Almanya’dan alınan yaşlılık aylığı sebepsiz kesilir mi?

hindistancevizli

Üye
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2023
437
741
(Burası daha popüler sorum herkese ulaşır lütfen konumu taşımayın çok rica ederim.)

Arkadaşlar benim kv’nin annesi ananemiz yani almanya’dan kocasından kaynaklı yaşlılık aylığı alıyordu. Bilenler bilir 6 ayda bir yaşam belgesi yolluyorduk, o şekilde maaşını alıyordu. Alman sigortası ödüyor maaşını, ziraatten de alıyoruz işte. Geçen ay hiçbir neden yokken yaşam belgesi yollamamıza rağmen 5 senenin üstüne maaş gelmedi. Bizde yaşam belgesini mi unuttuk acaba diye tekrar almanya ya yaşam belgesini yolladık.

dün bu ayın maaşı da yatmasını beklerken yine maaş yatmayınca sgk’ya gittik. Yabancı sigortalara. Onlarda ankarayı aradılar ve maaşın kesilebilmiş olduğunu söylediler. Ama imkansız. Ananemiz yaşarken maaşın kesilmesi imkansız yani. Bize alman sigortasını arayın dediler bizde yabancı hat yok ama 1. Derece kuzenlerim orda yaşıyor onlara sordurttum teknik arıza var demişler telefonda. Yarın tekrar ararsınız demişler.

Böyle bir şey yaşayanınız var mı? Kv ile annesi beraber yaşıyor. Kv boşandığı ve tek annesi, bekar oğluyla yaşadığı için bu tür şeylerle ben ve eşim ilgileniyoruz. (Diğer oğlu bu tür şeylerden anlamıyor.)

Ben daha doğrusu bu almanyaya götürülecek belgeleri filan kendim takip ediyorum. Lütfen orda yaşayan var mı? Sigorta birden nedensizce parayı keser mi? Ne yapmamız lazım? Sgk’da da bir şey demediler başlarından savdılar.

Yaşam belgesinden kaynaklı kesilmemiş maaş çünkü 4,5 ayda bir hemen hemen 6. Aya kalmadan belgeyi yolluyorum eşimle. Kv’de ona göre harcama yapıyordu. Kendi maaşı yok. Annesinden aldığı parayla geçiniyordu yani, biz geçen ay destek çıktık baya bu ay ne yapar bilmem.(diğer oğlu var filan diyenler olabilir lütfen konumla alakalı yorum yapar mısınız bu mesele çooook uzun)

Çok kafam dolu inanın çok moralim bozuk annesinin maaşıyla kendini çekip çeviriyordu kv o da üzülüyor ne yapacağım diye net bir haber de alamadık orda yaşayan bu sigorta işlerinden anlayan varsa haca gitmiş kadar sevap alır dua ederim bir yardım eder misiniz bana

Benim babamınkini kestiler ama annem buradan emekli olduğu için kestiler. Aynı kişinin veya eşinin buradan emekli olması bir sebep olabilir. Ama sizinkinde öyle evlilik, emeklilik gibi bir durum yok görünüyor. Yeminli tercümanla kağıt gönderip bilgi istemek en sagliklisi.

Benim babamınkini kestiler ama annem buradan emekli olduğu için kestiler. Aynı eve iki maaş fazla diye zaar. 🙄 Ama sizinkinde öyle evlilik, emeklilik gibi bir durum yok görünüyor. Yeminli tercümanla kağıt gönderip bilgi istemek en sagliklisi.

Alman yasalara göre baska yerden maas aliniyorsa ilk onlar ödemeli. En son hakkin kalsa alman sigortasi ödüyor. Babanizin kendi hakki varsa annenizden dolayi ama kesemesler öyle

Alman yasalara göre baska yerden maas aliniyorsa ilk onlar ödemeli. En son hakkin kalsa alman sigortasi ödüyor. Babanizin kendi hakki varsa annenizden dolayi ama kesemesler öyle
Benimki eksik bilgi oldu. Hollanda yaptı bunu. Belki benzer bir durum Almanya'da da vardır diye düşündüm. Siz daha hakim görünüyorsunuz.

Benim babamınkini kestiler ama annem buradan emekli olduğu için kestiler. Aynı kişinin veya eşinin buradan emekli olması bir sebep olabilir. Ama sizinkinde öyle evlilik, emeklilik gibi bir durum yok görünüyor. Yeminli tercümanla kağıt gönderip bilgi istemek en sagliklisi.
Çook teşekkür ederim dedemiz 5 sene evvel vefat etti ve kayınvalidemin de ananeminde burdan hiçbir geliri maaşı yok

Anneanneniz Türkiyeden maas aliyor mu? Durduk yere kesilmesi imkansiz, ama hatalar olabiliyor. Bence yazili olarak basvurun ve yatmayan iki ayin ödemmesini talep edin. Ortada eksik kalan belge varsa söylerler.
Türkiyeden almıyor maaş. Kv’de ananemizde sadece o maaşı alıyorlar başka hiçbir gelirleri yok. İlk kez oluyor 5 senedir biz eşimle ilgileniyoruz hiç böyle olmadı bu sene tam 5. Senemiz.

Sgk’dan talep ettik onlarda alman sigortasına yönlendirdiler. Almanyadaki kuzenime arattırdım rica edip böyle problem yaşanıyor almanyada, teknik arıza var bu yüzden yatmamış olabilir gibi bir şey demişler. Türkçesi çok zayıf tam anlatamadı kendini. Eksik belgemiz yokmuş olduğunda 2 sene evvel yaşam belgemiz geri gelmişti tekrar yollamıştım Nord Bayern’e

Anneanneniz Türkiyeden maas aliyor mu? Durduk yere kesilmesi imkansiz, ama hatalar olabiliyor. Bence yazili olarak basvurun ve yatmayan iki ayin ödemmesini talep edin. Ortada eksik kalan belge varsa söylerler.
Yazılı olarakta bir mail, ya da dilekçe yazılıp gönderilmesi ve onların cevap yollaması çok uzun sürüyor. İnanın kim ne tavsiye verdiyse yaptım. Para bana ait değil kuruşu bile elime geçmiyor belki burda düşünenler olur bu kadar niye uğraşıyor diye ama başka geliri olmadığı için bir an evvel sorunu halletmek istiyorum ben bu defa çok zor duruma düşüyorum iki ev geçindiriyoruz eşimle

Yazılı olarakta bir mail, ya da dilekçe yazılıp gönderilmesi ve onların cevap yollaması çok uzun sürüyor. İnanın kim ne tavsiye verdiyse yaptım. Para bana ait değil kuruşu bile elime geçmiyor belki burda düşünenler olur bu kadar niye uğraşıyor diye ama başka geliri olmadığı için bir an evvel sorunu halletmek istiyorum ben bu defa çok zor duruma düşüyorum iki ev geçindiriyoruz eşimle

Almanyadaki akrabalariniz yazsin mailli sizin adiniza. Maile daha hizli cevap gelir. Ama ödemeleri hep ay sonunda yaparlar..yani bir ödeme gelecekse bile en erken agustos sonu gelir

Türkiyeden almıyor maaş. Kv’de ananemizde sadece o maaşı alıyorlar başka hiçbir gelirleri yok. İlk kez oluyor 5 senedir biz eşimle ilgileniyoruz hiç böyle olmadı bu sene tam 5. Senemiz.

Sgk’dan talep ettik onlarda alman sigortasına yönlendirdiler. Almanyadaki kuzenime arattırdım rica edip böyle problem yaşanıyor almanyada, teknik arıza var bu yüzden yatmamış olabilir gibi bir şey demişler. Türkçesi çok zayıf tam anlatamadı kendini. Eksik belgemiz yokmuş olduğunda 2 sene evvel yaşam belgemiz geri gelmişti tekrar yollamıştım Nord Bayern’e

Isterseniz mail konusunda yardim ederim. Siz bana özel mesajdan yazmak istediklerinizi yazin. Ben size tercüme ederim. Maili yollarken dosya numaranizi da muhakkak yazin yoksa bakmiyorlar

X