İmmunoloji - Allerji ve Bağışıklık Hastalıkları Alerjik riniti olan var mı?

delibirselvi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2021
1.675
1.813
26
Merhaba hanımlar,
Alerjik rinitle uğraşan var mı? Baharın gelmesiyle sık sık hapşırmalar, burun akıntısı, burun içinde kuruluk, afedersiniz kanlı sümkürme gibi sorunlarla uğraşıyorum. Rabbim beterinden korusun tabi ama can tatlı insan peçetede kan görünce bir tuhaf oluyor. Bu durumu yaşayan var mı nasıl geçiriyorsunuz?

Ben yaşıyorum. Fazla zorlayınca kanama oluyor. Çok sinir bozucu bir durum.
Aile hekimine gidin hap ve spreyle çözülüyor. Alerji ve immünoloji bölümüne giderseniz kapsamlı bir alerji tedavisi alabilirsiniz.

Şu an gebelikten dolayı ilaç kullanamıyorum ama normalde her bahar kullandığım küçük mavi haplarım var :) Doktora giderseniz verir size de, rahatlarsınız.
Hapşırmaktan insanın beyni şişiyor gibi hissediyor, rahatsız edici bir durum.

Ben yaşıyorum. Fazla zorlayınca kanama oluyor. Çok sinir bozucu bir durum.
Aile hekimine gidin hap ve spreyle çözülüyor. Alerji ve immünoloji bölümüne giderseniz kapsamlı bir alerji tedavisi alabilirsiniz.
Kanama benim son 2-3 aydır karşılaştığım bir durumdu ama son zamanlarda sıklaştı. Mukusla birlikte oluyor zaten ayrı bir burun kanaması yaşamıyorum ama burnumun içi inanılmaz kuruyor zaman zaman ne yapacağımı bilemedim

Şu an gebelikten dolayı ilaç kullanamıyorum ama normalde her bahar kullandığım küçük mavi haplarım var :) Doktora giderseniz verir size de, rahatlarsınız.
Hapşırmaktan insanın beyni şişiyor gibi hissediyor, rahatsız edici bir durum.
Allah tamamına erdirsin sağlıkla kucağınıza alın inşallah :) evet hem hapşırmak hem akıntı çok zor

kanamayı gözden kaçırmışım,kurcalayınca mı kanıyor yoksa burun akıntısıyla beraber kan mı geliyor?

sık sık tıkanıklık oluyor mu burnunuzda? oluyorsa tek taraflı mı oluyor?
Burun akıntısıyla beraber oluyor kanama ama çok hafif yani sürüntü şeklinde. Ben burun tıkanıklığı yaşamıyorum hapşırık akıntı ve akıntı olmadığı zamanlar aşırı kuruluk oluyor burnumun içinde. Şu an bile kuruluktan yanıyor sanki burnumun içi

Ben de varım 🙋‍♀️
Burun spreyim var bir de antihistaminik ilacım var, cok kötü olduğum atak dönemlerinde antihistaminik ilaci iciyorum, onun haricinde burun spreyi ile idare etmeye çalışıyorum
Bu aralar bende de burun tıkanıklığı var, ya hiç akmiyor ya da dk başı elimde mendille geziyorum hele ki maske takinca zorluyor
Evim de agaclarin arasinda, bol polene maruz kaliyorum haliyle :)
Bol su için, ilaclarinizi duzenli kullanin etkileri azalır.
Eger teshisi kondu ve ilac verildiyse ilacla kontrol altina alirsiniz, yoksa KBB ardından Alerji poliklinigine giderseniz kesin teshis ve kullanmaniz gereken ilaçlar belirlenir.

Kizlar bu bulasici olabilir mi ya 🧐 Esim 37 yasina kadar nedir bilmezdim diyor.Evlendik 1 sene sonra basladi bu alerji.Bende zaten hep vardi.Bugun burun tikanikligi,goz yasarmasi,hapsiriktan anlik bir cinnet geldi,alerjiye avaz avaz sövdü aglayacakti nerdeyse.🤷‍♀️

Burun akıntısıyla beraber oluyor kanama ama çok hafif yani sürüntü şeklinde. Ben burun tıkanıklığı yaşamıyorum hapşırık akıntı ve akıntı olmadığı zamanlar aşırı kuruluk oluyor burnumun içinde. Şu an bile kuruluktan yanıyor sanki burnumun içi
yakın zamanda kafa travması geçirdiniz mi? kulağınızdan seröz ,akışkan bir sıvı geldi mi hiç?

dedektiflik ruhum kabardıysa demek ki,kusura bakmayın :bicak:

Kanama benim son 2-3 aydır karşılaştığım bir durumdu ama son zamanlarda sıklaştı. Mukusla birlikte oluyor zaten ayrı bir burun kanaması yaşamıyorum ama burnumun içi inanılmaz kuruyor zaman zaman ne yapacağımı bilemedim
Aynı şekilde benim de bu aralar öyle. Kuruluk iklimle alakalı. Odanızı nemlendirebilirsiniz, bir de deniz suyu/okyanus suyu gibi spreyler satılıyor. Onlar kuruluğa iyi geliyor.

Ben de varım 🙋‍♀️
Burun spreyim var bir de antihistaminik ilacım var, cok kötü olduğum atak dönemlerinde antihistaminik ilaci iciyorum, onun haricinde burun spreyi ile idare etmeye çalışıyorum
Bu aralar bende de burun tıkanıklığı var, ya hiç akmiyor ya da dk başı elimde mendille geziyorum hele ki maske takinca zorluyor
Evim de agaclarin arasinda, bol polene maruz kaliyorum haliyle :)
Bol su için, ilaclarinizi duzenli kullanin etkileri azalır.
Eger teshisi kondu ve ilac verildiyse ilacla kontrol altina alirsiniz, yoksa KBB ardından Alerji poliklinigine giderseniz kesin teshis ve kullanmaniz gereken ilaçlar belirlenir.
Sağolun su içmeye özen göstericem, en kısa zamanda kbb ye de gideceğim

Merhaba hanımlar,
Alerjik rinitle uğraşan var mı? Baharın gelmesiyle sık sık hapşırmalar, burun akıntısı, burun içinde kuruluk, afedersiniz kanlı sümkürme gibi sorunlarla uğraşıyorum. Rabbim beterinden korusun tabi ama can tatlı insan peçetede kan görünce bir tuhaf oluyor. Bu durumu yaşayan var mı nasıl geçiriyorsunuz?
Ben been gecmiyo malesef ilacla bi donem geciyo bidahaki mevsim tekrarliyo bende faranjitte var ustelik. Sabahlari burun ici kurulugu kurumus dolu bir burunla hapsirik krizleri ve goz yaşarmasiyla uyaniyorum. Alistim bu sekilde yasamaya 🤷‍♀️

Evet var açıkçası çoook uzun yıllardır var. Benim atak dönemlerim çok kötü geçer. İlaçlarınızı ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde ihmal etmeyin. Tuzlu karbonatlı su ile burun banyosu, üzerine de vazelinle nemlendirme işlemini tavsiye ederim. Çok zor geçen dönemlerde zaten kortizon takviyesi verilir. Bazen kortizonlu burun spreyleri, bazen serumda yada iğne şeklinde kortizon verirler. Kullandıktan sonra bol muz yiyin bir de.
Stresli zamanlarda da alerjiniz atağa geçebilir.

Eskiden doktorlar bahar dönemleri maske ile dışarı çık hastalanmazsın derdi. Utanıp takmazdım. Şimdi maskeyle çıkıyoruz, hatta genel itibariyle evdeyim. Ama yine oluyor alerjim.

Yok yok rica ederim ne kusuru :) kafa travmam falan olmadı ya da kulaktan gelen bir sıvı da söz konusu değil
burnunuzda polip olabilir o halde, kanama ondan kaynaklanıyor olabilir. bir de burun içindeki yangıdan dolayı orası kuruyup kanama yapıyor olabilir,tahrişten dolayı yani :)

dediğim gibi basit bir tedaviyle rahatlarsınız :)

sık grip/nezle olur musunuz?

X