Bebek Beslenmesi 6 Aylık Bebek Ne Yer?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

kkkmai

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Kasım 2018
23
4
Bebeğimiz 25 gün sonra 6 aylık olacak. Hemşire meyveleri tattırmaya başlayabilirsiniz dedi. 6 aylık olunca ne gibi şeyler verebiliriz? Bal vermememiz gerektiğini biliyorum. Pekmez verebilir miyiz mesela? Sebze ve meyve pürelerini yoğurt eşliğinde mi vermeliyiz? Püre kaşığı aldık. Kullanmak için dişlerinin çıkmasını beklemeli miyiz? Anne sütünün yanında hazır mama da vermeli miyiz? Kusura bakmayın sorular biraz çok oldu.

Takipteyim merak ettigim sorulari sormuşsunuz 😂

Meyve purelerini illaki yogurtla vermek gerekmiyor diye biliyorum.
Püreyi dişler çikmadan da yiyebilir.
Hazir mama degilde sanirim devam sutleri oluyor. Ama anne sutu aliyorsa devam sutune de gerek yok diye biliyorum.

1588380184699.jpeg

Nisan 2019 annelerinde paylasmistim alintilamaya calistim bulanik gozukuyor yarin bulirsam atarim

Ayşe Öner in örnek menüsü var internet sitesinde ben makul ve faydalı buldum ona bakabilirsiniz. Benim kızım sebzeyi sevmiyor cok az yiyor mesela kendime göre uyarliyorum o menüyü. Hangi ayda hangi besinler uygun fikir oluyor . Mesela et için 7, tavuk için 8 ayın dolması gibi...
Dikkat etmeniz gereken bir besini 3 gün verip alerji yapıyor mu diye takip etmek. Özellikle yumurta, fıstık ezmesi, cilek, domates gibi alerji riski yüksek besinlerde dikkat etmek gerekiyor. Bu yüzden domates ve çilek için 7-8 ayları beklemek gerekiyor sanırım.
ABD de doktorumuz 1 yaşına kadar bal ve inek sütü kesinlikle yasak dedi. Onun dışında alerji yapacak besinlere dikkat ederek verin dedi.
Ilk verebileceğiniz meyveler elma armut muz avokado.
Sebzeler de mevsimine göre patates, havuc, kabak, tatlı patates, yesil fasulye, brokoli, karnabahar falan. Bu sebzeleri pisirip tel süzgeçten geçirmek gerekiyor. Ister çorba ister daha az sulu püre yapin.
Zamanla sebze çorbasına pirinç, bulgur, irmik ekliyorsunuz. Ilerleyen zamanlarda da kıyma.
Ben bir de muzlu yulaf lapası yapıyorum. Hem tahıl tattirmis oluyorum hem meyve.
Bir de mesela peynir, yumurta, vs hepini bulamaç yapıp vermek tavsiye edilmiyor. Çocuk hepsini ayrı tatsin alışsın diye. Yumurta peynir pekmez karıştıran bile duydum sırf yesin diye. Ablam da yeğenime karıştırıp verdi bebekken mesela ama çocuk şu an 15 yaşında peynir ve yumurta yemiyor.
Sabırlı olun, yavaş gidin. Yoğurtla baslayabilirsiniz. Yoğurt süt ürünü olduğu için damak tadı anne sütünden alışık daha çabuk alışıyor sebzeye gore.
Anne sütü ve mamayı beraber veriyorsanız dengeleyim. Örneğin bir öğün yoğurt ve anne sutu, diğer öğün mama verin. Kendinize göre en iyi yöntemi bulurrsunuz zaten zamanla.

Biz yoğurt ile başladık. Pekmezi yaptığımız muhallebilerin içine uygun meyvelerle eser miktarda katıyoruz. Genel prensip alerjen olabilecek şeylerden (yumurta beyazı, domates gibi) uzak durmak. Patatrs, havuç, kabak, brokoli, avokado oldukça güvenli. Sabahları bebek ekmeği kırıntısı ve kendi yaptığımız loru veriyoruz. Bazen de bebekler için olan un, yumurta sarısı, lor ile krep yapıp ufak parçalarla veriyorum bayılıyor.

Şu an 11. aydayız. Olabildiğince katı gıda vermek de önemli. Her şeyi üre halinde vermemek gerekiyor yoksa sonrasında sorunlar yaşanabiliyormuş.

Bebeğimiz 25 gün sonra 6 aylık olacak. Hemşire meyveleri tattırmaya başlayabilirsiniz dedi. 6 aylık olunca ne gibi şeyler verebiliriz? Bal vermememiz gerektiğini biliyorum. Pekmez verebilir miyiz mesela? Sebze ve meyve pürelerini yoğurt eşliğinde mi vermeliyiz? Püre kaşığı aldık. Kullanmak için dişlerinin çıkmasını beklemeli miyiz? Anne sütünün yanında hazır mama da vermeli miyiz? Kusura bakmayın sorular biraz çok oldu.
Kendi uyguladığım sıralama şu
Yoğurt
Kabak puresi
Havuç süresi
Patates süresi
Brokoli puresi
Elma çam rende ile ezilmiş
Armut
Muz
Ve hero baby kaşık maması kahvalti olarak sütlü pirinçli veya meyveli tahilli
Yada kahvaltı için çeyrek yumurta bir küp şeker kadar peynir çay kaşığınin ucuyla pekmez
Ilk başta günde tek ürün sonra sabah akşam bir tatlı kaşığı başlangıç olarak her ürünü en az 3 gün arka arkaya vermelisin alerjisi olup olmadığını anlamak için hepsini tattirdujtan sonra 2 tatlı kaşığı 3 tatlı kasigi artiravilirisn

Bence muhallebi ve pekmez hariç çoğu seyi verebilirsiniz. Pekmez şeker dolu bence 1 yaşından sonra da verilmemeli. Ben vermicem şahsen
Bir de bu bebek irmiği pirinç falan gereksiz..nişasta zaten pirinç illa katmaya gerek yok onun yerine sebzeleri pütürlü sekilde vermek önemli. Ben pirinç vs de vermicem.
Tabi kesinlikle çocuğunuza hayatının hic bir döneminde inek sütü vermeyin.

Ek gıdaya yoğurtla başlamak yapılan en yaygın ve büyük hata. Şu an inek sütü alerjisi yaşamayan bebek yok gibi. Sadece bazı anneler farkedip önlem alıyor bazı anneler yaşadıklarını çocuğun huyu zannedip her besini yemeye ve bebeğine yedirmeye çalışıyor. Ek gıdaya sebzeyle başlanır. Çünkü en az alerji riski taşıyan besin grubu sebzelerdir. Ayrıca yogun tadları olmadığı için bebeğin en başta sebze kabulü daha kolaydır. Fakat meyve gibi sekerli keskin tadlara alışan bebekler sebzeyle sorun yaşayabilir. Instagramda @izmircocukdoktoru hesabıyla çocuk doktoru filiz gökaslan çok güzel tavsiyeler veriyor ailelere, literatürü cok sıkı takip edip doğru bilinen yanlışları yazıyor bilimsel kaynaklar çerçevesinde. Mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ederim.

6 aylık bir bebekten öncelikle yemek yemesini beklemeyin. Muhtemelen sadece tadına bakacaktır, kokusunu alacaktır.
BLW Turkiye web sitesini inceleyin. Yöntemi uygulamasanız bile doğru beslenme adına çok faydalı öneriler bilgiler bulabilirsiniz.

Biz yoğurt ile başladık. Pekmezi yaptığımız muhallebilerin içine uygun meyvelerle eser miktarda katıyoruz. Genel prensip alerjen olabilecek şeylerden (yumurta beyazı, domates gibi) uzak durmak. Patatrs, havuç, kabak, brokoli, avokado oldukça güvenli. Sabahları bebek ekmeği kırıntısı ve kendi yaptığımız loru veriyoruz. Bazen de bebekler için olan un, yumurta sarısı, lor ile krep yapıp ufak parçalarla veriyorum bayılıyor.

Şu an 11. aydayız. Olabildiğince katı gıda vermek de önemli. Her şeyi üre halinde vermemek gerekiyor yoksa sonrasında sorunlar yaşanabiliyormuş.
Bebek unu nedir acaba

Ben bebeğim 5 aylıkken meyvelerin sularının azıcık tadına baktırıyordum.6 aylık olduğunda ev yoğurdu vermeye başladım.Bebekler için cam rende satılıyor ondan al.Ben rende ile meyveleri püre haline getiriyordum ev yoğurdu ile karıştırıp veriyordum.Bebeğim 7 ay olduğunda gece yemesi için irmik,tahin,muz ve pekmezli gece maması veriyordum tok tutuyordu.10 ay olana kadar geceleri verdim zaten sonra büyüdü 12 aylık olduğunda geceleri inek sütü vermeye başladım o şekilde gitti :)

Benim kuzum ilk 6 ayda formül süt kabul ediyordu 6. Aydan itibaren devam sütüne geçtik almadı. Ben bal, patlıcan , yumurta beyazı ve inek sütü dısında her seyi verdim püre çok yapmadım ezip verdim ya da küçük parçalı şekilde asla bulamaç gibi yiyecekleri karıstırmadım her seyin tadını ayrı ayrı alsın diye bebeğim 8 aylıktı büyük çocuklar gibi yutkunup yiyordu şimdi 1 bucuk yaşında kasıkla kendi yemeğini kendi yiyor yaklaşık 4 aydır ve 1 yaşından beri biz ne yersek onu yiyor; bamya, barbunya, fasulye, pırasa, pilav yani kısacası her seyi... onun için yemekte bi değişikliğe gitmiyorum artık sadece acı koymuyorum o kadar habi de 2 yalına kadar patlıcan vermeyeceğim.Evet biraz döküyor bazen elle devam ediyor ama olsun hergün daha da geliştiriyor kendini .

Son düzenleme:
Yukarıda arkadaşın yazdığı gibi Ayşe Öner'in sitesinde yazanlara uyuyorum. Bir de Hipp'in 5 tahıllısını yoğurda katıyorum. Hem yoğurt kıvamlı oluyor hem de ondan da faydalanıyor.

X