Almanca öğrenmek için...

Wurstria

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
14.179
25.539
Merhabalar, burada okuduklarımın yanında büyük bir dert sayılmaz sanırım ama ben Almanca öğrenmek istiyorum. Okuldan İngilizce temelim iyiydi ve ben de bunu kendi çabalarımla geliştirdim, şu an iyi derecede İngilizce biliyorum. Ama maalesef okulda Almanca dersleri görmedik, Almanca hakkında hiçbir temelim vs. yok. Üniversite öğrencisiyim, dil öğrenmiş olmamın ve şimdi başka bir dil öğrenme isteğimin derslerimle falan ilgisi yok zira okuduğum bölüm Türkçe. İngilizce'yi ders için falan öğrenmedim, herhangi bir kursa falan da gitmedim fakat o dili olduğu gibi hayatıma dahil ettim ve iyi ki yapmışım diyorum. Yani ben şu an İngilizce konuşabiliyorum, yazabiliyorum, İngilizce konuşan birini anlama konusunda sıkıntım yok. Aksanlarda eskiden biraz zorlanırdım artık onu da aştım. İngilizce artık benim ikinci dilim, Türkçe'de nasıl sıkıntım yoksa İngilizce'de de yok. İngilizce tamam, şimdi de Almanca öğrenmek istiyorum. Açıkçası Almanca'yı da İngilizce gibi kursa vs. gerek duymadan öğrenebilir miyim hiçbir fikrim yok. Biraz gözümü korkutuyor desem yalan olmaz. Şu aralar sadece listening yapıyorum Almanca konusunda, mesela bazı Almanca konuşmaları İngilizce altyazılı izliyorum falan. Var mı kendi kendine Almanca konusunda internet üzerinden en azından başlangıç yapan, tavsiye edebileceğiniz bir internet sitesi ya da eğitim seti tarzı bişey de olabilir? En iyisi ülkesine gidip öğrenmektir ama şu an o imkanım yok maalesef, en azından giriş yapmak istiyorum kendi kendime. Tavsiyesi olan var mı? Hepinize şimdiden teşekkürler...

Ben meslek gereği her ikisini de bilmekle yükümlü idim. Fakat Almancam hiçbir zaman İngilizce seviyeme yaklaşamadı. Ben biraz daha zor buluyorum şahsen.
Kendi kendine evde öğrenmen yıpratıcı olur kanaatindeyim.

Bende almanca ogrenmek istiyorum ve kitap arıyorum. Yalnız piyasadakiler hep gunluk konusma cumlelerini ogreten basit kitaplar. Gramer kitabı istiyorum en alt seviyeden baslatsın, tıpkı ingilizce gibi. Sen arastırabildin mi, kitap tavsiyesi verebilir misin?

Bende almanca ogrenmek istiyorum ve kitap arıyorum. Yalnız piyasadakiler hep gunluk konusma cumlelerini ogreten basit kitaplar. Gramer kitabı istiyorum en alt seviyeden baslatsın, tıpkı ingilizce gibi. Sen arastırabildin mi, kitap tavsiyesi verebilir misin?
Ben henüz araştıramadım, geçen yıl bir kitap almıştım ama onda da günlük, çok basit kullanım için verilmiş bilgiler vardı. Atıyorum yurtdışına gittiniz ve sorabileceğiniz çok basit sorular için hazırlanmış bir kitaptı. Cümleleri vermişler ama o cümle nasıl kurulur, ne nereye gelir, neye göre değişir falan bunlar yok. Ezber yani. Ben ona bakarak öğreneceğime gittiğim ülkede insanlarla İngilizce anlaşmaya çalışırım daha iyi. Bildiğim kadarıyla Almanya, Avusturya gibi ülkelerin insanlarının İngilizce ile sorunu yok.

Ben meslek gereği her ikisini de bilmekle yükümlü idim. Fakat Almancam hiçbir zaman İngilizce seviyeme yaklaşamadı. Ben biraz daha zor buluyorum şahsen.
Kendi kendine evde öğrenmen yıpratıcı olur kanaatindeyim.
Muhakkak bir kurstan destek almak lazım ama duyduğuma göre oldukça da zaman alan bir süreçmiş. Kesinlikle İngilizce gibi değil.

Ay
Ben henüz araştıramadım, geçen yıl bir kitap almıştım ama onda da günlük, çok basit kullanım için verilmiş bilgiler vardı. Atıyorum yurtdışına gittiniz ve sorabileceğiniz çok basit sorular için hazırlanmış bir kitaptı. Cümleleri vermişler ama o cümle nasıl kurulur, ne nereye gelir, neye göre değişir falan bunlar yok. Ezber yani. Ben ona bakarak öğreneceğime gittiğim ülkede insanlarla İngilizce anlaşmaya çalışırım daha iyi. Bildiğim kadarıyla Almanya, Avusturya gibi ülkelerin insanlarının İngilizce ile sorunu yok.
Ay evet bende fononun almanca kitabını aldım yok adres sorma, yok yemek siparis verme iki uc kalıp cumle. Ezberlemek istemiyorum bende sizin gibi ogrenmek istiyorum temelden. Hani toefln almanca karsılıgı varsa ona girip gececek duzeyde olsun istiyorum. Umarım kitap bulabiliriz. Basarılar, iyi calısmalar:) bu arada benim ingilizce gramerim cok iyidir ancak konusma sıkıntım var. Siz nasıl astınız bunu?

Ay

Ay evet bende fononun almanca kitabını aldım yok adres sorma, yok yemek siparis verme iki uc kalıp cumle. Ezberlemek istemiyorum bende sizin gibi ogrenmek istiyorum temelden. Hani toefln almanca karsılıgı varsa ona girip gececek duzeyde olsun istiyorum. Umarım kitap bulabiliriz. Basarılar, iyi calısmalar:) bu arada benim ingilizce gramerim cok iyidir ancak konusma sıkıntım var. Siz nasıl astınız bunu?
Bende de tam tersiydi, gramerim konuşmamdan ve anlamamdan, kelime bilgimden falan daha kötüydü. Gramere çok fazla takılmamak gerektiğini düşünüyorum, ben daha çok günlük hayatta konuştukları İngilizce'ye yoğunlaştım ve bunu hallettikten sonra (elbette gramer olmadan tamamen halledemeyiz) gramere ağırlık verdim, eksiklerimi o şekilde kapadım. Yani yanlış yapmaktan, yanlış yazmaktan ve konuşmaktan hiç korkmadım, çekinmedim. Zaten yanlışlıktan kastım "you have" demem gerekirken "you has"gibi saçma sapan bişey söylemek ama bunu düzeltmek zor olmuyor zaten. Belki cümlede bir iki bişeyi unutmak, kurallara uymadan konuşmuş olmak falan. Konuşma sıkıntınız telaffuz falan mı yoksa konuşarak kendinizi mi ifade edemiyorsunuz?

Ben almıştım almanca öğrenmeye başladığım dönem çokta memnun kaldım sene 2009 falandı akşam eve gidip adına yazarına bir bakayım sıfırdan başlıyor örnekler açıklamalar ses çıkışlar vb... o dönem 30 tl vermiştim bakırköy beyaz adamdan almıştım. yarın inşallah unutmazsam yazarım çok yardımcı olacağına inanıyorum özellikle yanında öğretmen yokken aklına takılan herşeyin cevabını barındırıyor.Yazarıda çok iyi bir eğitimciydi bir türlü aklıma gelmiyor yaww.

Birde almanca haber bülteni ve çizgi film izle çok ama çok faydası oluyor dil öğrenmek kadar konuşulanı anlamakta önemli biliyorsun doğu ve batı arasında şiğve farkı var mogen derken diğeri moin diyor biri ich derken diğer ick diyor. Kulağının pasını silmelisin.

Udemy de ders verenler var bence baslangic önemli telaffuz bile farkediyor öncelik iyi öğrenmek bir set ile baslangic mantikli bu dönem kurslar kapali oldugu icin

X