Anksiyete, aşı, gebelik

zeynones

Nirvana
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2014
17.658
31.587
Merhaba arkadaşlar,

Bundan bir kaç yıl önce anksiyete bozukluğu için tedavi gördüm. Geçen zaman içinde daha iyi hissettim kendimle konuşmaktan, kaygılanmaktan, aslında yersiz şekilde kendimi yormaktan vazgeçtim.

Covidle birlikte eve kapanma sürecinde atak geliyorum dedi bir şekilde dindirdim kendimi ancak tekrar ilaç kullanmak istemedim. Bir terapistle görüştüm bir kaç seans ve epey rahatladım.

Şimdi ise bebek bekliyorum, covid için aşı çıktı epey oldu ama aklımda doğum sonrasına ertelemek vardı. Doktorum özellikle olmam gerektiğini söyledi, başka doktorlarla da istişare ettim. Herkesin ortak kanısı hastalığı geçirip daha ağır geçirmektense aşıyı olup yaşamak daha mantıklı dediler.

Tabii düşününce haklılar, hastaneye vs gitme sıklığının artacağını biliyorum maalesef en başından beri hastalık yaşadığım şehirde çok yoğun ilerliyor. Bunları düşününce randevumu aldım aşı olacağım güne kadar sabaha kadar kalbim daraldı, içim sıkıldı aynı anksiyete bulantısı başladı. Aylardır mide bulantısı yaşayan ben başka bir çeşit bulantı ile karşılaştım, eskiden de bulantı vs olurdu.

Buna rağmen oldum aşımı, şimdi de zihnim karışık bebeğime umarım bir zarar gelmez. Sürekli hareketlerini takip etmeye çalışıyorum bir taraftan da ağlayasım geliyor.

Sevgili Otrera Otrera ’nin Covid-19 ve asisi konusunda actigi ve detaylari paylastigi bir topik var. Orada gebelik ve emziren anneleri de ele aldi. Okumanizi tavsiye ederim. İciniz rahatlayacaktir.
Size ve bebeginize sifa olsun. Saglikla kucaginiza alin. 🌸

Zeyno annelikle ilgili bir cok kararinda bu ikilemde kalacaksin.

bakiyorsun bir uzman oyle diyor, bir baska uzman boyle diyor,
e ikisi de uzman yani,
bir yerden sonra eger ki sen egitimini almadi isen biraz hissiyatinla karar veriyorsun,
bi noktada kaderci oluyorsun,
olmazsan kafayi yersin.

elbette arastirip ogrenmeye calisiyoruz ama o veriyi okuyup degerlendirecek kapasitede bilgi birikimimiz yok neticede.

icini rahatlatacaksa bir arkadasim hamileyken oldu asisini, zaten risk grubundaydi hamilelik haricinde de,
su an bebeginin dogumuna cok az kaldi, her sey normal ilerliyor.

Zeyno annelikle ilgili bir cok kararinda bu ikilemde kalacaksin.

bakiyorsun bir uzman oyle diyor, bir baska uzman boyle diyor,
e ikisi de uzman yani,
bir yerden sonra eger ki sen egitimini almadi isen biraz hissiyatinla karar veriyorsun,
bi noktada kaderci oluyorsun,
olmazsan kafayi yersin.

elbette arastirip ogrenmeye calisiyoruz ama o veriyi okuyup degerlendirecek kapasitede bilgi birikimimiz yok neticede.

icini rahatlatacaksa bir arkadasim hamileyken oldu asisini, zaten risk grubundaydi hamilelik haricinde de,
su an bebeginin dogumuna cok az kaldi, her sey normal ilerliyor.

Çok teşekkür ederim. Gerçekten iyi geldi yorumunuz. Benimde yaşıtlarımdan hemen öncesinde çıktı kronik bir rahatsızlığımdan dolayı, dolayısıyla doktorlarım da ona göre sinovac önerdiler. Umarım iyi olur.

Doktor sakıncalı bulsaydı yapmamanı söylerdi, anksiyete insanda fazkaca kuruntuya sebep oluyor. Bence iyi düşün, iyi olsun 🙏

Merhaba arkadaşlar,

Bundan bir kaç yıl önce anksiyete bozukluğu için tedavi gördüm. Geçen zaman içinde daha iyi hissettim kendimle konuşmaktan, kaygılanmaktan, aslında yersiz şekilde kendimi yormaktan vazgeçtim.

Covidle birlikte eve kapanma sürecinde atak geliyorum dedi bir şekilde dindirdim kendimi ancak tekrar ilaç kullanmak istemedim. Bir terapistle görüştüm bir kaç seans ve epey rahatladım.

Şimdi ise bebek bekliyorum, covid için aşı çıktı epey oldu ama aklımda doğum sonrasına ertelemek vardı. Doktorum özellikle olmam gerektiğini söyledi, başka doktorlarla da istişare ettim. Herkesin ortak kanısı hastalığı geçirip daha ağır geçirmektense aşıyı olup yaşamak daha mantıklı dediler.

Tabii düşününce haklılar, hastaneye vs gitme sıklığının artacağını biliyorum maalesef en başından beri hastalık yaşadığım şehirde çok yoğun ilerliyor. Bunları düşününce randevumu aldım aşı olacağım güne kadar sabaha kadar kalbim daraldı, içim sıkıldı aynı anksiyete bulantısı başladı. Aylardır mide bulantısı yaşayan ben başka bir çeşit bulantı ile karşılaştım, eskiden de bulantı vs olurdu.

Buna rağmen oldum aşımı, şimdi de zihnim karışık bebeğime umarım bir zarar gelmez. Sürekli hareketlerini takip etmeye çalışıyorum bir taraftan da ağlayasım geliyor.
Ben böyle hissettiğimde tek ben olmadım bu aşıyı milyonlar oldu diyorum. Ben aşı olurken hamileler vardı. Siz de tek değilsiniz. Tartı gibi düşünün. Aşı olmak daha ağır bastı ve oldunuz. Geçmiş olsun.

Herkes o kadar çok şey derdi ki ben artık doğsun şu çocuk derdim hamileyken cunku sağlığıyla ilgili şeyi anlamak için doğması gerekir diye düşünürdüm
Sizden çok cocugu düşünen biri olamaz siz annesiniz
Ben gebelik düşündüğüm için asi yaptırmadım ama gebe kalırsam yaptirabilirim
Kendinizi üzmeyin

Ayni ikilemi bende yasiyorum anksiyetem de tavan yapmis durumda ama sanirim olucam yarin randevumu aldim yukari da ki yorumlar cok hosuma gitti ve benide rahatlatti acikcasi biraz sanirim hissiyatla alakali ve hislerim olmam yonunde

ben de aşı oldum 13 haftalık hamileyken, hem de biontech oldum. koronaya yakalanmak bebek için de hamile kadın için de aşıdan çok çok daha tehlikeli bence. iyi yapmışsınız

Kesinlikle. 2.dozu da önümüzdeki günlerde olacağım inşallah. Alerjik durumum olmasa sinovac yerine tercih edilebilirdi belki ama emzirme döneminde artık yerli aşı yada biontechle 3. Dozu oluruz :-)

Kesinlikle. 2.dozu da önümüzdeki günlerde olacağım inşallah. Alerjik durumum olmasa sinovac yerine tercih edilebilirdi belki ama emzirme döneminde artık yerli aşı yada biontechle 3. Dozu oluruz :-)
kötü düşünmeyelim kötü olmasın, antikoru bol olsun bize de bebişlerimize de inşallah. aşı korkusunu ben anlamıyorum ya hamile halimizle biz bile bilime güvendik olduk, insanlar hala yok çipmiş yok kısırlıkmış.. korona geçiren birinde de iyileştikten aylar sonra bile şak diye pıhtı atabiliyor bunu hiç düşünmüyolar mı... acaba korona ne gibi izler bırakıyor aşıdan ziyade bunu da düşünmeleri lazım.

Rahatlayın. Hamileyim ve Iki dozumu da oldum. Yapılan bir çok araştırmayı ve yurtdisi kaynaklı makaleyi okudum. Baska ülkelerdeki hamile arkadaşlarıma aşı yapilip yapılmadığını takip ettim. Hamileyken covid olup ağır geçirmek çok riskli. O yüzden en iyisini yapmissin. Bu şekilde stres yapmak bebeğinize zararlı.

X