Alt komşu şikayet edilebilir mi ?

Yaa bunu bilmiyordum. Aklıma 2 yaz once koydeykn bir kümese tıkalı tavuk geldi civciv çıkarmak için kare şeklinde avuç kadar yere kapatmislardi. Ben de o zaman hamileyim için içimi yedi. Sahibi akrabamz. Dedim bu tavuk çıksın biraz gezsin yoksa ben aşırı üzülyrm.
Neyse çıkardık sonra diğer tavuk arkadaşları birden bunun kafasina gagalariyla vurmaya başladılar ama ben şok. Epeydir çıkmadı arkadaşlarını tanımadılar sandım. Neyse sonra geri koyduk anne adaYi tavuğu.
Anneme anlattım tanımadıkları için değil kendileri civciv çıkarmak için yatamadiklari onun yattığı için kizginlar dedi o anı unutamiyorum. Sizin id uyuşuyor.
Bilginiz varsa biraz daha açar msnZ o konuyu
Ya tavuk deyince aklıma geldi.Alt komşu yan binada bahçe katındaki komşunun horozu ötüyor diye şikayetçi olmuş horozu kesmişler 🙄

Ya tavuk deyince aklıma geldi.Alt komşu yan binada bahçe katındaki komşunun horozu ötüyor diye şikayetçi olmuş horozu kesmişler 🙄
Kulaklarına tıpa almayı denese nasıl olur acaba? Hatırlıyorum bundan seneler önce benim oğlan küçükken kolikti ve gecenin bir yarısı çığlık çığlığa ağlardı. Bir gün alt komşum gelip bana “Bebeğin sürekli ağlıyor , acaba bir yeri mi ağrıyor ? Yardım edebileceğim birsey olursa lütfen söyleyin” demişti. İşte komşuluk bu bence. Sonuçta bebek dediğin ağlar , çocuk dediğin yaramaz olur . Bunları normal karşılamak lazım.

Konuşmayı sökemediniz herhalde sürekli aynı cümleleri ısıtıp ısıtıp önümüze koyduğunuza göre. Gürültü yapmaktan zevk aldığınız için size ne söylesem boş. Ben burada arada yapılan gürültülerden bahsetmedim eğitimsiz ailelerin asla çocuklarına dur dememes, nerede nasıl davranmasını öğretmesinden bahsettim. Ama cahile ne anlatsan boş derler ya gerçekten öyle. Hala yok nasıl durduralım yok oynamasınlar mı gerçekten bunu mu çıkarttınız yazdıklarımdan. Karşınızda ki insanı da düşünün demeye çalışıyorum. Ama ben de umuyorum ki öyle çocuklarla karşılaşırsınız ki çocuk mu şeytan mı bunlar dersiniz. Bunların aileleri yok mu napıyorlar dersiniz. Sizin gibi insanlara katlanmak zorunda kalan komşulara üzülüyorum ben de Allah hepsine sabır versin. Zaten güzellikle de konuşsalar sizlere asla anlamayacaksınız belli ki bu da algılayamadığınız son cümlelerim olsun...
Yazdıklarınızı okuyup göndermeyi dener misiniz? Üzerinize yapışan egoyu silkelersiniz böylece… çok şükür okumak bana sizin gibi bir dili öğretmedi… size merhamet diliyorum… eksik prçanız bilgi değil çünkü, kalp

Yaa bunu bilmiyordum. Aklıma 2 yaz once koydeykn bir kümese tıkalı tavuk geldi civciv çıkarmak için kare şeklinde avuç kadar yere kapatmislardi. Ben de o zaman hamileyim için içimi yedi. Sahibi akrabamz. Dedim bu tavuk çıksın biraz gezsin yoksa ben aşırı üzülyrm.
Neyse çıkardık sonra diğer tavuk arkadaşları birden bunun kafasina gagalariyla vurmaya başladılar ama ben şok. Epeydir çıkmadı arkadaşlarını tanımadılar sandım. Neyse sonra geri koyduk anne adaYi tavuğu.
Anneme anlattım tanımadıkları için değil kendileri civciv çıkarmak için yatamadiklari onun yattığı için kizginlar dedi o anı unutamiyorum. Sizin id uyuşuyor.
Bilginiz varsa biraz daha açar msnZ o konuyu
Pek çok canlıda bunun örnekleri var sanırım.Gen bencildir. Kişi kendi neden bu denli öfkeli olduğunu anlamasa bile içgüdülere işleyen bir yarıştan dolayı kin güdebilir. İnsanlar olarak çoğu zaman bu durumu mantık örtüsü altına gizleriz ki farkında bile olmayız çoğu zaman. Çünkü grift düşünebilme ve yorumlama özelliğine sahip olmuşuz zaman içerisinde. Canlı kendi genlerini gelecek kuşaklara aktarmak istiyor, doğadaki ölümsüzlüğün yegane yolu üremek. Kendi genleri hayatta kalsın ve kaynak sıkıntısı çekmesin diye, türünün diğer bireyleriyle rekabet ediyor aslında. Özellikle harem halinde yaşayan canlılara bakarsanız erkek yanlarına başka bir erkeği yaklaştırmak istemez.Hem dişilerle çiftleşemesin diye hem de kendinden olan bebeklere başka erkekler zarar veremesin diye. Bu haremdeki alfa dişi de diğer dişilere karşı ezici bir düşmanlık içindedir. Örneğin arabistan maymunlarında harem şeklinde bir yaşam tarzı vardır. herhangi bir dişi, haremde doğmuş başka bir dişinin yavrusunu kaşla göz arasında bizim çok acımasız bulacağımız bir şekilde öldürme girişiminde bulunur. Başka bir primat topluluğunda, sıcak su kaynağının bulunduğu bir noktada yaşıyorlardı hatırladığım kadarıyla, kast sisteminde alt tabakada olan primatların soğuk kış gününde sıcak suya girmesi yasaktı, hem alfalar hem de alfanın yanında ona yardımcı olan bir alt maymunlar tarafından engelleniyorlardı, üstelik bu toplulukta cinsel birliktelikte altın hanedan denilen grubun üst tabakasının elindeydi. Asla kendilerinden başkasına seks ve üreme şansı tanımıyorlardı. Buna benzer çok örnek vardır sanırım.

Allah yardımcın olsun, tek başıma yaşadığım yıllarda özürdileyerek söylüyorum böyle manyak bir komşum vardı. Kapımı çalıp, evde topuklu mu giyiyorsun terliklerini göster falan demişti, ki terlik bile giymiyordum. Bir gün beni güvenliğe şikayet etmiş, ama sorun şu ki ben evde yokum🤣 Güvenlik de tanıyor beni, okuldan dönüyorum, hocam gürültü yapıyormuşsunuz, yoksunuz ama dedi gülerek, biliyorlar kadın anormal🤦‍♂️ Bir gün de site yönetimini almış gelmiş, neymiş ev süpürüyormuşum, öğleden sonraydı.
Çocuğun çok erken ya da gece gürültü yapmıyorsa, ki yatma saati gayet uygun bence. Hiç kafana takma, vursunlar, zabıtayla polisle gelse ne olacak, gelen polise de zabıtaya da söyle ev süpürsem şikayet ediyorlar arıza bunlar diye. Onlar kapına gelirse de ben dikkat ediyorum, boşuna gelip durmayın diye söyle,yaşlı diye alttan falan alma valla.

Allah yardımcın olsun, tek başıma yaşadığım yıllarda özürdileyerek söylüyorum böyle manyak bir komşum vardı. Kapımı çalıp, evde topuklu mu giyiyorsun terliklerini göster falan demişti, ki terlik bile giymiyordum. Bir gün beni güvenliğe şikayet etmiş, ama sorun şu ki ben evde yokum🤣 Güvenlik de tanıyor beni, okuldan dönüyorum, hocam gürültü yapıyormuşsunuz, yoksunuz ama dedi gülerek, biliyorlar kadın anormal🤦‍♂️ Bir gün de site yönetimini almış gelmiş, neymiş ev süpürüyormuşum, öğleden sonraydı.
Çocuğun çok erken ya da gece gürültü yapmıyorsa, ki yatma saati gayet uygun bence. Hiç kafana takma, vursunlar, zabıtayla polisle gelse ne olacak, gelen polise de zabıtaya da söyle ev süpürsem şikayet ediyorlar arıza bunlar diye. Onlar kapına gelirse de ben dikkat ediyorum, boşuna gelip durmayın diye söyle,yaşlı diye alttan falan alma valla.
Sizinkiler de çok komikmiş gerçekten 🤭
Öğlen saati zaten süpürge yaptığımız saat,zabıta da ben okuldayken gelmiş denk gelemedim.Boyleleri arıza cidden

Gerçekten böyleleri sıkıntılı.Yokmus gibi davranalım yere hiç ayak basmayalim istiyorlar.Bir defasında aşağı indim dedim bu yaptığınız doğru değil çocuğu mu baglayalim TV ye kilitledim mutlu musunuz vs vs..Ben yukarı çıkar cikmaz o sinirle duvara 3 kat daha sert birkac vuruş yaptılar tepki olarak, sonrasında duruldular.Sessiz kaldıkça eziyorlardi.
Aynen benimde aynı şekilde oldu çünkü beklenti bitmiyo bana o komşum supurgemi,çamaşır makinemi ve viledami degistirmemi söyledi torunu uyuyamadigi için bende siz alacaksaniz neden olmasın demiştim bozulmuştu çokta umrumda değil valla ben çözümü vurdukları da duvara daha fazla gürültü yaptığımda buldum ve kapıma geldiklerinde daha fazla yapacam rahatsizsaniz taşının demiştim bı dhaa vurmamislardi

Allah sabır versin konu sahibi, ilk mesajı okuduğumda yaşlı insanlarmış, bi tanışmaya gidip ünsiyet kursanız tahammülleri artar demeyi düşünmüştüm. sonra benzer mantığın temsilcilerinin mesajlarını okudum, ürktüm... çocuğun yürümesine tahammül edemiyoruz ha? yazık yazık bize... sanki çocuğun oynaması, hareket etmesi bağırması onun doğası değilmiş de annesi "şımarttığı" için öyleymiş gibi algılamak!.... kısıtlanan (kural ve sınır koymaktan bahsetmiyorum, doğasını kısıtlamaktan bahsediyorum), ilgilenilmeyen çocukların yaralandığını, o yaralı çocuğun büyüdüğünde kendine ve çevresine zarar getirdiğini anlamak bu kadar zor olmasa gerek. gerçekten üzgünüm... Allah iyilerle karşılaştırsın hepimizi. 2,5 yaşındaki çocuk napsın, çekirdek çitleyip müge anlı mı izlesin???

Derdim alt komşu.2.5 yaşında oğlum var.Sabah 8.30 da uyanır 21.00 de gece uykusuna yatar.Gun içerisinde oyuncaklarıyla oynar bize sataşır üstümüze cikar,arada da oturduğu yerde etkinlik filan yapariz.Arada tabiki koştuğu oluyor fakat dikkatini başka yöne çekiyoruz hemen.Bu arada ses yalıtımı yok bina eski, yürürken salon sallanıyor.

Alt komşular yaşını başını almış emekli olmuş evden çıkmayan,büyük ihtimalle TV bile açmayan tipler.Her hareketimizde tavana sopa ile vuruyorlar,kapıya da geliyorlar.Gecenlerde kapımıza zabıta dayadılar.O gün çocuğun ne kadar oyuncağı varsa kaldırdık bol bol çizgi film açıyoruz (oysaki TV ye çok karşıyım ) Oğlumun gelişimine balta vuruyoruz böylelikle,sırf problem olmasın artık diye..

Gelelim bugünkü olaya ..Zil çaldı,oğlum kapıyı açmaya koştu ve anında dan dan dan sopa !
Başka bir komsum gelmiş oğlumu evine götürmeye.Cocugu evine götürdü ben de hemen arkasından süpürge açtım,2 dk geçmedi dan dan dann !
Çıldırdım ama sakin kalmaya çalışıyorum.Ne yapsam ne etsem yöneticiyi aradım böyle böyle,biz bunlardan bıktık evde hareket edemez olduk bir toplantı yapalım üçümüz,kavga etmek istemiyorum.Ben çok söyledim dedi bu apartmanda ne bebekler büyüdü de hiç şikayete gelen olmadı sizden başka diye,gerekçesi biz hastayız.Bu arada kendileri üç bina ötedeki inşaat gürültüsüne müdahale eden,yan binadaki horozu kestiren şahıslar bunlar, neyse.Yoneticiden istediğim şey üçümüzun toplantı yapmasıydi ama ben onlarla konuşurum demekle yetindi.İse yarayacağını sanmıyorum.

Şimdi sorum şu: Ben bu kişileri yasal yollardan nereye nasıl şikayet etmeliyim, bunaldık,çocuğum için üzülüyorum.Su pandemi ortamında ve soğuk havada zaten eve kapandı,oyuncakları da ortada yok,ben de onunla oturarak bir yere kadar etkinlik yapabilirim, çalışıyorum ve dediğim gibi çocuk evde yokken de süpürge sesine sopa vuran insanlar bunlsr.Cocugu boşa tutuyormusum onu anladım.İyilikle çok defa anlattım izah ettim olmadı,ne yapmalıyım ?

Dipnot : Taşın demeyin 5000 e mal oluor en az ve bütçem yok eşimden ayriyim
Bir şey yapmazsınız şikayet de edemezsiniz 🤷🏼‍♀️ Sopayla vurunca siz de vurun geçin, umursamamazlıktan gelin. Gece 9-10’dan sonra mümkünse gürültü yapmamaya dikkat edin yeterli. Kaldı ki polis/zabıta bile gece 00’dan sonraki gürültülere müdahale ediyor ancak.

Yapacak bısey yok bizde cocuk olduk bır zamanlar oflaya poflaya alışacaklar. Akşam saatıne dikkat ederseniz gerısını önemsemeyın

Ne kadar kıt beyinli komşular var şu hayatta ya.Sadece hayret ediyorum.Bencede ev sahibiyle görüşüp derdinizi anlatmanız en iyisi...😕

Bir şey yapmazsınız şikayet de edemezsiniz 🤷🏼‍♀️ Sopayla vurunca siz de vurun geçin, umursamamazlıktan gelin. Gece 9-10’dan sonra mümkünse gürültü yapmamaya dikkat edin yeterli. Kaldı ki polis/zabıta bile gece 00’dan sonraki gürültülere müdahale ediyor ancak.
Bunlar 15.00 gibi gelmişler.Belediyeden emekliymis güya,gündüz vakti zabıta dikebildi kapıya

Siz cocugunuzu 21 de yatiriyormuşsunuz daha ne istiyorlar? Bizim üst ksttakilerin de 3 yaşinda cocugu var ve tam tersi cocugu gecenin 11 inden bazi geceler gece yarisi 2 ye kadar koşturuyorlar:KK43: o kadar cok ses oluyor ki o saatte ,uyumayi birakin oturamiyirsunuz bile tap tap tap..Kapilarina hic gitmedik ,en son gecen hafta dayanamadim gecenin biriydi ,uykumdan kalkip oklava ile vurdum öyle sustular..Diger komsunun horozu da bizim bahceye kacip geliyor ve tüm gün kesintisiz ötüyor..sizinkileri okuyunca cok iyi insanlar oldugumuzu düşündüm valla.Bizim bu eve sizin alt kat komsulardan lazim 😁 iki günde hallederler diye düsünüyorum burayi.

X