Ailem ve Çaresizliğim

Anladim kuzum , aileden yana bayagi sanssizsin , o zaman yapacak birsey yok okuyacaksin , okulunu bitireceksin ya da burs veren buyuk holdinglerle goruseceksin , saglam bir burs alabilirsen istanbul ankara gibi bir sehire yatay gecis yapacaksin ( puanlarinin yuksek oldugunu vardayarak soyluyorum)
Tek basina hayat kurup okuyacaksin
Yani senin yerinde ben olsam boyle yapardim , ama ben deliyimdir , fazlasiyla gucluyumdur acikcasi herkese de boyle tavsiye vermek istemiyorum cunku genc yasta arkada aile destegi olmadan istanbulda ayakta kalabilmek zor birsey , sadece fazlasiyla olgun durdugun icin yazmak istedim bunu
Izmir' e yatay geçiş yapmak istiyorum aslında. Annem (kusura bakmayın başka kelime bulamıyorum) çirkef biridir. Ben o yüzden hep sessiz kalmak zorunda kaldım. Hep üstüme gelip bastırdı bizi hep kontrol onda olsun istiyor. Kendi isteğiyle gitmeme izin bile vermiyor ki. Evlenince bile çocuklarıyla yaşamak istediğini söylüyor.

Seni birebir olmasa da fazlasıyla anlıyorum. Bende ailemin ruh hastası olduğunu düşünüyorum fakat kopamıyorum. Sana verecek bir aklım yok ama çok iyi olmanı diliyorum, Allah yardımcın olsun

Tatlım o evde huzur olmadığı için derslerini kotu etkiler , okul açılınca eve akşam ezanindan önce gitme , genlik vakfına halk eğitim kurslarina yazılar yada akşama kadar kutuphanede dur, kendini evden olabildiğince uzak tut , evine gidip ders çalışacağın kız bir çevren olsun kendini olabildiğince uzak tut , iftira atmamalari içinde kız arkadaşınla yada kitaplarının resmini atarsin , onlar hasta onlar değişmez artık

Izmir' e yatay geçiş yapmak istiyorum aslında. Annem (kusura bakmayın başka kelime bulamıyorum) çirkef biridir. Ben o yüzden hep sessiz kalmak zorunda kaldım. Hep üstüme gelip bastırdı bizi hep kontrol onda olsun istiyor. Kendi isteğiyle gitmeme izin bile vermiyor ki. Evlenince bile çocuklarıyla yaşamak istediğini söylüyor.
Cunku hasta , gercekten hasta , bunlarin hicbiri saglikli insanlarin yapabilecegi birsey degil , ben de anneyim , benim de annem var , bunlar normal degil yavrum ve isin guzel tarafi ne biliyor musun? Sen bunun farkindasin yani sindirememis seni , beynini yikayamamis , kendisine bagimli yapmamis , gercekten ilk mesajimda yazdigim gibi akilli bir kizsin , kendini birakma , depresyona girme , mumkun mertebe guclu kal
Sen basaracaksin ve kendini kurtarscaksin o evden , buna inanıyorum yazdiklarindan
Birinci seneni bitir , notlarini yuksek tut , hayata inancini kaybetme , yarinin ne getirecegini bilemezsin
Okul bittikten sonra zaten kimse sana istemedigin hicbir seyi yaptiramaz , ceker gidersin ama notlarin yuksek olursa ve kendinde o gucu bulursan yatay gecis imkanin her zaman var , buna odaklan 👍

Ayy kıyamam sana maşallah bölümünde çok güzel geleceği olan bir bölüm sana tavsiyem herkeste yazmış zaten oku oku oku mesleğini eline al kendi ayaklarının üzerinde dur . Annen baban tabiki hatalı ama onları da anlamaya çalış annende neler yasiyo bak baban gibi bı insan yüzünden belki psikolojik olarak çöktü bunları düşün ne derlerse desinler boşver kulaklarını Tika canını sıkma sen çok değerlisin bunu sakın unutma ♥️

Onlar senin kendi hayatını kurup onlardan kurtulmana izin vermeyecekler elbette ama sen bunu istiyorsan bir şekilde kendi yolunu çizeceksen çok zor günler bekliyor olacak seni. Başka şehre geçişine izin verecekler mi mesela? Yardim alacağın aklı başında kimse yok etrafında(akraba eş dost). Okulu bitirene kadar çekmek zorunda kalacaksın onları 1.sınıfım demiştin sanırım daha var yani bitmesine nasıl sabredeceksin bitene kadar

Onlar senin kendi hayatını kurup onlardan kurtulmana izin vermeyecekler elbette ama sen bunu istiyorsan bir şekilde kendi yolunu çizeceksen çok zor günler bekliyor olacak seni. Başka şehre geçişine izin verecekler mi mesela? Yardim alacağın aklı başında kimse yok etrafında(akraba eş dost). Okulu bitirene kadar çekmek zorunda kalacaksın onları 1.sınıfım demiştin sanırım daha var yani bitmesine nasıl sabredeceksin bitene kadar
Izin vermeyecekler ama denemek çabalamak istiyorum, nasıl sabredecegimi ise bilmiyorum buraya yazmadan önce çıldırmak üzereydim çünkü gerçekte bunları kimseye anlatamıyorum, şimdi daha iyi hissediyorum

Okuldan arkadaşların var mı mesela okul açıldığında aparatta evde falan kalanların yanına gidip birkaç gün kafa dinlesen döndüğünde de ailene bakın bu evde beni çok yıpratıyorsunuz evden ayrılmayı düşünüyorum böyle devam ederseniz desen belki kaybetmek istemezler seni annen daha normal davranmaya başlar en azından babana zaten bi şey demiyorum iletişim kurmayarak küfürlerini duymama metodu geliştirmişsin zaten

Konun beni çok yaraladı ama inşallah güzel bir geleceğin olacak.Gercekten çok akıllı naif bir insansın.Boyle bir aile de sen gerçekten bir pırlantasın.
Benim ailemde küfür beddua yoktu ama aşırı baskı vardı.O kadar ki lisede ne dersaneye ne de başka bir şeye gönderdiler .Bir sayısalcı olarak evde çalışarak benim kazanamayacağımı düşünmelerine hatta evlendirmeye çalışmalarına ragmen ilk 50000 e girdim.iyi bir derece degil belki ama yasadigim psikolojik baskıya göre iyiydi.Ondan sonra hayatım değişti şehir dışında büyük bir universitede okudum evlendim şükür mutlu bir evliliğim var üzerimde hiç bir baskı yok ama bir tarafım hala buruk.Cunku annemin söylediği sözleri unutamıyorum.Ayni senin gibi geçen yıl sadece kendimi ifade etmeye çalıştığım da bana normal değilsin dedi.Psikolog arkadaşımdan terapi almak istediğimde gerek görmüyorum dedi ama ben isteyince başladık.Onun dediği şey ne biliyor musun karşımda oturan en iyi durumda olanlardansın.
Boşuna laf anlatmaya çalışma seni suçlayacaklar daha çok canını acıtacaklar.Terapi almanı kesinlikle tavsiye ederim hatta ikna edebilirsen annenin de tedavi olması şart.Guzel bir bölümdesin deslerine odaklan onların olumsuz sözlerine kulak asma.Merak etme ben test ettim gerçek olmuyor.

Oku, mesleğini eline al kardeşim.. Yorumları tam okuyamadım arkadaşlar eminim güzel akıllar vermişlerdir..
Kendi adıma şiddet, hakaret, küfürün gırla olduğu evden delirmek üzereyken mesleğimi elime aldım, tayinle çıktım.. Bişey de diyemediler tayinle olunca..

Oku, kendinden, eğitiminden, hayallerinden vazgeçme sakın. Yardımcı olabileceğim bişey varsa özelden de yazabilirsin..

yaa çok özür dileyerek birşey yazıcam. ti ye alma amaçlı değil, üniversitede falan bir grup içerisinde söylerseniz sizi bozmasınlar.
tam tersine dönüşen insanlar için 180 derece değişti derler. 360 derece aynı noktaya dönmektir.
aklınızda bulunsun.

yaa çok özür dileyerek birşey yazıcam. ti ye alma amaçlı değil, üniversitede falan bir grup içerisinde söylerseniz sizi bozmasınlar.
tam tersine dönüşen insanlar için 180 derece değişti derler. 360 derece aynı noktaya dönmektir.
aklınızda bulunsun.
Teşekkür ederim uyardığınız için degistirebilirsem değiştireceğim, gözümden kaçmış :)

Herkes sanırım okuduklarında illa ki kendinden bir seyler buluyor. Ben de sizin anlattıklarınızda buldum. O yaşlarda varlık içinde yokluk yaşatan hayatı zindan eden bir babam vardı. Kardeşim yoktu 3 kişilik evde her şeyin sebebi sorumlusu günah keçisi bendim. Sabrettim azmettim okudum hayatım kurtuldu. Hic değilse kendi ayaklarımın üzerinde durabilirdim. Atama için sinavlara girerken yatılı okullarda ücretli öğretmenlik yaptım. Nisanlandim ve evlendim. Cok şükür doğru bir tercih yapmışım. Bundan tam 10 yıl önce akrabalarımızın yanında sığıntı gibi yaşadığımız gunler de geçecekmiş deseler inanmazdim.. Neler neler geciyor insanin basından.. insallah sizi de guzel gunler bekliyordur. Iyi düşünün iyi olsun. Sizi dusunmeyen insanlar karsisinda bencil olun geleceğinizi kurtarın.

Öncelikle söylemeliyim ki çok uzun konu ama en kısa bu şekilde ifade edebildim, akıl istiyorum.
Merhaba, buraya yazmaktan başka çıkış yolu bulamıyorum, lütfen bana akıl verin çünkü ben bunlarla kendi başıma savaşamıyorum artık. 19 yaşındayım. Üniversite 1.sınıf öğrencisiyim. Ailemle yaşıyorum. Onların yaşadığı şehirde üniversite okumaya mecbur edildim. Annemle babam daima kavga halindeler. Ev küfürden, hakaretten geçilmiyor. 4 kardeşiz. En büyükleri benim, bir kardeşim lisede, diğerleri ise daha ilkokul çağındalar. Babam çok ağzı bozuk bir insan, akla hayale sığmayan her türlü küfrü evin içinde bağırarak konuşuyor. Kendini bir tek küfürle ifade edebiliyor sanki. Her şeye çabuk sinirleniyor, onun istediği bir şey olmadı mı hemen küfür ediyor.

Annem muhafazakar ve kendini dindar görüyor. Şehir dışına üniversiteye okumaya giden kızlar kötü yola düşüyor, tecavüze uğruyorlarmış diyor. Ataerkil toplum kurallarını kabul etmiş birisi. Onun için her zaman erkek öndedir, kendi çocuklarını da buna göre yetiştirmeye çalışıyor, çocuklarının kafasına bunu empoze ediyor. Evlat ayrımcılığı çok yapıyor bu yüzden. Annem, kendi düşüncesi dışında söylenen hiçbir şeyi kabul etmiyor. Onunla hiçbir konuda tartışmaya giremezsiniz, girerseniz size dinsiz, kâfir köpek gibi şeyler diyip hakaret etmeye başlıyor. Kadın, erkek kadar akıllı olsa Allah ondan peygamber yaparmış diyor. Bu arada annem çalışmıyor evde geçimi sağlayan tek kişi babam.

Babam da annemle evlendiği sırada aynı düşüncelere sahipmiş. Sonradan babam 180 derece değişiyor. Artık saçı açık, çalışan kadın istediğini söylüyor. Annemle hep hakaret ve küfür ederek anlaşıyorlar. Beraber uyumuyorlar. Annem küçük kardeşlerimle uyuyor. Evimiz 80 m2 çok küçük 2 oda 1 salon. Bir odada liseye giden erkek kardeşimle ben yatıyoruz. ( Annemde babamda bu çok yanlış bir şey biliyor, aynı odada uyumamalıyız ama dinini sadece işine geldiği sıralarda yaşıyor annem). Yatak odasında annem ve iki küçük kardeşim yatıyor. Babam salonda tek yatıyor. Babam daima her şeye param yok diyor. Ondan bir şey isteyemezsiniz, giyeceğiniz kıyafeti bile o kendi isterse alır. Her şey onun istediği gibi olmalı. 7 bin civarı para kazanıyor aylık. Ama her şeye karşı dediği tek şey param yok. Liseye giden erkek kardeşim kavgayla zorla para istiyor çocuğa hep küfür ediyor. Ben istemiyorum. Kişiliğim sessiz ve sönük, kavgadan küfürden hakaretten nefret ediyorum dayanamıyorum artık. Bir şey yapıp bunu zıkkım edecekse hiç yapmasın yeter ki bana bulaşmasın istiyorum.

Ösym şifrem bile babamdaydı tek tercih yaparak yaşadığımız şehri seçti, okuduğum bölümü bir çok şehirde kazanıyordum. Babam bana benim şehir dışında çocuk okutacak kadar param yok diyerek kestirip attı. Ama tüm bunlara rağmen beni evde aşağılıyor. Okuduğum şeye hiç bi b*k değil diyor. Onu bu yüzden hiç sevmiyorum. Bana bir gün iyi bir şey söylemedi, bir gün sevmedi, bir ihtiyacın var mı demedi. Sadece çok iğrenç küfürler ediyor. Annem bu aralar tamamen delirmiş durumda. Babam ona hakaret ediyor o da bana etmeye başladı. Evde saracak bir şeyi yoksa bana sarıyor. Bugün iftar öncesi bana bir sürü beddua etti bağırarak. Sebebini anlatıyorum. Annem ramazanda hatim yapmak için cüz almış. Ben şu anda reglim o yüzden bana oku diye söyleyemiyor lisedeki erkek kardeşimi darlıyor, o da okumayacağım diyor ve tartışıyorlar. Annem bundan sonra ikinizde kuran okumazsanız bu evde yemek yapmıcam kendiniz yapıp yiyin diyor. Kardeşim odaya gelip ödev yapıyor.

Annem bu sefer bana kızmaya başladı. Bi anda ben seni rüyamda gördüm senin sonun belli falan dedi. Ne kast ettiğini anlamıyorum. Ben çok küçükken (6. veya 7.sınıftayım) Antalya'ya tatile gitmiştik. O sırada annem otelde başını açmış, bunu ben ve babam istemişiz öyle diyor. Mutfağa gidip bana beddua etmeye başladı, babama söyleyerek, senin kâfir kızın yüzünden bunlar oldu vs dedi bir sürü bağırdı. Beni çok üzdü. Sonra iftar için salata yapılacak dedi, gel yap bana. Ben normalde annemin ya da babamın dediği hiçbir kötü şeye cevap vermiyorum. Çünkü bir cevapta üstünüze saldırıyorlar resmen. Dedikleri şeyler çok korkunç oluyor. Bu akşam bana o kadar hakaret ettikten sonra salata yapmayacağımı, iftara oturmayacağımı, bu evde herkes kendinden ezik bulduğunu ezmeye çalışıp egosunu tatmin etmek için bağırıp hakaret ettiğini söyledim. Bi anda bağırarak, seni dertler bulsun, Allah sana dertler versin, kendi dertlerinle uğraş, Allah senin belanı versin bana cevap verme köpek kâfir demeye başladı.

Çok uzattım biliyorum ama psikolojim bunları artık kaldırmıyor. Bana böyle hakaret, beddua, küfür ettikleri an ben ağlamaya başlıyorum, kendimi başka şekilde ifade edemiyorum bunu kimseye anlatamıyorum. Ben ağladıkça annem bana deli, ruh hastası falan diyor, dalga geçiyor resmen. Şu an yine ağlıyorum, ne yapacağımı bilmiyorum. Babamla zaten küfür etmesin diye evin içinde konuşmuyorum hiç ama annem :KK43: annemi aslında çok seviyorum ama neden böyle davranıyor bilmiyorum, kendime çıkış yolu bulamıyorum. Çok hassas kalpliyim, dayanamıyorum bunlara, hepiniz benden yaşça büyüksünüz lütfen bana akıl verin.
ya kiyamam..ikiside hasta gercekten.kimsse pskologu gitmeyide kabul etmez.sen gitsen sanada kizarlar.ya biran once okulun bitir duzenini kur allah karsina iyi insan cikarsinda kendi duzeninu aileni kur .ama sirf bu evden kurtulmaj icin de yanlis insan secme.sana gulseren budayicioglunun kitaplarini oneririm hastalarinin hikayeleri var .yotube da da videolari var.pskyatrst kendisi.insanin kaderini yasadigi eve bagliyor .belki ferahlatir.allah kolaylik versin evdekiler degismez oyuzden cvp vererek yipratma kendini hasta olduklarini kabul et ve sen saglam kalmaya bak

X