Düğün Ankara'da Sokak Düğünleri Yasaklanmış:(

damla_06

mutluuuu:)
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2008
238
0
41
kızlar ankara dayım ve sinrimden deli olmuş durumdayım kına gecesi mecbur dışarda oluyo yani bizim sitemizin otoparkı var en azından açıklık alanda güzel oluyodu ve malesf 2009 yılında sokakta saz çalınması araçlarla konvoy yapmak yasaklanmış bu nasıl bişydir kaç yüzyıldır adettir herkez evlenmiş herkezin düğünü olmuş bu yasaklayanların kendi kınaları düğünleri nasıl olu bi salon tutuyosunuz 2,500 tl kına içinde aynı masrafmı olucak :KK43: yok nikahı nikah şekeri davetyesi falan düğün yapmak resmen işkence oluyo malesf:KK43::KK43::KK43:

canım benim de kına gecem dbinanın bahçesinde olcak ben öyle bişey duymadım.sadece karakola gidilip kayıt yaptırılıyo diye biliyorum

yok canım ya resmi gazetede falan çıkmış hatta bu resmide eklyiym para cezası bile var..genede karakola sormak lazım tabii:KK43::KK43:

28602_1402507775614_1019928795_31170591_7741993_n.jpg

ben kına gecesı yapmıcam sade kucuk bir bekarlıga partısı evde kutlucam.nısanlımın orda buyukl olcak oda ankara dısı. ama sokaklarda gördugum kadarıyla yapılıyor nasıl bır uygulama acaba sıncan bölgesındemı bölebir düzenleme var bılmıyorum malesef canım :KK43: dugun sezonu simdiden basladı bile bızım mahallelerde valla sazlı sözlu kapıda oluyor.iyice arastır karakola git kaymakamlıga falan.gec saatlere kadar calması uygun olmuyor..inşallah halledersin.cnm birde salon 2500 falanda dugun ıcın kına ıcın kultur merkezlerı siğer yerlere göre daha uygun cunku bızde baktık baya cafeler bıle 1000 buluyo gecıyo bıle kultur merkezlerı 300 350 kirası masa sandalye var tabı kuruyemıs falan erkek getiriyor.saz falanda tutulcak nerden baksan 700 1000 buluyor.evde yapsan kapında yer parası yok sandakye kıralayıp sazı getirtip.birde döner vsss.ama bence her yerde değildir bölebır uygulama hayırlısı

ben keçiörendeyim sazlı sözlü kına geceleri oluyor bahçelerde şu an ,sincana haz bi uygulama mı acaba?

Ben de Ankara keçiörendeyim saat 9 buçuktan sonra evet malesef ki yasak, sinir oluyorum bazı insanlara ya resmen şikayet ediyorlar, onların yüzünden yasaklandı zaten:KK43:benimki de garajda olcak pehhhhh

tamam kızmakta kendinize göre haklı olabilirsiniz ama dışardan bakılınca bu yasak iyi oldu çok fazla gürültü oluyordu empati kurmak lazım birde kültür merkezleri ücretsiz hemde daha güzel olur diye düşünüyorumbilmiyorumkismile

Valla ne yalan söyleyeyim ben bu uygulamaya çok sevindim ve etrafımdaki bütün insanlar da sevinir duysalar. Oldukça geç kalmış bir uygulama. Birileri düğün kına yapıyor eğleniyor diye ben evimde onların gürültülerini çekmek zorunda değilim. Bazen öyle gürültü oluyor ki odada birbirinin konuştuklarını duyamıyorsunuz. Ne var kulakların duyacağı kadar açılsa o müzik sesi... Ben o gürültüleri öss den bir gece önce çektim, üniversite hayatım boyunca finallere hazırlanırken çektim, yüksek lisans tezimi yazarken çektim; doktorada bari rahat edeyim...

canım biz de çok meraklı değiliz açıkcası binanın bahçesinde kına gecesi yapmaya,ben de isterdim bi yer tutayım hem de havuzbaşı ama şu anda öyle bişeyi karşılayacak maddi gücüm yok benim.babam asgari ücretle çalışıyo ve evi ben geçindireyim.nasıl tutabilrim öyle biyer sizce.keçiörende bi tane kültür merkezi var o da kapalı şu anda ,onu da araştırdım.siz de haklısınız tabi.ben de sevmiyorum sokakta düğün oluyo evde rahatsız oluyorum.ama türkiye şartlarını da düşünmek lazım herkes böyle bişeyi karşılayabilir mi ?

polis akşam 9-10 dan sonra geliyor diye biliyorum
gündüz yapabilirsiniz,2-3 saatten bişey olacağını sanmıyorum
ama oturduğunuz yere görede değişir tabi

pek memnun oldum
herhaftasonunu başkalarının zımpırtısını dinlemek sorunda değiliz saat 12 lere kadar
kiminin hastası ,cenazesi oluyo dışarda müzik son ayar birde hava yi fişek yokmu mecbur değiliz
oh çok sevindim inşallah uyğulanır bu kural .

acik konusmak gerekirse cok gec alinmis bir karar....

bence her yerde bu kanun gecerli olmali....

hasta olan var, rahatsiz olan var....

Ben sahsen kinayi salonda yapmak taraftari degilim. Bana göre o zaman özelligi kaciyor. Kiz evinde yapilmasi daha anlamli bana göre.

Allahallah şaşırdım yani nerden çıkmış bu yasa yeni yeni şeyler çıkaryolar zaten sabaha kadar yapmıyosun ya sokak düğününüde 12 ye kadar izin olması lazım bence:eek:lmaz:

Sokak düğünü olan şey köy adeti, şehirde yaşıyorsak şehirde yaşamanın adabına uymalıyız..Çok lazımsa gider köyünüzde bangır bangır düğün yaparsınız.. Ben üniversiteyi Ankara'ya yakın küçük bir şehirde okudum ve vize-final zamanı bangır bangır sokak düğünü yapan görgüsüzler yüzünden oturup sinirden hüngür hüngür ağladığımı hatırlıyorum kötükedihüso Ve hayatımda ilk defa birilerine beddua ettim, etmek istemezdim ama insanın belli bir sinir katsayısı var... Zaten ilanda yazılanları okursanız bu yasağın gayet mantıklı bir sebebi var görüyorsunuz ki.. Birileri "evleniyoruz" diye toplumla birarada yaşama kurallarını yıkıp geçemez, kimsenin kimseyi bu şekilde rahatsız etmeye hakkı yok.. KıŞıNıN ÖZGÜRLÜĞÜ, BAŞKASININ ÖZGÜRLÜĞÜNÜN BAŞLADIĞI YERDE BıTER...Lütfen biraz empati yapalım..

Ayrıca Allah'ın emri değil bu yani..Düğününüzün gürültüsünden birilerinin rahatsız olma ihtimali varsa o zaman ona göre bir düğün şekli belirleyeceksiniz..Tam tersine bu şekilde insanlarının evlerinde kafa dinleme hakkını gasp ederek evlenirseniz işte o zaman Allah'ın hoşnutsuzluğunu kazanırsınız..

Yahu yasak dediniz ama maşallah kimsenin taktığı yok. Yada yasak filan değil bu sokak düğünleri. Her hafta sonu son ses misket dinlemekten bıktım ya, insaf. Atılan havai fişeklerde cabası tabi. geçen gün eşim manyağın biriyle dalaştı sırf bu yüzden.

gecenin 12'si olmuş düğün yapılmış edilmiş, gelin geliyor eve, havai fişeği niye atarsın gecenin bir köründe be adam. Uyuyan çocuğum fırladı yataktan ağlayarak. Bide yüzlerine bulaştırdı salaklar, milletin üzerine üzerine attılar arabalar filan hepsi mahvoldu. Yazıktır yaa, günahtır. Bide pişkin pişkin "gidin şikayet edin kardeşim o zaman" demezlermi, ölürmüsün, öldürürmüsün.alsanaalsanasmile:umursamaz:

iyi olmuş ama bizim orda her hafta gene oluyor, artık şikayet etcem, bi haftasonum var, evin camlarını bile açamıyorum, eşim ders çalışacak çalışamıyor, başımız ağrıyor.

bende memlekette sokok düğününü severim ama burda öyle değil, tanımadığız insanlar, müzikler bi garip birde Allah'ım her hafta sonu eziyet resmen ya

yasaklamak yerine ses konusunda bi uygulama yapılabilseydi keşke , bozuk hoparlör yasağı yüksek desibel ses kısıtlaması gibi uygulamalar...
sokak düğünü güzel olur ben severim..

X