69 ay 1. Sınıf kararsızlığı

Merhaba arkadaşlar kafamı meşgul eden bir sorunu sizlerle paylaşmak istedim. Anne olarak öğretmen olarak dışarıdan bir göz olarak değerli fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.
Ben matematik öğretmeniyim. Hep daha büyük yaş gruplarıyla beraber olduğum için ilkokula başlama yaşı hakkında net bir karar veremedim.
Kızım aralık 2012 doğumlu yani eylül itibariyle 69 aylık olacak. Dilekçeyle anasınıfına gönderme hakkım var. Bu yıl anaokuluna devam etti. Seneye de gönderirsem 2 yıl gitmiş olacak.
2 yıl gitmesi benim için sorun değil sorun olan kısım şu: kızım okuma ve yazmayı öğrendi. Gayet akıcı bir şekilde kitap okuyor. Matematiği gayet iyi. Okuldaki öğretmen arkadaşlarım kızımın hazır olduğunu, 1 yıl daha beklemesinin onu sıkacağını savunuyorlar.
1 yıl daha beklersen 81 aylık olacak. Boyu da yaşıtlarına göre uzun. Kafam o kadar karışık ki anlatamam. ilk yıllarda sorun yaşamayıp iş soyut işlemlere dayanınca sıkıntı yaşar mıyız?
Bu durumu yaşayan veli, öğretmen var mi aramızda? Göndereyim mi bekleyeyim mi?
Merhaba lisansı okul öncesi öğretmenliği yüksek lisansı PDR olan Eylül doğumlu oğlumu bir sonraki yıl ilkokula başlatmış bir anaokulu müdürüyüm. Kızınızı ilkokula başlatmadan önce okul olgunluğunun ölçülmesinde fayda var. Okul olgunluğu bütün gelişim alanları açısından değerlendirilmeli. Akademik anlamda kızınız ilkokula hazır görünüyor Metropolitan testine bile gerek yok sanki, yine de isterseniz yaptırabilirsiniz. Sosyal ve duygusal anlamda ilkokula hazır mı? Sorusuna siz ve babası, okul öncesi öğretmeni ve kurum danışman psikoloğu ile yapacağınız bireysel görüşme sonrasında birlikte karar vermelisiniz. Kız çocukları erkeklere göre ilkokula kısmen erken başlamayı daha iyi tolere ediyorlar. Kızınızın gideceği okul devlet okulu mu? Özel okul mu? Sınıf mevcudu kaç? Kızınızı ilkokulda okutacak öğretmen kaç yıllık tecrübeye sahip? En önemlisi de kızınız bu konuda ne düşünüyor? Hepsini değerlendirmenizde fayda var. Umarım kızınız için en güzel kararı verirsiniz, evladınıza şimdiden başarılar diliyorum...

2013 doğumlu çocuğumu bu sene göndereyim mi diye düşünüyorum ben okumayı öğretmedim bütün harfleri biliyor matematik çıkarma toplama büyük sayılar dahil yapıyor tek kararsızlığım çabuk sıkılıyor en fazla 15 dakika sorularına cevap veriyor yani sizinkinden küçük bence siz kesinlikle göndermelisiniz

Merhaba arkadaşlar kafamı meşgul eden bir sorunu sizlerle paylaşmak istedim. Anne olarak öğretmen olarak dışarıdan bir göz olarak değerli fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.
Ben matematik öğretmeniyim. Hep daha büyük yaş gruplarıyla beraber olduğum için ilkokula başlama yaşı hakkında net bir karar veremedim.
Kızım aralık 2012 doğumlu yani eylül itibariyle 69 aylık olacak. Dilekçeyle anasınıfına gönderme hakkım var. Bu yıl anaokuluna devam etti. Seneye de gönderirsem 2 yıl gitmiş olacak.
2 yıl gitmesi benim için sorun değil sorun olan kısım şu: kızım okuma ve yazmayı öğrendi. Gayet akıcı bir şekilde kitap okuyor. Matematiği gayet iyi. Okuldaki öğretmen arkadaşlarım kızımın hazır olduğunu, 1 yıl daha beklemesinin onu sıkacağını savunuyorlar.
1 yıl daha beklersen 81 aylık olacak. Boyu da yaşıtlarına göre uzun. Kafam o kadar karışık ki anlatamam. ilk yıllarda sorun yaşamayıp iş soyut işlemlere dayanınca sıkıntı yaşar mıyız?
Merhaba benim oğlum da 2009 26 Aralık doğumlu.Şuan 4.sınıfa geçti.Hayatımın hatası oldu erken göndermek.Çocuklar akademik olarak yetişebilir seviyede olsalar bile ruhen küçük oluyorlar.Bu yaşlarda 3 ay bile çok farkediyor.Ders yaparken arabasını parketmek,uçağını uçurmak,askerleri eğitime yetiştirmek gibi telaşlarıyla geçti 3 yılımız.Çok ama çok zor oldu onun içinde bizim içinde.Şuan ders aldırıyorum o derece geride kaldı.Aklı sürekli oyun oynamakta.Bilgisayar,tablet vs. bağımlılığı hiç yok.Buna rağmen çılgın gibi oyun oynama isteği var.Ben çok ama çok pişmanım.Çocuğa göre muhakkak ki değişiklik gösterir tavsiyem bunun analizini iyi yapmanız.Hakkınızda hayırlısı olsun.

Benim oğlumda 26 aralık doğumlu. Anaokuluna bende 5 yaşında verdim. Yazı yazmayı çizgi çizmeyi öğrendi ama aklı fikri oyundaydı. 6 yaşında 1. Sınıfa verdim ve öğretmeni küçük daha oyun çocuğu seneye gönderin bence dedi bende tekrar anasınıfına verdim. İyikide verdim. Çok zeki bir çocuk değil ama derslere karşı hiç ilgisi olmamasına rapmen teşekkür takdir alıyor. Algısı daha açık. Tabi bu durum siz daha iyi bilirsinizki çocuktan çocuga değişir. Ben ilkokul için 6,5 yaştan sonrasını doğru buluyorum. 2. Çocuğumuda aynı şekilde 6,5 yaşında veriyorum bu sene.

Merhaba.Sınıf öğretmeniyim.Okula 5 buçuk yaşında başladım.İlkokulda pek farketmiyorsunuz durumu.Orta kısımda başlıyor sıkıntılar.Lisede de tavan yapıyor.Hem akademik hem de sosyal açıdan birçok problem yaşanıyor.Bu arada babam da s
Okula 5 buçuk yaşında başlamış biri olarak asla ama asla tavsiye etmem.Bu arada kendim sınıf öğretmeniyim.Babam da öğretmen.Hala beni okula erken göndermenin bir hata olduğunu söyler.

Gecen yil eylulde 67 aylik kizimi, cok akici okuyup yazabilmesine ve matematikte ileri seviyede olmasina ragmen ikokula gondermedim.
Sınıfında kendisinden 1-1.5 yas buyuk buyuk cocuklarla arkadaslik etmekte de ilerde onlarla rekabette de (hem sosyal hem mental olarak) zorlanmasini istemedim. Pedagogumuzun da gorusunu aldim tabi, o da benimle ayni fikirdeydi.
Cevremden cok tepki aldim, cocuk okuyup yaziyor neden gondermedin, sıkılacak vs vs ama 1 yil sıkılmasi butun eğitim hayati boyunca sikilmasindan daha iyidir.
Bu yil bile sinifinda 2011 ekim kasim aralik dogumlu çocuklar olacak, onlarin arasinda 2012 sonu ya da 2013 basinda dogmus bir cocuk dusunemiyorum.
Gercekten buyuk fark oluyor...
Kesinlikle katılıyorum, geçen sene bende konu açmıştım, benim kızım da 68 aylıktı.
Aynı sizin gibi düşünüyordum, okula hazırdı fakat, neden kendinden 1 1.5 yaş büyüklerle okula gidecekti.
Hatta ben kızıma metropolitan testi yaptırdım, (annem ille göndermemi istediği için) inanın ortalamanın üstünde çıktı, özellikle matematikte, ben yinede göndermedim.
4 ay kadar anaokuluna gitti. Öğretmeni sürekli neden 1.sınıfa vermediğimi çok çok hazırmış dedi. Sonrasında baktım yaptığı şeyler hep aynı, öğretmeninden de verim alamadık.
Anaokulundan aldım ve spora yönlendirdim. okuma yazma da öğrendi.
Yani hiç pişman değilim vermediğime,hayırlısı olsun.

Bakın mesele sadece hazır olup olmaması değil..kendi akranlarıyla eğitim alamayacak olması, neden kendinden bu kadar büyük öğrencilerle yarış halinde olsun.
Ben geçen sene o kadar çok araştırdım,o kadar çok kişiye danıştım ki, çoğunluk vermemem yönündeydi.
Çünkü 72 aylık altı, daha oyun çocuğu ve ödev yapmak istemiyor. Bu söylediğim her çocuk için geçerli değil tabiki, farklılıklar vardır.
Benim kızım 2012 ocak doğumlu.
Size bir örnek vereyim, bi akrabamın 2011 kasım sonu dogumlu bi çocuğu, okula ben daha erken seneye verin dedim , ve aile gönderiyor, çocuk ve aile o kadar zorlanmışlar ki..kız çocuğu birde, ağlaya ağlaya ödev yapmış aklı hep oyun oynamaktaymış.
Dedim ki..kızım için, aman bir yıl daha oyun oynasın, ondan sonra zaten hep okuyacak, hep bir mücadele edecek.
Ben kızıma metropolitan testi yaptırıp ve ortalamanın üstüne çıktığı halde göndermedim.
Umarım en doğru kararı verirsiniz, hayırlısı olsun.

Son düzenleme:
Teyzem anasinifi ogretmeni,cocuklarini ilkokula baslatmaya hevesli velilerini bu konuda cok detayli bilgilendirir, cocuk okula hazir gibi gozukse de henuz oyun caginda oldugundan 3. Siniftan sonra zorlanmaya baslar der, bugune kadar yanildigini hic gormedim 30 yillik tecrubesi var, hatta kendi oglunu(aralik) ve benim erkek kardesimi(ekim) de bir sene sonra verdiler iyiki de oyle yapmisiz diyorlar..
Zaten uzun yillar okuyacak cocuklar o hengameye bir girdiler mi yillar boyu surecek..en guzeli farkli aktivitelere yonlendirmek :KK66:

Tabii ki gonderin .zaten herseyi ogrenmis.boyuda uzunsa mutlaka gonderin.cunku digerlerinden cok uzun oluncada sinifta cocuk kendini kotu hissedebilir.
Oglum 2009 subat dogumlu suan 5.sinifa gecti.onun donemindekiler 3.sinifa gecti genellikle.
odev konusunda sorun yasadik yani pek yapmak istemedi ama bunun yasla alakasi oldugunu zannetmiyorum.zaten odevde bence cok gerekli degil.okulda dersi dinlesin yeter

Kızım kasım sonu 2010 doğumlu,bu yıl 1.sınıfı bitirdi.raporla geç gönderdik..2 yıl anaokuluna gitti..biz hiç pişman olmadık,bi yere geç kalır diye de düşünmedik...çünkü okuma yazma bilse de henüz oyun çağındalar,ders yapmaktan sikiliyolar.sinifinda bi cok cocuk var raporla gec baslayan

Kesinlikle katılıyorum, geçen sene bende konu açmıştım, benim kızım da 68 aylıktı.
Aynı sizin gibi düşünüyordum, okula hazırdı fakat, neden kendinden 1 1.5 yaş büyüklerle okula gidecekti.
Hatta ben kızıma metropolitan testi yaptırdım, (annem ille göndermemi istediği için) inanın ortalamanın üstünde çıktı, özellikle matematikte, ben yinede göndermedim.
4 ay kadar anaokuluna gitti. Öğretmeni sürekli neden 1.sınıfa vermediğimi çok çok hazırmış dedi. Sonrasında baktım yaptığı şeyler hep aynı, öğretmeninden de verim alamadık.
Anaokulundan aldım ve spora yönlendirdim. okuma yazma da öğrendi.
Yani hiç pişman değilim vermediğime,hayırlısı olsun.

Cok dogru bir karar.
Ben de zamaninda okula erken baslatilmis cocuklardanim, basari notu anlaminda hic sorun yasamadim, ilkokulda okul birincisi oldum, dereceyle anadolu lisesini kazandim, universite sinavinda %5 lik dilimdeydim...
Ama ozellikle ortaokul doneminde yasadigim sorunlari atlatmam belki 20 yil surdu... Siniftaki tum cocuklar ergenlige girmisken, belalti espiriler havalarda ucusuyorken ben minnacik cocuktum ve onlarin muhabbetinden bir b.k anlamiyordum.

Kızım 80 aylık gitti bu yıl birinci sınıfa.
Okuma yazma gibi konularda hiç sıkıntı yaşamadık, zaten biliyordu.
Aynı yıl kardeşi doğdu, iyi ki ama iyi ki erken göndermemişim dedim. Çünkü her şey okuma yazma değil. Psikolojik olarak da zor dönemler geçirebiliyor çocuklar.
Öğretmeni keşke bütün sınıf 80 ay civarında olsaydı diyor her zaman.
Dağınık yazdım ama :) umarım en iyi kararı verirsiniz
Merhaba konular arasında gezerken cevabınıza rastladım, çocuğunuz birinci sınıfa giderken mi kardeşi doğdu? Nasıl bir dönem geçirdiniz çok zor oldu mu? Teşekkür ederim

Merhaba konular arasında gezerken cevabınıza rastladım, çocuğunuz birinci sınıfa giderken mi kardeşi doğdu? Nasıl bir dönem geçirdiniz çok zor oldu mu? Teşekkür ederim
Merhaba, kardeşi anaokulundayken doğdu. Kızım birinci sınıfa başladığında 9-10 aylıktı. Zor günlerdi. Tabiki kıskandı, huysuzlandı , aksi bir çocuk oldu. Yenidoğan döneminin birinci sınıfa denk gelmemesine sevinmiştim çünkü her ikisinin de ilgi beklediği bir süreç. Kızımın yaş olarak büyük bit şekilde birinci sınıfa başlaması bu konuda avantaj sağladı bize. Çünkü birçok şeyi kendi başına halledebiliyordu.

Merhaba, kardeşi anaokulundayken doğdu. Kızım birinci sınıfa başladığında 9-10 aylıktı. Zor günlerdi. Tabiki kıskandı, huysuzlandı , aksi bir çocuk oldu. Yenidoğan döneminin birinci sınıfa denk gelmemesine sevinmiştim çünkü her ikisinin de ilgi beklediği bir süreç. Kızımın yaş olarak büyük bit şekilde birinci sınıfa başlaması bu konuda avantaj sağladı bize. Çünkü birçok şeyi kendi başına halledebiliyordu.
Çok teşekkür ederim 🙏

Olaya sadece okuma yazma olarak bakmayın. Diğerlerinden küçük olarak başlayacak ve birkaç ay bile etkiliyor cocgu psikolojik olarak. Benimki de Aralık doğumlu ben uzatmayı düşünüyorum

Oğlumda okuyordu matematiği de 2. sınıf düzeyindeydi belki daha iyi .
Kreş yaşında bile okul okul diye tutturdu.
Hep sınıf birincisiydik .Şimdi sınıfında ondan bir yaş büyük bir çocuk var .Onu geçemiyoruz.Haliyle çocuğun anlama kavrama yeteneği daha gelişmiş .Oğlum da o da bilsemli .
Çocuğunuzu bir yaş geç gönderin benim 8 yıl sonraki fikrim bu .
Bu durumları görmesem ne farkeder derdim .Gerçekten çok şey farkediyor .

Hassas bir konuymus ve hortlamis :KK66: hepimizin bu mevzuda fikir duymaya ihtiyaci var bence
Ben kendi adima oglumu 71 aylikken gonderecegim. Anaokuluna gereginden fazla gitmesine gerek gormuyorum. Artik cocuklar her seyi bilerek basliyorlar zaten anaokuluna, benim icin tek gereken sey bedensel yeterlilik. Diger konular cozuluyor. Benim ailem de ogretmen aileydi, beni erken gondermediler ve cok zorluk cektim. Annem simdiki aklim olsa seni erken yollardim,gec yolladigim icin sıkıldın okuldan der hep. Kendisi de erken baslamis ilkokula 5 yasindayken. Gereginden fazla beklemek anlamsiz,herkes istiyor ki cocugu sinifin en buyugu olsun,artik isin suyu cikti neredeyse 9 yasinda baslatacaklar ilkokula. Elbette her cocuk kendine ozeldir,herkes kendi cocugunu tanir ve ona gore davranir ama gereksiz bir sekilde de gec gonderince yine sorun yasanir,onemli olan cocugun hazir olmasi

Okuma yazma biliyorsa, fiziksel gelişimi ilerideyse bence sıkıntı yaşamaz. Uzun vadede 1 yıl erken üni vb. sınavlara girmek bile avantaj olabilir. Her yıl her şey zorlaşıyor.

X