Almanyada yaşayanlar yardım..

Ya arkadaşlar bişey diycem, ben de Türkiye de eğitim ve gelir durumu ortalamanın üstünde bir insanım ama bugün bir fırsatını bulsam çocuğum için, kaçak göçek de olsa giderim . Yurtdışında çok iyi muamele gormeyecegimi, 3. sınıf insan kabul edilecegimi , sınırdışı tehlikem olduğunu da çok iyi biliyorum Ama özellikle eğitimli ve bilinçli insanlar icin artık burada yaşamaktansa o şekil hayatta kalmak bile daha tercih edilebilir oldu. Ekonomiden, eğitimden, sağlıktan filan bahsetmiyorum. Onları geçeli çok oldu zaten , artık açlıktan ve sokaklarda can güvenliğimizden endişeli hale geldik. Gerisini anlayın. O yüzden bırakın legal illegal ayırmadan kim nasıl gitmiş paylaşsın, isteyen faydalansın derim ben
Bence yanlış düşünüyorsunuz.
Davulun sesi uzaktan hoş geliyordur.
Kaçak göçek yaşamayı Türkiyedeki yaşantınıza tercih etmessiniz, hele çocuğunuza bu durumu asla yaşatmak istemessiniz.
Sokakta polis gördüğü zaman saklanacak delik aramayı Allah kimseye nasip etmesin, mecbur bırakmasın. Şuanki hayatınızı mumla ararsınız emin olun

Bence yanlış düşünüyorsunuz.
Davulun sesi uzaktan hoş geliyordur.
Kaçak göçek yaşamayı Türkiyedeki yaşantınıza tercih etmessiniz, hele çocuğunuza bu durumu asla yaşatmak istemessiniz.
Sokakta polis gördüğü zaman saklanacak delik aramayı Allah kimseye nasip etmesin, mecbur bırakmasın. Şuanki hayatınızı mumla ararsınız emin olun
Keşke öyle olsaydı ama dediğiniz gibi , uzaktan kimse kimsenin halini tam kavrayamiyor.

Keşke öyle olsaydı ama dediğiniz gibi , uzaktan kimse kimsenin halini tam kavrayamiyor.
Vallah hiç uzak değilim. Ben 15 sene yaşadım Türkiyede yaşadım ve yakın zamanda döndüm buraya. Aynen sizin dediğiniz sebebler için. En başta çocuklarımın eğitimi için. O yüzden onları üzecek, kıracak en ufak birşeye asla müsade etmem. Burda kurulu düzenim olmasaydı, kaçak göçek yaşamak zorunda kalsayım gelmezdim çünkü Türkiyedede çok iyi yaşantımız vardı, buralarda sığıntı olmaya razı gelemezdim. Yine gelmek için şartları zorlardım, iş imkanı yaratır vs ama kaçak göçek olmazdı.

Vallah hiç uzak değilim. Ben 15 sene yaşadım Türkiyede yaşadım ve yakın zamanda döndüm buraya. Aynen sizin dediğiniz sebebler için. En başta çocuklarımın eğitimi için. O yüzden onları üzecek, kıracak en ufak birşeye asla müsade etmem. Burda kurulu düzenim olmasaydı, kaçak göçek yaşamak zorunda kalsayım gelmezdim çünkü Türkiyedede çok iyi yaşantımız vardı, buralarda sığıntı olmaya razı gelemezdim. Yine gelmek için şartları zorlardım, iş imkanı yaratır vs ama kaçak göçek olmazdı.
Biliyorum yorumlarınızdan daha önce de anlatmistiniz yurtdışında yaşadığınızı. Gönül en iyisini istiyor elbette ama bazen kötüler içinden en az kötüyü seçmek zorunda kalıyor insan. Hayat tüm çocuklar için adil değil maalesef. Siz oraya kesin dönüş yapalı ne kadar oldu? 0 dan mı gittiniz, ailede vatandaş var mıydı? Kusura bakmayın çok sordum ama Benim için sarı civciv dahil her bilgi kaynağı makbul şu anda :confused:

Biliyorum yorumlarınızdan daha önce de anlatmistiniz yurtdışında yaşadığınızı. Gönül en iyisini istiyor elbette ama bazen kötüler içinden en az kötüyü seçmek zorunda kalıyor insan. Hayat tüm çocuklar için adil değil maalesef. Siz oraya kesin dönüş yapalı ne kadar oldu? 0 dan mı gittiniz, ailede vatandaş var mıydı? Kusura bakmayın çok sordum ama Benim için sarı civciv dahil her bilgi kaynağı makbul şu anda :confused:
Ben zaten burda doğdum büyüdüm okudum. Buranın vatandaşıyım. Üniversiteden sonra türkiyeye bir proje için gittim proje bittikten sonrada kaldım çünkü çok güzel şartlarda yaşadım. Ama ailem hep burdaydı. O yüzden devamlı gidip geldim burdada kendime ait evim zaten vardı geldikçe kalıyordum. Doğumları burda yaptım dolayısıyla çocuklarımda vatandaş. 3 senedir dönme fikri
vardı kafamda, şartlarıda olunlaştırınca geçen yaz döndük.

Ben zaten burda doğdum büyüdüm okudum. Buranın vatandaşıyım. Üniversiteden sonra türkiyeye bir proje için gittim proje bittikten sonrada kaldım çünkü çok güzel şartlarda yaşadım. Ama ailem hep burdaydı. O yüzden devamlı gidip geldim burdada kendime ait evim zaten vardı geldikçe kalıyordum. Doğumları burda yaptım dolayısıyla çocuklarımda vatandaş. 3 senedir dönme fikri
vardı kafamda, şartlarıda olunlaştırınca geçen yaz döndük.
Türkiye de çok az zaman geçirmişsiniz anladığım kadarıyla. Hatta siz göçmen bile değilsiniz nerdeyse :-)

15 sene kadar kaldım.
Bence iyi bir süre. Çocuklarım için burası daha iyi
olduğunu düşünmeseydim geri gelmezdim
Siz zaten çift vatandaslikla doğmuş ve zorunluluktan dolayı sıfırdan göç etmekten ziyade duruma göre vatandaşı olduğunuz 2 farklı ülkenin de imkanlarından faydalanarak biraz da keyfen birkaç kez mekan degistirmissiniz demek istemiştim. 15 yil elbette az değil ama ben ve benim gibiler de 45 yıllık hayatımızın ilk 30 yılında aşıktık ülkemize mesela ama son 5 yıldır da bu hale geldik işte. Çocuklar konusunda ise sonsuz katılıyorum size, hepimizin derdi evladı değil mi?

Siz zaten çift vatandaslikla doğmuş ve zorunluluktan dolayı sıfırdan göç etmekten ziyade duruma göre vatandaşı olduğunuz 2 farklı ülkenin de imkanlarından faydalanarak biraz da keyfen mekan degistirmissiniz demek istemiştim. 15 yil elbette az değil ama ben ve benim gibiler de 45 yıllık hayatımızın ilk 30 yılında aşıktık ülkemize mesela ama son 5 yıldır da bu hale geldik. Çocuklar konusunda ise sonsuz katılıyorum size, hepimizin derdi evladı değil mi?
O konuda haklısınız. Orda kaldığım sürece burdaki yaşantımdan birgün geriye düşseydim asla okadar uzun kalmazdım.
Türkiyenin son zamanlarda geldiği haline gerçekten çok üzülüyorum. Çok keyfili zamanlarım oldu, çok güzel insanlar biriktirdim görüşmeye devam ediyoruz oraları ve onları çok özlüyorum. Hata şimdiden yazın gitmek için gün sayıyorum. İlerde (emeklikte) tabiki dönmek isterim, ama şuan öncelliğim çocuklarım. Onlar burda çok mutlular, kendi keyfim için onların düzenini bozmam bundan sonra. Burda istedikleri gibi özgür ve hür bir şekilde yaşayıp okuyabilirler. Ondan sonrası onlara kalmış. Ben elimden geleni yapayımda sonra ilerde anne bizim böyle imkanımız varken bizi niye mahrum bıraktın demesinler.

O konuda haklısınız. Orda kaldığım sürece burdaki yaşantımdan birgün geriye düşseydim asla okadar uzun kalmazdım.
Türkiyenin son zamanlarda geldiği haline gerçekten çok üzülüyorum. Çok keyfili zamanlarım oldu, çok güzel insanlar biriktirdim görüşmeye devam ediyoruz oraları ve onları çok özlüyorum. Hata şimdiden yazın gitmek için gün sayıyorum. İlerde (emeklikte) tabiki dönmek isterim, ama şuan öncelliğim çocuklarım. Onlar burda çok mutlular, kendi keyfim için onların düzenini bozmam bundan sonra. Burda istedikleri gibi özgür ve hür bir şekilde yaşayıp okuyabilirler. Ondan sonrası onlara kalmış. Ben elimden geleni yapayımda sonra ilerde anne bizim böyle imkanımız varken bizi niye mahrum bıraktın demesinler.
Ne mutlu size...Biz de burda çocuklarımıza hayatta kalma becerileri kazandiralim bari, yapacak bişey yok

Kizlar konu benim için tamamen iyi kaliteli bi hayat verebilmek cocuklarima.
Bakin ben üniversite mezunuyum 10 yili doldurdum bankaciyim.
Luks sayılmayan bir evimiz arabamiz bankada biraz birikmisimiz var.
Esimle düşünün 10 bin birimden fazla kazaniyoruz.
1 kilo et 150 tl cocuklarin bezi 200 tl 2 side bezleniyor altlari ayda ortalama 1000 tl gidiyor beze
Simdi belki derler pampers kullanmayin ama insan bu kadar çalışıp cocugunada verebicegi en iyi olanaklari yaratmak istiyor vs.cocuklar krese gidiyor 2000 tl evin arabanin kredisi yakit masrafi derken biz yetistirmeyi gectik insan givi yasayacak enerjiyi bulamaz olduk.
İnanin dunya çapında gayet bilinen bi isverenim var banka diyorum ama mesaim 6 da bitiyor cikalim deyince bi angarya is cikariyor.
1 saat öğlen aramiz var müşteri bitmezse çıkamıyoruz.
Cok afedersiniz sabah 9 dan aksam 5e kadar wc ye bile gidemedigim oldu.
Bunlar icinmi okul okudum dirsek çürüttüm diyor insan.
Yorgunluktan bezginlikten ne kendime ne cocuklarima zaman ayıramıyorum bir oyun oynayamıyorum.
Hafta sonu camasir bulasik ev temizliği ile geciyor.
Yinede bunada şükür kacak gitmeye cesaret edemiyorum cocuklarima o rezaleti yasatamam
Ama Türkiye sartlarini bilin
İnanin burda hayat cok zor kimse neden itiraz etmiyor dersiniz belki insanlar hapse atilmaktan korkuyor
Ben mesela sozlesmemde var hicbir siyasi partiye katilamam politik soylemde bulunamam
Burda yazdıklarımı sosyal medyaya yazsam kimligim acik sekilde hemen gözaltı gelir.
Neyse Ankara anlasmasiyla ilgili Perşembe gününden beri danismanlik firmaları buldum görüştüm
Ancak almanya sanirim D tipi vizeyle aliyor yani Ankara anlasmasi geçerliymiş ancak uygulama bacağında zorluk çıkarıyorlar sanirim Hollanda daha kolay deniliyor

Yaşamayı bırak gezmeye gidemiyoruz :KK17:
Olsun oradaki vatandaşlarımız her yaz gelip aylarca hasret gideriyor burda bizimle ya o bize yeter. Giderken de "cennet cennet , herşey çok güzel rahatınız yerinde çok şanslısınız , şükredin " diyorlar bize moralimizi duzeltiyorlar, rahatimizin devamı için oy filan da kullanıyorlar her seçimde, daha nolsun?

Olsun oradaki vatandaşlarımız her yaz gelip aylarca hasret gideriyor burda ya o bize yeter. Giderken de " cennet cennet , herşey çok güzel rahatınız yerinde çok şanslısınız , şükredin " diyorlar bize moralimizi duzeltiyorlar, daha nolsun?

Ben onlara çok üzülüyorum. Türkiye’ye yerleşmeyi çok istiyolar ama kurulu düzenleri yüzünden gelemiyolar :KK61:Sahip olduklarımızın değerini bilelim

Olsun oradaki vatandaşlarımız her yaz gelip aylarca hasret gideriyor burda bizimle ya o bize yeter. Giderken de "cennet cennet , herşey çok güzel rahatınız yerinde çok şanslısınız , şükredin " diyorlar bize moralimizi duzeltiyorlar, rahatimizin devamı için oy filan da kullanıyorlar her seçimde, daha nolsun?
Almanya eskisi gibi değil yeğenimm.

Benim ablam bankacı üstelik müdür yardımcısı ve her ay istifa edicem yeter artık diyor. Banka saat 5 te kapanıyor sözde ama hiç saat 8'den önce eve geldiğini görmedim. O konuda size hak veriyorum. Benim çocuklarım da arka arkaya oldu ve benim de maddi manevi zorlandığım zamanlar oldu. Aynı anda ikiz gibi mama al, bezle uyut gezdir kolay değildi.

Biz çocuklar nedeniyle gitmeye karar verdik. Çünkü eşim isyan bayrağı açtı, bu ne ya her şey çok pahalı, kreş parası, özel sağlık sigortası dünya kadar para harcanıyor Almanya'da çocuk için üstüne para veriyorlar toplan gidiyoruz dedi. İsviçre'den çok iyi bir teklif gelince buraya geldik ve bu 11 sene önceydi düşünün, şimdiki ekonomik şartlarda hiç başa çıkamazdık.

Her anne çocuğu en iyi şartlarda büyüsün ister. Yedir giydir besle... bir noktaya kadar tamam ama okul eğitim yaşı gelince asıl o zaman başlıyor her şey. Benim imkanım vardı geldim ama yasal olmayan kaçak bir yolu asla denemezdim. En başta çocuklarımın sağlığından güvenliğinden korkardım.Tabiki gitmeyi başaran çoluk çocuk orada tutunsun isterim ama, siz de kaçak göçek bile olsa çıkın gelin her şey çok güzel asla diyemem kimseye.

Bana arada sırada özelden de soranlar bilgi isteyenler oluyor. Satır satır yazıyorum kendilerine yol gösteriyorum gerekirse tercüme ediyorum istediklerini ama kimseye yasadışı yol gösteremem zaten bilmiyorum da o işleri. Sizler gibi ben de oradan buradan okuyorum. Millet varını yoğunu satıp insan tacirlerine kaptırıyor parasını. Alışveriş değil ki bu, iade ediyorum paramı geri verin diyemezsin, kimseye dava açamazsın.

Size bir örnek vereyim, bizim öz be öz vatandaşımız dünyanın parasını alıp buraya kaçak yolla insan getiriyor, işe sokarken iş yerinden komisyon alıyor üstüne belirli bir süre çalışandan para (haraç) alıyor. Ucuz, sigortasız vergisiz hayvani şartlarda çalışıtırıyorlar. Düzmece kağıtlar hazırlıyorlar ve baskın olduğu zaman yine o gariban çalışanı suçlu gösteriyorlar. Bana sahte evrak vermiş diyorlar polise, ömründe o kağıtları görmemiş yol dil bilmeyenler de hapsi boyluyor.

Ankara antlaşması benim bildiğim gidip orada iş kurmanız üzerine. Yani o ülkeye katkı sağlayacak bir iş kurmanız gerekiyor. Bir youtuber detaylı açıklamıştı nasıl gittiğini, oradan aklımda kalmış. Yani bir yerde işe girmek iş bulmak değil tamamen sermaye koyup işyeri açacaksınız. Ayrıca dil yeterliliğiniz olması gerekiyor doğal olarak. Yine de tam emin olmadan size yanlış bilgi vermek istemem. Bakın, size kesin yaparız bizim uzmanlığımız falan diyenleri dikkate almayın. Gerekirse konsolosluğa mail atın böyle böyle doğru mu diye. Konsolosluk çalışanları iyi derecede Türkçe biliyor yabancı dilde yazmanıza gerek yok. Kafanıza takılan aklınıza yatmayan her detayı sorun cevaplarlar. Bu linkte birisi detaylı anlatmış belki fikir edinirsiniz biraz.

Ablacım bırak bunları Allah aşkına nasıl sağlık sigortan olabilir? Sigorta şirketi de, banka da bütün resmi kurumlar da ikametgah kağıdı istiyor. O kağıdı alırken de belediyede pasaportunu ve oturma iznini gösteriyorsun. Kaçak yaşayan biri nasıl adres kaydı yapabilir? Burda insanları yanlış yönlendirme, corona var, işsizlik var dünyada artık türlü türlü bela var kaçak yaşamak çok çok kötü bir fikir ne hastaneye gidebilirsin ne sosyal sisteme dahil olabilirsin. Bir banka hesabın bile yok ama burda gelmiş insanlara ben yasayı çiğniyorum siz de çiğneyin oh ne güzel yazıyorsunuz🤐🤐🤐İnsanlara yanlış fikirler vermeyin, kimseyi yaşadığı işlere teşvik etmeyin bu ne cesaret anlamadım gitti😦

Durumu Su sekildir arkadasin:

Burda mültecilerin kacak yolla gelenlerin durumlari belli olana kadar kaldiklari yerler var. Mesela her aileye bir Oda veriyorlar. Icinde ne tuvalet ne banyo ne mutfak var. Ortak kullanin alani oluyor WC banyo mutfak. Icinde ne ararsan var katili sapigi tecavüzcusu manyagi delisi gercekden madur olup ülkesinden kacmak zorunda kalani.
Öyle kafasina estigi gibi tasinamaz, hatta bazilari yasadigim eyaletten bile cikamaz.

Saglik sigoratsi vardir bu durumda. Ama ise gitmeleri yasak.

Bakın gene asagiliyorsunuz benim haram yedigimi nerden biliyorsunuz hanımefendi rabbim nasip etmesin sen çocuk parası almadinmi o haramsa kimse almasın o zaman bizde sizler gibi vergi ödüyoruz TV vergisi gene ödüyoruz

Valla canim Ben benim payima Düsen sosyal yardimlari hakki olmadan Alan herkese haram ediyorum 😉

Valla canim Ben benim payima Düsen sosyal yardimlari hakki olmadan Alan herkese haram ediyorum 😉
Vallahi kimse kimsenin payına düşeni yiyemez sonuçta Avrupa'da yaşıyorsanız bilmeniz lazım o işler kolay değil benim payıma dusenide kaçak Göcek yollardan alanlara hakkımı helal etmiyorum

Vallahi kimse kimsenin payına düşeni yiyemez sonuçta Avrupa'da yaşıyorsanız bilmeniz lazım o işler kolay değil benim payıma dusenide kaçak Göcek yollardan alanlara hakkımı helal etmiyorum

Yanlis anladin sanirim benim gelirimden kesilen ve dagitilan payi diyorum . Ben cocuklari biraki calisim, asalagin teki keyfinden otturup yardim alsin. Iste onu helal etmiyorum

X