Anket Anne/kv torunlarinin bakimina destek olmali mi?

anne/kv sagliklilar ve calismiyorlarsa torunlarina bakmalilar mi?

• İhtiyaclarimiz dahilinde destek olmalarini beklemek hakkimiz.

OY: 207 46,7%
  • Ne münasebet herkes kendi basinin caresine baksin.

OY: 196 44,2%
  • Kararsizim 🤔

OY: 40 9,0%

• Ankete Katılan
    443
Ben çevremde yalnızım😂
Yani arkadaşlarıma, aile dostlarımıza, annemin arkadaşlarına bakıyorum ve çok kötü hissediyorum kendimi.
Çalışmayıp her gün orada yatıran mı ararsın, her haftasonu bırakıp şehir dışına giden mi, annesi evinde aylarca kalan mı neler neler...

Bu baktı bakmadıdan çok öte bir şey bizlerin yaşadığı, hani insan büyümez, hep annesinin küçüğü kalırdı?
Biz çoktan büyümüş ve gözden çıkarılmış hissediyoruz.
Öyle bir anneannem vardı ki benim, nurlar içinde yatsın, ablama 3 sene annelik etmiş.
Annem hastaymış, resmen anne baba bilmiş ablam, dedemleri.
Hiç unutmam ziyarete gittiğimizde oluşan bayram coşkusunu, varı yoğu bizlere sermelerini, yaşlı başlı insanların çocuk gibi yerlerde sürünerek oynamalarını.
Çocuklarım için çok üzülüyorum, böyle bir şeyi yaşamadıkları, böyle değer görmedikleri için.
Yük olduğunu bilmek zor şey...
E işte sonra da neden her şeyi en son biz öğreniyoruz, arkadaşların bile biliyordu demek, bu çocuklarda hiç sohbet yok... neden acaba... valla yıllar önce kardeşimi üniye babamla beraber ben götürmüştüm, yurda da yerleştirip dönmüştük. Babam orda müdireye “ablasını yurda bırakıp dönerken hiç böyle endişeli değildim, o kendini idare eder diye düşünüyorduk , hep dişliydi, gözümüz arkada olmadı” demişti. Herhalde o bir çare bulur zaten yorulmuyordur yıpranmıyordur diye düşündüğü için bi dinlendirmiyor beni. Böyle düşünüp teskin ediyorum kendimi. Neyse bu konu çok su götürür içimi döktüm gece gece 😂 valla sabaha kadar yazsam bitmez

Yıllarca bizimle uğraşmış kaç yaşına gelmiş anneme bir de bir çocuğun sorumluluğunu yüklemek, onun tam rahat edeceği zamanda bnm çocuğuma göre yataktan erken çıkmasına neden olmak, hayatını kısıtlamak, doğru düzgün kahvaltı edememesine neden olmak anneme karşı bencillik. Ben anneme bu hayatı ve muameleyi layık görmüyorum. Çalışıyorsunuz diye bakmak zorunda da değil. Tabi Bn tam zamanlı bir bakmayı kastediyorum. Benim düşüncem bu. Anne olmakla hiçbir ilgisi yok. Karakter meselesi. Bunu annemi kullanmak olarak görüyorum. Eğer çocuğum olursa bir süre ücretsiz izin alırım. Sonra kreşe kadar çalışmam. Sonra eğer Bn işten dolayı yetişemezsem iyi bir bakıcı bulup annemi gözetmen yaparım. O gözkulak olur denetler sahip çıkar ama bakım sorumluluğunu üstlenmez

Yıllarca bizimle uğraşmış kaç yaşına gelmiş anneme bir de bir çocuğun sorumluluğunu yüklemek, onun tam rahat edeceği zamanda bnm çocuğuma göre yataktan erken çıkmasına neden olmak, hayatını kısıtlamak, doğru düzgün kahvaltı edememesine neden olmak anneme karşı bencillik. Ben anneme bu hayatı ve muameleyi layık görmüyorum. Çalışıyorsunuz diye bakmak zorunda da değil. Tabi Bn tam zamanlı bir bakmayı kastediyorum. Benim düşüncem bu. Anne olmakla hiçbir ilgisi yok. Karakter meselesi. Bunu annemi kullanmak olarak görüyorum. Eğer çocuğum olursa bir süre ücretsiz izin alırım. Sonra kreşe kadar çalışmam. Sonra eğer Bn işten dolayı yetişemezsem iyi bir bakıcı bulup annemi gözetmen yaparım. O gözkulak olur denetler sahip çıkar ama bakım sorumluluğunu üstlenmez
Konu sahibi zaten bakıcı yanında bile durmuyor diyor.
Mesele iş yükü değil, zaman.

T Teachergirl26 benimki bakıcının yanında bile durmaz. Bunu şöyle de deneyimledim yeni evliyken temizlikten çok anlamazdım eve temizlikçi gelecek başında dursun istedim bi kaç sefer hep kaytardı dürstçe de ben duramam demez yüzüstü bırakır insanı. Hep hasta oluverir. Çocuğa hal hatır sormaya bile yanaşmıyor halbuki ilk torunu. Nasıl bir psikolojide anlamak güç. Demogojiye gelince de ondan iyisi yok.

girlinred girlinred yaşadığını bir erkek kardeşle yaşıyorum ne olsa ona yazık bana ne olsa ama sen de çok büyütüyorsun oluyor. Ve tabi bakıp bakmaması değil de gözden çıkarılmış, değer görmemiş olmak en üzücüsü. Ben değersizim çocuğum hayli hayli değersiz...

Bende kimseye güvenmedim tabiki ama bizi de annem doğuda çalışırken bakıcı kreş olmayan ortamda çok zor büyütmüş ertesi gün kime bırakacağımı bilmediğim çok günler oldu diyor hep onunla çevresinde anne/kv uzakta olunca yokmuş

O zorluğu bildiğinden en azından ilk 6 ay destek annemden bekliyorum kardeşimi anneannem büyüttü tamamen
Destek beklemek çocuğu ona atıp gitmek değil ki tamamen
Bir süre sonra başımın çaresine bakmam gerektiğinin farkındayım

Bende anne/kv den uzakta yaşıyorum yakın olsam kv görümcemin 3 çocuğunu büyüttü görümcem annesini 1 saat bile salmaz bi yere gitçek olsa kıyameti koparır neyse kv benimkine de deli gibi bakar eminim

Sadece bu tamamen onların sorumluluğu olan birşeymiş gibi bırakılması yanlış bana göre kendi hayatları olduğunu unutmadan/unutturmadan tabiki bi süre destek bekliyorum aile olmak bunu gerektiriyor

Her bakıcının kültürü dili farklı olacağından
Kızın annesi veya eşinin annesinin bakması daha hayırlıdır bence ilk 3 yıl çocuğun karekteri oluşuyor

Her bakıcının kültürü dili farklı olacağından
Kızın annesi veya eşinin annesinin bakması daha hayırlıdır bence ilk 3 yıl çocuğun karekteri oluşuyor

annemin ya da kv min kültürü aynı mı

yani benim annem bana yakın da kv dem örneğin okuma yazması dahi olmayan ömrünün ilk 22 yılı yaşadığı köyden çıkmamış bir kadıncağız

annem de aynı şartlarda olabilir

şimdi bu kişilerin kültürü dili bana benzer mi diyeceğim

mesela annem de kv dem sobalı evlerde çocuklarının üstüne kat kat giydirerek büyütmüşler

iki çorap giymezse çocuk üşür onlara göre ama şimdi evde çocuk yalınayak geziyor

ya da ne bileyim herkesin annesi, kv desi çok mu düzgün şiveler kullanıyor

örneğin bakıcım lise mezunu, yıllarca okullarda vs çalışmış bir kişi idi

şivesini, oturup kalkmasını uygun bulmadığım kişilere bu sorumluluğu vermeme şansım oldu

dünya görüşü, giyimi kuşamı bana benzerdi

hatta tipi bile benzerdi diyeyim

evdeki sorumluluğu belirli idi ama kv ya da annem baksa evin her işini de yapmaya kalkar çocuğu da kendi kuralları ile kendi çocukları gibi yetiştirirlerdi

ama bakıcım benim kurallarım ile bakmaya çalıştı tabii ki onun da uymadığı şeyler olmuştur ama en azından kat kat giydirme dendiğinde çocuğu kat kat giydirmedi ya da çocuğa bal reçel çikolata yedirmedi

bir de ben cidden bu anne ve kv leri merak ediyorum kaç yaşlarındalar

yani benim annem oğlum doğduğunda 54 kv 65 yaşındaydı

ikisi de en son 30 yıl önce çocuk bakmışlardı

hazır bez de bilmez biberondan da anlamazlardı

örneğin kv emzik vermezsen olmaz annesi olmayan bebeğe emziksiz kimse bakmaz dedi ama oğlumun hiç emziği olmadı

eğer o baksaydı bu bebek ağlıyor deyip mutlaka zorla da olsa emziği tıkardı çocuğun ağzına ama bakıcı evde bebek doğmadan ne olur ne olmaz diye alınmış emziği dahi vermedi paketi ile aylarca kaldı

annemin ya da kv min kültürü aynı mı

yani benim annem bana yakın da kv dem örneğin okuma yazması dahi olmayan ömrünün ilk 22 yılı yaşadığı köyden çıkmamış bir kadıncağız

annem de aynı şartlarda olabilir

şimdi bu kişilerin kültürü dili bana benzer mi diyeceğim

mesela annem de kv dem sobalı evlerde çocuklarının üstüne kat kat giydirerek büyütmüşler

iki çorap giymezse çocuk üşür onlara göre ama şimdi evde çocuk yalınayak geziyor

ya da ne bileyim herkesin annesi, kv desi çok mu düzgün şiveler kullanıyor

örneğin bakıcım lise mezunu, yıllarca okullarda vs çalışmış bir kişi idi

şivesini, oturup kalkmasını uygun bulmadığım kişilere bu sorumluluğu vermeme şansım oldu

dünya görüşü, giyimi kuşamı bana benzerdi

hatta tipi bile benzerdi diyeyim

evdeki sorumluluğu belirli idi ama kv ya da annem baksa evin her işini de yapmaya kalkar çocuğu da kendi kuralları ile kendi çocukları gibi yetiştirirlerdi

ama bakıcım benim kurallarım ile bakmaya çalıştı tabii ki onun da uymadığı şeyler olmuştur ama en azından kat kat giydirme dendiğinde çocuğu kat kat giydirmedi ya da çocuğa bal reçel çikolata yedirmedi

bir de ben cidden bu anne ve kv leri merak ediyorum kaç yaşlarındalar

yani benim annem oğlum doğduğunda 54 kv 65 yaşındaydı

ikisi de en son 30 yıl önce çocuk bakmışlardı

hazır bez de bilmez biberondan da anlamazlardı

örneğin kv emzik vermezsen olmaz annesi olmayan bebeğe emziksiz kimse bakmaz dedi ama oğlumun hiç emziği olmadı

eğer o baksaydı bu bebek ağlıyor deyip mutlaka zorla da olsa emziği tıkardı çocuğun ağzına ama bakıcı evde bebek doğmadan ne olur ne olmaz diye alınmış emziği dahi vermedi paketi ile aylarca kaldı
Cehalete bende karşıyım öğrenmek ömür boyu sürüyor böylesi cahil olana çocuk bakıtılmaz !

T Teachergirl26 benimki bakıcının yanında bile durmaz. Bunu şöyle de deneyimledim yeni evliyken temizlikten çok anlamazdım eve temizlikçi gelecek başında dursun istedim bi kaç sefer hep kaytardı dürstçe de ben duramam demez yüzüstü bırakır insanı. Hep hasta oluverir. Çocuğa hal hatır sormaya bile yanaşmıyor halbuki ilk torunu. Nasıl bir psikolojide anlamak güç. Demogojiye gelince de ondan iyisi yok.
Annenizin durumunu bilmiyorum bnm annem emekli ve bu yaştan sonra bir sorumluluk almak ona bağlı kalmak sinirlerini bozuyor. Bakamam sürekli diyor. Ben anlıyorum. Arkadaşımınki de emekli olacaktı sırf bakmak istemediğimin emekli olmuyor Bn en iyi kreşe gönderirim parasını veririm ama bakamam diyor. Ben çok iyi anlıyorum. Anneniz de ne düşünüyor bilmiyorum ama böyle durumlar da var

Herkese merhaba. Bu anket konusu benim icin önemli hanimlar. Yalniz lütfen sadece anneler oylasin zira bekara kari boşanak kolay derler. Diger genc avrupai arkadaslarimizin yorumlarini zaten biliyorum"ona güvenerek mi yaptiniz? Sizi büyütmüs cocugunuzu da mi büyütecek? Mecbur degil vs vs" Ama calisan anneler, ikiz, ücüz anneleri bilir destek gerekiyor, bakicilara güvenilmiyor, bakici kolay bulunmuyor. Zaten annelerimiz de bizi böyle büyütmüs zamaninda. Hep yakin oturulmus, hatta belki birlikte ve bizlerin bakiminda da anneanne babaanne emegi büyük. Ama simdi mecbur degil laflari havalarda ucusuyor. Ben de tam triplere girecekken ya acaba gercekten mecbur degiller mi 🤨🙄 oluyorum ama cok daraldim artik yaa.
Insan cok zorda kalinca destek olucak bi el ariyor acikcasi destek olmak zorunda degiller ancak destek olsalar o kadar iyi olur ki

ben de işe başladım artık. anneanne babaanne şimdilik dönüşümlü gelecek diye konuştuk. bakmak zorunda tabi ki değiller ama korona varken bakıcıya emanet etmek veya bu kadar küçük bebeği kreşe bırakmak da zor geliyor. tabi diğer yandan ananeler de yaşlı insanlar. oldu hastalandılar gelemezler. çocuğu alıp işe gelemeyeceğim için bakıcı bulmam lazım. araştırıyorum istanbulda kurtköy civarında. yakın olsun ki toplu taşıma da kullanmasın istiyorum. malum korona. aylardır koruyoruz kendimizi her zaman risk var ama minimize etmek lazım. inşallah iyi bir insan çıkar karşıma diye dua edip duruyorum.

Doğum yapmadam önce destek olmak zorunda değiller diye düşünüyordum hala öyle düşünüyorum ama doğum yapınca ve bebek bakımının tek başına zorluğunu görünce kızına kıyamayıp bir yardıma gelse diye istiyor insan

Arada sırada ihtiyaç dahilinde tabii ki yardım beklenir edilmesi gerekir aile sonuçta. Ama çalışan kadınların tüm gün babanne_anneanne baktirmasina karşıyım. Tam rahata erdikleri zamanlar bırakın rahat etsinler.bazilari çok hevesli oluyor onlar istisna 24 saat birakabilirsiniz ☺️ genel olarak arada bı kaç saat bırakılabilir dusuncesindeym

X