Altın biriktirmeye başlıyoruzz

Kızlar, sigarayı bırakma karşılığında eşimden temmuz ayından itibaren aylık 2 bin lira nakit alacağım ve birikim yapmak istiyorum ancak hiç bilgim yok.

Altın alayım desem, fiziki mi yoksa altın hesabından almamı mı önerirsiniz?

Aslında eşim borsaya yatırabileceğimi söylüyor, o orada bir miktar para çeviriyor ama borsayı ondan öğrenmeye çalışmam tıpkı araba öğretmesi gibi olduğu için bir türlü anlayamadım.🙈

Yoksa borsada 2 kâğıt belirleyip oraya mı yatırsam? Al-sat kısmı kafamı karıştırıyor açıkçası risk almayı da sevmiyorum. Siz ne tavsiye edersiniz?
Güvenli bir yerde saklayabilecekseniz fiziki altın mantıklı. Altın hesaplarına da vergi var artık. İlk vergi geldiğinde %1’di şu an kaç bilmiyorum. Bir de ekonomistler bankada fazla para tutmayın diyor ileride para çekmede zorlanabilirmişiz mesela günlük 1.000 TL limit olabilirmiş çünkü rezervlerimiz azalıyormuş.

Kuzunun dogum gunu kutlu olsun canim kumbarasi bereketli olsun
Daha zammı temmuz 15te alicaz da zam vermemek için enflasyonu sıfır gösterdiler bu ay.

Sıkma canını tatil geliyor size. biz hala devamke yillik izin bile sorun oluyor
Bende maaşı bekliyorum hiç bu kadar sıkısmamistim Hersey üst üste geldi günler cok hızlı geçiyor ama maas günü bir türlü gelmiyor
Zaten hep öyle olur maaş günü gelmek bilmez ama ödemelerin günü hemen gelir😂

Güvenli bir yerde saklayabilecekseniz fiziki altın mantıklı. Altın hesaplarına da vergi var artık. İlk vergi geldiğinde %1’di şu an kaç bilmiyorum. Bir de ekonomistler bankada fazla para tutmayın diyor ileride para çekmede zorlanabilirmişiz mesela günlük 1.000 TL limit olabilirmiş çünkü rezervlerimiz azalıyormuş.

Aslında bu ihtimalden korktuğum için dolar yapıp yastık altında saklayayım diyordum. Eşim borsaya yatırmamı söylüyor, kârı daha fazla diye ama hiç güvenemiyorum, ya çekemezsem sonra? Çok teşekkür ediyorum…

Aslında bu ihtimalden korktuğum için dolar yapıp yastık altında saklayayım diyordum. Eşim borsaya yatırmamı söylüyor, kârı daha fazla diye ama hiç güvenemiyorum, ya çekemezsem sonra? Çok teşekkür ediyorum…
Rica ederim
Ben de çekememekten korkuyorum

Kuzunun dogum gunu kutlu olsun canim kumbarasi bereketli olsun
Daha zammı temmuz 15te alicaz da zam vermemek için enflasyonu sıfır gösterdiler bu ay.

Sıkma canını tatil geliyor size. biz hala devamke yillik izin bile sorun oluyor
Bende maaşı bekliyorum hiç bu kadar sıkısmamistim Hersey üst üste geldi günler cok hızlı geçiyor ama maas günü bir türlü gelmiyor
tesekür ederim canim 😘

Selamlar, bugun oglumun okul gezisi vardi, isten izin aldim. Gezi yarim gundu, simdi eve geldim kahve yaptim kendime, sessizlikte oturuyorum. Ilk defa sari okul otobusune bindim. Cocuklar hic susmuyor, ama ogretmenleri cok guzel idare ediyor, elini bi saklattimi hepsi susuyor. Orman ciflik karisik bir yere gittik, acayip yoruldum, cocuklarin enerjisine yetisilmiyor.
Oradaki egitmen yilan gecerken yakaladi, cocuklar tek tek sevdi. Ben dokunmadim, sevmem, kesin ruyama girecek bu gece. Simdi adini unuttugum bir agacin cayini denedik, egitmenler cocuklara oyun oynattilar, mantar diktirdiler, solucan tasittilar, cesitli otlari tanittilar, kompost nasil yapilir anlattilar. Bizin oglan sever boyle seyleri, ilgi alani zaten bunlar.
Haftasonu kutuphaneden kitaplarimi aldim, Elif Safak`tan Havva`nin uc kizini okudum bitirdim iki gunde. 3 tane daha dogum gunu davetiyesi geldi cocuklarin arkadaslarinin, onlarin hediyelerini almam lazim.

Biz kirmizi et isini arkadaslarla toplanip ciflikte kesim yaptirarak hallediyoruz, simdi Kurban bayrami da geliyor, bayrama kestirelim demis arkadaslar. Biraz uzakta bu ciftlik, hic gitmedim ama herseyi guzel hazirliyorlar, kiyma cekilmis, kusbasi dogranmis, patlenmis, etiketlenmis oluyor. Tam ucreti en sonunda belli oluyor ama 450-500 tutuyor genelde. Aslinda bagis yapariz diyordum ama arkadaslara katilacagiz gibi.

Gelmisken harcamalari da yazayim, arabanin sigortasinin senesi gelmis 970$ odendi, oglanin okul yilligi siparisi 30$, kizim sinif fotografi 30$, toplu mutfak alisverisi icinde tuvalet kagidi, havlu, mutfaga yolluk da var 400 tuttu.
Arabayi alinca butun birikimi sifirlamistik mecbur, simdi 5-6 ay bizi iadere edecek parayi biriktirebildik sukur. Hedefim yil sonuna kadar biriktirebilmek, sonra krediye ara odemeye yapmaya devam etmek.

Gelmisken harcamalari da yazayim, arabanin sigortasinin senesi gelmis 970$ odendi, oglanin okul yilligi siparisi 30$, kizim sinif fotografi 30$, toplu mutfak alisverisi icinde tuvalet kagidi, havlu, mutfaga yolluk da var 400 tuttu.
Arabayi alinca butun birikimi sifirlamistik mecbur, simdi 5-6 ay bizi iadere edecek parayi biriktirebildik sukur. Hedefim yil sonuna kadar biriktirebilmek, sonra krediye ara odemeye yapmaya devam etmek.
🧿🧿🧿

Selamlar, bugun oglumun okul gezisi vardi, isten izin aldim. Gezi yarim gundu, simdi eve geldim kahve yaptim kendime, sessizlikte oturuyorum. Ilk defa sari okul otobusune bindim. Cocuklar hic susmuyor, ama ogretmenleri cok guzel idare ediyor, elini bi saklattimi hepsi susuyor. Orman ciflik karisik bir yere gittik, acayip yoruldum, cocuklarin enerjisine yetisilmiyor.
Oradaki egitmen yilan gecerken yakaladi, cocuklar tek tek sevdi. Ben dokunmadim, sevmem, kesin ruyama girecek bu gece. Simdi adini unuttugum bir agacin cayini denedik, egitmenler cocuklara oyun oynattilar, mantar diktirdiler, solucan tasittilar, cesitli otlari tanittilar, kompost nasil yapilir anlattilar. Bizin oglan sever boyle seyleri, ilgi alani zaten bunlar.
Haftasonu kutuphaneden kitaplarimi aldim, Elif Safak`tan Havva`nin uc kizini okudum bitirdim iki gunde. 3 tane daha dogum gunu davetiyesi geldi cocuklarin arkadaslarinin, onlarin hediyelerini almam lazim.
ne güzel gecmis ya 🧿 burda pek öyle gezmeler olmuyor

Selamlarım arkadaşlar 🙋🏼‍♀️
Halimiz duman diyeyim yazımın başında. Aklını kullanamayan bir millete bunlar reva. Kimse şikayet etmeyecek,kusura bakmasın. O davul zurna çalanlar çok değil 3 ay sonra boş tencere çalacak. İşim particilik değil yanlış anlaşılmasın,zaten bu gidişatı hangi babayiğit gelse tersine çevirmez,ülke her yerden su alan gemi gibi. Daha bu sabah Libya ya özendim,varın düşünün halınızı.

Biz kirmizi et isini arkadaslarla toplanip ciflikte kesim yaptirarak hallediyoruz, simdi Kurban bayrami da geliyor, bayrama kestirelim demis arkadaslar. Biraz uzakta bu ciftlik, hic gitmedim ama herseyi guzel hazirliyorlar, kiyma cekilmis, kusbasi dogranmis, patlenmis, etiketlenmis oluyor. Tam ucreti en sonunda belli oluyor ama 450-500 tutuyor genelde. Aslinda bagis yapariz diyordum ama arkadaslara katilacagiz gibi.
Şu yine de lösev i unutmasaniz desem haddimi aşmış olur muyum ❤️

Altinla dolara füze taktılar uçuyor vallahi ekonomimiz sahlaniyir
Şimdi ben size de yazdım seçim sonrası ciddi patlama bekliyorum diye. Sağolsun bana kulak verenler oldu hepsi kârda an itibariyle. Elektronik vb döviz endeksli ihtiyaçlarını da seçim öncesi aldılar. Bundan sonrası tufan zaten. Benim durumum var Allah'a şükür, her şekilde alırım alacağımı, o ülkenin kaderini cahillikleriyle belirleyen kitleye kitlenecek asıl olarak. Kapıma geleni külliyeye gönderecegim .Neyse ,banlanmazsam yazarım daha sonra yine.🤣🤣

Son olarak çay, şeker,un,yağ dayanıklı gıda malzemesi depolayin bozulmayacak şekilde.
2. Plandemi kapıda,iklim safsatası ile kıtlık algısı yapacaklar,yakında başlarlar. Fiyatlar çarpı 2 olacak. Geleceği yalnızca Allah bilir,ben tahminde bulunuyorum, yanlış anlaşılmasın. Selamlar hepinize 🌹

Selam kizlar, sipami hayvanat bahcesine götürdüm bugün. 9 km yürümüsüz, pilim bitdi resmen, ayaklarim zonkluyor. 😵‍💫
Tahmiraneden haber gelmis, arabaya 800€ ödüyecez. 😔
Bugünde izini hal etdim. 20 yildir hep ayni kisiden aliyorum tüm ucak biletlerimi. Sagolsun vallahi yine yapti muciseni. Ben 4900€ hesaplamisdim internetden. Sayesinde 3800€ ödüyecez. Ben Münihde o Frankfurtda. 20 yildir taniyoruz birbirimizi, ama hic karsilasmadik 😂 Buna ikimizde güldük bugün baya ☺️
Gelecek iki ay baya tutumlu davranmaliyiz ki izin parasini denklestirelim. Demisken bugün kizla gezmede bi 40€ gitdi yine. Ama tadini cikardi günün gercekten.

Son olarak çay, şeker,un,yağ dayanıklı gıda malzemesi depolayin bozulmayacak şekilde.
2. Plandemi kapıda,iklim safsatası ile kıtlık algısı yapacaklar,yakında başlarlar. Fiyatlar çarpı 2 olacak. Geleceği yalnızca Allah bilir,ben tahminde bulunuyorum, yanlış anlaşılmasın. Selamlar hepinize 🌹
Türkyede hic yasamadim, ama yasasaydim bende su an stokluya bildigim herseyi stoklardim herhalde. Malesef o stoklarda tabiki bir gün sona eriyecek 😔

X