AB Schengen vizesinde 10.maddeye takılanlar

Bu ara red çok duyuyorum
Buraya Kızının doğumuna gelecek kadına vermediler geçenlerde. Daha önceki doğumuna gelip gitmişti mesela, tek gelip 1 ay kalıp döncekti kadın zaten eşini ve bekar oğlunu bırakıp gelecekti. Gelemedi.
Düğüne geleceklere vermiyorlar geri dönmesiniz bahanesiyle saçma sapan, insanlar biletdi vizeydi zaten dünya kadar masraf yapıyor üstüne abiyeydi çantasıydı ayakkabısıydı hepsi boşa üstüne insanın hevesi kırılıyor.
Öğrenciler daha kolay alıyor, onların dönmeyeceği biliniyor ondan galiba
İçinizi rahatlatırmı bilmem ama Prag aman aman biryer asla değil görülmese kayıbınız olmaz ama tabii emek, masrafa yazık ve yapılan haksızlığa insan sinir oluyor
Bizim itiraz etme sebebimiz de tamamen insan haklarına bunu aykırı bulmamız. Bir kişinin serbestçe dünyayı gezme, görme hakkından mahrum bırakıyorlar.
Biz kötü niyetli değiliz, sicilimiz bozuk değil normal vatandaşlarız ve turistik olarak gezme hakkımız var.
Bunu geçtim dün nisantasinda biraz vakit geçirdik konsolosluğa gitme sebebi ile. İndirim dönemi olduğu için de herkesin uğrak yeri. İnanır mısınız o kadar çok Arap var ki. Türk vatandaslarindan daha çok. Saatlerce bir kafede oturup yüksek sesle bağırarak konuşuyorlar.(biz iş sebepli oturmak durumunda kaldık) Sadece alışveriş yapıyorlar.
Bu bir turistik eylem midir diye çok düşündüm. Bana göre oldukça kültürsüzce ve içi boş bir eylem. İstanbul gibi tarihi ve güzel bir şehirde bir AVM içinde boş boş oturup konuşmak.
Bu tamamen benim bakış açım tabi, herkes istediğini yapmakta özgür.
Bizim ülkemiz bu kişilerin turistik amaclarini AB nin sorguladığı gibi sorgulasa keşke. Ama olaylar başka tabi :)

Siz yine olumsuz da olsa sonuç almışsınız İdata aylardır randevu ataması bile yapmıyor çoğu kişiye…Ulusal vizeye taa yazın başvurupta halen daha randevu günü bekleyen arkadaşlarım var. Birinin yüksek lisansı başladı ama daha randevu ataması bekliyor, birinin iş sözleşmesi var işe başlaması gerekiyor vizeden ses seda yok, gerçekten şaka gibi…
Adamlar da haklı ki…TC vatandaşlığı bu kadar basitleştirilip bu kadar değersizleştirilirse, hiç hak etmeyen insanlara TC kimliği verilirse, bu tarz şeylerde olumsuzluklar yaşamak çok normal…
(Bu dedigimde biraz koro zamaninin da etkisi var ama pasaportumuzun degersizligiyle de ilgili)
Bir arkadaşım türk asıllı abd vatandaşı nişanlısıyla evlenip oraya yerleşmek için nişanlılık vizesine başvurdu. Normalde en hızlı sonuçlanan vize türlerinden biri buymuş ama sadece mülakata cagirilmalari bile 18 ayı buldu. Şimdi de birkaç aydır mülakata cagirilmayi bekliyor,o da kaç ay sonra olur bilinmez...
İçinizi rahatlatırmı bilmem ama Prag aman aman biryer asla değil görülmese kayıbınız olmaz ama tabii emek, masrafa yazık ve yapılan haksızlığa insan sinir oluyor
Niye öyle dedin ya, ben 22 ülke gördüm, 'allahim lütfen nasip et burada yaşayayım' dediğim 3 yerden biri pragdi 🤩 masal gibi bir ülke. Umarım vizesi onaylanır da gider gezerler.

Niye öyle dedin ya, ben 22 ülke gördüm, 'allahim lütfen nasip et burada yaşayayım' dediğim 3 yerden biri pragdi 🤩 masal gibi bir ülke. Umarım vizesi onaylanır da gider gezerler.
Gerçektenmi ya? Ne bilim bana çok sıkıcı ve abartıloyor gibi geliyor. Prag bize çok yakın, 2,5 saatde gidiyoruz her geleni gezdirmeye gittiğimiz bir yer o yüzden benim için bir özelliği yok.

Tabii konu sahibi istiyormuş, inşallah gider görür. Ama vizesiz gidilecek bisürü güzel ülkelerde var bana göre.

Gençken iyi ki gitmişim ama yine de bayılmıyorum Avrupa’ya aman vermezse vermesin gıcıklar 😀 boşverin gitmeyin meraklıydık hıh

iyi de işimiz var gücümüz var mecburi gidecek olanlara da vermiyorlar şu sıralar
İşte gıcık oldum diyorum bu yüzden
Meraklıydık Avrupay sanki
İşimiz gücümüz var çok şükür bayılmıyoruz orda sürünmeye herkes koşup oraya yerleşecek sanıyorlar

İşte gıcık oldum diyorum bu yüzden
Meraklıydık Avrupay sanki
İşimiz gücümüz var çok şükür bayılmıyoruz orda sürünmeye herkes koşup oraya yerleşecek sanıyorlar
hanımefendi iyi de benim ve pek çok insanın işi AB-ABD ile
toplantımız var saha çalışmamız var fuar var eğitim var
var da var
vize alamadık gelmemiyoruz dersek bu işi nasıl sürdürebiliriz?

var da var
Ay ne bileyim hahahah of bana ne aman insanlık namına püs Avrupa yorumu yapıyorum bana ne ya

var da var
Karşı tarafda oluşan izlenim vize bile alamıyorsa güvenilir bir iş ortağı olmadı yönünde oluyor malesef, çok sinir bozucu

Karşı tarafda oluşan izlenim vize bile alamıyorsa güvenilir bir iş ortağı olmadı yönünde oluyor malesef, çok sinir bozucu
işte onu diyorum ya
senelerdir bu ülkede çalışıyorum ama benim tüm çalışma arkadaşlarım, proje ortaklarım başka ülkelerde
vize sorunu yaşarsam dellenirim herhalde

pılımı pırtımı toplayıp geri dönmek zorunda kalırım ki, ben olduğum şehri ortamımı düzenimi seviorum, gitsem sosyal anlamda tamamen izole olcam yaşım olmuş 40 bir yaştan sonra ortam kurmak etmek bunlar bi sürü mevzu

insana neler düşündürüyorlar ve ne kadar can sıkıcı...

işte onu diyorum ya
senelerdir bu ülkede çalışıyorum ama benim tüm çalışma arkadaşlarım, proje ortaklarım başka ülkelerde
vize sorunu yaşarsam dellenirim herhalde

pılımı pırtımı toplayıp geri dönmek zorunda kalırım ki, ben olduğum şehri ortamımı düzenimi seviorum, gitsem sosyal anlamda tamamen izole olcam yaşım olmuş 40 bir yaştan sonra ortam kurmak etmek bunlar bi sürü mevzu

insana neler düşündürüyorlar ve ne kadar can sıkıcı...
Anlıyorum sizi
Turistik gezi için vize alamamak tamamen ayrı ama iş için olunca çok farklı bir boyut oluyor.

Turistik anlamda bile vize alamamamiz zaten Türkiye dışında başka bir yaşam kurma, başka hayaller peşine dusmemizin önüne geçiyor. Ülkede olası bir durumda herhangi bir AB ülkesinden bize nasıl bakilacaginin net bir resmini çiziyor açıkça.
Dünya vatandaşı olamayacigimizi bilmek çok üzücü

X