Adım adım elma sirkesi yapılışı

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
6 Mart 2012
17.237
16.415
45
20201122_160331.jpg


Hani doğal beslenmeye karar verip köy hayatı seçmiştik ya işte ondan sonra birçok şeyi kendim evde denemeye başladım..Reçeller,soslar ,salçalar,turşular ve sirkeler vs...

Sirke adına ilk denemem elma sirkesi oldu. Yine yakın bir aile dostumuz bir kasa bahçesinden doğal elma getirince bir kısmını sirke yapmak istedim. Sirke işi de diğerleri gibi emek ve sabır işi. Sirke de sabır biraz daha fazla olmalı. Çünkü en az 45 güne ihtiyaç var hatta iyi bir sirke için 6 ay kadar çok daha fazlasına..

Okudum,izledim ve yaptım..Her aşamasını paylaşacağım..

Malzemeler (4 lt lik kavanoz için ):

- Yaklaşık 2.5 kg elma
-2 yemek kaşığı bal(Varsa sirke anası)
-1,5 çay bardağı doğal elma sirkesi
-10 tane kadar nohut
-İçme suyu


Yapılışı:

Öncelikle sirke cam kavanoza kurulmalıdır. Bunun için kabımızı güzelce yıkayıp ,kuruluyoruz..

Elmalarımızı yıkayıp kabukları ile beraber küp küp doğruyoruz..Çekirdeklerini kullanmıyoruz. Çekirdekte bulunan amigladin maddesinin bazı bünyelerde kanıtlanmamış olumsuz etkileri olduğu düşünülüyor. O yüzden risk almaya gerek yok..

Kavanozun altına nohutlarıkoyuyoruz..Doğradığımız elmaları kavanozumuza alıyoruz. Kavanozun 2/3 sini elmalar doldurmalı. Meyvenin çokluğu ile sirkenin daha keskin aromalı olması doğru orantılı...Üzerine içme suyu ekliyoruz.Ama kavanozun ağız kısmında 4 parmak kadar boşluk bırakıyoruz.

Sonra balımızı ekliyoruz. Eğer varsa sirke anası daha iyi olacaktır. Ama genelde ilk yapışta elimizde sirke anamız olmuyor. Bunun için bal kullanıyoruz. İkinci kez sirke yaptığımızda elimizde ilk sirkenin anası olacağından bal kullanmayacağız. Sadece elmalar çok ekşi ise kullanabiliriz.Bal yerine şekerde olur..

Sirkemizide ekledikten sonra(ikinci yapışta sirke anamız olacağı için bir parça sirke anası ile 1 kahve fincanı sirke yeterli olacak)tahta bir kaşıkla güzelce karıştırıyoruz ve ağzına ince bir tülbent kapatıp. Güneş almayan 18-25 derece arası bir yere kaldırıyoruz...

Elmalar dibe çökene kadar yaklaşık 20 gün boyunca hergün günde iki defa karıştıracağız. Elmaların oksijenlenmesini sağlıyoruz..

Sirkemiz önce fermente olacak,alkole dönüşecek, sonra ise sirkeye dönüşecek...Bütün bu aşamalar 3-5 günlük sarkmalar yapabilir çünkü yazın sıcaklığa bağlı daha erken olurken kışın süreç uzayabiliyor....

İlk 20 gün hergün ikidefa karıştırırken yaklaşık 1 hafta sonra fermantasyon başlayacağı için köpürmeye başlayacak..O süreç 2-3 gün sürecek..

20 günün sonunda artık elmalar dibe çökmeye başlayacak. Dediğim gibi bu 3-5 günlük değişiklikler gösterebilir..Mesela benim 26.günde ancak dibe çökmeye ve üstte elmalar kalmamaya başladı..

Bundan sonra 40.güne kadar artık karıştırmıyoruz. Üzerini tülbentle örtüp beklemeye başlıyoruz..Bu süreçte sirke sinekleri oluşmaya ve sirkemiz yavaş yavaş kokmaya başlayacak...En üstte ise sirke anası oluşacak..Normalde sirke için toplam süre 40 gündür ..Ama isterseniz bu süreci 2 -6 ay arası tutabilirsiniz. İyi sirke bekletilmiş olandır. .

Süreç sonunda sirke anasını temiz bir kaba alacağız, hemen kullanacaksak 1 hafta kadar dolapta daha sonra kullanacaksak buzlukta sağlayacağız..

Sirkeyi süzüp cam şişelere aktaracağız ve kapağını kapatıp hava ile temasını keseceğiz...

Daha berrak bir sirke için süzmeyi birkaç kez yapabiliriz...


1.gün sirkemizi kurduk...

20201217_230716.jpg


8.gün fermantasyon başladı. Buna bağlı sirke köpürdü

20201217_214814.jpg20.gün elmalar çürümeye ve dibe çökmeye başladı


20201217_214853.jpg


26.gün artık elmalar dibe çöküyor. Yüzeyde elma kalmadı..Karıştırmayı bırakıp sirkenin oluşmasını bekleyeceğim..

20201217_214935.jpg51.gündeyiz.Sirke anası oluşmuş durumda. İyi sirke uzun süre bekleyendir fikrine bağlı kalarak bir süre daha bekleyeceğim. Normalde artık süzülüp kullanılabilinir
20210112_105451.jpg
 
Son düzenleme:

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
6 Mart 2012
17.237
16.415
45
51.gündeyiz.Sirke anası oluşmuş durumda. İyi sirke uzun süre bekleyendir fikrine bağlı kalarak bir süre daha bekleyeceğim. Normalde artık süzülüp kullanılabilinir

20210112_105451.jpg
 

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
6 Mart 2012
17.237
16.415
45
O kadar sirke yaptim ama sirke anasi olusmadi :KK43:
  • Sirke yapımı için kullanılan meyvelerin şeker oranına göre sirke, daha kolay ve daha hızlı mayalanır. Sirkenin yapım hızını belirleyen içeriğindeki şeker miktarıdır.
  • Üzüm, hurma gibi yüksek oranda fruktoz içeren sirkeler 6-8 haftada elma, şeftali, kayısı gibi meyveler ile kurulan sirkeler 8-14 haftada mayalanır.
  • Sirke için kullanılan meyvenin çürük olması, ara sıra karıştırılmaması, ortamın mayalanmaya uygun olmaması, mayalanma sağlayan baklagil kullanımının olmaması sirke anası oluşumunu engeller.
  • Sirkenin kurulduğu cam kavanozun kapağı çok sıkı bir şekilde kapatılırsa, sirke anası oluşmaz ve asetik asit alkole dönüşür. Bu nedenle sirke ilk kurulduğunda hava geçirgenliği sağlayan tülbent gibi materyallerle kapatılması gerekir. Bu duruma meyve oranının su oranından fazla olduğu durumda da karşılaşılır.