Eşim beni suçluyor. Bende kendimi suçluyorum.

bende üniversiteye gidemedim. bunun için binlerce bahane üretebilirim...
eski pis nişanlım için gitmedim..
babam uzağa göndermezdi..
babama maddi külfet olamazdım...

bunların hepsi bahane, içimde olsaydı kimse beni tutamazdı. ben gönülsüzdüm hevessizdim. tabi pişman mıyım? çok.
neyse,
eşiniz sizi manipüle ederek motivasyonunuzu baltalıyor. izin vermeyin biraz kendinizin farkına varıp silkelenin elinizden geleni yapın yapamadığınızı da salın gitsin nedir yani bu kadar da stres yapmaya değmez.

Her insan kendi tercihlerinin sonucunu yasiyor yani sizin okumayi ertelemeniz sizin pismanliginiz ama eşinizin sizi suclamasi tamamen onun sorumsuzluğu diye düşünüyorum. Kendisi de sarilsaydi okuluna, asmasaydi, bosvermeseydi, calissaydi. Yani siz kendinizi düşünün. 24 yas gec degil benim Almanyada dogup buyuyen kuzenim 2 senelik okudu üstüne lisans tamamlamak istedi daha gecen sene basladi 32 yasinda. Kardesi de 27 yasinda bitirdi öğretmen oldu. Yani Almanyada genel olarak boyle demislerdi tabii ben onlardan duyduğumu söylüyorum. Sizin icin de gec degil.
Hatta bir arkadaşım veteriner hekim, Almanya icin dil öğrenmeye çalışıyordu orada calisabilmesi icin fark dersleri vermesi lazimmis 3 cocuk babasi düşünün. Yani bambaska bir memlekette yeniden hayat kuruyorsunuz, ulkeniz, cevreniz değişiyor, aliskanliklariniz da degisecek. Buna adapte olmak için giden birkac seneyi kayip olarak değil adaptasyon sureci olarak görün.
Bundan sonra ne yapabilirim, hayatımı nasil daha kaliteli hale getirebilirim diye dusunerek hareket etmenizi tavsiye ederim sizden yasca buyuk biri olarak.

Keske 4 yil türkiye de okuyup sonra gelip burada diploma denklik yaptirsaydiniz. Informatik alaninda almancaniz yüksek seviyede olmadanda calisirdiniz.
Ama olan olmus. Simdi tek yapacaginiz universitenin almanca kursuna yazilip c1 ve ya bazen b2 yi de kabul ediyorlar yapip uni ye baslamak.
Almanya da yasayip calismayi düsünüyorsaniz mutlaka egitim almaniz gerrkiyor.
Hedefim hep büyük olduğu için Almanyada daha iyi üniversiteye gidersem maaş ve iş bulma açısından daha güzel olur diye düşünmüştüm. Aslında hala öyle düşünüyorum. Kafamda okumama gibi bir seçenek yok zaten.

Öncelikle yasa takılmayın.yani 24 de başlasam 27 gibi çünkü yurt dışında yaş kavramı okul icin çok önemli değil. Bende yurt dışında okumuştum. Cocugunu belli yasa getirmiş başlayan çok kişi vardi. Yaşı bi yere yetişme durumunu geride bırakırsanız daha iyi ilerlersiniz. Ayrıca kursa başlarsınız, okulunda kursu olur. Sanırım orda da asıl öğrenci olmak için Almanca sınavını geçmeniz gerekli.
Kursa başlayın, eşinizinde almancasi varmış birlikte evde Almanca konuşun o yanlışlarını düzeltir halledersiniz tabi ki kendinize güvenin istek var sonucu istemeden olmaz hiçbir şey.
Orda hangi bölümü okuyorsunuz
Trde okuduğum bölüm bilgisayar mühendisliğiydi. Almanyada tekrar ya bilgisayar mühendisliği yada data science (veri bilimi) düşünüyorum.

Merhaba herkese. Biraz uzun yazı yazabilirim. Lise döneminden beri sevgiliydik eşimle. O liseyi bitirdi pandemiden dolayı biraz geç başladı üniversiteye. Almanyaya taşınmışlardı ailecek ve orada kazandı (Alman vatandaşı kendisi). Bende liseyi bitirdim Türkiyede üniversite kazanmıştım okumaya başladım (ailem Türkiyede yaşamıyor). Neyse biz düşündük benimde Almanyaya taşınıp yeniden üniversiteyi orada okumam daha güzel olabilir dedik. Pozitif bir sürü hayallerimiz vardı. Benimde isteğim o yöndeydi. Türkiyede ekonomi güvenlik konularından tedirgin olduğum için Almanya bana cazip geldi. Biz belge vize işleriyle çok uğraştık ve sevgilim üniversitesine dikkatini veremedi. Vize işlemleri çok uzun sürdü (7-8 ay gibi). Ben geçen sene Almanyaya bir şekil geldim ama bu 1sene içinde Almancayı öğrenemedim ilerletemedim. Eşimle yeni evliydim hayatımız güzeldi maddi manevi belki o yüzden üşendim dil öğrenmeye disiplinsizlik yaptım. Aslında ana dilim dışında 3tane dil biliyorum ve akıcı şekilde konuşuyorum ama hepsini kurslara giderek
öğrenmiştim tek başıma dil öğrenme konusunda tamamen başarısız oldum. Almanyadada kursa yenice başlayabildim çok sıra bekledim. Şimdi size soracağım soru evet belki Türkiyede üniversite bitirip öyle gelseydim belki yıllarım gitmeyecekti belki şimdi daha iyi konumda olabilirdim ama elimden bir şey gelmiyor (Trdeki üniversitemde okusaydım 4.sınıf olacaktım) Beceriksiz oldum. Üşengeçlik yaptım tam dikkatimi veremedim. Şu an çoğunuza göre gencimdir belki ama üniversiteye artık başlarsam 24yaşında olacağım bu da benim gözümü çok korkutuyor. Almanyada okumak daha güzel olur diye düşünmüştüm (halada öyle düşünüyorum). Okumama gibi şansım yok çünkü çok okumak istiyorum. Eşimin ailesi arkamızda yardımcı oluyor. 1sene boşuna gitti ama ne yapalım boşverin diyorlar. Eşimde senin için neler yaptım almanca öğrenemedin bende 2dönemimi boşuna kaybettim sen suçlusun diyor. Bizim için daha güzel hayalleri vardı. Belki şu an almancam iyi olsaydı çalışabilirdim. Yani daha başarılı olabilirdim evet ama olmadı işte. Vicdan azabı çekiyorum ve Hatalarımın farkındayım. Bana tavsiye verebilirmisiniz? Nasıl hatalarımı telafi edebilirim? Yani yaşanabilirdi şöyle olabilirdi diye düşünmekten çok kötü oldum. Elimdende bir şey gelmiyor. O ihtimalleri düşünmek insanı sadece yoruyor.

Not: Türkiyedeki üniversitem en iyilerden değildi. Ortalama bir üniversiteydi ama Almanyada okuma şansım olan üniversiteler ilklere giriyor. Bu yüzden Türkiyedekini bırakıp Almanyaya taşınmak bana mantıklı gelmişti.

Eşimin söylenme gibi huyu olduğunu söylüyor zaten annesi. Bazen ufak detayları hatırlar hep suçlar etrafındakileri.
Bir yandanda düşünüyorum ileri doğru hedefleri vardı ve bana güvendi. Güvenini boşa çıkardım ve hatamı söylemesi onu haksız yapmıyor. Benim için vazgeçtiği şeyler oldu vize işleriyle uğraşırken dediğim gibi 2dönemi çöpe gitti (onunda okuduğu üniversite çok zor üniversite ve zor bölüm).

Bir yandan düşünüyorum 24yaşında başlasam 27de mezun olabilirim. Eğer başarılı olursam niye güzel şeyler olmasınki. Kendime güvenimde çok kırıldı.
Allah aşkına 24 geç bir yaş mı , ben 23 yaşımda 2. Üni okudum , atandım ve yeni bir dil öğrendim , lütfen abartmayın isterseniz bana biraz tembel geldiniz nedense , sanki biseyler başarmak istiyorsunuz ama konforunuzdan da ödün veremiyorsunuz gibi...

Kırılmasın o güzel guveniniz kendinize şartlarınız hicde kötü değil .olmayana odaklanmayın artık.Olacak olana da...başlayın gitsin o yolda giderken zaman nasıl geçiyor anlamazsınız bile....Takdir ettim gelişme cabanizi.Yerinizde saymayin yeter bence.Kokayliklar ve güzellikler sizinle olsun.Yapacaksiniz bence

X