Acemi annelik..

Bence hiçbir sorun yok gayet bilgili ve alakalısınız. Çok evham yapıyorsanız haftada 1 sağlık ocağına gidin tartırın. Mamayı bıraktık doktorumuz haftalık kilo takibi istedi diye rica edin. Ben öyle diyordum. Zayıftı da benimki inandırıcı oluyordu 😂

Bebeginizin alti ayi dolana kadar gece 3 saati asmamalisiniz. Bebege en cok kilo aldiran ve sutun devamliligini saglayan gece emzirmesidir. Bebekler uyurken de emer siz alin memeye koyun. 50 gunluk bebe derin uyudugu icin cis yapmamis olablir tabi ama bu noktada da uyandigi gibi bezini doldurmasi gerekir. Ikincisi bebek sadece doymak icin emmez ilk uc ay memede yasayacak 20 saat memede kalacak. Uyur uyanik vs. fark etmez. Siz de sutum var yok dusunmeden bebeginizi surekli memede tutmalisiniz. Daha dogdugunun farkinda bile degil. Bir de gereksiz sagim yapmayin tazyike sebep olur, bebek tazyikle basa cikamazsa emmek istemez zorlanir. Sagdiginiz sut urettiginiz sut hakkinda bilgi vermez. Sagim asla bebegin cekisi etmez. Cisli bez takibi icin kriter gunde bir margarin agirliginda cisli bezi olmasi aslinda. Cunku bazen bez az islak olur bazen cok. Yine de 6 bez ideal. Suan yaz ayindayiz. Illa ter yoluyla da sivi kaybi oluyor. Daha cok emzirin. Her emiste kaka yapabilir bu dogal. Saatli vs emzirmeyin dedigim gibi emzirmek karin doyurmak degildir. Anne ile bag kurmak, sakinlesmek, guvende hissetmektir. Uc ayi dolduktan sonra dort bes aya dogru zaten cevre ilgisi baslayinca bebeginiz kendisi memede bu kadar kalmak istemeyecek. O zaman gelince de israrci olmayin, duzenki teklif edin, ihtiyaci oldugunda emecek. Yeni annelik cok zorlu bir seruven. Emzirme de matematiksel bir sey degil. Son olarak kilo konusunda saglik ocagi yakinsa gidip tarttirin ki endise duzeyiniz azalsin. Mutlu anne mutlu bebek illa kontrol gununu beklemenize gerek yok.
Keşke bu yorumu 10 ay önce okumuş olsaydım

Benim doktorum gece uyandırmamam gerektiğini söyledi ama ben yinede kıyamıyorum. Sarılık riski artık olmadığı için acıkınca o ağlar uyanır kendi sen uykusunu bölme gece dedi. Ama yinede ben 3 saatte bir uyandırıyorum.
Bana da uyandırma dediler hatta üç günden sonra uyandırma demişti ama kendisi uyanıyordu zaten en geç iki saate.Şimdi bir bucuk aylık oldu, son günlerde gece 3 saatte bir uyanmaya başladı.Sık sık kontrol ediyorum bu kadar uzun uyanmamasına alışık olmadıgım için.

Bence hiçbir sorun yok gayet bilgili ve alakalısınız. Çok evham yapıyorsanız haftada 1 sağlık ocağına gidin tartırın. Mamayı bıraktık doktorumuz haftalık kilo takibi istedi diye rica edin. Ben öyle diyordum. Zayıftı da benimki inandırıcı oluyordu 😂
Benimkide zayıf inanırlar muhtemelen 😂 deneyeceğim bu taktiğii 😂

Bana da uyandırma dediler hatta üç günden sonra uyandırma demişti ama kendisi uyanıyordu zaten en geç iki saate.Şimdi bir bucuk aylık oldu, son günlerde gece 3 saatte bir uyanmaya başladı.Sık sık kontrol ediyorum bu kadar uzun uyanmamasına alışık olmadıgım için
Valla ben uyandırmasam 5 6 saat uyur gibi geliyor o ilk uykuya daldığı zaman diliminde. Çünkü gündüz hiç uyumuyor ve sürekli emiyor.

Kızlar selam..
Yaklaşık 50 gündür anneyim ve bebeğimi yeterli besleme konusunda endişeliyim. Ve şöyle bir derdim var lütfen tecrübelerinizle yardımcı olun.
Doğum yaptıktan sonra sütüm yeterli miktarda gelmediği için mama takviyesi yaptık. İlk bir hafta hem emzirdim hem mama verdim. İlk 1haftada 400 gr mama bitirdik. 2. Haftada sütüm biraz daha arttığı için daha fazla emzirdim ve 15 günde 400 gr mama takviyesi yaptık. Sütümün artması içinde çok uğraştım. Hastane tipi sağma makinası kiraladım vs. Daha sonra tekrar daha çok emzirmeye ağırlık verip günde en fazla 1 yada 2 kez 40 ml mama verdim. Sonrasında 1. Ay kontrolüne kadar böyle devam etti. Hatta 3.kez aldığım 400 gr mamayı bitiremedik tarihi geçtiği için atmak durumunda kaldım. 1. Ay kontrolünde doktorum 900 gr kilo aldığını ve artık mama vermemem gerektiğini söyledi. O günden beri mama vermiyorum sadece emziriyorum. Ama doyma konusunda endişeliyim. Doktorum günde 6 defa ıslak bez değişiyorsan doyuyordur dedi fakat bez takibinide yapamiyorum çünkü çok fazla kaka yapiyor anlayamıyorum. Gündüzleri inanılmaz ağlıyor kesinlikle uyumuyor. En fazla 10 15 dklık şekerlemeler yapıyor belki bazen yarimsaat uyuyor ne yaptıysam bu süreyi uzatamıyorum ama gece uykusunda bir problemi yok. Aksam en geç 21.30da uyuyup 2 defa emmek için uyanıyor ve sabah 5 6 gibi uykusu bitmiş oluyor. Bütün gün uykusuzluktan dolayı ağladığını düşünüyorum. Çünkü ağladığı için sürekli emziriyorum ve çok fazla kusuyor böyle olunca doyuyor hissine kapılıyorum. Kusmasıda peynir kesiği gibi oluyor. Bugün bez takibini yapmakta kararlıydım. Akşam 21.30da uyuttum. Ve gece 2de uyandı fakat uyandığında bezi kuruydu 😑 uykuya geçerkende zorlanmıştı zaten. Böyle olunca doymuyor gibi geliyor. Kilo takibi için doktor kontrolümüze henüz 2 haftamız var bu sürede onu aç bırakmak istemiyorum ama sütümün yeterli olup olmadığını anlamak içinde mama takviyesi yapmak istemiyorum… Ne yapacağım bilmiyorum.
Canım öncelikle bir sakin ol. Şimdi ilk ay 900 gr aldıysa baya iyi durumda. Kusması da emdiği çok gelmiş fazlasını çıkarmış. Peynir kesiği dediğin çok emdiğini midesin içindeki fazlasının çıktığını gösteriyor. Kakalı bez yapması da gayet iyi doyduğunu gösteriyor. Bebeğim gayet iyi gazı vardır muhtemelen. Artık 2 aylık olmuş biraz yüz üstü yatır gündüz gözlemle . Bebeği dizlerine yatır sırtına hafif vur gazı daha iyi çıkar. 2 aylık bebek ağlaması da normal benim kızım da böyleydi emekledikten sonra gazı bitti. Bu kez de başka şeylere ağladı da durdu okulu ergenliği 😁 Allah yardımcınız olsun gönlünüzü ferah tutun herkes bunları yaşıyor. Bebeğiniz de doktorun söylediğine göre gayet iyi ve sağlıklı

Bebeginizin alti ayi dolana kadar gece 3 saati asmamalisiniz. Bebege en cok kilo aldiran ve sutun devamliligini saglayan gece emzirmesidir. Bebekler uyurken de emer siz alin memeye koyun. 50 gunluk bebe derin uyudugu icin cis yapmamis olablir tabi ama bu noktada da uyandigi gibi bezini doldurmasi gerekir. Ikincisi bebek sadece doymak icin emmez ilk uc ay memede yasayacak 20 saat memede kalacak. Uyur uyanik vs. fark etmez. Siz de sutum var yok dusunmeden bebeginizi surekli memede tutmalisiniz. Daha dogdugunun farkinda bile degil. Bir de gereksiz sagim yapmayin tazyike sebep olur, bebek tazyikle basa cikamazsa emmek istemez zorlanir. Sagdiginiz sut urettiginiz sut hakkinda bilgi vermez. Sagim asla bebegin cekisi etmez. Cisli bez takibi icin kriter gunde bir margarin agirliginda cisli bezi olmasi aslinda. Cunku bazen bez az islak olur bazen cok. Yine de 6 bez ideal. Suan yaz ayindayiz. Illa ter yoluyla da sivi kaybi oluyor. Daha cok emzirin. Her emiste kaka yapabilir bu dogal. Saatli vs emzirmeyin dedigim gibi emzirmek karin doyurmak degildir. Anne ile bag kurmak, sakinlesmek, guvende hissetmektir. Uc ayi dolduktan sonra dort bes aya dogru zaten cevre ilgisi baslayinca bebeginiz kendisi memede bu kadar kalmak istemeyecek. O zaman gelince de israrci olmayin, duzenki teklif edin, ihtiyaci oldugunda emecek. Yeni annelik cok zorlu bir seruven. Emzirme de matematiksel bir sey degil. Son olarak kilo konusunda saglik ocagi yakinsa gidip tarttirin ki endise duzeyiniz azalsin. Mutlu anne mutlu bebek illa kontrol gununu beklemenize gerek yok.
3 saatte bir emzirmelisiniz diyip sonrasında emzirme matematiksel bişey değildir demeniz biraz ilginç olmuş..

Benim doktorum gece uyandırmamam gerektiğini söyledi ama ben yinede kıyamıyorum. Sarılık riski artık olmadığı için acıkınca o ağlar uyanır kendi sen uykusunu bölme gece dedi. Ama yinede ben 3 saatte bir uyandırıyorum.
bence doktorunuzu dinleyin, bebeğinizin kendi ritmini bozmayın...
biraz daha büyüdüğünde, yani 6 aylık gibi olduğunda uyku düzeni açısından rüya öğünü yapmaya başlarsınız..
kızım 27 aylık, bilgilerim tecrübelerim taze.. bebeğinize ve kendinize güvenin..

bir de emme şeklini ve kakasını takipte kalmanızı öneririm. memede huysuzlanıyorsa, kakası sümüksü yapıdaysa, gürültülü kaka yapıyorsa, süt alerjisi durumu olabilir.. bizim durumumuz böyleydi...

Canım öncelikle bir sakin ol. Şimdi ilk ay 900 gr aldıysa baya iyi durumda. Kusması da emdiği çok gelmiş fazlasını çıkarmış. Peynir kesiği dediğin çok emdiğini midesin içindeki fazlasının çıktığını gösteriyor. Kakalı bez yapması da gayet iyi doyduğunu gösteriyor. Bebeğim gayet iyi gazı vardır muhtemelen. Artık 2 aylık olmuş biraz yüz üstü yatır gündüz gözlemle . Bebeği dizlerine yatır sırtına hafif vur gazı daha iyi çıkar. 2 aylık bebek ağlaması da normal benim kızım da böyleydi emekledikten sonra gazı bitti. Bu kez de başka şeylere ağladı da durdu okulu ergenliği 😁 Allah yardımcınız olsun gönlünüzü ferah tutun herkes bunları yaşıyor. Bebeğiniz de doktorun söylediğine göre gayet iyi ve sağlıklı
Çok teşekkür ederim. Mamayı bırakınca evham yaptım sanırım. Bu günlerinde geride kalacağını biliyorum ama işte yinede takılıyorum her şeye ☺️

bence doktorunuzu dinleyin, bebeğinizin kendi ritmini bozmayın...
biraz daha büyüdüğünde, yani 6 aylık gibi olduğunda uyku düzeni açısından rüya öğünü yapmaya başlarsınız..
kızım 27 aylık, bilgilerim tecrübelerim taze.. bebeğinize ve kendinize güvenin..

bir de emme şeklini ve kakasını takipte kalmanızı öneririm. memede huysuzlanıyorsa, kakası sümüksü yapıdaysa, gürültülü kaka yapıyorsa, süt alerjisi durumu olabilir.. bizim durumumuz böyleydi...
Memede süt tazyikli geldiği zaman huysuz. Ama kakası hala sıvı sümüksü gibi durmuyor ve evet her zaman olmasada çoğu zaman gürültülü yapıyor. Bunu doktoruma söyleyeceğim. Teşekkür ederim

3 saatte bir emzirmelisiniz diyip sonrasında emzirme matematiksel bişey değildir demeniz biraz ilginç olmuş..
Soyle aciklayayim. Gece uyuyor uyandirmazsaniz kan sekeri duser sut uretimi etkilenir. Yani bebekten talep yokken anne vermeli maks 3 saat. Gunduz ise bazi gorusler der ki 3 saatte bir emzir ama bebek surekli meme ister. Yani meme isteyen talebi olan bebege hayir bekle suren dolmadi diyemeyiz anlaminda. Umarim ilginc olmaktan cikip anlamli hale gelmistir.

X