şikayet sitesi var ya oraya mı yazmıştınız.

Valla arkadaşlar niyetim doktorları kötülemek değil. İlla iyileride vardır. Ama ben Türkiye'de yaşarken devlet hastahanesine gitmiştim. 10 kadını aynı anda içeri alıyorlardı. Özel diye birşey yok. Ne sorunun varsa bağırarak herkesin içinde söylüyordu. Birde sekreterdeki hava doktoru bile geçmişti. Ben kendi ülkemi bu halde görünce çok üzülüyorum . Hamile evladı için çırpınan bir anneye yapılan muameleye bakın. Ben şimdi yurtdışındayım burda bizi bekleme salonuna alırlar. Doktor ve yardımcı hemşire salona gelip. Kendilerini tanıtırlar hal hatır sorarlar. Sonra hep beraber muayene odasına gideriz. Doktor muayene eder sonra stajyer doktor için izin ister oda bakabilir mi diye. İzin verirseniz bakar vermezseniz bakmaz. Birde her bir hasta için en az 45 dakika ayırıyorlar. Geçenlerde bir arkadaş doğum anısını anlatıyordu. Diyor ben sancılardan kavranıyorum oradaki görevliler kes sesini başımızı ağrıtıyorsun. Yaparken hoşuna gidiyordu. Çıkarması mı zor geliyor sana diye.

Birde ablamda Plasenta priva (Plasentanın bebeğin önüne geçip rahim duvarında eski sezaryen yerine yapışması) varmış. Doktor bunu 7. Aya kadar hiç söylememişti. Ablam gece aşırı bir kanama ile kendinden geçmiş. Ambulans ile ilçeye zor yetiştirmişlerdi. Ordan direk şehire gönderdiler. Hastahane deki doktor ne sen ne de bebeğin kurtulma şansınız yok 100/100 öleceksiniz diye. Bunu gidip ablama söylemiş. Refakatçisi dururken. Ozaman ablamın psikolojisi alt üst olmuştu. Şimdi çok şükür ablam iyi. Ama psikolojik olarak daha kendini toparlıyamamış. Bu olayın üstünden 2 yıl geçti.

Valla arkadaşlar niyetim doktorları kötülemek değil. İlla iyileride vardır. Ama ben Türkiye'de yaşarken devlet hastahanesine gitmiştim. 10 kadını aynı anda içeri alıyorlardı. Özel diye birşey yok. Ne sorunun varsa bağırarak herkesin içinde söylüyordu. Birde sekreterdeki hava doktoru bile geçmişti. Ben kendi ülkemi bu halde görünce çok üzülüyorum . Hamile evladı için çırpınan bir anneye yapılan muameleye bakın. Ben şimdi yurtdışındayım burda bizi bekleme salonuna alırlar. Doktor ve yardımcı hemşire salona gelip. Kendilerini tanıtırlar hal hatır sorarlar. Sonra hep beraber muayene odasına gideriz. Doktor muayene eder sonra stajyer doktor için izin ister oda bakabilir mi diye. İzin verirseniz bakar vermezseniz bakmaz. Birde her bir hasta için en az 45 dakika ayırıyorlar. Geçenlerde bir arkadaş doğum anısını anlatıyordu. Diyor ben sancılardan kavranıyorum oradaki görevliler kes sesini başımızı ağrıtıyorsun. Yaparken hoşuna gidiyordu. Çıkarması mı zor geliyor sana diye.
Ayyy öyle bi doğum anısını ben de dinledim birinden. Hemşireler doğumda sus bağırma, yaparken böyle bağırmıyordun diyorlarmış. Çok kötü davranmışlar. Travmasını yıllarca atamamış hatta ikinciyi evde doğurmuş, şaka gibi ama bu anlattığım gerçek.
6-7 sene önce karnımdaki çok büyük bi benimi devlet hastanesinde aldırdım. Operasyondan sonra işe gideyim mi rapor mu vereceksiniz diye sordum, git işe dedi. İşyerimin kapısından girmemle bayılmışım, gözümü acilde açtım. Tansiyonum 2/4’e düşmüş. Çok korkmuşlar acildeki doktor ve hemşireler. Bizim ülkede insan canı böyle kıymetli işte.
Memleketini çok seven bi insan olarak çok üzülerek söylüyorum, nerde yaşıyorsanız çok şanslısınız.

Bu arada bişey daha söylemeden duramıycam. Kan değerini bilmenin hamileliğe hiçbir pozitif etkisi yok demişsiniz. 4 yıldır gebe kalmak için çabalıyorum, bu konularda gayet bilgim var. Yanlışsınız. 3 aydır diyetisyen beni çok sert bi diyete soktu, 3 ayda 10 kilo verdirdi. Kan değerlerimde oynama olmaması mümkün değil. Cumartesi günü kese görmek için doktorumun muayenehanesine (hastane değil, orda kan veremem)gideceğim, gitmişken kan değerlerime göre vitamin takviyesi gerekli mi diye konuşmak istemiştim. Gereksiz bir kapris değildi yani.
Hamilesiniz sizi yormak istemem. Fikrimi söyledim. Doktorun bagırması yanlış. Benim istanbul tecrübem aile hekimlerinin randevularının dolu olduğu ve randevusuz gelen hastaları nereye sokacaklarını bilemedikleri. Ayrıca ben randevu alıp gidiyorum işten izin alarak. Randevusuz hasta benim önüme geçiyor ve cok beklıyorum. Hatta bazen izin süremi aşıp iş yerinde zor durumda kalıyorum.
Size gelin diyen telefonu acan ile doktor arasında iletişimsizlik olmuş. Betahcg değerini bilmeniz onu değiştirebileceğiniz anlamına gelmiyor ve düzensiz artan hcg ye müdahale edilebilecek bir tıp enstrümanı yok. Takip edip durum tespiti yapılıyor sadece. Bunu söylemek istedim.

Birde ablamda Plasenta priva (Plasentanın bebeğin önüne geçip rahim duvarında eski sezaryen yerine yapışması) varmış. Doktor bunu 7. Aya kadar hiç söylememişti. Ablam gece aşırı bir kanama ile kendinden geçmiş. Ambulans ile ilçeye zor yetiştirmişlerdi. Ordan direk şehire gönderdiler. Hastahane deki doktor ne sen ne de bebeğin kurtulma şansınız yok 100/100 öleceksiniz diye. Bunu gidip ablama söylemiş. Refakatçisi dururken. Ozaman ablamın psikolojisi alt üst olmuştu. Şimdi çok şükür ablam iyi. Ama psikolojik olarak daha kendini toparlıyamamış. Bu olayın üstünden 2 yıl geçti.
Ayyy çok geçmiş olsun, İyi ki kötü bişey olmamış. Yüzde yüz öleceksin ne demek ya, insan kalp krizinden gider Allah muhafaza. Ya empati yapmaya çalışıyorum herkesle empati kuramazlar ama maaşla çalışan bi insan dikkatli olmak zorunda, babasının hayrına çalışmıyor orda. Ben de devlet memuruyum. Çok ama çok yoğun çalışıyorum. Tüm gün koşturuyorum ve onlarca insanla iletişim kurmak zorundayım. Çoğunlukla öğlen yemek yemeğe bile vaktim olmuyor. 18 yıllık memurum beni çok zorlayan, çok üstüme gelen insanlar bile olsa asla sesimi yükseltmedim, kırıcı konuşmadım, kimseyi terslemedim, ağzımdan çıkan kelimelere dikkat etmeden bi cümle bile kurmadım. Ama işte herkesin fıtratı bir değil.

Canım burdaki randevu süresi 10 dk. 10 dk da 1 yeni hasta geliyor. Hastanın soyunması 5 dk. Doktor özelde bile 45 dk ayırmıyor hastaya siz nerde yasıyorsunuz cok merak etttim. Hastaya 45 dk ayrılan yer bir iskandinav ülkesi olabilir. Oranın da şartları ve nüfusu malum. Ben almanya, ingiltere, fransa, italya gibi örnekleri gördüm. Sizin anlattıklarınızdan cok uzak. Neresi gerçekten merak ettim. Abd kanada da falan zaten sağlık sistemi yok.

X