Alan Dışı Yüksek Lisans?

Gokyuzumunsiyah

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2020
32
14
34
Merhabalar. Hemşirelik lisans son sınıftayım ama bölümümü hiç sevmiyorum, alandışı yüksek lisans gibi kaçış yolları arıyorum. Okulumun yüksek lisans şartlarına baktığımda pek çok bölümün lisans bölümü farklı olan bölümlerden bir yıl bilimsel hazırlık okunması şartı ile öğrenci kabul edilebileceği yazıyor. Örneğin endüstri mühendisliğinde bu şekilde yazıyor ya da örneğin psikolojide bu şekilde yazıyor . Ama ben şimdi bir yıl bilimsel hazırlık okuyup bu çok alakasız bölümlerde yüksek lisans yapabilecek miyim? Yaptığım takdirde ne olacak? Sonuçta unvan almak için lisans okumak gerekiyor. Farklı bir lisans okuyup bu alanlardan yüksek lisans yapmanın bana ne katkısı olabilecek? Bu olayın mümkünatı nedir? Yapan var mı? Yardımcı olacak, bilgi verebilecek birileri varsa çok ama çok mutlu olurum.

Merhabalar. Hemşirelik lisans son sınıftayım ama bölümümü hiç sevmiyorum, alandışı yüksek lisans gibi kaçış yolları arıyorum. Okulumun yüksek lisans şartlarına baktığımda pek çok bölümün lisans bölümü farklı olan bölümlerden bir yıl bilimsel hazırlık okunması şartı ile öğrenci kabul edilebileceği yazıyor. Örneğin endüstri mühendisliğinde bu şekilde yazıyor ya da örneğin psikolojide bu şekilde yazıyor . Ama ben şimdi bir yıl bilimsel hazırlık okuyup bu çok alakasız bölümlerde yüksek lisans yapabilecek miyim? Yaptığım takdirde ne olacak? Sonuçta unvan almak için lisans okumak gerekiyor. Farklı bir lisans okuyup bu alanlardan yüksek lisans yapmanın bana ne katkısı olabilecek? Bu olayın mümkünatı nedir? Yapan var mı? Yardımcı olacak, bilgi verebilecek birileri varsa çok ama çok mutlu olurum.
Merhaba, ben de hemşireyim. Lise, lisans, yüksek lisansımı hep hemşirelik üzerine okudum. Kendinize ufak bi zaman verebilirsiniz, karar vermek adına daha olumlu olur. Okul ile iş biraz farklı oluyor. Sonradan sevenleri de gördüm çünkü. Radikal olur hiç başlamadan vazgeçmeniz. Bi iş deneyiminiz olduktan sonra karar vermenizi tavsiye ederim. Eğer ise girip bu böyle gitmez diyorsanız, sevmiyorsanız asla bu mesleği yapmayın, çok yıpranırsınız. 🙏 hiç bisey sevilmeden yapılmaz ancak bizim mesleğimiz için bu çok daha geçerli. Zor koşullar biliyorsunuz...

Diğer mesleklere gelecek olursak şahsi fikrim iş verenlerin, firma yönetimlerinin mühendislik mezunu birini almasindansa sizi tercih etmeleri çok daha zor. Belki sağlık alanında bisey düşünürseniz ısiniz daha kolay olabilir. Herkes deli gibi iş arıyor çevrem de de var böyle insanlar. Gözlemlediğim kadarını söylüyorum.
Umarım hakkınızda hayırlısı olur 🙏

Teşekkür ederim. Fakat olmuyor. Hastadan, hastaneden, her şeyden nefret ediyorum. Psikoloji alanında yüksek lisans yapıp sağlık psikolojisi alanında çalışmayı düşündüm.

X