8 KASIM 2008 SMMM Staja Başlama Sınav Soruları

nevbahar

Herkes Olmuş Sahtekar
Kayıtlı Üye
25 Nisan 2007
3.910
13
39
1 ) Bir ekonomik değerin, değerleme gününde, işletme bakımından sahip olduğu gerçek değere ne ad verilir?
A) TASARRUF DEĞERİ

2 ) İşletmenin gelecekte mevcut karlılık düzeyini engelleyecek yaşamını tehlikeye sokacak amaçlarına ulaşmasını engelleyecek olaylar ve kavramlara ne ad verilir?
A) İŞLETME RİSKİ

3 ) Nominal kurların ilgili dönem içindeki enflasyon oranına göre düzeltilmesi ile elde edilen kura ne ad verilir?
A) REEL KUR

4 ) Aşağıdakilerden hangisi işe başlamayı vergi dairesine bildirmek zorunda değildir?
A) GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI

5 )
Aşağıdakilerden hangisi çalışma kağıdının yararlarından bir değildir?
A) Müşterinin seçimi ve işin kabul edilmesi

6 ) Vergi borcunun hesaplanabilmesi için vergi konusunun indirgendiği teknik, fiziki ya da ekonomik miktara ne ad verilir?
A) VERGİ MATRAHI

7 ) 23/08/1997 tarihli staj yönetmeliğine göre yapılan denetlemelerde bir yıl içinde kaç kez mücbir sebep olmaksızın staj mahallinde bulunmayanların stajları iptal edilir?
A) Üç (3)

8 ) Arama sonucunda el konulan defter ve belgeler en az kaç ay içinde incelenir?
A) Üç (3)

9 ) İhtiyaçlar ile kaynaklar arasındaki dengesizlik aşağıdakilerden hangisiyle adlandırılır?
A) KITLIK KANUNU

10 ) İşletmede kullanılan demirbaş eşya aşağıdaki değerleme ölçütlerinden hangisi ile değerlemeye tabi tutulur?
A) MALİYET BEDELİ

11 ) Kamu harcamalarının devletin organik yapısına göre tasnif edilmesine ne ad verilir?
A) İDARİ TASNİF

12 ) 23/08/1997 tarihli staj yönetmeliğine göre aşağıdakilerden hangisi staj ilkelerinden değildir?
A) STAJ SONUNDA ADAY MESLEK MENSUPLARINA STAJ KATILIM BELGESİ SÜZENLEYİP VERMEK

13 ) Aşağıdakilerden hangisi haksız fiilin unsurlarından bir değildir?
A) BORCA AYKIRI DAVRANIŞ

14 ) Talep eğrisinin negatif eğimli olmasının nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
A) FİYAT ARTTIKÇA TALEP EDİLEN MİKTARIN AZALMASI

15 ) Birden çok meslek mensubunun kendi ararlında meslek şirketi şeklinde çalışmalarını düzenleyen mecburi meslek kararına göre aşağıdakilerden hangisi meslek mensuplarının kendi aralarında kurabilecekleri şirket türleri arasında gösterilmemiştir?
A) KOLLEKTİF ŞİRKET

16 ) TBMM bütçesi açısından nasıl bir kuruluştur?
A) GENEL BÜTÇE

17 )
Temsilci yetki verenin adına ve hesabına davranıyorsa temsil türü hangisidir?
A) DOĞRUDAN TEMSİL

18 ) İrade ile beyan arasında iki tarafın isteğiyle yaratılan hangi hallerde uygunsuzluk vardır?
A) MUVAZAA

19 ) İfası mümkün olan mueccel borcun, borçlu tarafından zamanında yerine getirlimemesine ne ad verilir?
A) BORÇLUNUN TEMERRÜDÜ

20 ) Kullandırma sözleşmesi aşağıdakilerden hangisidir?
A) KARZ

21 ) A.Ş’nin tedrici kuruluşunda izahnamenin tescil ve ilanından sonraki aşama nedir?
A) İzahnamenin yayınlanması

22 )
Ticaret sicil tüzüğüne göre hangisi ticari işletmenin genel unsurlarından değildir?
A) TİCARET SİCİLİNE TESCİL

23 ) Ticari işletme rehni sözleşmesi aşağıdaki mercilerden hangisinde yapılır?
A) NOTER

24 ) Kurumlar vergisi oranı yüzde kaçtır?
A) %20

25 ) Bir ticari mal üzerinde bulunan wool mark (TSE) hangi marka türü kapsamındadır?
A) GARANTİ MARKASI

26 ) Vergi dairesi tarafından vergi alacağının kanunda gösterilen matrahlar ve nispetler üzerinden hesaplanarak belirlenmesine ne ad verilir?
A) VERGİNİN TARHI

27 )
Ülkenin genel yararı ya da işin niteliği sebebiyle yapılan fazla çalışmalara ne ad verilir?
A) GENEL SEBEPLERLE FAZLA ÇALIŞMA

28 ) Toplu işçi çıkarımına giden iş yerinde ne kadar süreyle geçici iş ilişkisi kurulamaz?
A) 6 AY

29 ) 5510 sayılı SSGSSK hangi yılda kabul edilmiştir?
A) 2006

30 ) İşçinin çalıştığı işyerindeki mesleki ve ticari sırları başkasına aktarması işçinin çalışmasından doğan borçlarından hangisidir?
A) SADAKAT BORCU

31 ) SGK�nın bütçesini karara bağlama yetkisi kime aittir?
A) YÖNETİM KURULU

32 ) İl özel idaresinin yürütme organı aşağıdakilerden hangisidir? VALİLİK
A) VALİLİK

33 ) Merkezi idare gelirlerinin idareler arasında paylaşılmasına ne ad verilir?
A) MALİ TEVZİN

34 ) Aşağıdakilerden hangisi likidite oranlarından biri değildir?
A) Stok devir hızı

35 ) Aşağıdakilerden hangisi oda genel kurulunun görevlerinden biri değildir?
A) BÜTÇE HAZIRLAMAK

36 ) Aşağıdakilerden hangisi sermaye yedeği değildir?
A) ÖZEL FONLAR

37 ) Aşağıdakilerden hangisi kambiyo senetlerinin özelliklerinden bir değildir?
A) NAMA YAZILMASI

38 ) Aşağıdakilerden hangisi SSK müfettişlerince yapışan denetimdir?
A) UYGUNLUK DENETİMİ

39 ) Elde veya bankada nakit olarak bulundurulan para veya para gibi kullanılabilen varlıklara ne ad verilir?
A) HAZIR DEĞER

40 ) Gelir tahminine yer verilmeyerek olası gider ve zararlara karşılıkların ayrılması hangi muhasebe kavramının görevidir?
A) İHTİYATLILIK

41 ) Soydanlar A.Ş tarafından çıkarılan 150.000 YTL. Nominal değerli kar-zarar ortaklığı belgesi nakit karşılığı 155.000 YTL bedelle ihraç edilmiştir. Bu işleme ait yevmiye kaydı aşağıdakilerden hangisidir?
A)

_______________________________/_____________________________________
Kasa 155.000
Çeşitli Diğ. Menkul Kıymetler 150.000
Diğ. Sermaye Yedekleri 5.000

42 ) İşletme 50.000 TL'YE TİCARİ MAL ALMIŞ VE KARŞILIĞINDA 50.000 TL LİK BONO VERİLMİŞTİR. Bu işleme ilişkin yevmiye kaydı aşağıdakilerden hangisidir?
A) _______________________________/_____________________________________
TİCARİ MAL
İND. KDV.
BORÇ SENETLERİ

43 ) Keynesgil para talebi teorisine göre spekülasyon amaçlı para talebi aşağıadkileerden hangisiyle ters orantılıdır?
A) FAİZ

44 ) Bir işletmeye ait bilgiler aşağıdaki gibidir?
Satışlar: 40.000
Sürekli Sermaye: 14.000
Aktif Devir Hızı: 2
Cari Oran : 2,5
Bu bilgilere göre işletmenin dönen varlıkları kaç liradır?
A) 15.000 YTL.

45 ) Denetçinin geçmiş dönem tecrübelerinden yararlanarak örnek seçmesine ne ad verilir?
A) İRADİ ÖRNEKLEME

46 ) Kısa vadeli borçların ödenmesi için mevcut stokların kaç katı daha satış yapılması gerektiğini gösteren oran aşağıdakilerden hangisidir?
A) STOK BAĞIMLILIK ORANI

47 ) Aşağıdakilerden hangisi denetçinin özelliği değildir?
A) İYİ BİR YÖNETİCİ OLMASI

48 ) Aşağıdakilerden hangisi çalışma alanı standardıdır?
A) PLANLAMA VE GÖZETİM

49 ) Vergi mahkemelerinin kurulması aşağıdakilerden hangisinin iznine bağlıdır?
A) ADALET BAKANLIĞI

50 ) Üç basamaklı ABC sayısı 6�ya tam olarak bölünebiliyor, bu sayının 5�e bölümünden kalan 3�tür. Bu koşulları sağlayan en büyük sayı ile en küçük sayı arasındaki fark kaçtır?
A) 870

51 )
x + y = 4
y – z = 2
x,y,z > 0 ise x2 + xy + 2yz – 2z2 = ?
A) 8

52 ) Aşağıdakilerden hangisi daimi dosyada yer almaz?
A) GENEL MİZAN VE GEÇİCİ MİZAN

53 ) 500.000 YTL. bedelle satın alınan arsa üzerinde bulunan bina 30.000 YTL. ödenerek yıktırılmış ve enkazı 20.000 YTL�ye satılmıştır.Arazi ve arsalar muhasebe defterine hangi bedelle kaydedilir?
A) 510.000 YTL.

54 ) Bir bankada 52 müşteri vardır.Kadın müşterilerin %25’i , erkeklerin %40’ı bankadan ayrılınca kadınların sayısı erkeklerin sayısının 2 katı oluyorsa başlangıçtaki erkek sayısı kaçtır?
A) 20

55 ) İşletmenin elindeki nakdin denetiminde denetçinin uygulayacağı denetim tekniği aşağıdakilerden hangisidir?
A) FİZİKİ İNCELEME

56 ) Aşağıdakilerden hangisi meslek mensuplarına uygulanacak cezalardan biri değildir?
A) KADEME İLERLEMESİNİN DURDURULMASI

57 ) Bilanço tarihi itibariyle varlıkların ve borçların var olup olmadıklarının belirlenmesi aşağıdaki denetim amaçlarının hangisinin kapsamına girmektedir?
A) GERÇEKLİK

58 ) Denetçi yeterli kanıt toplamış ama önemli olmayan hatalar tespit etmiştir. Denetçi ne tür görüş bildirir?
A) OLUMLU GÖRÜŞ

59 ) Eğilim analizi tekniğinde aşağıdakilerden hangisi 100 olarak kabul edilir?
A) BAZ YIL

60 ) Bir işletmenin ulaşmak istediği, sektördeki birkaç firmayla karşılaştırma yapmak amacıyla kullandığı oranlara ne ad verilir?
A) HEDEF VE İDEAL ORANLAR

61 ) Aşağıdakilerden hangisi kapsamına göre denetim türlerinden biridir?
A) DİNAMİK ANALİZ

62 ) Cari oran: 1,6, Aktif toplamı 6.500 YTL, (kısa vadeli yabancı kaynaklar 1.000 çıkıyor) ise Duran varlıklar kaçtır?
A) 4.900 YTL

63 )

A) 4

64 ) Kasa hesabının borç kalanı 30.000 YTL iken dönem sonu sayım sonucu 40.000 YTL olduğu görülmüştür. Bu durumda yapılacak yevmiye kaydı aşağıdakilerden hangisidir?
A)

_________________________________/___________________________________
KASA HS. 10.000
SAYIM ve TESELLÜM FAZLALIĞI HS. 10.000
_________________________________/___________________________________

65 ) Aşağıdakilerden hangisi verginin terkin sebebidir?
A) Yükümlünün mallarının 1/3�ünü kaybetmiş olması

66 ) Eni 12 m boyu 26 m olan bir dikdörtgenin içine eşit parçalar halinde kar döşeme yapılacaktır. En az kaç tane kare yerleştirilir?
A) 78

67 )
Toplam sabit maliyetler: 600000 YTL
Birim satış fiyatı : 35 YTL
Birim değişken giderler : 20 YTL
Yukarıdaki bilgilere göre birim değişken giderlerde %15 artış olduğunda başa başnoktası satış miktarında ne kadarlık artış meydana gelir?
A) 10.000

68 ) Aşağıdakilerden hangisi Kurtuluş Savaşı sırasında imzalanan anlaşmalardan biri değildir?
A) Brest-Litovsk

69 ) Lozan anlaşmasından sonra aşağıdakilerden hangisi sorun olmamıştır?
A) Bulgaristan Sınırı

70 ) Aşağıdakilerden hangisi nakit kaynağı yaratmaz?
A) Tahvillerin itfası

71 ) Gecikme faizi hangisine uygulanır?
A) Hiç tarh edilmemiş veya eksik tarh edilmiş vergilere

72 ) Aşağıdakilerden hangisi ihracatı özendirmek için alınan tedbirlerden değildir?
A) İhracat kotası

73 ) Mondros Ateşkes anlaşmasının hükümlerine karşı çıkılmıştır. Bunun için hangi girişimlerde bulunulmuştur?
A) Direniş örgütleri kurulmuştur

74 ) Ortaklık haklarının veya hisse senetlerinin elden çıkarılmasından sağlanan gelir ne tur gelirdir?
A) Değer artış kazancı

75 ) Aşağıdakilerden hangisinde yapılan ekle benzeme yapılmış cümledir?
A) Çocuk � su gözler

76 ) Aşağıdakilerden hangisinde tırnak işareti yanlış kullanılmıştır?
A) İzmirli

77 ) Aşağıdakilerden hangisinde anlatım bozukluğu vardır? (bari sözcüğü gereksiz kullanılmıştır)
A) Gereksiz sözcük kullanımı

78 ) Şair ile ilgili yapılan paragraf sorusunda şair ile ilgili çıkarılamayacak özellik hangisidir?
A) Şairin çok çeşitli konularda şiirler yazması

79 ) T.C Merkez bankası para politikasını yönetmede kullandığı araçlardan hangisinde ekonomide kazanılan dövizlerin belli bir oranının kendisine satılmasını öngörmektedir
A) Zorunlu devır oranı

80 ) Dönem başı yarı mamul stokları 6.000 br, dönemde üretime alınan 24.000 br. ve tamamlanıp bir sonraki safhaya devredilen 22.000 br. ise Dönem sonu yarı mamul stokları kaç birimdir?
A) 8.000 br

81 ) Aşağıdakilerden hangisi Maddi Olmayan Duran Varlıklardan biri değildir?
A) Yapılmakta olan yatırımlar

82 ) Hangi denetim alanlarında hangi denetim tekniklerinin uygulanacağının yer aldığı yazılı belgedir?
A) Temel plan

83 ) Stok devir hızı satılan malın maliyetine göre hesaplandığında 12 net satışlara göre hesaplandığında 24 çıkıyorsa aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Brüt Satış Kârı vardır.

84 ) Aşağıdakilerden hangisi işletme risklerinden biri değildir?
A) Yapısal Risk

85 ) Hakan merdivenlerin basamaklarını 3'er 3'er çıkıp, 4'er 4'er inince, 4 adım az atmış oluyor. Buna göre 2'er 2'er inince kaç adım atması gerekir?
A) 24

86 ) Hangisi birinci dünya savaşının nedenleri arasında değildir?
A) Ekonomik durgunluk

87 ) Aylık %6 bileşik faizle 15.000 ytl kredi alan bir kişi bunu 24 ay eşit taksitle ödemek isterse aylık taksit miktarı kaç ytl olur? ((1,06)-24=0,25)
A) 1.200

88 ) K İşletmesi 48.000 YTL lik kamyonu kredili olarak satın almıştır. Kamyonla ile ilgili olarak ödenen sigorta giderleri 2.000 YTL dir. Bu işlemlere ait %18 oranındaki KDV tutarı da peşin olarak ödenmiştir. Bu işleme ait yapılması gereken günlük defter kaydı aşağıdakilerden hangisidir?
A)

________________________/________________
TAŞITLAR 50.000
İND. KDV 9.000
KASA 9.000
DİĞ.TİC.BORÇLAR 50.000
________________________/________________

89 )
Direkt ilk madde ve Malzeme Giderleri :5.000
Direkt İşçilik Giderleri :7.000
Sabit GÜG :5.000
Değişken GÜG :4.000
Üretim kapasitesi 1.000 adet mamuldür.
Üretilip satılan mamul adedi 800 adet olduğuna göre değişken maliyet sistemine göre hesaplanan birim üretim maliyeti kaç YTL’ dir?
A) 20

90 ) Bir işletmenin brüt satışları 345.000 TL, satıştan indirimleri 15.000TL, satışların maliyeti 105.000 TL ve faaliyet giderleri 60.000 TL ise faaliyet karına ilişkin dikey yüzde kaçtır?
A) 0,5

91 ) İşletme randıman analizi yapan bir denetçi verileri incelerken satılan her bir (1) kilo pasta için 800 gr şeker ve 500 gr çikolata kullandığı şeklinde veriler görmüştür. Bu bilgilere göre yapılacak analitik inceleme hangisidir?
A) Mantıklılık analizi

92 ) Aşağıdakilerden hangisi denetçinin mesleki eğitim ve yetkinlik standardına uygunluğunu gösterir?
A) Mesleki yeterlilik sertifikasına sahip olmak

93 ) Stoklar standardına göre; işin normal akışı içinde, tahmini satış fiyatından, tahmini tamamlanma maliyeti ve satışı gerçekleştirmek için gerekli tahmini satış giderleri toplamının çıkartılmasıyla elde edilen tutar aşağıdakilerden hangisidir?
A) Net gerçekleşebilir değer

94 ) Bilânço tarihindeki geçerli kura ne ad verilir?
A) Kapanış kuru

95 ) Türkiye muhasebe standartlarına göre; karşılıklı pazarlık ortamında, bilgili ve istekli gruplar arasında bir varlığın el değiştirmesi ya da bir borcun ödenmesi durumunda ortaya çıkması gereken tutar aşağıdakilerden hangisidir?
A) Net gerçekleştirilebilir değer

96 ) Aşağıdaki oligopol teorilerinden hangisi, oligopol piyasalarında artan fiyatlar için fiyat katılığını açıklar?
A) Dirsekli talep eğrisi

97 ) Aşağıdakilerden hangisi, bir ekonomide belirli bir sürede yaratılan mal ve hizmetlerin net değerlerinin toplamını ifade eder?
A) Safi milli hâsıla

98 ) Aşağıdakilerden hangisi cari işlemler hesabında yer alan görünmeyen kalemlerin kapsamında yer almaz?
A) Tek yanlı transferler

99 ) Aşağıdakilerden hangisi ihracatı artırmak için gerçekleştirilecek uygulamalardan biri değildir?
A) Gönüllü ihracat kotası koymak

100 ) Maliyet bedel i A lira olan demirbaşın amortisman bedel i % 10 dur. 5. yılın sonunda 23600 ise maliyeti ne kadardır?
A) 40.000

101 ) İşletme açtığı İhale için teminat olarak nakit almıştır. Yapılacak yevmiye kaydı aşağıdakilerden hangisidir?
A)

___________________________/___________________________
Kasa
Alınan Depozito ve teminatlar
___________________________/___________________________

102 ) Aşağıdaki yevmiye kaydı hangi işleme aittir?
______________________________/__________________________
Ticari Mallar 100
İndirilecek Kdv 18
Kasa 18
Verilen Sip. Avansları 30
Alınan Çekler 70
______________________________/__________________________
A) Avans mahsup edildikten sonra KDV'si peşin geriye kalanı çek ciro edilerek mal satın alınması

103 ) İşletme 1 Ağustos 200x tarihinde satışa çıkarılmış, nominal değeri 2000 TL olan 200 adet tahvili 410.000 TL ye Z bankasında verdiği virman emri 1 Eylül 200x tarihinde satın almıştır. Faiz oranı yıllık %30 dur. Bu işleme ait yevmiye kaydı aşağıdakilerden hangisidir?
A)
_________________________/_______________________
Özel Kes.Tahvil Sen ve Bonoları 400.000
Diğ. Çeşitli Alacaklar 10.000
Verilen Çekler ve Öd. Emirleri 410.000

104 ) İşletmenin iştiraki olan X İşletmesi ndeki sermaye payında 30.000 TL lik değer düşüşü meydana geldiği saptanmıştır. İşletmenin yapacağı günlük defter kaydı aşağıdakilerden hangisidir?
A)
________________________/_______________________
Karşılık Giderleri 30.000
İştirakler Serm. Pay.Değ.Düş.Karşılığı 30.000

105 ) Aşağıdakilerden hangisi Türk Devrimi ni diğer devrimlerden ayıran özelliklerden biri değildir?
A) Türk devriminin temelinde başlangıcından itibaren hiçbir şekilde zorlayıcılık öğesinin bulunmaması

106 ) Üçüncü kişilerden tahsili ya da hesaba kesin borç kaydı, hesap döneminden sonra yapılacak gelirlerin içinde bulunulan döneme ait olan kısmı aşağıdaki hesaplardan hangisine kaydedilir?
A) Gelir Tahakkukları

107 ) Herhangi bir malı veya hizmeti kullanıldığı veya satıldığı yerde ya da durumda elde edebilmek için doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yapılan harcamalara ne ad verilir?
A) Maliyet

108 ) Genel muhasebe ile maliyet muhasebesini birbirinden ayrı olarak yürüten işletmelerde, maliyet dönemleri sonunda maliyet muhasebesi tarafından genel muhasebeye bildirilen giderler genel muhasebe bölümü tarafından ilgili hesapların borcuna kaydedilirken hangi hesabın alacağına kaydedilir?
A) Maliyet muhasebesi bağlantı hesapları

109 ) DD Üretim İşletmesi nin %100 kapasite kullanım oranındaki satış miktarı, üretim miktarına eşittir. İşletmenin bazı verileri aşağıdaki gibidir:
Toplam satış miktarı : 10.000 br
Birim satış fiyatı : 70 TL
Birim katkı payı : 40 TL
Kar : : 300.000 TL
Bu verilere göre, işletmenin başa baş noktasındaki kapasite kullanım oranı nedir?
A) 0,25

110 ) Aşağıdaki ifadelerden hangisi standart (planlı) dağıtım yöntemi için yanlış bir ifadedir?
A) Fazla yükleme olması durumunda aradaki farklar yardımcı üretim gider yerleri maliyetinden düşülür

111 )
D başı Mamul Stoğu:45.000
D sonu Mamul Stoğu:20.000
D başı Yarı Mamul Stoğu:25.000
Üretilen Mamul Maliyeti:200.000
Bu bilgilere göre satılan mamul maliyeti aşağıdakilerden hangisidir?
A) 225000

112 ) Denetçi, işletmenin bankadan aldığı kredilere ilişkin hesapladığı faiz giderleri büyüklüğüne ilişkin yapılan kayıtların doğrulanmasında hangi teknikleri kullanır?
A) Yeniden hesaplama

113 ) Geliştirme faaliyetlerinin sonucunda oluşturulan teknik bilgiyi (know-how) işletme bir sır olarak tutar ve bundan oluşacak yararı kontrol edebilirse bu teknik bilgi (know-how) ne olarak tanımlanır?
A) VARLIK

114 ) Finansal bilgi kullanıcılarının geçmişteki, bugünkü ve gelecekteki olayları değerlendirmelerine yardımcı olmak yada geçmişteki olayları algılamalarını teyit etmek veya düzeltmek suretiyle etkilemesi aşağıdakilerden hangisi ile doğrudan ilişkilidir?
A) İhtiyaca uygunluk

115 ) İleride tekrar yurtdışına çıkarılmak üzere ülkeye giren mallara uygulanan rejim aşağıdakilerden hangisidir?
A) Geçici ithalat

116 ) Borçlunun almış olduğu borcu zamanında ödememesi halinde alacaklıya karşı gecikmiş olduğu borcundan dolayı ödemesi gereken faiz oranına ne ad verilir?
A) Temerrüt Faizi

ewet ben bu sınavda 99 net yaparak kazandım :sm_cool: :sm_cool: hihoyyyt delikafadulden

sınava nasıl hazırlandınız.ne şekilde çalıştınız hangi kitabı tavsiye edersiniz?bende girmek istiyorum ama ilk sınava evde hazırlanmak istiyorum.

Kitaptan ziyade geçmiş yıl çıkan sorulara bakın arkadaşlar, 21 haziran sınavında 32 tane geçmiş yıl sorusu çıktı bunları kaçırmayın çok büyük bir rakam bu

Selam Arkadaşlar önümde 4 sınav hakkı kaldı 1 tanesine de girmemiştim 14 yıldır Asından Zsine bu işin içindeyim ama evden çocuktan fırsat bulup başına oturamıyorum kitapların, bu da ben de umutsuzluğa yol açıyor, önümüzdeki sınava da girmesem mi diyorumsenağlama yani Marttaki sınav için geciktiğimi düşünüyorum Siz ne dersiniz?

Sakın yılma, benim arkadaşım son hakkında verdi bu sınavı, ayrıca geçmiş yıl sorularına çalış ve konu çalışma bol bol test çöz. Çünkü değiştirecek soruları kalmadı hep benzerler çıkıyor.

Çan eğrisi sistemini bu sınavda biraz yanlış anlıyorlar. Her soru için çan uygulanıyor bu nedenle her sınavda çan ne olacak bilmek imkansızdır. Kasım sınavı barajı haziran barajına yakındı artmadı. Benim konu çalışmamam ise konuları zaten yıllardır bilmemden kaynaklanıyor kasım sınavınıda barajın ucunda kaybettim zaten.

ya o kadar sordum önerdiğiniz bir yayın yokmu diye kimse çalışmadımı kitaptan ya hangi yayını önerirsiniz

sınav soruları değil belki zorlanacak olan ama başvuru koşulları olsun baraj olsun vb.konularda
bence en yakın zamanda kazanmak

ya o kadar sordum önerdiğiniz bir yayın yokmu diye kimse çalışmadımı kitaptan ya hangi yayını önerirsiniz

canım ben kursa gittim derin yayınlarını öneririm mesela vede çok iyi bi kurumdan eğitim aldım tüm materyalleri mevcuttur istersen bakabilirsin ikinci el sayfasında smmm staj başlıklı istersen gönderebilirim ben sadece bu bilgilerle kazandım yetti de arttı bile yüksek puan aldım ama çok sıkı çalışacaksan tabi bana söz ver :jeyyar:

hımm umarım geçersin canım hayırlısı ben ilk girişimde b kadar yüksek puan aldım çok iyi bi kursa gittim ama biraz ona borçluyum senin kaçıncı girişin nasıl hazırlanıyosun

benimde ilk girişimdi ama hiç çalışmadım işyerinde öğrendiklerimle girmiştim.bu sınava da elimde derin yayınlarının kitabı var sadece ona çalışarak girmeyi düşünüyrum

canım sadece iş bilgisiyle kazanılacak sınav değil o kadar çok bu işi icra edip tecrübesine güvenerek sınava giren ve hüsrana uğrayan varki ümidini kırmak istemem ama konulara çalışıp bol bl soru çözmek önemli derin yayınları ewet iyi onun yazarları gittiğim kursun kurucu ve eğitmenlerinden dir, eğer elinde varsa mutlaka çalış derim ama sadece onla kalma bence başka soru kitapları falan al geçmiş yıl sorularını çöz
eğer istersen elimde kitap soru bankaları ve en önemlisi yaprak etstler var ilgilenirsen ikinci el sayfasında görürsün resimlerini

hanımlar bir sorum olacak
SMMM için ilk sınavı girişte kaç puan almak gerekiyor
kaç soru soruluyor ve bunun kaç sorusunu yapmak gerekiyor
cevaplarsanız çok sevinirim Allah yardımcınız olsun..

hanımlar bir sorum olacak
SMMM için ilk sınavı girişte kaç puan almak gerekiyor
kaç soru soruluyor ve bunun kaç sorusunu yapmak gerekiyor
cevaplarsanız çok sevinirim Allah yardımcınız olsun..

Smmm Staj sınavına gireceksiniz 120 soru 20'si genel kültür(Türkçe-Tatih-Matematik) 100 sorusu alan dersleri.

En az 60 almak gerekiyor ama şu kadar soru yaparsanız geçersiniz diye kimse diyemez. Çünkü çan eğrisi sistemi var hangi soru kaç puan bilinemiyor. Biri 90 netle geçerken diğeri 95 netle kalabiliyor çünkü çan eğrisine takılıyor.

En zor soruları çözmek gerekiyor.

Smmm Staj sınavına gireceksiniz 120 soru 20'si genel kültür(Türkçe-Tatih-Matematik) 100 sorusu alan dersleri.

En az 60 almak gerekiyor ama şu kadar soru yaparsanız geçersiniz diye kimse diyemez. Çünkü çan eğrisi sistemi var hangi soru kaç puan bilinemiyor. Biri 90 netle geçerken diğeri 95 netle kalabiliyor çünkü çan eğrisine takılıyor.

En zor soruları çözmek gerekiyor.

çok teşekkür ederim bizim MYO da çan eğrisi sistemi vardı
benim bildiğim çan eğrisinde ortalama yüksekse geçme ortalamasıda yükseliyordu.
SMMM demekki soru zorluğu ile alakalı demek ki.

çok sağolun demekki zor soruları çözen çok soru yapan geçiyor
ama 60 ı geçecen anladım
çok teşekkür ederim a.s.

ya ben bunu araştırorum internetten karışık geldi bana nasıl oluyor şimdi bu sınavı kazanıoruz sonra 2yıl staj sonra tekrar sınavı bitirme stajı böle mi :) bu iki sınavın ortalaması falan mı alınıo nasıl anlayamadım ya

X