Turşular Adım adım elma sirkesi yapılışı

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.830
48
20201122_160331.jpg

Hani doğal beslenmeye karar verip köy hayatı seçmiştik ya işte ondan sonra birçok şeyi kendim evde denemeye başladım..Reçeller,soslar ,salçalar,turşular ve sirkeler vs...

Sirke adına ilk denemem elma sirkesi oldu. Yine yakın bir aile dostumuz bir kasa bahçesinden doğal elma getirince bir kısmını sirke yapmak istedim. Sirke işi de diğerleri gibi emek ve sabır işi. Sirke de sabır biraz daha fazla olmalı. Çünkü en az 45 güne ihtiyaç var hatta iyi bir sirke için 6 ay kadar çok daha fazlasına..

Okudum,izledim ve yaptım..Her aşamasını paylaşacağım..

Malzemeler (4 lt lik kavanoz için ):

- Yaklaşık 2.5 kg elma
-2 yemek kaşığı bal(Varsa sirke anası)
-1,5 çay bardağı doğal elma sirkesi
-10 tane kadar nohut
-İçme suyu

Yapılışı:

Öncelikle sirke cam kavanoza kurulmalıdır. Bunun için kabımızı güzelce yıkayıp ,kuruluyoruz..

Elmalarımızı yıkayıp kabukları ile beraber küp küp doğruyoruz..Çekirdeklerini kullanmıyoruz. Çekirdekte bulunan amigladin maddesinin bazı bünyelerde kanıtlanmamış olumsuz etkileri olduğu düşünülüyor. O yüzden risk almaya gerek yok..

Kavanozun altına nohutlarıkoyuyoruz..Doğradığımız elmaları kavanozumuza alıyoruz. Kavanozun 2/3 sini elmalar doldurmalı. Meyvenin çokluğu ile sirkenin daha keskin aromalı olması doğru orantılı...Üzerine içme suyu ekliyoruz.Ama kavanozun ağız kısmında 4 parmak kadar boşluk bırakıyoruz.

Sonra balımızı ekliyoruz. Eğer varsa sirke anası daha iyi olacaktır. Ama genelde ilk yapışta elimizde sirke anamız olmuyor. Bunun için bal kullanıyoruz. İkinci kez sirke yaptığımızda elimizde ilk sirkenin anası olacağından bal kullanmayacağız. Sadece elmalar çok ekşi ise kullanabiliriz.Bal yerine şekerde olur..

Sirkemizide ekledikten sonra(ikinci yapışta sirke anamız olacağı için bir parça sirke anası ile 1 kahve fincanı sirke yeterli olacak)tahta bir kaşıkla güzelce karıştırıyoruz ve ağzına ince bir tülbent kapatıp. Güneş almayan 18-25 derece arası bir yere kaldırıyoruz...

Elmalar dibe çökene kadar yaklaşık 20 gün boyunca hergün günde iki defa karıştıracağız. Elmaların oksijenlenmesini sağlıyoruz..

Sirkemiz önce fermente olacak,alkole dönüşecek, sonra ise sirkeye dönüşecek...Bütün bu aşamalar 3-5 günlük sarkmalar yapabilir çünkü yazın sıcaklığa bağlı daha erken olurken kışın süreç uzayabiliyor....

İlk 20 gün hergün ikidefa karıştırırken yaklaşık 1 hafta sonra fermantasyon başlayacağı için köpürmeye başlayacak..O süreç 2-3 gün sürecek..

20 günün sonunda artık elmalar dibe çökmeye başlayacak. Dediğim gibi bu 3-5 günlük değişiklikler gösterebilir..Mesela benim 26.günde ancak dibe çökmeye ve üstte elmalar kalmamaya başladı..

Bundan sonra 40.güne kadar artık karıştırmıyoruz. Üzerini tülbentle örtüp beklemeye başlıyoruz..Bu süreçte sirke sinekleri oluşmaya ve sirkemiz yavaş yavaş kokmaya başlayacak...En üstte ise sirke anası oluşacak..Normalde sirke için toplam süre 40 gündür ..Ama isterseniz bu süreci 2 -6 ay arası tutabilirsiniz. İyi sirke bekletilmiş olandır. .

Süreç sonunda sirke anasını temiz bir kaba alacağız, hemen kullanacaksak 1 hafta kadar dolapta daha sonra kullanacaksak buzlukta sağlayacağız..

Sirkeyi süzüp cam şişelere aktaracağız ve kapağını kapatıp hava ile temasını keseceğiz...

Daha berrak bir sirke için süzmeyi birkaç kez yapabiliriz...

1.gün sirkemizi kurduk...

20201217_230716.jpg

8.gün fermantasyon başladı. Buna bağlı sirke köpürdü

20201217_214814.jpg

20.gün elmalar çürümeye ve dibe çökmeye başladı

20201217_214853.jpg

26.gün artık elmalar dibe çöküyor. Yüzeyde elma kalmadı..Karıştırmayı bırakıp sirkenin oluşmasını bekleyeceğim..

20201217_214935.jpg

51.gündeyiz.Sirke anası oluşmuş durumda. İyi sirke uzun süre bekleyendir fikrine bağlı kalarak bir süre daha bekleyeceğim. Normalde artık süzülüp kullanılabilinir
20210112_105451.jpg

Aylardır bekleyen elma sirkesi 107.gününde. Artık süzüp şişelere aktaracağım..

20210307_145352.jpg

Sirke analarını ayırdım.Cam kavanozlara koydum,Üzerine bir miktar sirke ekleyip kapaklarını sıkıca kapadım ve bir sonraki sirke yapımında kullanmak üzere buzdolabına kaldırdım. Dolapta 1 yıl kadar kalabilir..
2 tanesini komşularım istedi onlara verdim.

20210310_114404.jpg

20210310_115233.jpg

Sirkeyi süzdüm. Süzerken tülbenti 3-4 kat yaparsak sirkemiz daha şeffaf bir görüntüde olur..

20210310_115632.jpg

Süzdüğüm sirkeyi eski kavanozunu güzelce yıkadıktan, kuruladıktan sonra tekrar kavanoza aldım. Üzerine tülbent örttüm ve 3-5 günde bu şekilde bekleteceğim. Sirkemiz kendine gelecek,havalanacak bu şekilde. Sonra şişeleyeceğim..

20210311_095906.jpg

Veee 7 günlük dinlenme sonunda sirkelerimiz şişelendi. Artık tüketmeye başlayabiliriz. Tadı inanılmaz güzel 🥰

20210318_104156.jpg

Son düzenleme:
51.gündeyiz.Sirke anası oluşmuş durumda. İyi sirke uzun süre bekleyendir fikrine bağlı kalarak bir süre daha bekleyeceğim. Normalde artık süzülüp kullanılabilinir

20210112_105451.jpg

Son düzenleme:
O kadar sirke yaptim ama sirke anasi olusmadi :KK43:
  • Sirke yapımı için kullanılan meyvelerin şeker oranına göre sirke, daha kolay ve daha hızlı mayalanır. Sirkenin yapım hızını belirleyen içeriğindeki şeker miktarıdır.
  • Üzüm, hurma gibi yüksek oranda fruktoz içeren sirkeler 6-8 haftada elma, şeftali, kayısı gibi meyveler ile kurulan sirkeler 8-14 haftada mayalanır.
  • Sirke için kullanılan meyvenin çürük olması, ara sıra karıştırılmaması, ortamın mayalanmaya uygun olmaması, mayalanma sağlayan baklagil kullanımının olmaması sirke anası oluşumunu engeller.
  • Sirkenin kurulduğu cam kavanozun kapağı çok sıkı bir şekilde kapatılırsa, sirke anası oluşmaz ve asetik asit alkole dönüşür. Bu nedenle sirke ilk kurulduğunda hava geçirgenliği sağlayan tülbent gibi materyallerle kapatılması gerekir. Bu duruma meyve oranının su oranından fazla olduğu durumda da karşılaşılır.

Sirkemiz 107.gününde.Üzerinde ki ince tabakayıda sayarsak 5 adet sirke anası oluşmuş durumda. Artık süzüp şişelere aktaracağım..

20210307_145352.jpg

Son düzenleme:
Sirke analarını ayırdım.Cam kavanozlara koydum,Üzerine bir miktar sirke ekleyip kapaklarını sıkıca kapadım ve bir sonraki sirke yapımında kullanmak üzere buzdolabına kaldırdım. Dolapta 1 yıl kadar kalabilir..
2 tanesini komşularım istedi onlara verdim.

20210310_114404.jpg

20210310_115224.jpg

Süzdüğüm sirkeyi eski kavanozunu güzelce yıkadıktan, kuruladıktan sonra tekrar kavanoza aldım. Üzerine tülbent örttüm ve 3-5 günde bu şekilde bekleteceğim. Sirkemiz kendine gelecek,havalanacak bu şekilde. Sonra şişeleyeceğim..

20210311_095906.jpg

Sirke anası, sirkenin tadı, kokusu sirkenizin olup olmadığı konusunda fikir verir. Ama karbonat testi ile de sirkenizin olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bunun için küçük bir kaba çok az sirke alın ve çay kaşığı ucuyla karbonatı içine dökün. Sirkeniz anında köpürmeye başlarsa sirkeniz olmuş demektir..

20210310_131943.jpg 20210310_132008.jpg

Veee 7 günlük dinlenme sonunda sirkelerimiz şişelendi. Artık tüketmeye başlayabiliriz. Tadı inanılmaz güzel 🥰

20210318_104156.jpg

Eki Görüntüle 2799441
Selam elma sirkesi denedim benimde 37. Gunum ancak benim kavonozdaki su nerdeyse yariya kadar indi uzerine su katayim mi elmalar dibine cokunce karistirmayi biraktim arada bir bakiyorum sadece su niye azaldiki acaba

Selam elma sirkesi denedim benimde 37. Gunum ancak benim kavonozdaki su nerdeyse yariya kadar indi uzerine su katayim mi elmalar dibine cokunce karistirmayi biraktim arada bir bakiyorum sadece su niye azaldiki acaba
Merhaba,
Şundan olabilir;elma miktarını fazla su miktarını daha az koymuş olabilirsiniz. Elmalar yumuşayıp dibe çöküncede su miktarı az görünmüş olabilir. Aslında kabul olanda budur çünkü o zaman sirkeniz daha kaliteli olur. Zaten 4 kiloluk bir kavanoza hazırladığınız karışımdan yaklaşık 1 lt sirke çıkıyor. Su eklemesi yapmayın bu aşamada kalitesini bozarsınız.

Merhaba,
Şundan olabilir;elma miktarını fazla su miktarını daha az koymuş olabilirsiniz. Elmalar yumuşayıp dibe çöküncede su miktarı az görünmüş olabilir. Aslında kabul olanda budur çünkü o zaman sirkeniz daha kaliteli olur. Zaten 4 kiloluk bir kavanoza hazırladığınız karışımdan yaklaşık 1 lt sirke çıkıyor. Su eklemesi yapmayın bu aşamada kalitesini bozarsınız.
Tamam cok tesekur ederim

Selam benim 60 gunun sonunda hic sirke anam olusmadi beceremedim sanirim bana bozulmus gibi geldi. Suzdum suzerken posalarinida suzgecten ezip gecirdim:KK43:((, sanirim suzme islemimde yanlis oldu ama karbonatla denedim baya kopuruyor oldumu olmadimi anlamadim

Resim bu posalarda icine girince koyu oldu cok az sirke anam olusmadi

Eklentiler

• IMG_20220119_234727.jpg
    IMG_20220119_234727.jpg
    107,2 KB · Görüntüleme: 66
  • IMG_20220119_234727.jpg
    IMG_20220119_234727.jpg
    107,2 KB · Görüntüleme: 60
Selam benim 60 gunun sonunda hic sirke anam olusmadi beceremedim sanirim bana bozulmus gibi geldi. Suzdum suzerken posalarinida suzgecten ezip gecirdim:KK43:((, sanirim suzme islemimde yanlis oldu ama karbonatla denedim baya kopuruyor oldumu olmadimi anlamadim
Siz bence meyve miktarını çok tuttunuz. Bu durumdada sirke anası oluşmuyor.Posayı kesinlikle içerisine katılmamalı. Tülbentle süzün ve suyu ayrıştıran.

• Sirke için kullanılan meyvenin çürük olması, ara sıra karıştırılmaması, ortamın mayalanmaya uygun olmaması, mayalanma sağlayan baklagil kullanımının olmaması sirke anası oluşumunu engeller.
  • Sirkenin kurulduğu cam kavanozun kapağı çok sıkı bir şekilde kapatılırsa, sirke anası oluşmaz ve asetik asit alkole dönüşür. Bu nedenle sirke ilk kurulduğunda hava geçirgenliği sağlayan tülbent gibi materyallerle kapatılması gerekir. Bu duruma meyve oranının su oranından fazla olduğu durumda da karşılaşılır.
  • Peki, sirke anası oluşmazsa ne yapılır? Sirke anası oluşmama nedenleri dikkate alınarak yapılacak işleme karar verilmelidir.
  • Eğer sirke alkole dönüştüyse içerisine bir miktar su ilave edilir ve 1 çorba kaşığı da tuz eklenerek ağzı tülbentle kapatılıp 15-30 gün daha bekletilir.

Sonuçta ilk yaptığımız zamanlar başarısız olabilir. O yüzden birkaç kez denemek gerekebilir. Bir sonraki yapışınızda başarılı olacağına inanıyorum..

X