Anlamlı Yaşamak

bir gün bir arkadaşımla oturuyorum konu ıradaye,şükre,farkında olarak yaşamaya geldi.bana baş parmağımı bükmemi söyledi.büktüm.karışına tut ne görüyorsun dedi.tabiki gördüğüm şey 4 'tü.dört dedim.doğru ama dedi bidaha dikkatli bak dedi. baktım yine orda duran dörttü.devam etti.bardağı tut dedi tutamadım,fincanı dedi ...yok olmuyordu.kaşık dedi,peçete dedi,çantandan kalem çıkar not al dedi.çıks olmuyordu hiçbirşey.baş parmağım olmadan olmuyordu olması gerekenler...şimdi ne görüryorsun dedi.sustum ve düşündüm derin derin.ve benim bir baş parmağım vardı ve onun farkında değildim..ne çok işe yarıyormuş meğer..canım parmağım
Sence hayatımızda bu baş parmak görevini gören şey ne? Biz bir bütün olarak mı başparmağız değilse hangi parçamız, duygularımız mı düşüncelerimiz mi,vs. Hangisi?

7- Dışarı çıkar ve doğanın güzelliğini kucaklarlar.
Doğaya aşığım diyebilirim. Ama çocuklarla çıkınca gözüm sürekli onların üzerinde oluyor özellikle eşim yanımızda değilse. O varken daha rahatım doğanın tadını çıkarabiliyorum, bazen çocukları katarak da bunu yapabiliyorum. Ama kendilerine zarar veremeyecekleri bir ortam olmalı bunun için.. içerdeki karışıklık dışarıya yansıyor o yüzden bazen çok seveceğim bir ortamı gözüm görmüyor.

8- Yedikleri her lokmanın tadını çıkarırlar.
Yemek yemek için yaşıyor gibi hissetsem de yemek anlarını farkındalıklı anlara çevirdiğimi düşünmüyorum. Farkındalık duyu organları yoluyla artırılan bir durum. Yemek de duyularımıza hitap eden en güzel etkinlik aslında. Bu konu üzerine eğilmeliyim..

bir gün bir arkadaşımla oturuyorum konu ıradaye,şükre,farkında olarak yaşamaya geldi.bana baş parmağımı bükmemi söyledi.büktüm.karışına tut ne görüyorsun dedi.tabiki gördüğüm şey 4 'tü.dört dedim.doğru ama dedi bidaha dikkatli bak dedi. baktım yine orda duran dörttü.devam etti.bardağı tut dedi tutamadım,fincanı dedi ...yok olmuyordu.kaşık dedi,peçete dedi,çantandan kalem çıkar not al dedi.çıks olmuyordu hiçbirşey.baş parmağım olmadan olmuyordu olması gerekenler...şimdi ne görüryorsun dedi.sustum ve düşündüm derin derin.ve benim bir baş parmağım vardı ve onun farkında değildim..ne çok işe yarıyormuş meğer..canım parmağım
Bi müdür yardımcısı arkadas bas parmagini sakatlamisti, parmak sargiliydi, "meger ne cok işe yarıyormuş, degerini bilmiyormuşuz" demişti, o hesap:)

8- Yedikleri her lokmanın tadını çıkarırlar.
Yemek yemek için yaşıyor gibi hissetsem de yemek anlarını farkındalıklı anlara çevirdiğimi düşünmüyorum. Farkındalık duyu organları yoluyla artırılan bir durum. Yemek de duyularımıza hitap eden en güzel etkinlik aslında. Bu konu üzerine eğilmeliyim..
Bunu yapsam kilo da almazdım belki.
(Az değil yaa, 10 kilo :KK17::KK42::oops::kızgın::duduk::eek:)

9- Okurken yavaşlarlar ve bilgileri içselleştirirler.
Kendimle tam anlamıyla başbaşa kaldığım zaman okuma zamanı. Acele etmeden az ama özümseyerek okumayı tercih ediyorum. Bu yüzden bu maddenin hakkını verdiğimi düşünüyorum.

10- Kontrol etmeden ya da yargılamadan aktif dinlerler.
Hayatımın bir döneminde konuşulanlara asla odaklanamıyordum. Sürekli karşımdakine ‘hıhı, evet, haklısın’ diyormuşum farkında olmadan 🤦🏻‍♀️ Sonra çok yersiz bir yerde arkadaşıma bu konuda haklısın dediğimde ne diyorsun mikan ne haklı olması demişti.
Şu an ise yargılamadan, kontrol etmeden ve kendimi vererek dinlediğimi düşünüyorum. Dinleyemediğimde dalmışım tekrarlar mısın diye sorabiliyorum. Eski katı kurallarım da yok. Her şey mümkün bu hayatta, kolay kolay kimseyi yargılamıyorum bu sebeple.

11- Çalışırken düzenli mini aralar verirler.
30 dkya 10 dk ara veriyorum mecbur. Ev işi yaparken işi kısa tutuyorum. Uzun bir işse ara vermeden bir an önce bitirmek istiyorum. Ders arasında bir şeyler içmek kendimi iyi hissettiriyor.

12- Kendi kendilerine gülerler.
Bu konuda iyi olduğumu düşünüyorum. Mizah yönüm zaten güçlüdür. Kendi kendime, hatalarıma genellikle gülerim. Çok ciddi olamıyorum her zaman 😅

13- Yaptıkları şeye odaklanırlar.
Konuyu açma sebebim buydu zaten. Odaklanamıyorum, kafam çok dolu ve dağınık. An’da kalamıyorum. Huzursuz hissediyorum.

14- Var olan inançlarına meydan okurlar.
Çok körü körüne inançlarım yoktur. Şüphe ederim genelde. Bir şeyi ben böyle görmek istediğim için mi böyle yoksa gerçekten böyle olduğu için mi? Bakış açısı herşeydir. Yani bu madde tamamdır benim için.

15- Bedenlerini beslerler.
Kişisel bakım konusunda asgari düzeyde bir şeyler yapıyorum. Çok eksiğim. Sağlıklı beslenme konusunda da yetersizim maalesef.

Sence hayatımızda bu baş parmak görevini gören şey ne? Biz bir bütün olarak mı başparmağız değilse hangi parçamız, duygularımız mı düşüncelerimiz mi,vs. Hangisi?
ben bütün olarak görüp sonrasında parçalara bölüyorum.düşünceler desem duygularım kalacak,duygularım desem düşüncelerim geride kalmış olacak.çemberi küçülterek daraltarak gitmek,anlamak,kavramak en mantıklısı bence

Hayatımızda Gerçekte Önemli Olana Yer Açmak için Yapılması Gerekenler
1- Değerlerinizi bilin ve size rehberlik etmelerine izin verin.
— hayatımızda gerçekten önemli olan ne? Mesela hep deriz huzur, sağlık, mutluluk... lakin huzursuzluk çıkarmak için her fırsatı değerlendiririz. Sağlığımızın kıymetini onu kaybetmeden anlamayız. Bu şekilde mutluluğu kovalar dururuz. Bunlar en temelleri.. Doğruluk, dürüstlük bizim için önemlidir mesela ama bir arkadaşımızın en ufak hatasında(o da bize göre hatadır) ne kadar dürüst biri olduğuna bakmadan sileriz, çıkarırız hayatımızdan. Mesela yardımseverlik olmazsa olmazımızdır ama eşimiz bize yardım ederken bir şeyi gözden kaçırır, o an ne kadar yardımsever bir eş olduğu aklımızın ucundan bile geçmez.

Önce değerlerimizin farkına varmamız, Sonra da o değerler doğrultusunda seçimler yapmamız gerekiyor. Özellikle çocuklarımıza rehberlik etmenin en güzel yolu bu 🌸

Hayatımızda Gerçekten Önemli Olana Yer Açmak için Yapılması Gerekenler
1- Değerlerinizi bilin ve size rehberlik etmelerine izin verin.
2- Yaşamınızı düzene sokun.
—Düzen, tahmin edilebilirliği beraberinde getirdiği için insana konforlu bir alan sağlıyor, kaosu önlüyor.
Düzen anlamında yaptıklarım son bir yıldır arada raydan çıksa da genellikle şu şekilde:
-Temizlik rutini: Temiz bir ev beni mutlu ediyor ama sürekli temizlik yapmak benim tarzım değil. O yüzden kendimce haftalık bir plan yaptım ve genellikle onu uyguluyorum.

-Yemek listesi: Haftalık menü oluşturup Pazar alışverişini ona göre yapıyorum. Her gün ne pişireceğim derdim olmuyor.

-Kıyafet kombini: Bu sene evden çalıştığım için tam uygulayamasam da geçen sene beni çok rahatlatan bir uygulama. Pazar günü 5 günlük kombin yapıp askılara asıyordum. Sabah ne giyeceğim derdim olmuyordu.

-Oyun rutini: Gün gün oğlumla yapacağım etkinlik ve oyunları listeledim. Bugün ne yapsak diye düşünmüyorum.

Anda kalmak için aldığım en güzel tavsiye "nefese odaklanmak" olmuştur.

Nefes bizi, bedenimizi bu dünyaya bağlayan, burada tutan şey.

Bilinçli farkındalığımı şu ana getirmek istediğimde nefesime odaklanıyorum. Zihnimi nefes alış-verişime odaklıyorum. O zaman yapraklara, bedenime, hislerime, düşüncelerime, insanlara yabancılaşmadan ama onların içinde de kaybolmadan 'an'a dönebiliyorum.

Anda kalmak için aldığım en güzel tavsiye "nefese odaklanmak" olmuştur.

Nefes bizi, bedenimizi bu dünyaya bağlayan, burada tutan şey.

Bilinçli farkındalığımı şu ana getirmek istediğimde nefesime odaklanıyorum. Zihnimi nefes alış-verişime odaklıyorum. O zaman yapraklara, bedenime, hislerime, düşüncelerime, insanlara yabancılaşmadan ama onların içinde de kaybolmadan 'an'a dönebiliyorum.
Tavsiyenizi uygulayacağım,teşekkürler 🌸

X