Davranış Bozuklukları 5 yaşındaki oğlum arkadaşını ilgisi ile bunaltıyor

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Binnaz35

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ekim 2018
6
0
Merhabalar.
Forumda yeniyim, problemim için arayış içinde olunca bu forumu keşfettim. Ne de çok faydalı bilgiler varmış meğerse bu platformda. Sanırım çok geç tanıştım sizlerle.
Benim oğlum 5 yaşında ve 3 yaşından bu yana kreş e gi diyor. İlk 2 yıl bir arkadaşına onu bunaltacak derecede bağlandı, öyle ki grup oyunlarından çekip sadece benimle oya diyor. Çocukcağızı severken canını acıtıyor, sertçe yanaklarını sıkıp üstüne atlıyor resmen. Bu sene sınıflarını ayırdılar. Bu kez de başka bir çocuğa aynılarını yapıyor, başlarda çocuk şikayetçi değildi, ama şimdi şimdi artık o da yeter canımı acıtıyorsun git. Demeye başladı . ve sınıfta adı can acıtan, yaramaz , zarar veren çocuk olarak kaldı. Aynısını komşumuzun çocuğuna da yapıyor. Okuldan sürekli arayıp bu bağlılığına çözüm bulmalıyız diyorlar, psikolojik destek de almaya başladık ama düzelmiyor. Çünkü sorun sadece o çocukta değil, girdiği bir ortamda birini seçiyor her halde bu benim kankam diyor, ve sevgisini yanlış ifade edip arkadaşlığı farklı dile getiriyor, önceleri müdahale etmek istemedim ama okul şikâyetleri artınca bu konuda deneyimli annelerden fikirlerini almak istedim nerede yanlış yapıyoruz? Ne yapmalıyız ? Bunun için önereceğiz kitap, oyun, etkinlik ne bileyim mekan, kurs gibi şeyler ya da bizim ne yapabileceğimiz ile ilgili fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.
Sevgiler...

Acaba bir kedi ya da köpek alsanız eve ilgisini ona aktarsa nasıl olur. Okulundaki öğretmenler ve uzmanlar ne diyor çözüm için size yol göstermişlerdir

Teşekkürler, uzmana götürdük dürtüsellik dediler, dokunma ihtiyacı duyuyormuş , yumuşak bir oyuncak verin eline dokunma hissi geldiğinde hep ona dokunsun dediler. Ama evde bir evcil hayvan besleme fikri aklıma da yattı.

Terapist doğru yönlendirmeleri yapmıştır. Ben sadece size evcil hayvan konusunda uyarı vereyim. Evcil hayvan size bir çocuk daha demektir. Maddi manevi ciddi anlamda yük olacak ve ev dışında geçirilen zamanlarınızı kısıtlayacak demektir. Tatiller seyahatler sorun olacak, bir çok yerde istenmeyecek demektir. herkes başlarda ben bakarım diyecek sonra ortada kimse kalmayacaktır. Çocuklar çok sevseler de evcil hayvan bakma sorumluluğu evin annesinindir. Aynı 3 yaşında bir çocuk düşünün ki 15 sene büyümeyecek işte o evcil hayvanınızdır. Hele bir de çocuğunuz sert seviyor bu davranışları evcil hayvana yöneltirse kolunu bacağını kırar. Bu sefer siz hem çocuğun hem hayvanın peşinde evde koşarken bulursunuz kendinizi. Yine olan size olur yani. Bu nedenle evcil hayvan almanızı pek önermem.

X