Anne olmak fedakarlık gerektirir hatta bazen hiç olmayı da gerektirir.

Idrakyollariiltihabi

Nirvana
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2013
7.791
36.991
Merhaba hanımlar
Konu gerçekten çok ama çok uzun olacak. Uzundu okumadım, destan yazsaydın, okumadım ki gibi akla ziyan yorumlarla kendinizi yormayın. Okumayın. Çünkü uzun.

Okuyabilecek kudrete ve isteğe sahip olanlar için de, gerçekten hiç olmadığım kadar kötüyüm. Bitik vaziyetteyim. Çok kısa zaman önce konu açtım onun da farkındayım. Ancak gerçek manada yalnızım. Konuşabileceğim daha doğrusu yaşadıklarımı anlatabileceğim kimse yok. İki ayrı mevzu var anlatmak istediğim. Esasında yardım ya da öneri de değil beklediğim. Yazmak istiyorum sadece. Hani ağlayarak geçer sandım ama geçmedi. İçim dışıma çıkana kadar ağladım ama geçmiyor. Yazarsam belki hafiflerim.

Dün öğlen vakti eşim demek istemediğim lakin hala eşim olan kişi eve erken geldi. Neyse ki oğlum okuldaydı... Saçma sapan bir sebep yüzünden beş yıllık evliliğimde hiç olmayan şeyler yaşandı. Yaşarken utandım, hatırladıkça utanıyorum, anlatmaya mecalim yok. Lütfen detay sormayın. Asla affedemeyeceğim sözler ve eylemlere maruz kalıp, asla affedilmeyecek karşılıklar verdim. Rezillik, saygısızlık... Ne söyleyeyim ki daha. Aile apartmanındayım ve herkes evime geldi. İlk Kez kendimi bu kadar aşağılanmış, çaresiz ve gurursuz hissettim. Anlatamıyorum bile... Evet biliyorum bu saatten sonra bu evlilikten bir cacık olmaz. Biliyorum saygı bitince hiçbir şey düzelmez. Hepsini biliyorum. En son kayınvalidem elimdeki valizi alıp "bizim hiç mi Hatırımız yok, bizim için kal Allah aşkına" diyordu bembeyaz suratı ile. Hani öyle bir rezillik. Neyse bu konuyu burada kesip neden bu hale gelmiş rezil bir evlilikten, onursuz bir tavır sergileyip gidemediğimi anlatayım.

Ben böyle bir günün ardından hemen ayağa kalkmalıydım çünkü aylardır randevu almak için kovaladığım, neredeyse her gün aradığım, oldukça iyi miktar ödemem gereken psikoloğa nihayet oğlumu götürecektim. Anneyken, kadın olmak unutulur mu? Unutulması gerekiyor işte bazen. İptal edemezdim... Bu lanet evden çekip gidemezdim de.

Oğlumu götürdüm. Uzun süren birebir seansın akabinde benimle görüşme süreci başladı. Aslında kendimi birçok şeye hazırlamıştım ama yine de kalbim kulaklarımda atıyordu dinlerken. Bilinen tanı şüphelerini saydı ve daha önce söylenmemiş bir teşhis daha ekledi listeye. Eksik kalmasındı çünkü. Karşı gelme bozukluğu. Nispeten daha tehlikeli bir durum diğerlerine kıyasla. Hiperaktivite, dürtü kontrol bozukluğu, dşkkat dağınıklığı vs. Kesin mi teşhis tabi ki değil. Bu muhtemel teşhislerin yelpazesinde salınıyormuş oğlum. Her ne olursa olsun benim oğlum o, mühim değil zaten teşhisin adı. Ancak mühim olan şu ki, aralıkları sıklaşacak bireysel terapilerin zorunlu olduğu bir sürece girmemiz gerektiğini söyledi. Bu terapiler için ciddi ödemeler gerekiyor ve ben bunları sakince dinlerken "şu durumda uzun mesaili çalışma hayatına dönmeniz de neredeyse imkansız. Yoğun İlgi ve zaman gerekiyor" cümlesini de duyuyorum. Tamam oldu o zaman. Peki.

Oğluma ara veriyorum ve kendime dönüyorum. Bari burada kendime döneyim. Geçirdiğim zorlu süreçte sakinleşmemi sağlayan ya da benim sığındığım tek şey sigaraydı. Bunu bırakmam gerek. Oğlum için bu zorunlu bir durum. Başka türlü masrafları karşılamamız imkansız. Çalışamam çünkü oğlumun önünde belirsiz bir süreç var. Terapi sıklığı bile belli değil henüz. Kaldı ki anlatmam imkansız yaşanması gerekir, oğlumla düzenli bir şekilde mesaiye gidip gelmem imkansız. İdrak sıkıştı dostlar, tam manasıyla sıkıştı. Ama sigarayı bırakmam lazım ben anneyim. Her durumda her şartta fedakarlık etmeliyim.

Hala bu evde ve bu evlilikte olduğum için kendimden nefret ediyorum. Ne gurursuzum ne de karaktersiz. Oğlum babasız kalmasın, aman oğlum için sürüyor bu evlilik demiyorum. Mecburum. Tam anlamıyla mecburum. Tedavi süreci masraflı, ailem ne beni anlayacak ne de destek olacak anlayışa sahip değil. Hadi öyleler diyelim, oğluma nasıl davranacaklarını kestirmek hiç zor değil. Oğlumun durumunu anlatmıyorum bile onlara. Sorunlu muamelesi yapmasınlar diye. Hoş zaten evlerinde kalacak yer bile yok. E hadi her şeyi göze aldım ayrı eve çıktım diyelim. Aldığım maaşla hem tedavi, hem ev geçimi, hem manevi sorumluluğu almak imkansız. Aa bak hatırladım şimdi oğlumla çalışmak da mümkün değildi. Hayal dünyasından uyan idrak. O kadar kolay değil...

Ne diyorduk annelik fedakarlık gerektirir. Yahu ben oğlumu yeterince seviyorum, ilgileniyorum, her hücremle kendimi ona adadım. Siz beni sevin ya. Bana şefkat gösterin, benimle ilgilenin, nasılsın deyin. Hala ölmedin değil mi deyin. Dur bir nefes al deyin ne bileyim en olmadı saçımı falan okşayın çok mu zor. Oğlumun seveni var ilgilenen bir annesi var. Onu değil siz beni düşünün. Diyebildim mi? Hayır. Demem mi gerekir ki acaba. İnsan olan, az biraz vicdanı olan düşünemez mi bunu? Bu kadın çaktırmadan ölüyor, öyle çaktırmıyor ki hala ayakta diye düşünmez mi insan?

İdrak bak sigarayı bırak. Kusura bakma ama annesin fedakarlık yapman lazım.
İdrak kusura bakma ama sizin yüzünüzden bu çocuk böyle oldu. Birbirinize İlginiz muhabbetiniz yok. Hem kadın evliliği ayakta tutar.
İdrak anne dediğin kendini yok sayar. Kusura bakma ama bu böyle.
Abartma idrak herkes zorluk çekiyor ne var.
İdrak oğlun nasıl? Bak oğlana iyi bak. İlgilen. İyi bak oğlana mutlaka. Bak tamam mı.

Bakıyorum yahu. Bakıyorum ben oğluma çok iyi bakıyorum. Bana niye kimse bakmıyor? Gıkımı çıkarmıyorum yıllardır şimdi çıkarsam "bencil" olur muyum mesela. Olurum bence. Oğlu bu durumdayken hala kendini düşünüyor derler biliyorum ben. Yuttuğum, anlatamadığım, yok saydığım onca acıya ve kırgınlığa rağmen ben oğluma iyi bakıyorum.

Bir ergenlik hezeyanı daha ekleyip susayım madem. Mümkünse çok yaşamak istemiyorum ama ölmeden önce "hayatımı mahveden aileme, eşime hatta herkese hakkımı helal etmiyorum" deme şansım olsun istiyorum. Hiç olmazsa az biraz vicdan azabı çeksinler istiyorum. Tam da bu yüzden mümkünse aniden ölmeyeyim. Durup konuşmaya vaktim olsun mesela. Uzatmalara kalayım ne bileyim son dakika golünü atıp öyle gideyim istiyorum.

İki patolojik vakanın birleşmesinden bir hayır gelmeyeceği belliymiş zaten. Bu evliliğin bir gün bu hale geleceği belliydi. Çok bile dayandı aslında. Kafam öyle karışık ki, konuya nereden girdim nereden çıktım bilmiyorum. Dua edin bana. En çok buna ihtiyacım var sanırım. Ayakta kalabilmem için dua edin. Vasat anneliğimi iyileştirmem için, sabredebilmem için dua edin. Lütfen.

Sen cok iyi bir annesin bence hangimiz 4 4luk olabiliyoruz cocuk icin evlilige devam edilirmi vs sozleri cok duyarsin ama evet devam edilir Allah sabir versin cocugunada saglik sihhat versin tez zamanda

O kadar uzuldum ki.. Dua edicem size istediğiniz gibi. Allah bir kapı açar, hiç olmaz sandıklarımız oluverir, geçmez bitmez sandıklarımız bitiverir. Dilerim Her şey iyi olur sizin ve oğlunuz için..

Lütfen edin. Belki burada okuyan birilerinin duası kabul olur. Benim olmuyor çünkü. Belki bir çıkış kapısı bulurum ne bileyim. Teşekkür ederim.

Içinde bulunduğunuz durumu bu kadar guzel ve objektif yazabilmek de ayrı bir marifet gerektirir. Oğlunuzla sabırla ilgilendiğiniz yazdığınız her harften belli, ben öyle anladım
Ama bu süreçte kendinizi de tüketmeyin. Dönüp baktığınızda benden bir sey kalmadı demeyin. Oğlunuzun size ihtiyacı var, belki de her zaman olduğundan daha çok
Evet annelik fedakarlık gerektiriyor, öyle böyle değil. Zamani ve sonu yok. Bahsettiginiz problemleri mümkün olduğunca en aza indirebilirsiniz sabır ve kararlılıkla. Hiç vazgecmeyin. Dua edicem bol bol.

Sen cok iyi bir annesin bence hangimiz 4 4luk olabiliyoruz cocuk icin evlilige devam edilirmi vs sozleri cok duyarsin ama evet devam edilir Allah sabir versin cocugunada saglik sihhat versin tez zamanda

İyi bir anne değilim. Sigarayı bırakmam lazım ama zorlanıyorum. Çok zorlanıyorum. Kestirip atmam gerekir aslında ama yapamıyorum.

Öncelikle lütfen sakın olun. Çok şükür tedavisi olan bir sorunu var. Siz yanında oldukça iyileşir elbet. Eşiniz de aslında kötü biri degildi, nasıl bu noktaya geldiniz anlamadım. Belki eşinizin de sizin farkedemediginiz sorunları vardır. Ben zamanla herşeyin yoluna gireceğine inanıyorum, lütfen sakın olun 🌺 evden yapabileceginiz bir iş imkani olursa değerlendirin.

Ah be idrak ah be kuzum gozlerim doldu
Bak seni hic gormedim ama ben seni seviyorum be kuzu , sen bencil degilsin , sen sahane bir annesin

Bir de nacizane tavsiye , nedense okurken icimden gecti ki boyle gelen hislerim hep gercek olur , o tedaviye baslamadan once baska uzmana git , nedense para icin onermisler gibi geldi , hatta nedense pedagogu da taniyornusum hissine kapildim , tovbe est , ozelden bi ismini yaziversene bana

Ben psikologun dediklerini pek anlamlandiramadim. Henüz teshis bile konulmamisken, nasil karar veriyor senin ille evde kalman zorunda oldugunu? Yani teshis agir bile degil. Her dikkat bozuklugu yasayan cocugun annesi evdemi?
Yani bana fazla sisirilmis, para isteyen bir psikolog vakasi gibi geldi.

Ve her zaman derim, önce oksijen maskesini kendimize takiyoruz, sonra cocuklara. Bu halde senin evde kalman bile fayda etmez cocuk icin. Psikolojisi daha cok bozulur. Bosan bu adamdan ve cocugun ile annenlerin yakinina tasin. Kendin icin iyi bir psikolog bul, ve cocugun icinde. Her sey hal olur ama önce sen kendini düsünmek zorundasin.

Ne denir ne yorum yapılır bilmiyorum ama ‘mecburiyet’ kötü birşey onu biliyorum ...
Ayrılsan ‘eşin’ en azından çocuğun için olan masrafları karşılamaz mı sevgili idrak?

Mevzu sadece masraf değil ki. Anlatamadığım çok şey var. Gerçekten mümkün olabilse ayrılırdım ama şu durumda mümkün değil. Ayrılık şu an için bir seçenek değil.

Herşeye aynı zamanda ve tam olarak yetemeyeceğimiz gerçeğini,tükenince ancak anlayabiliyoruz.Siz de bence o nedenle bu haldesiniz.Bırakın artık kendinize bu kadar yüklenmeyi.Güçlü durmaya çalışırken kendi kendinizi yiyip bitirdiniz.
Bir süre ölü taklidi yapmanızı tavsiye ediyorum.İnanılmaz işe yaradığını bizzat tecrübe etmişliğim var.Bırakın birazda sizin dışınızda kalanlar uğraş versin.

Fedakar bir anne olduğun için degil , kendin için sigarayi birakmalisin , 6 ekim 2018 de 15 yıllık iciciligimi bırakan biri olarak yazıyorum bunları size. Kendiniz için bırakın lütfen, kendinize bakmazsaniz kimse size bakmaz

Nasıl bıraktınız? Konu içinden konu çıkıyor ama gerçekten nasıl başardınız?

Hiç üşenmedim okudum. Asla anneliğinize laf söylenmemesi gerekiyor ama malesef etrafımızda ki insanlar bizim yaşadıklarımızı anlayacak kapasitede değiller. Ne yazık ki kimse bu kadın ne yaşıyor bütün gün diye düşünmüyor ve kimse bi nasılsın birşeye ihtiyacın var mı diye sormuyor. Sizi çok iyi anlıyorum. korkma sen iyi bir annesin!!

X