Akıl Verir Misiniz?

minnakkedicikk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2017
68
20
Merhaba sevgili ablalarım.Size aklıma takılan çaresiz hissettiğim bir konudan bahsetmek istiyorum.Büyük bir şehirde yaşıyorum.On sekiz yaşındayım, sağlık meslek lisesi mezunuyum. Ailemin durumu pek iyi değil lise son sınıfta dersaneye gidemedim.Derslerim iyi olmasına rağmen hem meslek lisesine gittiğim için hemde tam anlamıyla bir temelim ve dershane gibi bir destek olmadığından üniversite sınavından pek yüksek puan alamadım. Yinede tercih yaptım çok iyi bi devlet üniversitesinin iki senelik vasıfsız okumaya bile gerek olmayan bi bölümünü kazandım ilk dönem gittim(okul yaşadığım şehirde) Ama yinede babamın günlük verdiği harçlık bile israf gibi gelmeye başladı bölüm çok kötü okumaya değmez bi bölüm,lisede bitirdiğim bölüm bu bölümden çok daha iyi ailemin de ev araba hiç bir şeyi yok babam 50li yaşlarda, ileride nasıl kira öder napar bilmiyorum onları rahat ettirmek istiyorum. 4 senelik ciddi bi ilişkim vae ve 5 6 sene sonra evlenmeyi düşünüyoruz. Fakat nolursa olsun önceliğim ailem onların rahatı. Bende okula gidip vasıfsız bi bölüm için boşa masraf etmektense okulu bırakıp iş bulmaya karar verdim. Bir çok yere başvurdum(özel hastanelere) fakat hiç biri geri dönmedi. Şu an evdeyim çalışıp onlara ev almak istiyorum kardeşim var onu ilerde dersaneye göndermek istiyorum bi çok şey yapmak istiyorum her konuda mutlu olsunlar istiyorum babam geç saatlere kadar çalışıyor ve bu benim hiç içime sinmiyor. Üniversite sınavına tekrar gireceğim fakat yine çok yüksek bi puan alamam. Babam çok iyi bir insan okuyup iyi yerlere gelmemi ço istiyor. Onunla ve annemle de paylaştım iş aradığımı hak verip anladılar ama işte bulamıyorum. İş bulup kredi çekip ev alsam çok uzun zaman alır işin garantisi yok her şey karmakarışık. Zengin insanlara önyargılı oldum resmen. İçim acıyor babam yorgun argın geldikçe hiç kendilerine vakit ayıramıyorlar ve ben onlar her şeyi yaşasın istiyorum gerekirse onlar için kendimi feda etmek çalışıp ev almak istiyorum. Daha içimde bir sürü şey var sizinle paylaşmak istedim. Empati yaparak vereceğiniz yanıtlara akıllara açığım. Kimseye bu kadar açamamıştım içimi günlerdir düşünüğ duruyorum. Hepinize şimdidem çok teşekkür ederim.

Canım benim söylediğin şeyler çok hoş, bu yaşta da böyle düşünen bir evlatları var bence ailen çok şansli. Belki de iş ararken aynı zamanda kpssye hazirlanabilirsin. Bakarsın atanirsin, o zaman her şey daha garanti olur. Şimdi özelde iş bulunca hemen kredi çekme, ne olur ne olmaz 3 ay sonra işsiz kalırsan çok daha kötü olur.

İş ararken bi yandan da kpss ye yönelik çalışmanı tavsiye ederim. Istersen yaparsın ben inanıyorum. Allah güzel kalbine göre versin.

Maşallah sana hayırlı evlat :KK200:
Bir anda mükemmel işler bulamazsın ,
iş ayırt etme.
Part time çalışıp , tekrar sınava gir.
Özel ders ile ilerle , iki yıllık sağlık bölümü bile okusan bi ünvanın olur.
Tekniker gibi .
Başarılar dilerim :)

Fedakâr olman çok güzel severim fedakar insanları,duygulandırdın beni 16lı yaşlarıma götürdün :') herkesi düşün ama kendini de düşün,part-time işler bakabilirsin lise mezunları için ya da paketleme-butik-tarzı yerlerde de çalışabilirsin şimdilik. part-time olmasını isteme sebebim bi yandan çalışır bi yandan yavaş yavaş hazırlanırsın sınava, istersen test kitabı yardımında da bulunabilirim internet artik her yerde özel ders videolari izleyip 4 yıllık güzel bir lisans bölümü tutturabilirsin.

Yapacağın en iyi yatırım kendine yaptığındir.Madem bu yıl bir işte çalışmadan evdeydin keşke o bölüme gitmeyip üniversiteye hazirlansaydin.Hakkinda hayırlısı olsun

Canımın içi, öncelikle hiç merak etme her şey yoluna girecek.

Bir ablan olarak sana tavsiyelerim şunlar:

1) Kaygı, her şeyi dağıtma potansiyeli olabilen bir duygudur. Ne yaparsan yap kaygıya kendini kaptırma. Her kararında akılcı ve soğukkanlı davran, olur mu? Her zaman "Bu günler de geçecek, ileride gülerek anacağım" diye düşün.
2) Okulunu bırakmayı düşünüyorsan, bu virajı alabilecek yaştasın. Her şeye baştan başlayabilirsin. Bu noktada ama bir çalışma rutini belirlemen gerekiyor. Belki ailen harçlık+yol masraflarının üzerine azıcık daha koyup orta yollu bir dershaneye yazdırabilir seni. Bu mümkün mü? (Aile derken geniş aileden de belki yardım alınabilir. Herhangi bir dershane işini görecektir, hangisi olduğu çok önemli değil inan bana.) Dershaneye yazılınca, part time çalışıp, kalan zamanında da düzenli ve rutin olarak çalışırsan, 4 yıllık bir üniversite kazanabilirsin rahatlıkla. Ucuza özel ders de buluruz sana (Bu konuda ben de yardımcı olurum.)
3) Düzgün giden bir ilişkinin olması güzel. Ama evlilik planlarını yapmak için çok gençsin, bunu şimdilik odağından çıkar, olur mu? Birazcık daha olgunlaşınca düşünürsün, henüz zamanı gelmemiş gibi geliyor bana.
4) Kendine inan. Bir de günlük tut. :) Seni rahatlatacak, hedef koymanı da kolaylaştıracak.

Çok sevgiler...

Canım kazanamam yapamam diye baştan şartlama kendini. Ataması vardır muhakkak ortaöğretimden bölümünün. Ortaöğertim KPSS o kadar zorda değil. YouTube da çok güzel hocalar ders videoları var otur onları izle bu seneki sınava hazırlan. Atandıktan sonra çok güzel okulunu da okursun kardeşini de okutursun. Önceliğini kpss olsun ama ciddi manada çalış. Emek verirsen karşılığını alırsın

Ahh kuzumm, hayirli evladsin MASALLAH. Ancak bu hayat cok acimasiz.. Bu kadar kendini yok sayarsak ilerde cok kullanildim diyeceksin emin ol.. kendimi hic dusunmedim diyip cok yanacaksin.. hayatini baskalari icin yonlendirme olurmu kuzum, daha kucuksun anladigim kadariyla, ilerde anlarsin beni.... Evladlarini buyutup ,beslemek ,gelecege hazirlamak,konforunu, sagligini hazirlamak anne babanin gorevidir, rolleri degistirmek kimseye birsey kazandirmaz..Cocugun omuzlarina yuk bindirmekten baska birsey degildir...Ilk once kendini dusunmelisin,,Yapabildigin kadar okumalisin,kendini gelistir ilk once....ilerde cok kazanirsin, maddi anlamda yukselirsin o an istediklerini yaparsin o ayri bir zevk verir...Cogu zaman bencil olmak lazim hayatta .... Ilerde yeterince duygu somurusune maruz kalicaksin zaten..ailen olsun, esin olsun, esinin ailesi sulallesi, cocugun hatta... Once kendi onceliklerin olsun....Kolayliklar diliyorum

Canım benim söylediğin şeyler çok hoş, bu yaşta da böyle düşünen bir evlatları var bence ailen çok şansli. Belki de iş ararken aynı zamanda kpssye hazirlanabilirsin. Bakarsın atanirsin, o zaman her şey daha garanti olur. Şimdi özelde iş bulunca hemen kredi çekme, ne olur ne olmaz 3 ay sonra işsiz kalırsan çok daha kötü olur.

İş ararken bi yandan da kpss ye yönelik çalışmanı tavsiye ederim. Istersen yaparsın ben inanıyorum. Allah güzel kalbine göre versin.

Merhaba sevgili ablalarım.Size aklıma takılan çaresiz hissettiğim bir konudan bahsetmek istiyorum.Büyük bir şehirde yaşıyorum.On sekiz yaşındayım, sağlık meslek lisesi mezunuyum. Ailemin durumu pek iyi değil lise son sınıfta dersaneye gidemedim.Derslerim iyi olmasına rağmen hem meslek lisesine gittiğim için hemde tam anlamıyla bir temelim ve dershane gibi bir destek olmadığından üniversite sınavından pek yüksek puan alamadım. Yinede tercih yaptım çok iyi bi devlet üniversitesinin iki senelik vasıfsız okumaya bile gerek olmayan bi bölümünü kazandım ilk dönem gittim(okul yaşadığım şehirde) Ama yinede babamın günlük verdiği harçlık bile israf gibi gelmeye başladı bölüm çok kötü okumaya değmez bi bölüm,lisede bitirdiğim bölüm bu bölümden çok daha iyi ailemin de ev araba hiç bir şeyi yok babam 50li yaşlarda, ileride nasıl kira öder napar bilmiyorum onları rahat ettirmek istiyorum. 4 senelik ciddi bi ilişkim vae ve 5 6 sene sonra evlenmeyi düşünüyoruz. Fakat nolursa olsun önceliğim ailem onların rahatı. Bende okula gidip vasıfsız bi bölüm için boşa masraf etmektense okulu bırakıp iş bulmaya karar verdim. Bir çok yere başvurdum(özel hastanelere) fakat hiç biri geri dönmedi. Şu an evdeyim çalışıp onlara ev almak istiyorum kardeşim var onu ilerde dersaneye göndermek istiyorum bi çok şey yapmak istiyorum her konuda mutlu olsunlar istiyorum babam geç saatlere kadar çalışıyor ve bu benim hiç içime sinmiyor. Üniversite sınavına tekrar gireceğim fakat yine çok yüksek bi puan alamam. Babam çok iyi bir insan okuyup iyi yerlere gelmemi ço istiyor. Onunla ve annemle de paylaştım iş aradığımı hak verip anladılar ama işte bulamıyorum. İş bulup kredi çekip ev alsam çok uzun zaman alır işin garantisi yok her şey karmakarışık. Zengin insanlara önyargılı oldum resmen. İçim acıyor babam yorgun argın geldikçe hiç kendilerine vakit ayıramıyorlar ve ben onlar her şeyi yaşasın istiyorum gerekirse onlar için kendimi feda etmek çalışıp ev almak istiyorum. Daha içimde bir sürü şey var sizinle paylaşmak istedim. Empati yaparak vereceğiniz yanıtlara akıllara açığım. Kimseye bu kadar açamamıştım içimi günlerdir düşünüğ duruyorum. Hepinize şimdidem çok teşekkür ederim.

Ev alamamış olma sebepleri nedir? Anneniz çalışıyor mu? Ailenizi düşünmemiz çok güzel. Ancak siz ailenin çocuğusunuz. Tüm sorumluluğu sırtınıza yüklemeyin. Üniversite sınavına daha sıkı asılmanızı tavsiye ederim. O zaman istediğiniz gibi bir iş bulma ihtimaliniz çok daha artar.

Çok teşekkür ederim.KPSS'ye gireceğim ama ailem başka bi şehre gitmeme pek sıcak bakmıyor malum öyle korkuç olaylar var ki.Kredi konusunda haklısınız bende öyle düşünüyorum. Umarım güzel olur her şey tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim

Çok teşekkür ederim.Malesef ygs 2 yani matematik ve fen ile aldığı için iki senelik sağlık bölümü kazanamadım. Bulamazsam daha başka alanlarda ya da part time bir iş bulmayı düşünüyorum bende.

Ev alamamış olma sebepleri nedir? Anneniz çalışıyor mu? Ailenizi düşünmemiz çok güzel. Ancak siz ailenin çocuğusunuz. Tüm sorumluluğu sırtınıza yüklemeyin. Üniversite sınavına daha sıkı asılmanızı tavsiye ederim. O zaman istediğiniz gibi bir iş bulma ihtimaliniz çok daha artar.

Maddi durumlar malesef. Herkesin ev alması gerekiyomuş gibi bi duruöa karşıydım ama 10 yıl sonrasını düşününce ev şart ilerde kira ödemek çok zor kiralar çok pahalı. Annem ev hanımı saf temiz bi kadın bu yaşına kadar hiç çalışmadı çalışsa ev ilgisiz kalır kardeşin ergenlik çağında baban yemek temizlik hepsini bekliyo zor olur diyo anne çalışınca evin düzeninin sağlanamayacağını düşünüyo bende hak veriyorum bi yandan çalış diyemiyorum tabii. Çok teşekkür ederim

X