Aile tanışmasında ne ikram edilir?

loveinnovember

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2019
3.879
5.969
Sevgilim ailesiyle toplam 5 kişi olarak bize gelecekler. Şehir dışından geliyorlar bir akrabasına gidecekler öğlen inince. Akşam da 7 gibi bize gelecekler. Daha önceden saat 3-4 gibi konuştuğumuz için biz poğaça, sarma, salata, kurabiye bu tür düşündük hala da değiştirmedik. Çok mu abes olur akşam bunları ikram etmek acaba?

Sevgilim ailesiyle toplam 5 kişi olarak bize gelecekler. Şehir dışından geliyorlar bir akrabasına gidecekler öğlen inince. Akşam da 7 gibi bize gelecekler. Daha önceden saat 3-4 gibi konuştuğumuz için biz poğaça, sarma, salata, kurabiye bu tür düşündük hala da değiştirmedik. Çok mu abes olur akşam bunları ikram etmek acaba?
Aynı yerde olsanız genelde ilk tanışma için böyle 5 çeşitli flan çay menüsü hazırlanıyor ama uzaktan geldikleri için yemeğe alsanız daha hoş olur. Bence bunu sevgilinizle konuşun o kadar yoldan geldiniz yemeğe alalım sizi deyin. O da yok cnm bi çay içeriz flan derse ona göre ayarlarsınız ama ben olsam yemeğe alırdım.

Aynı yerde olsanız genelde ilk tanışma için böyle 5 çeşitli flan çay menüsü hazırlanıyor ama uzaktan geldikleri için yemeğe alsanız daha hoş olur. Bence bunu sevgilinizle konuşun o kadar yoldan geldiniz yemeğe alalım sizi deyin. O da yok cnm bi çay içeriz flan derse ona göre ayarlarsınız ama ben olsam yemeğe alırdım.
Öğlen inecekler akrabalarına gidecekler orda yerler belki diye de düşündük. Öğlen 1 den akşam 7'ye kadar aç kalmazlar. Baya kararsız kaldım şuan hazırlıklarımız yarım kaldı.

Akşam 7 bence yemek saatidir.

Ben imkani yok o saatte evime gelene kurabiye börek yedirmem.

En azindan bir zeytinyagli, bir mercimek corbasi, kaliteli bir yerden de el yapimi manti alip hafif bir yemek, ardindan cay yanina da sarma kurabiye seklinde ayarlayamaz misiniz?

Annenizle ve sevgilinizle konuşun.
Yemek daha uygun olabilir uzaktan geldikleri için.
Ama yemek olmayacaksa da sarma, güzel bir börek(el açması veya yöresel..), porsiyonluk köstebek pasta, kurabiye yeterli olur. Tek tabak değil de masa da olacaksa ikram kuskus, çiğ köfte yada mercimekli köfte gibi şeylerde ilave edilebilir.

Akşam 7 bence yemek saatidir.

Ben imkani yok o saatte evime gelene kurabiye börek yedirmem.

En azindan bir zeytinyagli, bir mercimek corbasi, kaliteli bir yerden de el yapimi manti alip hafif bir yemek, ardindan cay yanina da sarma kurabiye seklinde ayarlayamaz misiniz?
Konuştum annemle olur dedi. Çorba, pilav,bir ana yemek bunu hala bulamadık bir de bizim yöresel yemeklerimizi de ekleriz sarmaya böreğe dedik. Daha iyi olacak gibi böylesi.

Kuzum zaten salata sarma yapıyorsunuz yanına bi çorba bi çeşit ana yemek yapın poğaça vs ortaya koyarsınız çayla olmaz mı?
Annem de ekleriz dedi. Tecrübesizlik mi diyeyim. Annem de ne ikram edilir bilmem ki diyor. Misafir gözüyle değil de sanki istemeye gelcekler gibi bir hava oluştu alışacağız böyle böyle :)

Annenizle ve sevgilinizle konuşun.
Yemek daha uygun olabilir uzaktan geldikleri için.
Ama yemek olmayacaksa da sarma, güzel bir börek(el açması veya yöresel..), porsiyonluk köstebek pasta, kurabiye yeterli olur. Tek tabak değil de masa da olacaksa ikram kuskus, çiğ köfte yada mercimekli köfte gibi şeylerde ilave edilebilir.
Masaya hazırlayacağız. Börek, sarma, salata vardı. Buna çorba, pilav ve ana yemek ekleyelim dedik. Ana yemek hala karar veremedik. Et mi yerler başka mı tanımadığımız için pek karar veremedik.

Öğlen inecekler akrabalarına gidecekler orda yerler belki diye de düşündük. Öğlen 1 den akşam 7'ye kadar aç kalmazlar. Baya kararsız kaldım şuan hazırlıklarımız yarım kaldı.
Aç kalmazlar da akşamda yemek vakti ya. Bu akşam mı gelcekler. Eğer bu akşamsa zaten yemeklerini hazırlamışlardır. Siz ne olarak çağırdınız. Mesela ben derim akşam çaya bekliyorum ya da yemeğe bekliyorum diye. Ya da çay hazırlığı yapacaksanız sevgiline önden söyle bak sizi çaya alcaz haberin olsun de. O o tarafı organize ederler. Böyle karambole gelirlerse belki aç gelirler tuhaf bir durum olmasın 😬😬

Yemek olmaz, doğru yoldasınız.
Hazırladığınız şeyleri çeşitlendirirseniz en uygun olan olur.
Zeytinyağlı, arasıcak, arasoğuk, börek vb hamur çeşidi vb şeyler gayet olması gerekendir.
Benim böyle tabaklarda arasıcak tercihim ya kıymalı ya tavuklu olur doyuruculuğu açısından.
Minik kokteyl köfteler yapabilirsiniz sunumu güzeldir.

Masaya hazırlayacağız. Börek, sarma, salata vardı. Buna çorba, pilav ve ana yemek ekleyelim dedik. Ana yemek hala karar veremedik. Et mi yerler başka mı tanımadığımız için pek karar veremedik.

Siz size uygun olanı yapın. Yöresel olarak mesela şu yemek yapılır dediğiniz bir şey varsa onun gibi...

Kesinlikle yemek hem saat yemek saati hem il dışından gelen birilerini sadece çayla ağırlamanız uygun olmaz gidecekleri evde muhtemelen kahvaltı yapacaklardır yani bana o saatte yoldan gelen birine kahvaltı hazırlarım sonrasında çay yanına atıştırmalık akşama da yemek kalacakları ev sahibi bile sizde yiyeceklerini düşünüp yemek hazırlamayabilir

X