Ailemin beni batırması

Konu sahibi, sizin hayır diyip sınırlarınızı çizmekle ilgili ciddi sıkıntılarınız var. Yardım almanız gerekiyor kendi başınıza halledemiyorsanız. Ya kabul ediyorsunuz ya da pasif tepkiler verip hayatınızı mahvediyorsunuz bu konudan ve öğrenci konunuzdan anlaşıldığı üzere.

Orda da evinizde kızı istemediğiniz halde net bir cevap vermediniz insanlara lastik gibi uzadı konu. Kız yer ayarlayamasaydı bir şekilde başınıza kalacaktı. Ailenize ise onlar sizi düşünmedikleri halde 15 senedir hayır diyemiyorsunuz. Neden? Vicdan size özel bir şey mi? Başkalarında da bulunması gerekmiyor mu biraz?
Cok çok haklısınız bu konuda destek almam lazım sanırım. Videolar dinleyip duruyorum.

Herşey bir yana ailenizin kredileri ödemediği ortada iken neden eşinize çektiğiniz kredilerden bahsetmediniz onu anlayamadım?Bu konuda eşinizle önden konuyu konuşmanız sizin sorumluluğunuzdu..siz "ailemi kötü bilmesin diye " böyle hareket ettim diyorsunuz ama buradan okuyunca "adam evlilikten vazgeçmesini diye" böyle davranmışsınız gibi gözüküyor.Tamam babanız size "kredi çek ben emekli maaşımla öderim" dedi ..ama eşimizin 3 ayda 20 bin tl ödeme yaptığından bahsediyorsunuz ..sizce babanızın emekli maaşı ile bu parayı ödeyebilmesi mümkün müydü?
20 bin olan kredi kartına düğün öncesi batışımdı. O da ailem yüzünden oldu. Zorunlu olan şeyler düğün kıyafetleri vs. O dönem harcamak zorunda kaldım resmen. Bileziği vs ordan almak zorunda kaldım. Düşüncem de onu babama ödetmek değildi. Kredi kartını minimum olarak öderim diye düşündüm faiz işleye işleye. Sonra baktım olacak gibi değilim. Eşime ailemin taktığı 2 3 bileziği bozdurmak zorundayım borcum var düğün öncesi dedim. Yani düğün öncesi olan harcamayı bilezikle ödeyim bari dedim. O da gerek yok bozdurma ben ödeyim dedi sağ olsun. Benim babamdan artık tek beklentim krediyi aylık olarak ödemesi. Bunun kavgasını veriyorum

Herşey bir yana ailenizin kredileri ödemediği ortada iken neden eşinize çektiğiniz kredilerden bahsetmediniz onu anlayamadım?Bu konuda eşinizle önden konuyu konuşmanız sizin sorumluluğunuzdu..siz "ailemi kötü bilmesin diye " böyle hareket ettim diyorsunuz ama buradan okuyunca "adam evlilikten vazgeçmesini diye" böyle davranmışsınız gibi gözüküyor.Tamam babanız size "kredi çek ben emekli maaşımla öderim" dedi ..ama eşimizin 3 ayda 20 bin tl ödeme yaptığından bahsediyorsunuz ..sizce babanızın emekli maaşı ile bu parayı ödeyebilmesi mümkün müydü?
Evlilikten vazgeçmesin diye değil. Babam ödeyecek o ödemezse de kendim öderim diye düşündüm ona yük olmadan. Ama işler beklediğim gibi gitmedi. Eşim ailemi kötü bilsin istemedim. Daha en başında ailevi kavgalar, senin aileni istemiyorum tarzı şeyler yaşamak istemedim. Çünkü onun tarafından bakıldığında adam demeyecek mi ailen seni hiç düşünmeden batırmış. İşte aileme laf gelsin istemedim. Yine aptal gibi onları düşünmekten...

Kusura bakmayın ama ben eşinizin yerinde olsam ayrılırdım sizden. Bunu sırf borçlar içinde söylemiyorum ama siz eşinizi asla hayat arkadaşı ve aile olarak görmüyor ve çok rahat kandırabiliyorsunuz. Ailenize ne kadar verici davranıyorsanız eşinize o kadar bencilsiniz. Öncelikle bu borçlar bir günde olmadı, abinizde bir günde değişmedi hal böyleyken borç üstüne borç yapıp, iki yıldır vaad ettikleri halde tek bir taksit ödemeyen insanlara bir borca daha girmişsiniz. Bu da yetmemiş ve güya hayat arkadaşı olarak gördüğünüz adama borçlarınızdan bahsetmeden evlilik yoluna girdiğiniz gibi, birde aileniz düğününüzü yaptık diye hava atsın diye üstüne düğün borcu eklemişsiniz, şimdi de bu borçları, yeni şehirde iş kuramadım bahanesi ile eşinizin sırtına yüklemişsiniz. Adamı sizle evlensin diye kandırmış ve tepesine çökmüşsünüz ve üstüne birde az kalsın ailenizden başka birini neredeyse evinizde yurt hizmeti verecektiniz. Bu kadar rezillliğe ve ortada bırakılmışlığa rağmen, siz kocanıza yaptığınız haksızlıklara ezileceğiniz yerde hala aileye vicdan yaptığınızı söyleyebiliyorsanız; ben asıl , evlenmek için kandırdığınız o zavallı adama üzülürüm. Sanki tüm suç ailenizin gibi anlatıyorsunuz ama asıl suçlunun kendiniz olduğunu görmüyorsunuz bile. Zira siz bilmiyormuydunuz evlenip şehir değiştirince yeni iş yeri açmak zorunda kalacağınızı ve bu borçların ödenmeyeceğini; neden birde düğün borcuna girdiniz o halde. Siz resmen ailenizin size yaptığını eşinize yapıyorsunuz ve bunun farkında bile değilsiniz. Şuraya şu konuyu değiştirip eşinizin ağzından yazsak size neler yazarlardı bir oturun düşünün isterseniz. Bence artık eşinize bencilliği bırakın ve gerçekleri anlatında adamda neyle karşı karşıya olduğunu anlasın.
Asla eşimin üstüne yıkarım gibi bir kötü niyette olmadım olmam da. Düğün öncesi param yoktu ve zorunda kaldım. Ailemin giyecek kıyafeti bile yoktu. O saatten sonra battı balık yan gider moduna giriyorsun çaresizlikten. Ben de yapacak bisey yok. Annemin babamın taktığı bileziği bozdurup öyle öderim diye düşündüm. Zaten bilezik için de az bi para verdiler onu da kredi kartıyla tamamlamıştım. Eşime durumu anlatınca da bozmayalım ödeyim nakit var dedi. Durum bu. Evlenirken de aileme söyledim durumum yok artık kredileri siz ödeyeceksiniz diye. Onlar da söz vermişlerdi. O bizim borcumuz demişlerdi. şimdi onlar da durum yok diyorlar.

Sizin konularınız da hep eşinize acıyıp ona empati yapabiliyorum Allah yardım etsin. Ya memleketten akraba kızı üniversite okumak için eve coreklenecek olur ya da abinin saçma sapan borçlarını haberi olmadan öder. Resmen dolandırıcılık kusura bakmayın. Eşiniz öğrense kırk küsur yaşındaki adamın saçma sapan borçlarını ödediğini yıkılır insan resmen ya. Eş önemli ama daha önemli olan ailesi maalesef

resmen beni anlatmışsın. bende yıllarca çalıştım hep onlara verdim. evlendim benim üstüme aldıkları hiç bir şeyi ödemedikleri için kredi çekmek zorunda kaldım ve eşime söyleyemedim. Şimdi her ay ödemek için canım çıkıyor şükür benim işim var allah iş rastlığı versin inşallah bir an önce sende toparla
Beni anlayan birisini görmek güzel. Yaşamayan bilemez bu durumu..

merak ettim toplam ne kadar cektiniz?
Şimdi şöyle ilkini aylik ödemesi düşük diye çektim. Aylık 300 lira. Bunlar odeyemezse her şekilde ben öderim dedim. Abimin işi olsun bize de muhtaç olmasın diye destek olayım dedim. Sonra orayı da batırınca yem için senet yapılmış ödeyemiyoruz dediler. Dedim ben 300 lira üstünde bir aylık ödemeye giremem artık. Aylık 700 lira daha istedikleri tutar. Babam benim emekli maaşım şu kadar ben ödeyeceğim kızım söz veriyorum diyerek ikna etti. Babama güvendim. Oldu mu aylık kredi borcu 1000 tl. 2 yıl daha bu şekilde ödeme var. Öyle aşırı ev araba sattıracak bir borç değil ama Aylık 1000 tl beni zorluyor. Sorun burda zaten. En son konuşmamda babama 700 ü siz ödeyin 300 ü ben ödeyim oldu. Başka da bir şey istemiyorum sizden dedim. Ama hala bana abine yeni iş kuruyoruz para gitti kalmadı, sen öde ben sana sonra öderim demesi beni artık çıldırttı.

Şimdi şöyle ilkini aylik ödemesi düşük diye çektim. Aylık 300 lira. Bunlar odeyemezse her şekilde ben öderim dedim. Abimin işi olsun bize de muhtaç olmasın diye destek olayım dedim. Sonra orayı da batırınca yem için senet yapılmış ödeyemiyoruz dediler. Dedim ben 300 lira üstünde bir aylık ödemeye giremem artık. Aylık 700 lira daha istedikleri tutar. Babam benim emekli maaşım şu kadar ben ödeyeceğim kızım söz veriyorum diyerek ikna etti. Babama güvendim. Oldu mu aylık kredi borcu 1000 tl. 2 yıl daha bu şekilde ödeme var. Öyle aşırı ev araba sattıracak bir borç değil ama Aylık 1000 tl beni zorluyor. Sorun burda zaten. En son konuşmamda babama 700 ü siz ödeyin 300 ü ben ödeyim oldu. Başka da bir şey istemiyorum sizden dedim. Ama hala bana abine yeni iş kuruyoruz para gitti kalmadı, sen öde ben sana sonra öderim demesi beni artık çıldırttı.
Aileniz ödenmezse nasıl odeyeceksiniz peki 1000 tl az para değil bu devirde iş yok suanda ödenmezse faiz binecek hesaplariniza bloke konup icralik olacaksiniz eşiniz de öğrenecek böyle öğrenecegine sizden duyması daha iyi degilmiydi.

abiniz maaşlı bir işe girsin bundan sonra illa iş kurmak zorunda mı?
birçoğumuz maaşlı işte çalışıyoruz

bu devirde iş kurmak da akıl karı değil zaten

babanıza aynen böyle söyleyin abiniz paralı maaşlı işe girsin
ve borçları ödemeleri gerektiğini kendinizin bittiğini aksi takdirde hepsini sileceğinizi söyleyin

Konuyu okudukça sinirleniyorum kayınpeder aklıma geliyor çünkü. Benim eşimde aynı sizin gibi yetiştirilmiş çünkü liseden beri eve para getiriyormus. Ne olursa olsun eşimden istenir para. Diğer çocuklar çalışır onlar evlenir yine eşim yine eşim. Kayınpeder sürekli iş batirsin eşim toplasn. Abuk subuk insanlara para yedirsin dursun. Bazı çocuklar böyle yetistiriliyor vermezsen sanki kötü evlat hissi oluşuyor. Eşimin Türkiye şartlarında iyi denebilecek maaşı olmasına rağmen ay sonunu zor getirdigimizi cebimizde beş lira kalmadığını bilirim. Toydum evlendiğimde tabii ki artık vermiyoruz ama insan gidene üzülüyor. On küsur senelik evliym daha bu sene ev alabildik ama millete dağıtılan parayla çoktan ev araba alabilirdik. Eşim artık para vermeyince kayınpeder bankadan 200 bin kredi çekmeye çalışmış ama banka yaşından dolayı vermemiş Allah'tan. Bunuda magdurmus gibi anlatmis birde. Yine abuk subuk bir iş için kendi yese hadi babası yedi diyeceğim yani 😄 tabi ödeyemeyecek yine eşim ödeyecekti. Siz dur demezseniz ömür boyu çekersiniz. Eşinize de söyleyin birde onun güvenini kaybetmeyin

Ne iş kurması hala bu saatten sonra? Hangi parayla iş kuruyorlar? İnsan düşünür. "Oğluma iş kuracağıma önce kızımın kredisini kapatayım da eşine mahçup olmasın, yuvasında huzuru bozulmasın" diye düşünür gerçek bir anne-baba. Abiniz şimdi herhangi bir işe girse en az asgari ücret olacak. Kargo şirketleri sürekli eleman arıyor, marketler de aynı şekilde. Sizin krediyi rahat rahat öder asgari ücretle. Ama yok. Anneniz babanız çok değerli errrkek evlatlarına illaki iş kuracaklar. Para yoksa kız evlat öder, onda da yoksa damat öder. Yeter ki errrkek evladımıza iş kurulsun.

abiniz maaşlı bir işe girsin bundan sonra illa iş kurmak zorunda mı?
birçoğumuz maaşlı işte çalışıyoruz

bu devirde iş kurmak da akıl karı değil zaten

babanıza aynen böyle söyleyin abiniz paralı maaşlı işe girsin
ve borçları ödemeleri gerektiğini kendinizin bittiğini aksi takdirde hepsini sileceğinizi söyleyin

Olur mu hiç öyle şey. Öyle maaşlı işlere girmek sizin benim gibi ölümlü fanilere yakışır. Bu ailenin çok değerli erkek evladı öyle bizim gibi bir yerde çalışıp ağız kokusu mu çeksin. Kendi işini kuracaklar tabii.

Eşler er ya da geç ailenin nasıl insan olduklarını anlarlar. O düğün borçları için bir çıkarımı yok mu sanıyorsunuz? Ailemi kötü bilmesin diyorsunuz da aileniz iyi değil ki? Kendi evlatlarını kullanmış, ortada bırakmışlar; sözlerine, hareketlerine güvenilmeyecek insanlar. Bunları eşinizden uzun süre saklayamazsınız illa ki görür. Kredi tutartınız aylık olarak çok düşükmüş. 24 bin gibi tutarı var sanırım. 2 yıl aylık bin lira. Girin bir işe borcunuzu ödeyin, babanızla da kavga etmekten vazgeçin. Hayır gelse şimdiye kadar gelirdi. Eşinizle de dürüst bir şekilde konuşun ve en önemlisi artık ailenize net bir şekilde maddi bir sınır çekin. Yoksa ortada ne evliliğiniz kalır ne de kendiniz kalırsınız.

Abinizin patron olamayacağını aileniz defalarca deneyimlemiş neden hala iş kurma çabası içerisindeler ayrıca şimdiye kadar hep sizden destek alıp iş kuruyorlarmış bu yeni kuracakları işin parasını nereden bulmuşlar?
Allah uzun ömür versin ama anne ve babanıza birşey olması durumunda abinizin bir planı var mı? Sonuçta 42 yaşındaki adamın çorabını bile 70 yaşındaki babası alıyor.

Eşinizin borcu öğrenmesini istemiyorsanız İmkanınız var ise bir işe girip borcu bir an önce bitirmeye çalışın yada artık ne olacaksa olsun diyip eşinize anlatın.

Evlilikten vazgeçmesin diye değil. Babam ödeyecek o ödemezse de kendim öderim diye düşündüm ona yük olmadan. Ama işler beklediğim gibi gitmedi. Eşim ailemi kötü bilsin istemedim. Daha en başında ailevi kavgalar, senin aileni istemiyorum tarzı şeyler yaşamak istemedim. Çünkü onun tarafından bakıldığında adam demeyecek mi ailen seni hiç düşünmeden batırmış. İşte aileme laf gelsin istemedim. Yine aptal gibi onları düşünmekten...
Aslında tam olarak onları düşünmüş olmuyorsun çünkü eşinin bu lafları söyleyeceği kişi sen olduğun için "sen eşinle sorun yaşamak istememiş oluyorsun".Başka borç harç var mı yoksa eşinin ödemesi ile kapandı mı borçlar?

X