Annem erkek kardeşim ve biz

K
3 kardeşiz 1 erkek 2 abla. Erkek kardeşim sorumsuz babam öldüğünde 24 yaşındaydı üniversitede ablamla burs verdik okudu 27sinde zar zor mezun oldu.
Küçüklükten beri sorumsuz ve çok şanslı bir çocuk. Sorumsuzluğu tamamen annemin suçu en küçük ve erkek diye şımarttı. Aramızda kardeşimle 3 yaş var eve bisküvi alır saklardı ki oğlu yesin bana vermezdi resmen o yemek yemiyormuş diye ona özel alınırdı. Ben de çocuktum bana verilmezdi ama. (Çocukluk travmalarım 1😥)neyse işe girdi çıktı hep kötü insanlar onu buluyor.(!)üniversitede de biriyle davalık olmuştu adam tabak fırlatmış. Rahmetli babam ölmeden avukat parasını ödedi. Hükmün ertelenmesi ile dava bitti.
Beyefendi iş yerinde de Az iş yaparak çok çalışma derdinde. Markete girdi yapamadı. En son eşim işe soktu. Adamı da soktuğuna pişman etti. Devamlı pozisyon değiştirmek istiyor çok çalıştırıyorlarmış diye eşim velisi gibi bölge müdüründen rica ediyor amiri yerini değiştiriyor bu 3. Defa oldu. Yediği ihtarlar cabası işe sürekli geç kalıyor. Yol parası yokmuş diye aile hekiminden rapor alıp işe gitmiyor. Çocuk gibi doktor da nasıl rapor veriyorsa. Çok bile idare ettiler onu bu 5 yılda. O bile şaşırıyor aynı yerde 5 yıl çalışmasına. Şimdiki hedefi kovulup tazminatını almak🤭

bedelli askerlik yaptı annem karşıladı parasını.

TOKİ’den ev çıktı dediğim gibi çok şanslı peşinatı annem karşıladı yine taksitleri de bir kısmını ben bir kısmını ablam bir kismini yine annem karşılıyor. Kendi de lütfedip ayda 1500 TL katıyor. Bize olan borcu ödeyecekmiş yalan annem ödeyecek. 1 yıl sonra da benim ev borcum başlayacak. Ve ben doğum iznindeyim şu an haftaya ücretsiz izin alacağım. Ona para verdim diye kendi peşinatımı altın bozarak ödeyeceğim nakit param yetmiyor. Ben de benim el iyisi kocamın yüzünden ödüyorum bu parayı bi daha ev sahibi olamazmış bu bir şansmış diye biz veririz borç dedi..
en son geçen yıl ablamla anneme telefon aldık doğum gününde kardeşime sen de katıl dedik param yok katılamam dedi yarı yarıya ödedik ablamla. Şimdi telefonu bozulmuş. Anneme bak telefonunu verme sakın dedim cuma günü. Bugun annem telefonda telefonu kardeşine vereceğim dedi. Neden dedim? Napayım telefonsuz mu kalsın dedi.
Annem devamlı arkasını topluyor bu çocuğun 35 yaşında adam ya delireceğim. Ben napayım artık çıldıracağım. Anneme ayrı kızıyorum ona ayrı. Annem üstüne başına hiçbir şey almıyor oğluna borç ödeyecek diye. Kendi oğluna harcar biz de ona kıyamadığımız için üst baş alırız. Kendime hiçbir şey almıyorum arada anneme alıyorum çünkü üzülüyorum onun için. Maddi manevi yük bu çocuk. Anca süslensin giyinsin foto çekip instagrama atsın. Ne zamana kadar bu böyle devam edecek? Anneme Allah ömür versin ondan sonra ne olacak?.. bazen kınama inekobası senin de oğlun var Allah korusun oğlun ona çeker dayısı sonuçta oğlan dayıya derler diye düşünüyorum. Allahım bana evlat ayrımı yaptırmı yaptırma adaletli olmama yardım et.. sizce bu saatten sonra ben ne yapmalıyım annemle ilişkim bozulacak diye korkuyorum.
Kan bağı var diye üstünü çizemiyorsun. Amaan

İlgisiz ailelerin şımartılan yetişkinleşememiş zor çocukları bunlar. Sakın başını bağlamaya çalışmayın. Başka kızın başını yakarsınız.

Kusura bakma ilgisiz aile dememin sebebi çocuk yetiştirmek sorumluluk ister. Al sana al sana demek ilgilenmek değil başından savmaktır. Bir dediğini iki etmemek köleliktir. İlgilenmek gerekirse ceza vermek gerektirir. Yanlışında durdurmak. Doğrusunu taktir etmek. Yetiştirmek. Yetişkin hale getirmek. En başta yanlışı doğruyu öğretmek gerekir.

Böyle çocuklar büyüyünce aileden intikamını alır. Bu başından savmanın bedelini ödetir. Bir laf varya boyunca büyütmek kolay. Sen huyunca büyüt diye. Hep beraber bu çocuğu yetiştiremediğiniz için bedel ödüyorsunuz. O çocuk bodoslama yuvarlanıyor. Siz de bişey yapamazsınız artık geçti. Öyleye yaşayacak gidecek.

Ama anne baba böyle yaptı tabi sizinle bir alakası yok. Bu yükü çekmek istemiyotsan rest çek. Sizden ümidini kessin kendi başının çaresine baksın.

Çok uzun ve karışık yazdım. Ross campbel in kitabı var. Çocuk sevgiyle büyür yetiştirme sanatı diye. Aynı hatalardan korkuyorsanız bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim. 😇

Benim kardeşim de aynisi. Aynen dediğiniz gibi annem onu bu hale getirdi. Aslında kardeşime kızıyor sürekli para istediği için isyanda ama akşam olup işten gelmeden önce koşa koşa eve gidiyor bir gece kendi ısıtsın diyemez. Kendi sıkıştığında benden borç vermemi ister kardeşime. Kardeşim de istisnasiz her hafta 2 3 kere benden 20 TL 50 TL ister durur. Çok verdim ama artık bir süredir vermiyorum diye benden kötüsü yok şu anda :) annemin de en sevdiği laftır ben ölünce kardesin sana emanet der durur. Sanki 10 yaşında çocuktan bahsediyoruz...Aslında böyle anneler çocuğuna iyilik yaptıklarını zannetseler de tam tersi oluyor. Kendi ayakları üstünde duramayan, asalak gibi yaşayan ve başta kendine ve çevresine maddi manevi zarar veren adamlar yetisiyor.
Aynen dediğiniz gibi eşek kadar adamın yemek derdine düşüyor annem. Anlatamıyorum anneme ama annem benden sonra sana emanet demez benden sonra sürünmesinden korkuyorum der
Demiyor, bencil oluyorum :) benim param olsa sen istesen lafını yapmazdım diyor kardeşim ama sonra gene istemeye devam ediyor. Gurur yapayım bir söyleneni düşüneyim yok.
Benimki de telefon mevzunda her şey maddiyat mi dedi hem suçlu hem de üste çıkıyor maddiyatçı ben oluyorum

Annemle aramı bozmadan bunu yapmak istiyorum işte. Kendisi zaten işi düştüğünde arar. Allah anneme uzun ömür versin annemden sonra pek görüşeceğimizi sanmıyorum
E ucretsiz izine ayrilacakmissiniz
Iyi bir firsat
Bir de neden kaybediyorsunuz soyleyim
Aglamasini bilmiyorsunuz
Sıkıntılarinizi dile getirmiyorsunuz ihtiyaciniz olduğunda kimseye soylemeden hallediyorsunuz da ondan

E ucretsiz izine ayrilacakmissiniz
Iyi bir firsat
Bir de neden kaybediyorsunuz soyleyim
Aglamasini bilmiyorsunuz
Sıkıntılarinizi dile getirmiyorsunuz ihtiyaciniz olduğunda kimseye soylemeden hallediyorsunuz da ondan
Çok ama çok haklısınız ağlamasını bilmiyorum kimseden bi şey istemiyorum iş yaşamında da böyle özel hayatta da böyle.. çocukluğumdan beri her şeyi kendim halletmeye alıştım. Hayır artık ben de ağlamak sızlanmak istiyorum nasıl yapacağımı da bilmiyorum.. eskileri açıp bana yapılan haksızlıkları söylediğimde kindar olmakla suçlanıyorum

Çok ama çok haklısınız ağlamasını bilmiyorum kimseden bi şey istemiyorum iş yaşamında da böyle özel hayatta da böyle.. çocukluğumdan beri her şeyi kendim halletmeye alıştım. Hayır artık ben de ağlamak sızlanmak istiyorum nasıl yapacağımı da bilmiyorum.. eskileri açıp bana yapılan haksızlıkları söylediğimde kindar olmakla suçlanıyorum
Bir araya geldiginizde surekli sıkıntılarinizdan bahsedin mesela suraya borcum var buraya borcum daha bir evimiz bile yok
Hersey pahalandi
Borclu olmaktan nefret ediyorum
Nasil yapacagim canim sıkılıyor
Ama surekli yapin ben öyle uzaklastirdim kocamin ailesini
yoksa kim dara düşse destek olun
Borcumuz olmasa zaten oluruz ki kimsenin akli ile asla destek olmam
Biz istersek olur derim
Esime de biz i iyice asiladim
Kv kp benim annemin babamin bize destek olacagini fazla sıkıntıya girmeyecegimizi soylerdi onlarinda su borcu var bu borcu var deyip duruyorum artik
Yoksa darphanemiz var gibi davraniyorlar

Mesafe koyun ve hiç birşey yapmayın. O küser mi kırılır mı diye de düşünmeyin. Yoksa yıpranan siz olursunuz.

3 kardeşiz 1 erkek 2 abla. Erkek kardeşim sorumsuz babam öldüğünde 24 yaşındaydı üniversitede ablamla burs verdik okudu 27sinde zar zor mezun oldu.
Küçüklükten beri sorumsuz ve çok şanslı bir çocuk. Sorumsuzluğu tamamen annemin suçu en küçük ve erkek diye şımarttı. Aramızda kardeşimle 3 yaş var eve bisküvi alır saklardı ki oğlu yesin bana vermezdi resmen o yemek yemiyormuş diye ona özel alınırdı. Ben de çocuktum bana verilmezdi ama. (Çocukluk travmalarım 1😥)neyse işe girdi çıktı hep kötü insanlar onu buluyor.(!)üniversitede de biriyle davalık olmuştu adam tabak fırlatmış. Rahmetli babam ölmeden avukat parasını ödedi. Hükmün ertelenmesi ile dava bitti.
Beyefendi iş yerinde de Az iş yaparak çok çalışma derdinde. Markete girdi yapamadı. En son eşim işe soktu. Adamı da soktuğuna pişman etti. Devamlı pozisyon değiştirmek istiyor çok çalıştırıyorlarmış diye eşim velisi gibi bölge müdüründen rica ediyor amiri yerini değiştiriyor bu 3. Defa oldu. Yediği ihtarlar cabası işe sürekli geç kalıyor. Yol parası yokmuş diye aile hekiminden rapor alıp işe gitmiyor. Çocuk gibi doktor da nasıl rapor veriyorsa. Çok bile idare ettiler onu bu 5 yılda. O bile şaşırıyor aynı yerde 5 yıl çalışmasına. Şimdiki hedefi kovulup tazminatını almak🤭

bedelli askerlik yaptı annem karşıladı parasını.

TOKİ’den ev çıktı dediğim gibi çok şanslı peşinatı annem karşıladı yine taksitleri de bir kısmını ben bir kısmını ablam bir kismini yine annem karşılıyor. Kendi de lütfedip ayda 1500 TL katıyor. Bize olan borcu ödeyecekmiş yalan annem ödeyecek. 1 yıl sonra da benim ev borcum başlayacak. Ve ben doğum iznindeyim şu an haftaya ücretsiz izin alacağım. Ona para verdim diye kendi peşinatımı altın bozarak ödeyeceğim nakit param yetmiyor. Ben de benim el iyisi kocamın yüzünden ödüyorum bu parayı bi daha ev sahibi olamazmış bu bir şansmış diye biz veririz borç dedi..
en son geçen yıl ablamla anneme telefon aldık doğum gününde kardeşime sen de katıl dedik param yok katılamam dedi yarı yarıya ödedik ablamla. Şimdi telefonu bozulmuş. Anneme bak telefonunu verme sakın dedim cuma günü. Bugun annem telefonda telefonu kardeşine vereceğim dedi. Neden dedim? Napayım telefonsuz mu kalsın dedi.
Annem devamlı arkasını topluyor bu çocuğun 35 yaşında adam ya delireceğim. Ben napayım artık çıldıracağım. Anneme ayrı kızıyorum ona ayrı. Annem üstüne başına hiçbir şey almıyor oğluna borç ödeyecek diye. Kendi oğluna harcar biz de ona kıyamadığımız için üst baş alırız. Kendime hiçbir şey almıyorum arada anneme alıyorum çünkü üzülüyorum onun için. Maddi manevi yük bu çocuk. Anca süslensin giyinsin foto çekip instagrama atsın. Ne zamana kadar bu böyle devam edecek? Anneme Allah ömür versin ondan sonra ne olacak?.. bazen kınama inekobası senin de oğlun var Allah korusun oğlun ona çeker dayısı sonuçta oğlan dayıya derler diye düşünüyorum. Allahım bana evlat ayrımı yaptırmı yaptırma adaletli olmama yardım et.. sizce bu saatten sonra ben ne yapmalıyım annemle ilişkim bozulacak diye korkuyorum.
Kinamayın,fakat elinizi eteginizi çekin.
Ben ev sahibi olmadan neden para vereyim ki üstelik.
Tamam aldığı iyi olmuş,ev fiyatları arttı fakat siz ne olacaksınız?
Annelerin gozbebekleri onlar, kızlardan bekler,oğlanları severler:/

Öyle mi dersiniz anneme kızarken onun gibi mi oldum yo hayır ben ben evladıma öyle değilim,arkasını toplamam asla ödevleri bile kendi sorumluluğudur. Kardeşime de değilim esasında 10 yıl görmesem aramam. Anneme karşı duramıyorum nedense o da başka bi çocukluk travmamdan ya ..
Bir gün,elbet bir gün takdir edeceğini mi düşünüyorsunuz:)
O gün hiç gelmeyecek,olay yerinden bildiriyorum:)

Ödediğim miktar 1250 olunca ve 2 yıl diye çok fazla tepki vermedim eşim baştan biz de yardımcı oluruz demişti. Bana kalsa 5 kuruş vermezdim. Annem benim kefil olmamı istemişti olmadım ve kredi çalmadı. Eşim yardım ederiz borç veririz diyince iyi ok bari lanet olsun dedim. Geçen sözler verdi fazlasıyla ödeyecekmiş kira direkt bana gelecekmiş bakalım göreceğiz. Bizdeki kredisi bitti zaten bunu biliyor.
Evlenmeye kalkar onu da vermez,bakın görün..

Aynı durum bizde de var, benim kardeşim de 7 yılda bitirdi okulu sonra yüksek lisans yapmak istedi. Annem vermiş maaş kartını, işi gücü gezmek tozmak. En son bir kız yüzünden annemi acayip üzdü, kadına hayatı zehir etti.
Siz annenizle aranızı bozmadan, musluğu kısacaksınız. Çünkü benim annem de hep bizden bekler, dualar eder, bütün gelirini de kardeşime harcatıyordu. Çok rahat yaşattı.
Anneniz sizden isterse bizim de harcamalarımız arttı, yetiremiyoruz diyin. İstemezse kesinlikle teklif etmeyin. Tatile de ana oğul gitsinler.

X