AB Schengen vizesinde 10.maddeye takılanlar

Soruhanim

Üye
Kayıtlı Üye
4 Haziran 2022
73
36
Herkese merhaba, bu ara çoğu kişinin Schengen e başvururken karşılaştığı bir problem olan 10. Maddeden red belası bizim de başımıza geçti.
Eşimle beraber Schengen e bağlı bir ülkeye turistik vize için başvurduk. Seyahatimiz sadece 6 günlüğüne. Başvuru esnasında istenen belgeler oldukça fazla ve yıldırıcı. Otel ve uçak rezervasyonumuzu yaptık ve ücretleri baştan ödedik. Istedikleri teminatli seyahat sigortasını da yine aynı şekilde ödedik. Onun dışında vize başvuru merkezinde istedikleri bedeller oldukça yüksek.
Bunları göze alarak başvurduk. Geçtiğimiz sene hiçbir tatil yapmadık, dedik ki yeni bir ülke görelim.
Ama nerede o günler 💁🏼‍♀️
Eşimi öncelikle mülakat için çağırdılar başvurudan sonra herhalde prosedür diye düşündük, çok üzerinde düşünmedik açıkçası. Aynı gün başvurunuz hakkında bir karara varıldı şeklinde bir mail geldi. Bu çabuk karar beni oldukça korkuttu ilk başta. Aynı hafta pasaportlarimizi almaya gittik heyecanla. Giderken hala sonucu bilmiyorduk ve oldukça supheliydik bir yandan. Fakat daha önceden Avrupa bölgesine birçok kere giriş çıkışım mevcut olduğu için kendimi böyle rahatlattim. Vize başvuru merkezinde red kağıdını aldık ve alnımdan vurulmusa döndüm. Birçok kere davetle ya da turistik seyahatim bulunuyordu ve hiç red almadım böyle bir şey nasıl olabilirdi ki? 10. Maddeden red vermisler, yani seyahat amacı kişinin belirttiği sebeplere göre güvenilir ve net değil. Bu şekilde cevirebildim çünkü bana göre oldukça "keyfi" bir madde. Başvuru formunda, mülakatta, her yerde amacımızı turistik olduğunu belirttik.
Bugün itiraz için konsolosluğa gittik ve oradaki memur bizi vazgeçirmeye ikna edici şekilde konuştu. Paranız boşuna yanmasın, mülakatta konuştuklarınız raporlu, ve hatta dış işlerinin olaya taraflı baktığını bile söyledi. Mülakatta da eşim turistik olarak gitmek istediğini söyledi gülerek başka ne olabilir ki raporunda 😄 Biz yine de itiraz etmek istediğimizi belirttik. Dilekçemizi teslim ettik. Bundan sonra bize haber vereceklerini söylediler ve açıkçası ne düşünmem gerektiğini bilmiyorum.
Böyle bir süreçten sonra itiraz edip onay alabilmiş kimse var mı? Ya da benzer bir red süreci yaşadınız mı?
Yazdıklarım oldukça uzun oldu, okuduğunuz için teşekkür ederim

Son düzenleme:
Of ne saçma ya. Valla ben gençken gezdim, daha da heves bile etmiyorum. Vizenin naziyla uğraşana kadar bu sene Gürcistan,Makedonya,Bosna,Arnavutluk ve karadaga gittim. Hepsi çoook güzeller. Özellikle Karadağ'ı kesinlikle tavsiye ederim. Dağların arasında yemyeşil ,masmavi bir ülke , Kotor mesela kalenin içinde bir yerleşim alanı. Düşük bütçeli İtalya diyebilirsin 😂
Benim şimdiki planlarım Fas, İsrail, Ürdün falan. Belki biraz daha balkanlar, belki Gürcistan'ın daha dağlık bolgeleri...
Gönül ister şato şato Avrupa gezmek ama seyehat bloggerleri bile red alıyor, benim evli barkli memur arkadaşıma çocuksuz gideceği tatil için 'geri döneceğini düşünmüyoruz' reddi vermişler mesela.
Benim de hiç inancım kalmadi. Bir de yazık , dünya kadar para saciyorsun, red gelirse hepsi çöp 🤬🤬🤬
Pasaportumuzu bu kadar degersizlestirenler utansın.

*Bu arada ben o ülkelere de kızamıyorum. Geçenlerde alman erkek arkadaşım geldi, gittiğimiz her yerde garson, muavin, benim uniden arkadaism falan. O kadar çok kere
'ben de gitmek istiyorum'
'a ne güzel. İş mi buldun,okul ile mi?'
'yok abi kaçarak' muhabbeti duydum ki. İnan sayısı üç - beş falan değildi. Neyse ki kimsenin bunu çevirecek dili,arkadaşımın da anlayacak kadar Türkçesi yok da ben o kısımları hiç çevirmedim..ama yine de utandım.
Bir de herkesin bir akraba/arkadaş anısı var bir şekilde bı ulkeye gidip donmeyen,ondan feyz aldigi. Ülkeler de ne yapsın, herkesin sınır kapısı bizimki gibi AVM kapısı değil ki, millet önüne geçmek icin ince ekiyor sık dokuyor. Ama olan bize oluyor...
İnşallah itiraz dilekcenizi ciddiye alırlar da güzel pragi gezer , tredelnik yiye yiye sokak gösterileri izlersiniz 😇😇 ama olmazsa vizesiz seçenekleri yabana atma. O stresi yaşamamak bile çok güzel.

ay inanamıyorum ya…
zorlaştığını duymuştum ama bu kadar her şey tam ve red gerçekten keyfii olmuş gibi
bende başvurmayı düşünüyorum bahar aylarına Almanya için iyice tereddüt ettim şimdi.
Turistik daha sıcak bakıyorlardı giriş çıkış belli,aile ziyaretlerine davetiyelere ne redler geliyordur tahmin edemiyorum

Of ne saçma ya. Valla ben gençken gezdim, daha da heves bile etmiyorum. Vizenin naziyla uğraşana kadar bu sene Gürcistan,Makedonya,Bosna,Arnavutluk ve karadaga gittim. Hepsi çoook güzeller. Özellikle Karadağ'ı kesinlikle tavsiye ederim. Dağların arasında yemyeşil ,masmavi bir ülke , Kotor mesela kalenin içinde bir yerleşim alanı. Düşük bütçeli İtalya diyebilirsin 😂
Benim şimdiki planlarım Fas, İsrail, Ürdün falan. Belki biraz daha balkanlar, belki Gürcistan'ın daha dağlık bolgeleri...
Gönül ister şato şato Avrupa gezmek ama seyehat bloggerleri bile red alıyor, benim evli barkli memur arkadaşıma çocuksuz gideceği tatil için 'geri döneceğini düşünmüyoruz' reddi vermişler mesela.
Benim de hiç inancım kalmadi. Bir de yazık , dünya kadar para saciyorsun, red gelirse hepsi çöp 🤬🤬🤬
Pasaportumuzu bu kadar degersizlestirenler utansın.

*Bu arada ben o ülkelere de kızamıyorum. Geçenlerde alman erkek arkadaşım geldi, gittiğimiz her yerde garson, muavin, benim uniden arkadaism falan. O kadar çok kere
'ben de gitmek istiyorum'
'a ne güzel. İş mi buldun,okul ile mi?'
'yok abi kaçarak' muhabbeti duydum ki. İnan sayısı üç - beş falan değildi. Neyse ki kimsenin bunu çevirecek dili,arkadaşımın da anlayacak kadar Türkçesi yok da ben o kısımları hiç çevirmedim..ama yine de utandım.
Bir de herkesin bir akraba/arkadaş anısı var bir şekilde bı ulkeye gidip donmeyen,ondan feyz aldigi. Ülkeler de ne yapsın, herkesin sınır kapısı bizimki gibi AVM kapısı değil ki, millet önüne geçmek icin ince ekiyor sık dokuyor. Ama olan bize oluyor...
İnşallah itiraz dilekcenizi ciddiye alırlar da güzel pragi gezer , tredelnik yiye yiye sokak gösterileri izlersiniz 😇😇 ama olmazsa vizesiz seçenekleri yabana atma. O stresi yaşamamak bile çok güzel.
Avrupada daha önce başka yerler de gezdigim için inanın ki hiç aklıma gelmedi. Böyle olacağını bilsem daha önce Sırbistan i tercih etmiştim bir defasında yine öyle yapardım. ☹️ Bahsettiğiniz ülkeleri de merak ediyorum, belgesellerde izledim hep. Umarım onlara da gitmek nasip olur.
Diğer konuda ben de sizinle aynı şekilde düşünüyorum bizim ülkenin şartlarında açıkçası ben de pek AB ülkelerini suçlayamiyorum. Sizin de dediğiniz gibi kaçıp giden orada kalmayı seçen o kadar çok kişi var ki bugünlerde. Buna sebep olan da yine malum sebepler. Kısacası hepsi aynı kapıya çıkıyor.
Eşim güzel bir işte çalışıyor, ikimiz de güzel universitelerden mezunuz. Benim iyi derece sayılabilecek yabancı dilim var. Ülkenin genç insanları olarak hayallerimiz, ideallerimiz, az bir paramızla dünyayı gezme gibi hayallerimiz var. İnşallah nasip olur diyelim, ne diyelim 🧚🏻‍♀️
Güzel dilekleriniz için ayrıca teşekkür ederim 💕, eşimle hep hayalimizdi Prag'a gitmek, umarım dediklerinizi yapabiliriz. Dünya için küçük bizim için büyük hayaller işte.
Her şey hayal oldu diyebiliriz 😄

ay inanamıyorum ya…
zorlaştığını duymuştum ama bu kadar her şey tam ve red gerçekten keyfii olmuş gibi
bende başvurmayı düşünüyorum bahar aylarına Almanya için iyice tereddüt ettim şimdi.
Turistik daha sıcak bakıyorlardı giriş çıkış belli,aile ziyaretlerine davetiyelere ne redler geliyordur tahmin edemiyorum
Aynen öyle keyfi oldu ne yazık ki. Böyle bir cevapla karşılaşmak bizi üzdü açıkçası.
Sizi yildirmasini istemem yine de, internette Almanya hakkında da güzel şeyler yazmıyor ne yazık ki. Umarım siz başvurana kadar bu süreçler düzelir bir nebze 🙏

Avrupada daha önce başka yerler de gezdigim için inanın ki hiç aklıma gelmedi. Böyle olacağını bilsem daha önce Sırbistan i tercih etmiştim bir defasında yine öyle yapardım. ☹️ Bahsettiğiniz ülkeleri de merak ediyorum, belgesellerde izledim hep. Umarım onlara da gitmek nasip olur.
Diğer konuda ben de sizinle aynı şekilde düşünüyorum bizim ülkenin şartlarında açıkçası ben de pek AB ülkelerini suçlayamiyorum. Sizin de dediğiniz gibi kaçıp giden orada kalmayı seçen o kadar çok kişi var ki bugünlerde. Buna sebep olan da yine malum sebepler. Kısacası hepsi aynı kapıya çıkıyor.
Eşim güzel bir işte çalışıyor, ikimiz de güzel universitelerden mezunuz. Benim iyi derece sayılabilecek yabancı dilim var. Ülkenin genç insanları olarak hayallerimiz, ideallerimiz, az bir paramızla dünyayı gezme gibi hayallerimiz var. İnşallah nasip olur diyelim, ne diyelim 🧚🏻‍♀️
Güzel dilekleriniz için ayrıca teşekkür ederim 💕, eşimle hep hayalimizdi Prag'a gitmek, umarım dediklerinizi yapabiliriz. Dünya için küçük bizim için büyük hayaller işte.
Her şey hayal oldu diyebiliriz 😄
yalnız beyaz türksünüz ve çocuksuzsunuz sanırım tam red alan tayfa bu tayfa şu anda; bu giderse gelmez diye reddediyorlar. özelde iseniz hiç vermiyorlar. devlette kariyer meslekte iseniz, bursla gidip hizmet zorunluluğunuz varsa, burada çocuk varsa bunlar vize almanız için sebep şu anda.

çekya ne ara bu kadar sıkmaya başladı ya ben almanya ispanya italyadan aldım şimdiye kadar çekya en kolaylar ligindeydi esiden
polonya ve litvanya, ukrayna meslesi yüzünden gümledi onu biliyorum da çekyaya ne oldu?

yalnız beyaz türksünüz ve çocuksuzsunuz sanırım tam red alan tayfa bu tayfa şu anda; bu giderse gelmez diye reddediyorlar. özelde iseniz hiç vermiyorlar. devlette kariyer meslekte iseniz, bursla gidip hizmet zorunluluğunuz varsa, burada çocuk varsa bunlar vize almanız için sebep şu anda.

çekya ne ara bu kadar sıkmaya başladı ya ben almanya ispanya italyadan aldım şimdiye kadar çekya en kolaylar ligindeydi esiden
polonya ve litvanya, ukrayna meslesi yüzünden gümledi onu biliyorum da çekyaya ne oldu?
Evet dediklerinizde haklısınız, sizin dediğiniz kriterlere uyuyoruz. Eşim de özelde çalışıyor. Dönmek için sebebimizin tüp bebek tedavisi gördüğümüzü ve eşimin hali hazırda bir işinin olduğunu da belirttik net bir şekilde kaygılarının bu olduğunu söylememiş olsalar da.
Biz de şaşkınlık içerisindeyiz ama mevcut durumlar bizi bu hale getirdi sanırım ☹️

Siz yine olumsuz da olsa sonuç almışsınız İdata aylardır randevu ataması bile yapmıyor çoğu kişiye…Ulusal vizeye taa yazın başvurupta halen daha randevu günü bekleyen arkadaşlarım var. Birinin yüksek lisansı başladı ama daha randevu ataması bekliyor, birinin iş sözleşmesi var işe başlaması gerekiyor vizeden ses seda yok, gerçekten şaka gibi…
Adamlar da haklı ki…TC vatandaşlığı bu kadar basitleştirilip bu kadar değersizleştirilirse, hiç hak etmeyen insanlara TC kimliği verilirse, bu tarz şeylerde olumsuzluklar yaşamak çok normal…

Siz yine olumsuz da olsa sonuç almışsınız İdata aylardır randevu ataması bile yapmıyor çoğu kişiye…Ulusal vizeye taa yazın başvurupta halen daha randevu günü bekleyen arkadaşlarım var. Birinin yüksek lisansı başladı ama daha randevu ataması bekliyor, birinin iş sözleşmesi var işe başlaması gerekiyor vizeden ses seda yok, gerçekten şaka gibi…
Adamlar da haklı ki…TC vatandaşlığı bu kadar basitleştirilip bu kadar değersizleştirilirse, hiç hak etmeyen insanlara TC kimliği verilirse, bu tarz şeylerde olumsuzluklar yaşamak çok normal…
yüksek lisansa başlaması gereken arkadaşınız ne yaptı/yapıyor bu durumda?
bu durumda olan insan çok duyuyorum, ama kendi etrafımda çok akademik vizeli insan var herkes aldı bir şekilde ve gitti. bizimkiler mi şanslı, millet başka bir sorun mu yaşıyor, ne dönüyor anlamadım.
hangi ülkeydi?

yüksek lisansa başlaması gereken arkadaşınız ne yaptı/yapıyor bu durumda?
bu durumda olan insan çok duyuyorum, ama kendi etrafımda çok akademik vizeli insan var herkes aldı bir şekilde ve gitti. bizimkiler mi şanslı, millet başka bir sorun mu yaşıyor, ne dönüyor anlamadım.
hangi ülkeydi?
Kendisini kabul eden okula mailler yazmış ama her şey vize kurumunda bittiği için bir sonuç alamamış. İnsanlar maddi manevi çok yıpranıyor, uçak ve otel rezervasyonları yanıyor, sinirsel boyutu zaten bambaşka…Kimisine 1 ayda hemen randevu atıyorlar kimisi aylarca bekletiliyor hani bu randevu ataması için geçerli, neye göre birinin ki veriliyorda diğeri bekliyor mesela…

Bu sizin anlattıklarınızdan resmen biz Türk vatandaşlarına uzun süreli vize vermeyi askıya aldık diyorlar dolaylı yoldan.
İtirazimizi vermek için konsolosluğun önünde beklerken bizden başka bir hanımefendi de bekliyordu. Görüntüsünden yola çıkarak kendisinin Afrika kökenli bir müslüman olduğunu anladım. Normalde Avrupa'nın müslümanlara nasıl baktığını hepimiz az çok biliyoruz zaten. İçeriden pasaportunu teslim aldı ve ona vize verilmişti. Pasaportu bordo renkli Türk pasaportuydu :)
Delirmemek için düşünmek istemedim açıkçası.
Bu arada benim afrikalilarla hiçbir derdim yok ama bizim hiçbir yere gidemedigimiz ülkede. Bu kişi nerden buraya gelip vatandaşlık alıp, bu ülkenin vatandaşı olarak Avrupa'dan vize aldı :)

Ay bizde 5 aralıkta Barselona için başvuracağız çok tedirgin oldum ya red yersek diye çünkü red yersek 10 küsür bin kaybımız olacak başvurudur, flex olmayan biletlerdir, sağlık sigortasıdır vs :KK43:

Ay bizde 5 aralıkta Barselona için başvuracağız çok tedirgin oldum ya red yersek diye çünkü red yersek 10 küsür bin kaybımız olacak başvurudur, flex olmayan biletlerdir, sağlık sigortasıdır vs :KK43:
Aynen bizim de şu anda 10 bini geçmiş olabilir vize masrafları, ıvır zıvır şeylerle. Belgeleri iyi araştırın eksiksiz teslim edin en azından.

Bu sizin anlattıklarınızdan resmen biz Türk vatandaşlarına uzun süreli vize vermeyi askıya aldık diyorlar dolaylı yoldan.
İtirazimizi vermek için konsolosluğun önünde beklerken bizden başka bir hanımefendi de bekliyordu. Görüntüsünden yola çıkarak kendisinin Afrika kökenli bir müslüman olduğunu anladım. Normalde Avrupa'nın müslümanlara nasıl baktığını hepimiz az çok biliyoruz zaten. İçeriden pasaportunu teslim aldı ve ona vize verilmişti. Pasaportu bordo renkli Türk pasaportuydu :)
Delirmemek için düşünmek istemedim açıkçası.
Bu arada benim afrikalilarla hiçbir derdim yok ama bizim hiçbir yere gidemedigimiz ülkede. Bu kişi nerden buraya gelip vatandaşlık alıp, bu ülkenin vatandaşı olarak Avrupa'dan vize aldı :)
Genelde sömürge ülkelerden gelenler anadil seviyesinde lisan biliyorlar. Mesela çoğu kuzey Afrikalı akıcı Fransızca konuşur. Güney taraflarında İngilizce bilirler. Lisan bilmeleri eğitimliler demek değil. Çoğu düşük gelirli vasıfsız işi onlar yapar. Bizim beyaz Türk dediğimiz iyi bir firmadan iş teklifi alınca vize kolaylaşıyor ama karı koca ve özellikle de çocuk yoksa iltica olarak algılanabiliyor. Aile birleşimi oturma izni başvurusu değil de shengen vizesi başvurularını üye tüm ülkeler görebiliyor. Çek cumhuriyeti veya başka AB üyesi ortak başvuru değerlendirme var. Mesela Kasım- Mart arası özellikle orta Avrupa'da dondurucu soğuklar olur. Dışarıda gezemezsin soğuktan. Şunu düşünmüş olabilirler, niye daha ılıman bir mevsimde değil de karda kışta soğukta gezmek istiyorlar?

Avrupa'nın iyi bakmadığı müslümanlar maalesef Ortadoğu kökenliler. Ayrıca ülkede resmi rakam bilinmemekle birlikte 8 milyon civarı sığınmacı var. Çoğu işsiz güçsüz eğitimsiz ve Avrupa'ya gitmeye can atıyorlar. Daha geleli 1 sene olmamış insanlara vatandaşlık verildi bu ülkede. Belediyeler gri pasaportla kafileler yolladı. Eskiden böyle değildi, şimdi niye bu kadar temkinliler nedeni belli. Ben 12 sene İsviçre'de yaşadım ve başka ülkeye geçtim. Geçen yaz bir düğüne katılmak için ben de gittim vize başvurusu yaptım. İnanır mısınız vize ücreti falan ödemedim. Sadece vize merkezi cüzi bir hizmet ücreti aldı o kadar. Verdiğim belge sayısı da 5 falandı. Türkiye konsolosluklar için resmen rant kapısı. Bir yetkilinin çıkıp "noluyoruz kardeşim bir vize vereceksiniz diye 3 kişilik aile asgari ücret kadar vize parası ödüyor, başka ülkelerde bu kadar yüksek değil, hatta ücret bile almıyorsunuz bizde niye böyle" demesi gerekiyor artık.

Bu ara red çok duyuyorum
Buraya Kızının doğumuna gelecek kadına vermediler geçenlerde. Daha önceki doğumuna gelip gitmişti mesela, tek gelip 1 ay kalıp döncekti kadın zaten eşini ve bekar oğlunu bırakıp gelecekti. Gelemedi.
Düğüne geleceklere vermiyorlar geri dönmesiniz bahanesiyle saçma sapan, insanlar biletdi vizeydi zaten dünya kadar masraf yapıyor üstüne abiyeydi çantasıydı ayakkabısıydı hepsi boşa üstüne insanın hevesi kırılıyor.
Öğrenciler daha kolay alıyor, onların dönmeyeceği biliniyor ondan galiba
İçinizi rahatlatırmı bilmem ama Prag aman aman biryer asla değil görülmese kayıbınız olmaz ama tabii emek, masrafa yazık ve yapılan haksızlığa insan sinir oluyor

X