Çocuk Hastalıkları Anne Sütü Dahil Hiç Bir Süt İçemeyen Dört Aylık Bebek

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

nurcanakgl

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2017
3
0
35
Merhabalar. Kardeşimin bebeği 3 ay, 25 günlük. Bebek anne sütünü günde 40 mililitre anca alıyor. Keçi sütü ve inek sütünden mama da almıyor. Pirinç ununu suyla karıştırdık ve öyle verdik ama onu da son iki gündür yemiyor. Bebek son 18 gündür neredeyse bir şey yemedi. Daha doğrusu bir bebeğin 850-900 mililitre süt emmesi lazım ama bizim bebek günde 40 mililitre sütü anca içiyor. Keçi sütünden inek sütünden mamalar denedik ama hepsinde yüzü kızarıyor ve tükürüyor. Açlık hissetmiyor. Gece emiyor fakat gündüz memeye yaklaştığı an deliriyor. Annesi bebek doğduğundan beri hiç süt ürünü tüketmedi. Yaklaşık bir aydır süt ürünleri yemeye başladı. Meme reddiyle aynı döneme denk geldiği için süt alerjisinden şüphelendik. Fakat 1 haftadır süt ürünleri tüketmemesine rağmen hala bebek emmiyor ve sağılarak verilen sütü de almıyor. Ek olarak formül süt de almıyor. Bebek sudan başka her şeyi reddediyor. Kardeşim tahini kahvaltıda tüketiyor. Acaba susama mı alerjisi var diye düşündürdü bizi. Yardımlarınızı bekliyoruz. Akıl edemediğimiz bir şey olabilir. Akıl akıldan üstündür sonuçta.

tuketince kizariklik varsa çocugun sut alerjisi var demek zaten
mama dediigmizde sut tozu sonuçta
keçi sutundede olmasi talihsizik olmus
biberon almak istemiodur belki anne sutunu kasikla denedinizmi
dr ne diyor

Kardeşim biberona alıştırmak istemiyor. belki tekrar emmeye başlayabilir diye. Anne sütünü kaşıkla deniyoruz ama çok az içiyor sonra istemiyor. Doktor konusunda ise bugün sonuç çıkacak alerjisi olup olmadığı yalnız anne sütünü de almıyor fazla en fazla 2-3 dk. Doktoru mama önerdi. Aldığımız mamanın da tadı çok kötü ama bugün 1 çay kaşığından az olacak şekilde, içine pekmez koyup vermişler ve 15 ml. kadar içmiş. Kardeşimin sütünde alerjisi olan bir şey var mı diye düşünüyoruz ama 2 gündür et yemeyi bıraktı, rezene içiyordu, günde 1 su bardağı kadar içiyor son iki gündür. 2 gündür tahini bıraktı. Bal, ceviz vs. hiçbir şey yemiyor zaten.

Ben bir hafta sadece ekmek ve patatesle beslenmiştim. Kızımın neye alerjisi olduğunu bilmediğimden. Süt,süt ürünleri,yoğurt,peynir,peynir altı suyu,krema,tereyağ,margarin,doğal ve yapay tatlandırıcı içeren herşey,yumurta,fındık ve antep fıstığı alerjisi var. Yaklaşık 4 aydırda bunları tüketmiyorum. Tavuk ve de eti de yeni yeni yiyorum. Mutlaka işinin ehli bi alerji doktoruna gidin

Test sonucu çıktı. Süt alerjisi yokmuş. Ama yine de az yiyor. Cevaplar için teşekkür ederim. Doktoruyla görüştük. Gastroenteroloji' ye göstereceğiz. Doktor, ağzında bir aft falan varsa da emmezmiş. Yani bu kiloda olan ve gelişimi geriden giden bebekler, ağzında aft varsa, emip acı çekeceğine emmeyip aç kalmayı tercih edermiş. Bir diğer konuysa bu kiloda ve gelişimi geriden gelen bir bebek aç kaldığını hissetmez ve kanıksarmış. Yani aç kaldı diye ağlama veya huzursuzluk yapmayabilirmiş. Sizinde bilginiz olsun diye yazıyorum. Gelişmeleri sizinle paylaşacağım. Sizin de bilginizin olması lazım.

Test sonucu çıktı. Süt alerjisi yokmuş. Ama yine de az yiyor. Cevaplar için teşekkür ederim. Doktoruyla görüştük. Gastroenteroloji' ye göstereceğiz. Doktor, ağzında bir aft falan varsa da emmezmiş. Yani bu kiloda olan ve gelişimi geriden giden bebekler, ağzında aft varsa, emip acı çekeceğine emmeyip aç kalmayı tercih edermiş. Bir diğer konuysa bu kiloda ve gelişimi geriden gelen bir bebek aç kaldığını hissetmez ve kanıksarmış. Yani aç kaldı diye ağlama veya huzursuzluk yapmayabilirmiş. Sizinde bilginiz olsun diye yazıyorum. Gelişmeleri sizinle paylaşacağım. Sizin de bilginizin olması lazım.
Doktor sonucunu öğrenebilir miyim? Benim kizimda aynı durumda süt alerjisi şüphe etti doktor yüzünde kizarikliklar da var. Sizde son durum nedir merak ettim.

İşte bu kaniksamadan dolayı bebeklerde emzik onermiyoruz. Bebegine emzik verenler okusun. Size de çok geçmiş olsun. Bazen kolik bebekler de böyle olabilir. Kısa zamanda tedavisini olur inşallah. Biberona alismamasi için annenin gayretini tebrik ediyorum. Siz sütü dondurucuda saklayın, lazım olursa kullanırsınız.

X