AÇILMAK İSTİYORUM AMA NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM!?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ya hepimiz yeri geliyor ‘karar senin , şöyle yap böyle yap’ diyoruz da ; biz Türk toplumu olarak 30 yaşında da olsak, evli değilsek hala bir birey gibi kendi kararlarımızı veremiyoruz . Yani öyle aileyi boşvermek bizim topluma uymuyor ...
Aile yapısını bilmediğimiz için de konu sahibine ‘istemiyorum’ de gitsin demekte istemiyorum :/ 15 yaşında kapandığına göre ailesi bunu hoş karşılamayacak zihniyette . Belki anneyi önce işlemek gerek ; ya da misal veriyorum pek anlamam ama yavaş yavaş sinyal verseniz ; eğer türban takıyorsanız şal ve daha bol bağlamak gibi filan ?
Hiç biri fayda etmiyorsa, depresyon numarası yapın . Ay bilemedim :/ M e g g M e g g bi bak şuraya bulursun sen birşey :KK53:
Valla canım bunlar hassas konular o yüzden sinsi fikir veremem:KK53:
Aile yapısı baskıcıysa kendi ayakları üzerinde durana kadar idare etmesini ondan sonra istediği şekilde yaşamasını önerebilirim yalnızca.
Çünkü şu an başınabuyruk davranırsa psikolojik baskı görebilir hayatı olumsuz etkilenebilir diye düşünüyorum aile yapısına bağlı biraz da.

Kararımı yargılamayın, döverek aşırı baskıyla falan değil yanlış anlaşılmasın ailem üzülmesin diye başımı kapattım. Ama artık içimden gelmiyor yapamıyorum vicdanen içim hiç rahat değil ama bir yandan istiyorum. Açılsam vicdan azabı çekecek gibi hissediyorum. Sürekli düşünüyorum açılsam pişman olur muyum diye ama ben yine de kendimi açılma hevesinden kurtaramıyorum. Kapandığım 6 yıl oldu 15 yaşındayken tesettürün anlamını bilmeden kapandım. Kendimi tanımaya başladıktan sonra çelişmeye başladığımı gördüm. Tam anlamıyla layığıyla görevimi getiremiyorum. İnsanlarla iç içe olmayı, gülmeyi kahkaha atmayı severim ve çok neşeliyim. Örtüm beni bunlardan biraz kısıtlıyor ister istemez. "Bu ne biçim kapalı?" dedirtecek tarzım yok ama uygun giyindiğim söylenemez. Bunu aileme nasıl anlatırım annemle konuşmayı denedim ama pek ciddiye alıp dinlemiyor. Susturuyor lütfen bana bir akıl verin. Nasıl kabul ettirebilirim bu durumu yoruldum? Babama söylemekten de çok korkuyorum.
Ac canim bi süre sonra unutulur gider.benim cok arkadasim kapaliydi açıldı aklimiza bile gelmiyor bi zamanlae acilip kapandigi unutukur gider kafana takma

Konu sahibi önce siz ne istediğinize kesin olarak karar verin. Karar verdikten sonra yapılacak belli zaten.

Ben malum dinden dönenin idam edildiğini duymuştum ama yanlış biliyorum galiba. :KK64:
Türkiye'de mi?? İnsanların yaptığı yanlış davranışlar yada uygulamalar gerçekleri değiştiremez

Son düzenleme:
sizin tercihiniz bu konu tabiki

bu gözler file corap ve diz alti etek giyen kapali gordu

artik hic biseyi garip karsilayamiyorum:deli:

Bende o yaşlarda kapandım ailemin yönlendirmesiyle ama zaman içerisinde kendimizi manevi olarak diri tutmazsak o başörtüyü niye taktığımızı gercekten idrak edemezsek, aile isteği ile takılan bir bez parçası kalır geriye ve evet insana yük olur..
Elbette ki karar sizin, anne baba için, elalem için kapalı kalmayalim zaten..

Kapanmak nasıl tercih ise açılmakta öyle.
Bu konu Allahla kul arasında. Kimseye yargılamak düşmez.
Sonuçta eğriyi doğruyu tartacak yaştasın.
Kararıda senin

O ne saçmalık !! Tesetturluyum tam manasıyla kapanamasamda yaşımın küçüklüğünden ama kendimce iyi olduğunu düşünüyorum gülüyorum eğleniyorum mahkeme duvarı tabiri saçma güleç geldi kaplı bayan bunları yapabilir .konu açana gelince keyfin bilir düzgünce konuş senin hayatın haa ilerde pişman olursun ya hiç kapanmycaktin .bundan sonrasında abesk durur.kinayanlarda olacaktır
Aynı şeyi söylüyoruz işte:)
Ben de tesettürlüyüm,ne gülmeme engel oldu bugüne kadar,ne de neşeme.
"Mahkeme duvarı" benzetmesi ironiydi:))

Kademe kademe açılmak daha fazla laf duymanıza yol açar muhtemelen hiç gerek yok. Aileniz baskı kurmayacaksa iki konuşup susacaksa hemen açılın. Ters tepki verirler diyosanız mecburen maddi gücünüzü ele alana kadar idare edeceksiniz.

Bi de ailem baskılamadı demişsiniz siz ama burayı okuyan ve içinden gelerek değilde onun bunun lafıyla dünya görüşüyle başını kapatanlara yada kapatmayı düşünenlere tavsiyem yapmayın bunu ne kendinize ne cidden içinden gelerek başını kapatan insanlara. Zorla hatır gönülle olacak iş değil istemeyip direteni de kimse zorla kapatamıyo zaten. Cidden istemiyosanız kapatmayın bu kadar basit

kararlarının arkasında durmayı öğren

bende açıldım kimse karışmadı çünkü herkesin imanı kendine bizm dinimizde zorlama yok ki zaten hem istemeyerek yaptığın şeyin de sevabı olmaz

Memlekete yaz tatillerine gittigimde babannem hemen basortu uzatir salvarini giy derdim kapanirdik koyde. 7ye giderken saclarimi kisa kestirinnce cok uzuldum yine kapandim. Okul zamani mecburen acildim. Ama sonraki yaz kapanmak istemedim.. taki uniye baslayana dek. Bir gün aniden karar verdim ve kapandim. Bende cok sorguladim yapabilir miyim diye ve ailem bastirsa bende istemeyebilirdim. Ama öncelikle bunun farz oldugunu dusununce icsellestirmek cok onemli. İlla da acilacagim dersen herseye hazir olup acilirsin. Aile ve cevre baskisi malesef ki olacaktir. Once denildigi gibi giyim tarzini degistirerek aileni hazirla

Kapalı değilim , ne ailemden nede kendi içimden öyle bir istek gelmedi.Dünya görüşüm bambaşka ama en yakın arkadaşlarımdan biri kapalı ve çok güzel giyinir standart tesettürlüler den değil. Makyaj yapmaz ama kot falan giyer ,kısa tunik giyer . Yani benim görüşüme göre isteyen istediği gibi giyinir inancına göre yaşar asla önyargılarım yoktur. Ama ailelerin küçücük yaştaki kızlarını kapamasına karşıyım . Sen aile olarak eğitimini ver ona bırak. Bana göre bir kız çocuğu 25 yaşından önce böyle bir karar vermemeli. Bu çok büyük bir şey ya , düşünsenize tüm hayatınız boyunca seçiminiz ile yaşayacaksınız ve bunun kararını verme olgunluğunda olmalısınız. Örneğin benim ailemde hatta sülalemde kapalı yok ama kuzenim 26 yaşında benim içimden geliyor dedi ve kapandı. Hepimizde ona saygı duyduk . Bir Allah’ın kulu ona karşı en ufak bir karşı görüşte bulunmadı. Sizin durumunuzda binlerce genç kız var. Kapanmak istemiyor aile baskısı yada koca baskısı görüyor kapalı kalıyor veyahut tam tersi kapanmak isteyipte ailesi kocası müsade etmeyen de var. Çok uzattım farkındayım sadede gelirsek kesinlikle annenle bir şekilde konuş onu yumuşat o da babanı yumuşatır. Haaa dersen ki bu imkansız o zaman tek çözüm baş kaldırmak. Okuyorsan okulu bitirip çalışıp ayaklarının üzerinde durduğunda ailenle bu Meseleyi çözeceksin. Ennnn son çare evleneceğin kişiye evlendikten sonra açılmak istediğini söyleyeceksin ve açılacaksın. Bir tanıdığımız böyle yapmıştı.

Ben başörtü ile bütünleşemedim. Yarın itibari ile açılacağım, zira Allah kalbimde olanı zaten biliyor. Siz istediniz diye kapnmıştım.

Derdim ben galiba....

Bu aile korkusununda Allah korkusunun önüne geçmesini hiç anlamadım. Allah yardımcınız olsun.

Hayat sizin karar sizin seçim de sizin olmalı. Aile faktörü evet önemli ve tepki gösterecekler buna hazırlıklı olun. Eğer bu karardan eminseniz göreceğiniz tepkileri de göze alın ama emin misiniz buna karar verin cevap evetse kimsenin yorum yapmasına izin vermeyin, kararınızın arkasında durun

bu konuda yalnız yürümeyeceksin isimli bir blog var. oradaki yazıları okumak size iyi gelecektir, sizi yüreklendirecektir diye düşünüyorum.
bu hayatı birleri ne düşünür diye yaşayarak zaman kaybetmeyin lütfen. nasıl mutluysanız, nasıl gerçekten kendiniz gibi hisseyorsanız öyle yaşayın.
inanın konusanlar öyle kısa sürede unutacaklar ki değişiminizi, ben bunu neden bu kadar düşündüm de onca zaman kaybettim diyeceksiniz.
hayat sizin hayatınız. bırakın saçlarınızı rüzgarlara, gençliğin tadını çıkarın.
not: geçmişte kapalı olup açılan bir dost.

Dini konular, dini yorumlar yasak.
Okumuyorsunuz hanımlar, ne sitede kuralları, ne gerçek hayatınızda inançlarınızın kitaplarını okumuyorsunuz, burada da okumadığınız kitaplarda yazmayan şeyleri savurup savurup duruyorsunuz.

Konu kapatılmıştır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X