Ablamın içinden çıkamadığı durum

Komşu görmemekle ilgisi yok ki bunun. Hemşire ise bi sosyal çevresi vardır, iş yerinde türlü türlü insanla karşılaşmış olması ve her çeşite göre bi davranış şekli kazanmış olması lazım çoktan, kendini korumak için.
Yani anlatışınız 10 yaşında akran zorbalığına maruz kalmış kendini savunamayan içe kapanık bir çocuk gibi mesela. Bunu dert edip üzülmesi bile gereksiz. Iliskiyi kesersin olur biter. Kullanıldığını fark etmiş, zarar gördüğünü fark etmiş, bu ister komşu olsun, ister akraba, ister arkadaş yapılacak şey bellidir. Yöntem olarak istediğini seçebilir. Güzelikle ifade etmek, terslemek, sessizce uzaklaşmak, kısasa kısas ile empati kurdurtmak vs.gibi
Evet çok haklısınız. Ablam binadakilerle hiç komşuluk yapmamış. Sosyal hayat gördü ama bizim hiç komşumuz olmadı böyle sürekli bir şey isteyen. Dün en son aramış işte kadın açmamış. Bundan sonra da zaten görüşmeyecek. Mesafeyi koyacak.

Koca kadin bir de cocuk sahibi Anne ustelik calisiyor da dediniz bir komsunun hakkindan mi gelememis. Cidden ben sok. Aradiginda acsin me isterse yok desin basit seyler icin arama bakkal ciragimiyim ben desin. Kizsin bu kadar gordugu yerde de kusura bakma sevmem oyle aranip durmayi deyip yuzeyse komsuluga cevirsin. Hem mesafe girer hem kus olmazlar.

Kızlar son durumu yazmak istedik sizlere. 1 saat kadar önce alt komşusunun eşi bebek bezi almış paketiyle getirmiş. Yenge sizin bezi aldık buyur demiş. O da teşekkür ederim tamam deyip kapıyı kapatmış adama. Şimdi de bizi aradı utandım diyor istediğime . Biz de bir daha muhatap olmazsan böyle durumlara düşmezsin dedik.

Kızlar son durumu yazmak istedik sizlere. 1 saat kadar önce alt komşusunun eşi bebek bezi almış paketiyle getirmiş. Yenge sizin bezi aldık buyur demiş. O da teşekkür ederim tamam deyip kapıyı kapatmış adama. Şimdi de bizi aradı utandım diyor istediğime . Biz de bir daha muhatap olmazsan böyle durumlara düşmezsin dedik.
Bir de bezi bizimkinden bir üst marka olanı almış diyor.

İşte 1 su bardağı pirinç istediğinde olduğu halde yok demiş. Ama utandığından sıvıyağı var vereyim demiş. Kadın son zamanlarda peynirimiz, zeyrinimiz bile kalmadı diyormuş. Ablam bunaldığı için artık biletini alıp bizim yaşadığımız şehire kafa dinlemeye gelecek. Enayi yerine koyulduğuna üzülüyor.

Çok abartı değil mi ya
Millet kocasıyla kavga edince bile şehir değiştirmiyor.
Ablanızın sosyal ilişkiler konusunda destek alması lazım
Alt tarafı bizde de kalmadı diyecek
Veya haftalık bütçe yapıyoruz eşim kızıyor diyip eşine atsın topu

Çok abartı değil mi ya
Millet kocasıyla kavga edince bile şehir değiştirmiyor.
Ablanızın sosyal ilişkiler konusunda destek alması lazım
Alt tarafı bizde de kalmadı diyecek
Veya haftalık bütçe yapıyoruz eşim kızıyor diyip eşine atsın topu
Valla artık bıkmış bu telefonla arayıp bir şey isteme olayından. Bazı şeylerde bizde de kalmadı diyor aslında ama karşı taraf anlamıyor. Tekrar tekrar başka şeyler için arıyor. Yani yiyecek içecek istemese başka türlü başını ağrıtıyor. O da bilemezdi böyle çıkarcı bir insan olacağını.

Kızlar merhaba. Ablam adına bir dert danışmak istiyorum size. Ablam bu yıl ücretsiz izine çıktı çocuğu olduğu için. Normalde hep çalışıyordu. Binadakilerle pek muhatap olmuyordu. Samimi değildi ama bebek görmeye gelmişler ve sonra bir komşusuyla karşılıklı numarasını alıp vermişler. Nereden bilsin böyle sürekli rahatsız edileceğini. Alt komşusu sürekli bir şey istemek için arıyormuş. Özellikle bu hafta istisnasız her gün aramış. Örnek veriyorum pazartesi günü alt komşusunun(X olsun adı) misafiri gelecekmiş aramış sizin evde muz var mı pastaya koyacağım da 2 tane verebilir misin? Bir de krem şanti istemiş üzerini süslemek için. Saat de 12 idi, ben de bir şey oldu sanıp açtım telefonu diyor. Vermiş utandığından gece gece. Salı günü aramış ketçap var mı sen de 3 kaşık verir misin canım makarna salatasına koyacağım demiş. O da biz eve almıyoruz zararlı olduğu için, maalesef yok deyip telefonu kapatmış. Bugün ise artık bardağı taşıran son damla olmuş. Şaşkınlıkla anlattı bize. Kadının çocuğunun bezi bitmiş, pazar günü de bütün marketler kapalıymış. Ablamdan istemiş hem de paketi ile birlikte. O da vermiş siz de alınca bize verin diye de söylemiş üstelik . Bugün yeğenimin bezi bitmiş aramış istemek için. Alo X bebek beziniz var mı oğlumun kalmamış demiş. Diğer bezler yara yapıyor size verdiğimden lazım demiş. Kadın ne dese beğenirsiniz. Canım geçen aklıma geldi paketinizde 3 tane kalmıştı da ben getirecektim onu. Eşim dedi bu paketi geri götür ver . Ben de dedim ki ayıp olur kullanılmış şeyi geri götüremeyiz. Şimdi kendi aldığımız da marka sizinkinden farklı, o yüzden getirmedim canım demiş. Yani baya verilen şeylerin üzerine yatmış bu komşu. O da bugün aradı anlattı üzülüyor. Beni kullanmaya çalışıyor diyor. Kendisi de geçenlerde gittiğinde kadın bir bardak çay bile doldurup vermemiş. Yeğenimi götürmüş onun çocuğuyla oynasın diye. Hatta ben banyo yapacağım demiş, ablam da hemen kalkmış öyle deyince. Yani kadın cimri olmasına cimri ama ablamı sömürmek istemesi bizi de üzdü. Ablam o geldiğinde ne yapacağını şaşıyormuş. Yani hiçbir şeyi esirgemiyormuş. Ne yapmam gerekir diye size soruyor. Artık konuşmasın mı X kişisiyle? Fikirleriniz önemli, yazdıklarınızı okutacağım. Şimdiden teşekkür ederiz.

Ablaniz belli ki kibar bir insan. Kadın bu yüzden ablanizdan bir tepki almayacağını düşündüğü için işi utanmazliga vermiş artık. Tek yapabileceği şey kadını çok kötü tersleyip rezil etmek.

O
Kızlar merhaba. Ablam adına bir dert danışmak istiyorum size. Ablam bu yıl ücretsiz izine çıktı çocuğu olduğu için. Normalde hep çalışıyordu. Binadakilerle pek muhatap olmuyordu. Samimi değildi ama bebek görmeye gelmişler ve sonra bir komşusuyla karşılıklı numarasını alıp vermişler. Nereden bilsin böyle sürekli rahatsız edileceğini. Alt komşusu sürekli bir şey istemek için arıyormuş. Özellikle bu hafta istisnasız her gün aramış. Örnek veriyorum pazartesi günü alt komşusunun(X olsun adı) misafiri gelecekmiş aramış sizin evde muz var mı pastaya koyacağım da 2 tane verebilir misin? Bir de krem şanti istemiş üzerini süslemek için. Saat de 12 idi, ben de bir şey oldu sanıp açtım telefonu diyor. Vermiş utandığından gece gece. Salı günü aramış ketçap var mı sen de 3 kaşık verir misin canım makarna salatasına koyacağım demiş. O da biz eve almıyoruz zararlı olduğu için, maalesef yok deyip telefonu kapatmış. Bugün ise artık bardağı taşıran son damla olmuş. Şaşkınlıkla anlattı bize. Kadının çocuğunun bezi bitmiş, pazar günü de bütün marketler kapalıymış. Ablamdan istemiş hem de paketi ile birlikte. O da vermiş siz de alınca bize verin diye de söylemiş üstelik . Bugün yeğenimin bezi bitmiş aramış istemek için. Alo X bebek beziniz var mı oğlumun kalmamış demiş. Diğer bezler yara yapıyor size verdiğimden lazım demiş. Kadın ne dese beğenirsiniz. Canım geçen aklıma geldi paketinizde 3 tane kalmıştı da ben getirecektim onu. Eşim dedi bu paketi geri götür ver . Ben de dedim ki ayıp olur kullanılmış şeyi geri götüremeyiz. Şimdi kendi aldığımız da marka sizinkinden farklı, o yüzden getirmedim canım demiş. Yani baya verilen şeylerin üzerine yatmış bu komşu. O da bugün aradı anlattı üzülüyor. Beni kullanmaya çalışıyor diyor. Kendisi de geçenlerde gittiğinde kadın bir bardak çay bile doldurup vermemiş. Yeğenimi götürmüş onun çocuğuyla oynasın diye. Hatta ben banyo yapacağım demiş, ablam da hemen kalkmış öyle deyince. Yani kadın cimri olmasına cimri ama ablamı sömürmek istemesi bizi de üzdü. Ablam o geldiğinde ne yapacağını şaşıyormuş. Yani hiçbir şeyi esirgemiyormuş. Ne yapmam gerekir diye size soruyor. Artık konuşmasın mı X kişisiyle? Fikirleriniz önemli, yazdıklarınızı okutacağım. Şimdiden teşekkür ederiz.
Yok artik hadi krem santi muz diyelim.unuttu cocuk uyuyunca yapmaya baslayinca farketti. 3 kasik ketcap nedir? Onu gectim 1 paket bez ne ya bezin fiyati ucuz mu ? Engellesin ablan daha ne bekliyo konusmasin

Bu devirde sağdan soldan bir şey istemeyi anlayamıyorum ben.
Getir de getirelim,
Gönder gelsin,
Diye iki uygulamanın reklamları fır dönüyor ekranlarda.

Diyelim ki bu hizmet o ilde yok, Şok, A101, Migros ve Migros Hemen, Carrefour, nerdeyse tüm marketlerin sanal uygulaması üzerinden eve istediğinizi sipariş edebiliyorsunuz.
Zaten sokakta adım başı zincir market var.

Buna rağmen görgüsüzün biri benim evimi market zannederse ‘yok, kalmamış’ der ayağını keserim.
Telefonlarını da açmam.
Ne yapabiliriz? Diye sormanız çok tuhaf.
Çok bilinmeyenli bir denk yok ortada.
Ablanızın çok başı ağrır bu pasiflik ve aşırı kibarlıkla...

İşte 1 su bardağı pirinç istediğinde olduğu halde yok demiş. Ama utandığından sıvıyağı var vereyim demiş. Kadın son zamanlarda peynirimiz, zeyrinimiz bile kalmadı diyormuş. Ablam bunaldığı için artık biletini alıp bizim yaşadığımız şehire kafa dinlemeye gelecek. Enayi yerine koyulduğuna üzülüyor.
Ablan bu yaşına kadar nasıl geldi
Sürekli biri elinden tutup mu gezdirdi

Gerçekten şaşkınlıkla okuyorum yorumlarınızı.
Ne kadar tuhaf atraksiyonlar.
Pirinç yok dediyse niye sıvıyağ vermeyi teklif ediyor?
İsteğini geri çevirmeye yüzü tutmuyorsa ve ille de bir şey verecekse niye pirinç yok diyor?
Kadına sınır çizmektense, memlekete kaçmak da neyin nesi?

Ablanız ‘Hayır Deme Sanatı’ adlı kitabı hatmetsin.
Özetini çıkarıp her akşam yatmadan okusun.
Yoksa daha çok ‘enayi’ yerine koyulur.

Pes bazı insanları anlamak gerçekten zor yapışınca çıkmayacak olanlardan belli ki komşusu kesinlikle mesafe en güzeli merhaba merhaba

X