69 ay 1. Sınıf kararsızlığı

Gecen yil eylulde 67 aylik kizimi, cok akici okuyup yazabilmesine ve matematikte ileri seviyede olmasina ragmen ikokula gondermedim.
Sınıfında kendisinden 1-1.5 yas buyuk buyuk cocuklarla arkadaslik etmekte de ilerde onlarla rekabette de (hem sosyal hem mental olarak) zorlanmasini istemedim. Pedagogumuzun da gorusunu aldim tabi, o da benimle ayni fikirdeydi.
Cevremden cok tepki aldim, cocuk okuyup yaziyor neden gondermedin, sıkılacak vs vs ama 1 yil sıkılmasi butun eğitim hayati boyunca sikilmasindan daha iyidir.
Bu yil bile sinifinda 2011 ekim kasim aralik dogumlu çocuklar olacak, onlarin arasinda 2012 sonu ya da 2013 basinda dogmus bir cocuk dusunemiyorum.
Gercekten buyuk fark oluyor...
2011 ekim kasım doğumlu çocukları bu senemi 1. sınıf olacak.benim kızım 2011 kasım doğumlu 2. sınıfa geçti sınıfının yarısı da aynı ayda doğmuş ha buyuk çocuklar da var.ama küçükler hem sosyallik hem de ders başarısı yönünden daha başarılılardı sınıfta.ha tek eksıkleri az birazözbakım becerisi.saçı bozulunca duzeltemıyor mesela ya da çantası kalemliği dağınık oluyor kitapları kırışık vs.7 yaş geç dıyorum ben Avrupa dada öyledir zaten

Bu kadar şeyi bilen çocuk 1 sene daha anasınıfında napacak ki
bazı velilerimiz çocuklarını küçük sanıyor 69 70 aylık normal yaş ılkokul için.asıl sorun yaş değil öğretmenler ve eğitim için asıl sorun davranış bozukluğu olan ilgisiz ailelerde buyumuş psıkolojık sıkıntıları olan çocuklar.

Sene sonu doğumlu öğrencilerin 1. Sınıfa başlaması taraftarı değiliz , ilk senelerde evet kesinlikle zorlanmıyorlar ama maalesef 5. Sınıfa geçtiklerinde soyut işlemler dönemine girdiğinde gerilemeye başlıyorlar , hep şu mantıkla bakmışımdır çocugum diğerlerinden geri olacağına bırak 81 aylık olsun diğerlerinden ileri de olsun

ağustos 2012liyse zaten erteletemezsiniz, 72 ayı dolan çocuklar için erteleme yok, sizinki 73 aylık olacak tam zamanı.
Benimki şimdiden üzgün zaten anasınıfı bitti diye bugün okul açılsa diye bakıyo hafta sonunu bile sevmiyo
Sabırsızlıkla eylülü bekliyoruz

Ama şöyle de bir şey var kızınız gayet iyi durumda anladığım kadarıyla , hem fiziksel hem bilişsel olarak 1. Sınıfı kaldırabilir düzeyde , ben anasınıfı öğretmeniyim 2012 aralık doğumlu iki tane öğrencim var , anneleriyle rehber öğretmen eşliğinde konuştuk ve başlatmama kararı aldık çünkü benimkiler hem fiziksel olarak biraz küçükler hem de 1 sene daha anasınıfına gelseler çok çok daha iyi olacağını düşündüm

Bu yaştaki çocuk Boyama yapmak istemiyorum diye mi ağlıyor ? Ben öğretmen olarak, herşeyin yavaş yavaş yaşına göre öğretilmesi taraftarındayım.. şimdiki veliler çocuklarına çok yükleniyor ( sizin için demiyorum) bu da çocukta “mükemmeliyetçi” bir izlenim bırakıyor.. süper olmalıyım daha iyi olmalıyım diye..... sonra ileriki zamanlar da zorluklarla karşılaştıkların da ya da yapamadığı bir iş veya ders olduğunda çılgına dönen öğrencilerimi gördüm.. ya da küçük yaşta fazla sorumluluk yüklendiği için , ileriki dönemlerinde bir boşvermişlik bıkkınlık geliyor.. bunu bizzat yaşadım.Onun için çocuklar ın motor gelişimlerini ön plana alarak , yaşına göre bir sınıfa gitmesi taraftarındayım.. tabi bu benim gözlemlediğim kendi bireysel görüşüm. Başka görüşlere de saygı duyarım.
Muhakkak öyle hocam fakat bizim zamanımızda imkanlar saha kısıtlıydı belki de o yüzden boyamalardan sıkılmadık. Bu yıl ki anaokulu kitaplarını görseniz bana hak verirsiniz. Sayfalarca boyamadan çizimden ibaret. Ünlü ressamların tablolarını verip aynısını yapmaları istenmiş mesela. Tabi ki aynısını yapamaz ama çocuk gereksiz stres oluyor benzetmeliyim diye.

Okula başlamadan okuma öğrenmesi taraftarı değildim aslında ama bu yıl abisi 1. Sınıfı bitirdi ve biz evde sesleri çalıştıkça kapmış. Bir gün bi baktım sesleri birleştirmeye başlamış. Biraz bizim dışımızda gelişti.

Anaokulu öğretmenimiz matematiğe biraz yüklenince 1. Sınıf seviyesinde problem çözmeyi de öğrendi. Eh bize de yollamaktan başka çare kalmadı.

Ama şöyle de bir şey var kızınız gayet iyi durumda anladığım kadarıyla , hem fiziksel hem bilişsel olarak 1. Sınıfı kaldırabilir düzeyde , ben anasınıfı öğretmeniyim 2012 aralık doğumlu iki tane öğrencim var , anneleriyle rehber öğretmen eşliğinde konuştuk ve başlatmama kararı aldık çünkü benimkiler hem fiziksel olarak biraz küçükler hem de 1 sene daha anasınıfına gelseler çok çok daha iyi olacağını düşündüm
Fiziksel olarak sınıfın en büyüğü. Sınıfta oyun ve etkinliklerde hep en önde. Ama yine de gitmeyecek yaşıtlarını duyunca acaba diyorum

Muhakkak öyle hocam fakat bizim zamanımızda imkanlar saha kısıtlıydı belki de o yüzden boyamalardan sıkılmadık. Bu yıl ki anaokulu kitaplarını görseniz bana hak verirsiniz. Sayfalarca boyamadan çizimden ibaret. Ünlü ressamların tablolarını verip aynısını yapmaları istenmiş mesela. Tabi ki aynısını yapamaz ama çocuk gereksiz stres oluyor benzetmeliyim diye.

Okula başlamadan okuma öğrenmesi taraftarı değildim aslında ama bu yıl abisi 1. Sınıfı bitirdi ve biz evde sesleri çalıştıkça kapmış. Bir gün bi baktım sesleri birleştirmeye başlamış. Biraz bizim dışımızda gelişti.

Anaokulu öğretmenimiz matematiğe biraz yüklenince 1. Sınıf seviyesinde problem çözmeyi de öğrendi. Eh bize de yollamaktan başka çare kalmadı.
Evet kesinlikle hem çocuk hevesli hem de öğretmenimiz ilgiliydi sağolsun

Benim oğlum eylülde 66 aylık olacak ben anaokuluna yazdırcam.el yeteneği çok güzel zaten evde bir yıl boyunca etkinlik yaptı ana okul etkinlikleri kitapları var ama iş harflere gelince istemiyor nasıl beceriyorsunuz okuma yazmayı öğretmeyi gerçi benim birinci sınıftaki kızım ana sınıfına başlamadan toplama çıkarma yapıyordu ikişer üçer sayıyorduk harfleri hep biliyordu ama oğlum hiç öyle değil ama maşallah özgüveni yüksek çekinmesi yoktur kızım da hala çok çekingen :KK43:

2011 ekim kasım doğumlu çocukları bu senemi 1. sınıf olacak.benim kızım 2011 kasım doğumlu 2. sınıfa geçti sınıfının yarısı da aynı ayda doğmuş ha buyuk çocuklar da var.ama küçükler hem sosyallik hem de ders başarısı yönünden daha başarılılardı sınıfta.ha tek eksıkleri az birazözbakım becerisi.saçı bozulunca duzeltemıyor mesela ya da çantası kalemliği dağınık oluyor kitapları kırışık vs.7 yaş geç dıyorum ben Avrupa dada öyledir zaten

Gecen yil bizim okulda 2011in son 3 ayinda doganlarin hepsi raporla ertelettiler, bu yil 1. Sinifa gidecekler. Benim kizim 2012 subat dogumlu, tam 6.5 yasinda ilkokula başlamis olacak ve sinifiin ortalama yaşında.
Turk egitim sistemini avrupayla kiyaslamak buyuk yanlış olur. Onlar okulda yasayarak ogreniyorlar, bizimkiler gibi daha ilkokuldan derslere, kitaplara bogulmuyorlar. Keske bizimkiler de sinava degil gercek egitiime dayali bir sistemde okusalar da 4 yasinda baslasalar...

Benim oğlum eylülde 66 aylık olacak ben anaokuluna yazdırcam.el yeteneği çok güzel zaten evde bir yıl boyunca etkinlik yaptı ana okul etkinlikleri kitapları var ama iş harflere gelince istemiyor nasıl beceriyorsunuz okuma yazmayı öğretmeyi gerçi benim birinci sınıftaki kızım ana sınıfına başlamadan toplama çıkarma yapıyordu ikişer üçer sayıyorduk harfleri hep biliyordu ama oğlum hiç öyle değil ama maşallah özgüveni yüksek çekinmesi yoktur kızım da hala çok çekingen :KK43:
Öğrenmesi için özel bir çaba harcamadık. Önce harfleri soruyordu sonra birleştirmeye başladı ve devamı geldi

Gecen yil bizim okulda 2011in son 3 ayinda doganlarin hepsi raporla ertelettiler, bu yil 1. Sinifa gidecekler. Benim kizim 2012 subat dogumlu, tam 6.5 yasinda başlamis ocak ve sinifiin ortalama yaşında.
Turk egitim sistemini avrupayla kiyaslamak buyuk yanlış olur. Onlar okulda yasayarak ogreniyorlar, bizimkiler gibi daha ilkokuldan derslere, kitaplara bogulmuyorlar. Keske bizimkiler de sinava degil gercek egitiime dayali bir sistemde okusalar da 4 yasinda baslasalar...
evet o konuda çok çok haklısınız ezberci eğitim sisitemi devam hala.1.sınıf çocukları deneysel eğitim yerine haftada 3 4 çoktan seçmeli testle ölçülüyor başarıları.düşünmeden yargılamadan ezberleyerek öğrenıyorlar

Çok küçük değil mi 1. Sınıf için
Geçen yıl yarım dönem bu yıl da tam dönem anasınıfına gitti
Etkinlikler de sınıfın en iyisi, şimdi ne görse yazıyor, küçük ama bir yıl anasınıfı sıkıntı olmaz mı Kendisi de 1. Sınıfa gideceğim diyor bir yıl daha anasınıfı istemiyor bu durumda ne yapmam doğru

Ben okula 5,5 yaşımdayken başladım annem okula başlamadan bana okuma yazmayı filan öğretmiş o yüzden derslerde sorun yaşamadım ama sınıfımda benden 2 yaş büyük olan öğrenciler filan da çok fazla vardı ben çok ezildim
Geçen yıl yarım dönem bu yıl da tam dönem anasınıfına gitti
Etkinlikler de sınıfın en iyisi, şimdi ne görse yazıyor, küçük ama bir yıl anasınıfı sıkıntı olmaz mı Kendisi de 1. Sınıfa gideceğim diyor bir yıl daha anasınıfı istemiyor bu durumda ne yapmam doğru
Siz bilirsiniz ama bence çok küçük 1.sınıfta ezilir, bence yine anasınıfına gitsin ...

Ben okula 5,5 yaşımdayken başladım annem okula başlamadan bana okuma yazmayı filan öğretmiş o yüzden derslerde sorun yaşamadım ama sınıfımda benden 2 yaş büyük olan öğrenciler filan da çok fazla vardı ben çok ezildim

Siz bilirsiniz ama bence çok küçük 1.sınıfta ezilir, bence yine anasınıfına gitsin ...
Eylül ayı gelsin değerlendirme yaparız, ben de istemem sıkıntı yaşasın

ben brans ogretmeniyim soyle dusunuyorum: kiziniz sinifindakilwrsen bir adim onde baslayacak ogretmeni bu durumu her ders telafi edip sikilmadan bir yil gecirmesine yardimci olacaksa baslasin derim ki ben her zaman gec gonderme taraftariyimdir.ama bu biraz zor sinif mevcudu ve sartlar buna ne kadar imkan verir bunu goz ardi etmemek lazim. ikinci durumda su ki su an 1 adim onde ama bu her zamam boyle gitmeyebilir zamanla bilissel olarak yasitlariyla ayni kalirsa bu durum.bir süre sonra dezavantaja da donusebilir bu durumda bekleyin derim.ama bilsem e gondermeyi ihmal etmeyin derim hocam.

Ben de öğretmenim.Oglumu göndermedim 69 aylıkken.Okuma yazma biliyor, matematigi ve İngilizcesi de iyi.Cekingen olduğu için göndermek istemedim, pisman değilim.Cunku genel temayul göndermemek yönünde.

Bence kesinlikle göndermelisin okuma yazma fiziki gelişim hiçbir engel yok, boşuna çocuk sene kaybeder aksi takdirde.

X