Amniyosentez konusunda fikirlerinize ihtiyacım var..

simenay

Binlerce Şükür Rabbime...
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2008
4.668
4
Merhaba Arkadaşlar,

Bana doktorum ikili test sonuçlarıma göre çok düşük bir risk oldugunu ama amniyosentez yaptırmam gerektigini söyledi, ısrarla mutlaka yaptır demiyor, sonuc temiz çıkacak eminim ama sen yine de amniyosentezi yaptır diyor, benim kafam karıştı açıkçası biraz, çünkü amniyosentezi kendisi yapacak doktorum, biraz araştırma yaptım o doktora giden tüm hastalara amniyosentez yapalım demiş, bu doktorun tüm hastaları mı riskli, ayrıca özel hastane oldugu için ticari boyutunu mu düşünüyorlar diye kafamda soru işaretleri oluştu, doktoruma olan güvenim sarsıldı diyebilirim, bu amniyosentez devlet tarafından ödenmeyen bir test ve kendi cebimizden ödeyecez ücretini, ki bir çok insanın bu ücreti karşılamaya gücü yetmez, yada onu yerine bebeklerimizin ihtiyaçlarına harcarız o parayı, gerçekten hastane ve doktorlar bu açıdan yaklaşıp, işin sadece ticari kaygısını düşünüyorlarsa yazıklar olsun onlara, hastalarının kafasını karıştırıp, üzerek kazandıkları paradan hayır gelir mi acaba? Tam bir haftadır ağlıyorum, moralim bozuk, aşağıya test sonucumu yazacam, özellikle yaşı benim yaşıma yakın arkadaşlar sonuçlarını yazarsa, karşılaştırma yapmak istiyorum, umarım Rabbim bebeklerimizi sağlıcakla kucağımıza almayı nasip eder, fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar, şimdiden hepinize teşekkür ederim.

YAŞ RİSKİ: 1/525
BİYOKİMYASAL TRİSOMY 21 RİSKİ: 1/106
KOMBİNE TRİSOMY 21 RİSKİ: 1/680
TRİSOMY 18+NT: <1/10000
PAPP-A : 2.92 mlU/ml
FREE BETA HCG: 94.2 ng/ml

Doktor free Beta hcg değerimin yüksek oldugunu, bunun düşükte olsa bir risk oldugunu söyledi, benzer durumu yaşayanlar var mı, sabırsızlıkla bekliyorum cevaplarınızı, sevgiler...

Canım karşılaştırma amaçlı yazamam çünkü benim sadece ölçüm yapıldı, ense kalınlığı 1.1 mm idi. Biz şimdi üçlü test yaptırdık onu bekliyoruz.
Ama aklıma şu geldi şu an kaç haftlıksın bilmiyorum ama geç kalmadıysan ikili ve üçlü testi gidip bir de devlet ya da bir üniversite hastanesinde yaptırsan, sonuçları da orada bu işten para kazanmayacak olan bir doktora göstersen olmaz mı?
Bir de ikili testten sonra 16-18. haftalarda yapılan bir de üçlü test var neticede, amniyosentezden önce bu üçlü testin de yapılması gerekmez mi?
Ayrıca yaşın da öyle çok ileri değil lütfen canını sıkma, benim görümcem 15 gün önce doğum yaptı ve tam 42 yaşında canımcım.

Allah inşallah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin bebeğini:Saruboceq:

Canım karşılaştırma amaçlı yazamam çünkü benim sadece ölçüm yapıldı, ense kalınlığı 1.1 mm idi. Biz şimdi üçlü test yaptırdık onu bekliyoruz.
Ama aklıma şu geldi şu an kaç haftlıksın bilmiyorum ama geç kalmadıysan ikili ve üçlü testi gidip bir de devlet ya da bir üniversite hastanesinde yaptırsan, sonuçları da orada bu işten para kazanmayacak olan bir doktora göstersen olmaz mı?
Bir de ikili testten sonra 16-18. haftalarda yapılan bir de üçlü test var neticede, amniyosentezden önce bu üçlü testin de yapılması gerekmez mi?
Ayrıca yaşın da öyle çok ileri değil lütfen canını sıkma, benim görümcem 15 gün önce doğum yaptı ve tam 42 yaşında canımcım.

Allah inşallah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin bebeğini:Saruboceq:

Teşekkür ederim Dinamiss, ikili test için malesef geç artık, çünkü 14. haftamdayım ama üçlü testi başka bir yerde yaptırabilirim haklısın, tekrar teşekkür ederim fikrin için..

bu konuda çok iyi bilgim olmasada benimde bhcg düzeyim yüksekti ve trisomy 21 oranıda yüksek çıktı allah korusun doktor down sendromu olabilir dedi ve benimde riskim 107/1 di oranım yaşım 23 doktor banada ısrar etmedi ama amniyosentez yaptırsan ii olur dedi izmirde bi profesöre gittik ve amniyosentez yapıldı çok zor bi sürecti allahım kimseyi böle seylerle sınamasın sonuç ii çıktı şükürler olsunama benim 2 li testim çok iyiydi 3lü testim riskliydi bence sende yaptır için rahatlasın yoksa bu endişeyle 9ay gecmez ii eller yaparsa rabbimde nasip ettiyse amniyosentezle bebeiğine hiçbişiy olmaz ama testi baska yerdede tekrarlat benceee umarım hayırlı haberler alırsınn

Merhaba Arkadaşlar,

Bana doktorum ikili test sonuçlarıma göre çok düşük bir risk oldugunu ama amniyosentez yaptırmam gerektigini söyledi, ısrarla mutlaka yaptır demiyor, sonuc temiz çıkacak eminim ama sen yine de amniyosentezi yaptır diyor, benim kafam karıştı açıkçası biraz, çünkü amniyosentezi kendisi yapacak doktorum, biraz araştırma yaptım o doktora giden tüm hastalara amniyosentez yapalım demiş, bu doktorun tüm hastaları mı riskli, ayrıca özel hastane oldugu için ticari boyutunu mu düşünüyorlar diye kafamda soru işaretleri oluştu, doktoruma olan güvenim sarsıldı diyebilirim, bu amniyosentez devlet tarafından ödenmeyen bir test ve kendi cebimizden ödeyecez ücretini, ki bir çok insanın bu ücreti karşılamaya gücü yetmez, yada onu yerine bebeklerimizin ihtiyaçlarına harcarız o parayı, gerçekten hastane ve doktorlar bu açıdan yaklaşıp, işin sadece ticari kaygısını düşünüyorlarsa yazıklar olsun onlara, hastalarının kafasını karıştırıp, üzerek kazandıkları paradan hayır gelir mi acaba? Tam bir haftadır ağlıyorum, moralim bozuk, aşağıya test sonucumu yazacam, özellikle yaşı benim yaşıma yakın arkadaşlar sonuçlarını yazarsa, karşılaştırma yapmak istiyorum, umarım Rabbim bebeklerimizi sağlıcakla kucağımıza almayı nasip eder, fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar, şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Doktor free Beta hcg değerimin yüksek oldugunu, bunun düşükte olsa bir risk oldugunu söyledi, benzer durumu yaşayanlar var mı, sabırsızlıkla bekliyorum cevaplarınızı, sevgiler...

Simenay benim doktoruma görünmek ister misin? Sonuçta çok ilgili biri değil ama bu tarz şeylerde çok mantıklı.... Gerçekten bilgisi güvenilir, boşa riske girmeyen bir adam... Amniyosentez en iyi yapan elde bile 1/1000 bebek kaybı riski taşıyormuş... Bu tarz şeylerde yeterli bir adam... Bence mutlaka görünmelisin... Sen de Ankara dasın... Doktorum Medicana da...

canım beni biliyosundurr mart annelerinden benim ense kalınlığım sınırda çıkmıştı ve ikili testim 50 de 1 çıkmıştı doktorum kesinlikle amniyosentez yaptıracaz dedi şimdi bende bayramdan sonrasını 4. ayımı bekliyorum senin yanılmıyorsam ense kalınlığın normal çıkmıştı kan değerlerinde o kadar kötü çıkmadı ben içim rahat olsun hamileliğimin geri kalan kısmını rahat geçireyim diye amniyosentezi yaptıracam bende çok araştırdım benden daha kötü sonuçlara sahip olan ve temiz çıkanları eğer sende içimde şüphe kalmasın diyorsan bu testi yaptır derim allah yardımcımız olsun kimseyi evlatlarıyla sınamasın inşallah...

canım beni biliyosundurr mart annelerinden benim ense kalınlığım sınırda çıkmıştı ve ikili testim 50 de 1 çıkmıştı doktorum kesinlikle amniyosentez yaptıracaz dedi şimdi bende bayramdan sonrasını 4. ayımı bekliyorum senin yanılmıyorsam ense kalınlığın normal çıkmıştı kan değerlerinde o kadar kötü çıkmadı ben içim rahat olsun hamileliğimin geri kalan kısmını rahat geçireyim diye amniyosentezi yaptıracam bende çok araştırdım benden daha kötü sonuçlara sahip olan ve temiz çıkanları eğer sende içimde şüphe kalmasın diyorsan bu testi yaptır derim allah yardımcımız olsun kimseyi evlatlarıyla sınamasın inşallah...

Zelişcim, seni bilmez miyim hiç, Mart annelerinde beraberiz, sana moral vermeye çalışanlardan biri de bendim hatta ama gördüğün gibi benimde başıma geldi, seni çok merak ediyordum, buraya yazdığın iyi oldu, bana da doktor bayramdan sonrası için gün verdi, bende o zaman 4. ayıma gelmiş olacam, ama ben biraz daha araştırcam, neden dersen ben doktoruma güvenemiyorum açıkçası, bana amniyosentez konusunda çok net konuşmadı, sadece kafamı karıştırdı. Hayırlısı olsun ama gör bak sen ben ve diğer tüm anneler sağlıcakla kucağımıza alacaz yavrularımızı, olumlu düşünmeye çalışalım..

Kendini üzme bu kadar, içini ferah tutmaya çalış. üçlü testi bekleme fikri bana da mantıklı geldi, istersen üçlü test sonucuna kadar bekle onda da risk çıkarsa yaptırırsın, için rahat eder. Doktoruna güvenini yitirdiysen değiştir derim. Doktor çok önemli çünkü.

canım benımde kombıne rıskım ıyı cıkmıstı ama ıkılı test rıskı 1/196 cıktı... doktor 3lu testı bekleyebılırsın yada perıontolojıye gıdebılırsın dedı. ben beklemeye karar verdım. arastırdıgım uzere erken amnıyosentez daha rısklı geldı bana. amnıyosentez olucaksam da 16.haftamı beklemek ıstedım. e madem beklıyorum o zaman 3lu testıde yaptırırım dıye dusundum bende. sımdı pzt gunu 3lu testım war. eger ondada boyle bı sonuc alırsam amnıyosentez yaptırıcam... hamılelıgımı sureklı acaba mı dıye dusunerek gecırmek ıstemıyorum. cektıgın stresı anlıyorum. ıyı dusun bebegın ve kendın ıcın en dogru kararı verıcegınden emınım. ıyı haberlerını beklıyoruz...

selam kızlar benimde 2 li de ense kalınlığı iyi fakat trisomy 18 kötü çıktı.doktor 3 lüye bakarız olmazsa amiyosentez yaparız dedi çoook sıkıldım dünden beri ağlıyom sizde yada çevrenizde böyle olup hayırlı haber alan yada bu konuda fikri olan varmı .lütfeeeeeenn cvap yazın.

yıpratma kendını canım ya... senın uzulmen aglaman bısey degıstırmez kı. mubarek gunlerde dua et allaha bol bol... allah hepımızı ıyı seylerle karsılastırsın. ıns ıyı haberler verırsın bızlere. benımde rısk cıktı pzt 3lu yapılcak onu beklıyorum ıste. umarım hepımızın saglıklı bebeklerı olur.

canım bende mart annelerindenim 10 gün önce ikili test yaptırdım. sonuçlar iyi ve yaşım küçük olduğundan üçlü test istemedi doktorum. İkili testtin doğrulu %90 ise üçlü test %70 imiş. sana tavsiyem test sonuçlarını al başka bi doktora göster. istanbul avrupa yakasında isen cankat kadın sağlığı merkezini sana şiddetle tavsiye ederim. gözyaşlarına yazık. bebişi üzme hem.

3 lü test hepimize hayırlı haber verir işallah.bu süreçi allaha dualarımızla hayırlısıyla atlatıcaz.

zeynepb bugün 3 lü test olucaksın heralde sonuçların nasıl merak ettim hadi hayırlı haberler işallah....

evet canım sabahtan yaptırdık... cuma alıcam sonucları bu hafta gecmez artık bana... bu arada cınsıyetınıde ogrendık kızımız gelıyormusss :nazar:

ayyyy hadi hayırlısı.ya neden bu kadar uzun sürüyo ben 2 li yi aynı gün almıştım.3 lü uzunmu sürüyomuş.bu arada kızın olduğuna çok sevindim.benimde 1 kızım var 8 yaşında kızlar anneye arkadaş oluyolar.işallah bebeklerimizi hayırlısıyla kucaklarımıza alırız.

bılmıyorum kı ben ıkılıyıde pzt yaptırmıstım cuma almıstım... ınsallah ya allah kımseyı boyle bıseyle sınamasın hepımız ıyı sonuclar alırız... walla ne yalan soylıyım hep kız ıstemıstım allah gonlume gore verdı. saglıklı olsunlar baska ne ısterız kı...

Merhaba Arkadaşlar,

Kabul gören yaklaşım bu sonuçlardan birinde 1/200 (bazı görüşlere göre 1/250) ve daha üstü değer çıkarsa doktorunun hastasına amniyosentez önermesidir.
Bunun sebebi de amniyosentezde de düşük riskinin bu oranda olmasıdır.
Yani bu riskten daha düşük durumlarda doktor amniyosentez önermez çünkü amniyosentez sonucu karşılaşılacak düşük riski testte çıkandan daha yüksektir.
Bu sebeple sanırım doktorunuz 1/106'lık riske dayanarak önermiş.
Bu durumda doktorların tecrübelerine, bağlı bulundukları ekole göre değişik yaklaşımları olabiliyor.
Kimisi üçlü testi beklemeyi öneriyor, kimisi ayrıntılı ultrasonda incelemeyi bunlarda tabii en erken 16-17. hafta gibi olabiliyor. Kimisi de direkt amniyosentez öneriyor.
Hakkınızda hayırlısı olsun. İnşallah bebeğinizi çok sağlıklı bir şekilde kucağınıza alırsınız

selam kızlar benimde 2 li de ense kalınlığı iyi fakat trisomy 18 kötü çıktı.doktor 3 lüye bakarız olmazsa amiyosentez yaparız dedi çoook sıkıldım dünden beri ağlıyom sizde yada çevrenizde böyle olup hayırlı haber alan yada bu konuda fikri olan varmı .lütfeeeeeenn cvap yazın.

Trizomi 18, 6000 doğumda bir görülen çok ağır bir anomali. Yaşamla bağdaşmıyor. Bu şekilde olduğundan dolayı Allah korusun böyle bir durumda bu test haricinde çok erken durumda ultrason bulguları verebiliyor. Mesela bağırsakların karın içine girmemesi, ellerin yumuk olması ayakların içe dönük olması, çok erken dönemde başlayan rahim içi gelişme geriliği, amniyon sıvısının fazla olması, artmış ense kalınlığı gibi.

O yüzden sadece test sonucuna bakarak kendini üzme bence. Ultrason bulguları normalse çok büyük ihtimalle bebeğin sağlıklıdır canım.

X