Amsterdam'da yaşayan Türkler Hollanda ile krize ne diyor?

Wynonna

Eskiden mazikeen di:)
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2015
9.397
15.712
Kent sokaklarında Hollanda'da yarın yapılacak genel seçimin telaşı hissedilmiyor. BBC Türkçe'den Özge Özdemir, Amsterdam'da yaşayan Türklere son diplomatik kriz ve seçimle ilgili görüşlerini sordu.

Kahvedekilere Hollanda seçimleri ve hafta sonu yaşanan olaylarla ilgili ne düşündüklerini sorduğum anda hararetli bir tartışmanın ortasında buluyorum kendimi.

Aldığım ilk cevap, "Hollanda ve Türkiye için hayırlısı olsun" ifadesi oluyor.

Ardından bir başkası heyecanlı bir şekilde araya giriyor ve polisin eylem düzenleyen Türklere müdahalesinden bahsederek kendini artık güvende hissetmediğini ve tedirgin olduğunu söylüyor.

'KÖPEK KADAR DEĞERİMİZ YOK'

İki ülke arasında yaşanan diplomatik kriz nedeniyle Rotterdam'da Türklerin düzenlediği eylemlerde, Hollanda polisinin tuttuğu bir köpeğin protestocuyu ısırdığı kare ise herkesin hafızasına en çok kazınan fotoğraf olmuş.

O kare, ülkenin en önde gelen sağcı gazetelerinden De Telegraaf'ın da "Burada patron biziz" manşetiyle Pazartesi günkü kapağındaydı.

"Bizim o köpek kadar değerimiz yok" diyor birisi hemen araya girerek.

Kahvedekilerden az 20 yıldır Hollanda'da yaşayan çoğu Türk, yıllardır her şekilde göçmen olduklarının kendilerine hissettirildiğinden ve şartların iyi olmadığından bahsediyor.

"Ne yaparsan yap hiçbir zaman Hollandalı olamazsın" diyor biri içini çekerek...

Tartışma, kahveden bir kişinin, "Bunların hepsi siyasi bir oyun. Hollanda'nın ilk baştaki onca diplomasi çabasına rağmen Türkiye neden siyasetçilerini gönderiyor? Bunu bile bile neden yapıyor? Hollanda'nın bu kadar sert tepki vermesinin nedeni ise Başbakan Rutte'nin Wilders'tan (aşırı sağ cepheden siyasetçi Geert Wilders) oy çalmak istemesi. Göçmen karşıtlığı da tamamen ekonomik sebeplerden. Bir sor bakalım, buradakiler bir vatandaşlıklarından vazgeçecek olsalar Türk pasaportlarından vazgeçerler" demesiyle alevleniyor.

Kahvede geri kalanların hemen hemen hepsi karşı çıkıyor bu açıklamaya. Herkes, bir fırsatını bulsa anında Türkiye'ye döneceğinden, Türkiye kadar güzel başka bir ülke olmadığından, kesinlikle Türklüklerinden vazgeçmeyeceklerini anlatıyor.

Çoğu kişi ise Türkiye'nin son 10 yıldaki büyüme performansını kıskanan Avrupa'nın Türkiye'yi bölme isteği yüzünden bu olayların yaşandığı görüşünde.

Süleyman Dede, "Kızım sen dinleme onları, madem öyle sorsana neden memleketlerine dönmüyorlar?" diye soruyor.

Bir yandan çay içer, bir yandan sohbet ederken kahveye bir genç giriyor. Okey oynayanların soruları üzerine seçimlerle ilgili düşüncelerini açıklayan genç, "Erdoğan'ın izindeyiz" diyor ve ekliyor:

"İyi ki o bayan bakanı sınır dışı ettiler. Eğer bunu Erdoğan'a yapsalardı, Almanya, Fransa, her yerden bütün Türkler Hollanda'ya akardı, buna dua etsinler."

Bir Kayserili'den Türkiye'deki köyü kadar hiçbir yerin güzel olmadığını ve Hollandalıların göçmenlere her zaman ayrımcılık uyguladığını dinlerken, arkamda oturan Süleyman Dede kulağıma fısıldıyor:

"Kızım sen dinleme onları, madem öyle sorsana neden memleketlerine dönmüyorlar?"

Kahvedekiler dedeye gülerek, "Öyle gizli gizli konuşmak olmaz, yüksek sesle konuş. Zaten aynı Kılıçdaroğlu gibi konuşuyorsun" diyorlar.

Şakalaşmaların ortasında kahveden çıkarken neredeyse 100 yaşında olan Süleyman Dede bana eşlik ediyor; "Bakma sen onlara, burada herkesin keyfi yerinde. Yoksa neden dursunlar? Hastayız, yürüyemiyoruz diye bizim evimize asansör inşa ettiler, Türkiye'de yapmazlar bunu. Burada hasta oldun mu çok iyi sağlık hizmetleri, bize çok iyi bakıyorlar" diyor.

http://www.mynet.com/haber/dunya/amsterdamda-yasayan-turkler-hollanda-ile-krize-ne-diyor-2931475-1

valla son paragrafa daha çok katıldım, çünkü kk dan hollanda da yaşan en az 6-7 kişiyle konuşmuşumdur, hiç birisi ırkçılığa uğradığını söylemedi, memnun olmadıklarını da söylediler, hatta kesin dönüş yapan bi kaç arkadaşta pişman olduklarını yazmıştı.. hepside sorularıma içtenlikle cevap verdi yardımcı olmaya çalıştılar okuyanlar olursa tekrar teşekkürler, sağolsunlar...
tabii bu son olaylardan sonra ne olur bilmem, orda yaşayanların durumu, illa bi geri dönüşü olacaktır az ya da çok

amcacığım belki de her fırsatta gurbetçi olduğunuzu hatırlamanızın nedeni kahveden çıkmayışınızdır.. hayır gören olsa buluşlara imza attılar da adamlar bunlara terlik fırlattı sanır.. ye-iç-yat amcam başka bir ekşının mı var :) o çifte vatandaşlık kaldırılsın görürüz bakalım kaçınız geliyor, şaka gibi :KK53:

bu arada Süleyman dede, büyüksün..

valla son paragrafa daha çok katıldım, çünkü kk dan hollanda da yaşan en az 6-7 kişiyle konuşmuşumdur, hiç birisi ırkçılığa uğradığını söylemedi, memnun olmadıklarını da söylediler, hatta kesin dönüş yapan bi kaç arkadaşta pişman olduklarını yazmıştı.. hepside sorularıma içtenlikle cevap verdi yardımcı olmaya çalıştılar okuyanlar olursa tekrar teşekkürler, sağolsunlar...
tabii bu son olaylardan sonra ne olur bilmem, orda yaşayanların durumu, illa bi geri dönüşü olacaktır az ya da çok
hollanda degilde avustralyada yasayan tanıdıklar var artık coluk cocuk orda bunların yası da 60 ın uzerinde bir defa geldiler tr ye yerlestiler yapamadılar 3-4 ay sonra geri donduler:) gectigimiz sene hangi akla hizmet bilmiyorum yine geldiler yalan degil 3 ay olmadı avustralya ya donduler:) olmuyor yapamıyorlar oranın belli bir rahatlıgı var alısmıslar ben bu sikayet edenlerin de tr de yasamasını istiyorum madem oyle neden ordasınız buraya gelip yapamıyorsun neden hani vatanın ya burası senin uzaktan konusmak kolay zaten dikkat ediyorum bu islam uzerinden konusanların cogu da hep avrupada onların hayat tarzını begenmezler elestirirler ama hic kimse ortadogu ulkelerinde yasamaz belki avrupada ki insanlar da buna tepkili madem oyle burda ne isiniz var diyorlar cok haklılar

hollanda degilde avustralyada yasayan tanıdıklar var artık coluk cocuk orda bunların yası da 60 ın uzerinde bir defa geldiler tr ye yerlestiler yapamadılar 3-4 ay sonra geri donduler:) gectigimiz sene hangi akla hizmet bilmiyorum yine geldiler yalan degil 3 ay olmadı avustralya ya donduler:) olmuyor yapamıyorlar oranın belli bir rahatlıgı var alısmıslar ben bu sikayet edenlerin de tr de yasamasını istiyorum madem oyle neden ordasınız buraya gelip yapamıyorsun neden hani vatanın ya burası senin uzaktan konusmak kolay zaten dikkat ediyorum bu islam uzerinden konusanların cogu da hep avrupada onların hayat tarzını begenmezler elestirirler ama hic kimse ortadogu ulkelerinde yasamaz belki avrupada ki insanlar da buna tepkili madme oyle burda ne isiniz var diyorlar cok haklılar

bizim insanımızın tarzı bu işte canım, artık ırksal genetik bişey mi bilmiyorum, yaşadığınız ülkenin şartlarının daha iyi olduğunu kabul edin huzura erin yani... şikayet etmenin söylenmenin ne faydası var anlamsız bi şekilde...

Kafaya bak, Hollanda gibi bir ülkede kahve ortamı bile kurmuşlar:deli: sonrada hollondololo bozo sovmoyor:lülülü:.
Neyini sevsin senin be adam, kitap okumazsınız, sinemaya gitmezsiniz, karılarınız evden dışarı çıkmaz, çoçuklarınız okulda kampa gitmez, yüzmeye göndermezsiniz, etkinliklere gavur işi diye göndermezsiniz, kendiniz gibi asosyal yetiştirisiniz, kahve köşelerinde pişpirik oynarsınız, sonrada hollandalı bizi sevmiyor.
Bi istatistik,

http://m.dunya.com/gundem/yurtdisinda-kac-turk-var-haberi-279692

Hollanda : 299 bin 909 Türk vatandaşı yaşıyor, 51 bini çalışıyor.

Anlaşılan Cuma günü bagırdı çağırdılar, yaşadıkları doydukları ülkeye kafa tuttular, pazartesi sabahıda yüzlerini bile yıkamadan sosyalden para istemeye gittiler....
Belki bundan dolayıdır:kahve:

Kafaya bak, Hollanda gibi bir ülkede kahve ortamı bile kurmuşlar:deli: sonrada hollondololo bozo sovmoyor:lülülü:.
Neyini sevsin senin be adam, kitap okumazsınız, sinemaya gitmezsiniz, karılarınız evden dışarı çıkmaz, çoçuklarınız okulda kampa gitmez, yüzmeye göndermezsiniz, etkinliklere gavur işi diye göndermezsiniz, kendiniz gibi asosyal yetiştirisiniz, kahve köşelerinde pişpirik oynarsınız, sonrada hollandalı bizi sevmiyor.
Bi istatistik,

http://m.dunya.com/gundem/yurtdisinda-kac-turk-var-haberi-279692

Hollanda : 299 bin 909 Türk vatandaşı yaşıyor, 51 bini çalışıyor.

Anlaşılan Cuma günü bagırdı çağırdılar, yaşadıkları doydukları ülkeye kafa tuttular, pazartesi sabahıda yüzlerini bile yıkamadan sosyalden para istemeye gittiler....
Belki bundan dolayıdır:kahve:

Iste bu yoruma katılırım ağzına sağlık :KK70: böyle cahil zihniyetlerin tümünü tr.den gönderebilseydik iyiydi valla.

Hollanda'da yapılan muameleler hiç hoş değil amma ve lakin;

Süleyman dedeler özellikle Almanya ve Hollanda da çalıştı didindi, kalkınmaya duzgun işçilik açısından katkılar sağladı, dürüstlükleri ile nam saldı ama çocukları yahut torunlari uyaniklik ederek kahvehanede oturup işsizlik maaşını almaktan utanmadi. :olamaz:

Ay Hollanda'da mı böyle kahvehaneler açıp oturdukları yerden memleketi kurtarıyorlarmış. Yani boş boş sallamak beleş ordan, gelin bi zahmet buraya alalım sizi ya. Neden gelmiyorsunuz, çok mu zor gelmek? Orada Türkiye'yi överler, cennet derler ama asla buraya yerleşmezler çünkü orada kahvede oturup işsizlik parası çocuk parası almak var, buraya gelse ya işsiz kalacak ya köpek gibi çalışacak 3 kuruşa. Ay siz oy moy kullanmayın ya, öyle 1000 km öteden vatan sevdalısı olunmuyor. Sinirim tepeme çıktı yeminne.

valla ben de o otobüse saldıran birileriyle yer değiştirsem ne güzel olur ama asla yerlerini kaptırmayacaklarına eminim:KK53::KK53:

"Herkes, bir fırsatını bulsa anında Türkiye'ye döneceğinden"

Nasıl bir fırsat bekliyorlar acep?
Bıraksınlar bu gözünü yiyim abi ayaklarını.. Kendilerine ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılıyor olabilir ama ben kendi ülkemde de aynı muameleyi görüyorum; bari oraya gider sosyal hakların dibine vururum .

Ben kendi öz vatanımda dinsiz, ahlaksız, terörist olarak fişleniyorum. Eğitimim üst düzey olmasına rağmen sırf fetöcü götöcü olmadığım için hakettiğimin altında bir yerlere gelebilmek için kafa göz patlatıyorum.

Beğenmiyorsan çık gel o zaman ortaam

"Herkes, bir fırsatını bulsa anında Türkiye'ye döneceğinden"

Nasıl bir fırsat bekliyorlar acep?
Hollanda'da yaşananlar elbette hoş olmadı ama genel olarak yorum yapmak gerekirse, birçok Avrupa ülkesinde tanıdıklarım var Almanya'dan Avustralya'ya kadar.
Arada hem akraba ziyaretleri hem de tatil amaçlı Türkiye'ye geldiklerinde görüşüyorum hepsiyle.
Hiçbiri temelli dönmeyi düşünmüyor, bir tanesinin bile ağzından kesin dönüş yapacağım lafı duymadım, aksine hiç sekmiyor aynen şu sözler dökülüyor hepsinin ağzından bizim Almanya'da, bizim Kanada'da, bizim İsviçre'de yasalar şöyle, hayat böyle diye bahsediyorlar.

Konuştuklarımın çoğunluğu emekli olmuş, istese dönerler ama dönmüyorlar, aksine buraya gelince herşeyin düzensiz olduğundan dert yanıyorlar, misal bir usta çağırıyorlar usta işi biraz geciktirse bizim Almanya'da bunu yapamazdı diyorlar.

O yüzden o fırsat bulsam dönerim diyenlere pek inanmıyorum, sitede eski üyelerimizden biri ki uzun yıllardır siteye girmiyor, yurtdışında yaşıyordu, memlekete döneyim dedi, çoluk çocuk eş hep beraber döndüler 6 ay sonra ben yapamıyorum dedi yurtdışına geri döndü.

Ne olursa olsun yaşadıkları ülkelerin düzenine, hayat şartlarına alışıyorlar, aynı düzeni bulamadıkları içinde Türkiye'ye sadece tatil amaçlı geliyorlar, dönmezler döneriz demesinler.

Hollanda'da yaşananlar elbette hoş olmadı ama genel olarak yorum yapmak gerekirse, birçok Avrupa ülkesinde tanıdıklarım var Almanya'dan Avustralya'ya kadar.
Arada hem akraba ziyaretleri hem de tatil amaçlı Türkiye'ye geldiklerinde görüşüyorum hepsiyle.
Hiçbiri temelli dönmeyi düşünmüyor, bir tanesinin bile ağzından kesin dönüş yapacağım lafı duymadım, aksine hiç sekmiyor aynen şu sözler dökülüyor hepsinin ağzından bizim Almanya'da, bizim Kanada'da, bizim İsviçre'de yasalar şöyle, hayat böyle diye bahsediyorlar.

Konuştuklarımın çoğunluğu emekli olmuş, istese dönerler ama dönmüyorlar, aksine buraya gelince herşeyin düzensiz olduğundan dert yanıyorlar, misal bir usta çağırıyorlar usta işi biraz geciktirse bizim Almanya'da bunu yapamazdı diyorlar.

O yüzden o fırsat bulsam dönerim diyenlere pek inanmıyorum, sitede eski üyelerimizden biri ki uzun yıllardır siteye girmiyor, yurtdışında yaşıyordu, memlekete döneyim dedi, çoluk çocuk eş hep beraber döndüler 6 ay sonra ben yapamıyorum dedi yurtdışına geri döndü.

Ne olursa olsun yaşadıkları ülkelerin düzenine, hayat şartlarına alışıyorlar, aynı düzeni bulamadıkları içinde Türkiye'ye sadece tatil amaçlı geliyorlar, dönmezler döneriz demesinler.

Benim de gördüğüm örnekler hep bu şekilde. 3 tane arkadaşım Hollandaya gitti. Burdaki çok çok iyi maaşlarını bırakarak. minimum aile gelirleri 10 binin üzerindeydi. Orda hemen hemen çekirdekten başladılar gene de memnunlar. 10 gün japonyada tatildeydik. Döndüğümüzde eşim arabayı çok sakin kullanıyor, herkese yol veriyordu, 1 hafta sürdü yeniden çileden çıkartmaları. Arkadaş bu sabah japonyada sandım kendimi metrobüste sıraya gireyim dedim binemedim dedi. Espriydi tamam ama işte. Bdvde bu aralar sıkça geri dönsem mi konuları açılıyor. Dönme diyene vatan haini muamelesi çekiyorlar. Ama dönmesinler yani.

Benim de gördüğüm örnekler hep bu şekilde. 3 tane arkadaşım Hollandaya gitti. Burdaki çok çok iyi maaşlarını bırakarak. minimum aile gelirleri 10 binin üzerindeydi. Orda hemen hemen çekirdekten başladılar gene de memnunlar. 10 gün japonyada tatildeydik. Döndüğümüzde eşim arabayı çok sakin kullanıyor, herkese yol veriyordu, 1 hafta sürdü yeniden çileden çıkartmaları. Arkadaş bu sabah japonyada sandım kendimi metrobüste sıraya gireyim dedim binemedim dedi. Espriydi tamam ama işte. Bdvde bu aralar sıkça geri dönsem mi konuları açılıyor. Dönme diyene vatan haini muamelesi çekiyorlar. Ama dönmesinler yani.

Gelenler geri döner, bunun memleket kötülemeyle, hainlikle alakası yok, bahsettiğimiz mevzu da siyasi değil genel yaşam şartları, en küçük bir örnek vereyim, bizim bir enişte var Almanya'da yaşıyorlar ve yaz mevsiminde Deniz tutkunu olduğu için sırf güneşlenip denize girmek için Türkiye'ye gelirler, onun dışında hep Almanya'dalar, bu insanlar 70 küsür yaşında, onları orada bağlayan hiçbirşey yok ama tatil dışında gelmiyorlar, heh örneğe geleyim, biz onlar geldiğinde ziyaretlerine gideriz, enişte çevreci biridir, elinde düdük sahilde çöp atanlara düdük çalıp al onu çabuk der, hemen söylenmeye başlar, bunu Almanya'da yapamazlar, cezası var der, belediyeye gidip sahilde çöp atanları şikayet eder, ertesi günü sahilde yine aynı şeyleri görünce çıldırır, kızar.

İnsan her yerde insan, iş düzen yasalar ve kurallar olunca bunun İngiliz'i, Alman'ı, Türk'ü yok, olan yasaları mevzuatı ne kadar uyguladığınızla alakalı bir durum söz konusu, yoksa görüyorum yurtdışından arabayla gelen gurbetçi yaşadığı ülkede tüm trafik kurallarına uyarken Türkiye'de şerit ihlali, hatalı sollama, sağdan sola geçme gibi birçok şey yapıyor umursamıyor.

Diyeceğim o ki, lafa gelince şikayet ediyorlar fakat yabancı ülkelerin disiplin, kural ve düzenini seviyorlar, hatta birşey daha diyeyim bir komşum yaşadığı eyaletin belediyesinde çalışıyor, yeni bir çalışan geldiğinde Türk'se yanıma vermeyin uğraşamam diyormuş, oralara adapte olanlar birbirini bile istemiyor, gelmesinler diyor, bana konuştuklarının yalancısıyım.

Hollanda da yaşayan biri olarak yorum yapayım; burdaki türkler entegre nedir bilmiyor. sanıyolar ki hollandalılar onlara ayak uydurmak zorunda. öyle bişey yok. anlatamazsın çünkü türkiyedeki politikayı bilmiyolar. yaşamadılar orda. körü körüne bişey savunuyolar. ama ne savunduklarını bilmiyolar. sorsanız 2 şey sayamaz.
#hayır oyunu kullanacak kişileri dinsiz veya vatan haini olarak görüyolar. siz düşünün.

X