Anne babamı terk etmek istiyorum sizce yanlış mı düşünüyorum?

user183772

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Mart 2024
1
0
Burdaki büyüklerimin tavsiyesini ve yorumlarını almak fikrimi yönlendirebilir, yardımlarınızı bekliyorum.

Öncelikle 17 yaşındayım, kasım ayında 18ime gireceğim. Çok içime kapanık, asosyal, iletişim becerileri 0, özgüveni yerlerde biriyim. 4senedir bu farkındalıkla kendi kendimi tedavi etmeye çalışıyorum.
Anne ve babamla hiç anlaşamıyorum. Annem toksik ve anlaşılması zor biri beni sürekli eleştirir birileriyle kıyaslar, ben annemin söylediklerinden çok etkileniyorum. Annem birkaç sene öncesine kadar bana hep fiziksel şiddet uygulardı sözünde durmadığım için ama bu dayak için geçerli bir sebep değil.
Ben insan psikolojisinin çocukken şekillendiğini düşünüyorum ama annem böyle düşünmüyor.
Ben küçükken çok fazla zorbalığa uğradım akranlarım beni hep dövüp dışladı. Ben kendimi savunamuyordum. İlkokul öğretmenimde çok fazla dövdü beni ama annemle babam benim arkamda hiç durmadılar ben böyle hatırlıyorum o olaylar aklıma gelince ağlıyorum hep. Annem bir velinin ilkokul öğretmenimi dava ettiğini ama hiçbir şey olmadığını söyledi belki bu yüzden müdahale etmediler ama başka bir okula aldırabilirlerdi en azından.

Asıl olaya gelmek istiyorum. Ben lise hayatım boyunca hep sınıfın asosyal ezik kızıydım. Şuan son senemdeyim ve hala aynıyım kimseyle konuşamıyorum ortama ayak uyduramıyorum. Hiç zeki değilim. Yeteneğim yok. İnsanların ilgisini çekebilecek bir yanım yok. Tek bir arkadaşım yok.Sınıfta psikolojik olarak sık sık kalbim sıkışmaya nefes alamamaya başlayınca rehberlik servisine gittim ve olayları anlattım. Biraz iyi geldi fakat değişen birşey olmadı. Birkaç kere tekrarlayınca rehberlik hocası ailemi aradı görüştü. Öncesinde çok büyük bir sinir krizi geçirdim hiçbir zaman söylemediğim şeyleri anneme bağıra çağıra anlatmaya çalıştım dışlandığımı söyledim annemse bana kendi kendime psikolojimi bozduğumu söyledi. Yüzünde en ufak bi pişmanlık veya üzüntü yoktu. Rehberlik hocası anneme ve babama psikiyatristten randevu almalarını olayın ciddi olduğunu söylemiş ama değişen birşey olmadı.
Annem hala sözleriyle beni zehirlemeye devam ediyor. Bu olaylar beni 4sene boyunca intihara sürükleyecek kadar etkiledi.
Annemle babam hiç anlaşamıyor hep kavga ediyolar boşanacaklardı ama boşanmadılar.

Babama gelecek olursak. Ben babamı hala çözemedim. Beni hiç dövmedi özür dilemesini bilen birisi beni kırdığında hep gönlümü alır.
Ama babam çocuk gibi bir insan. Yanındayken annesi gibi hissediyorum. Bir ağırlığı yok, çok sorumsuz bir insan. İhtiyaçlarımı hiç karşılayamıyor parasını kullanmayı bilmediği için borç üstüne borç yapıyor. Şuan bir ayakkabı bile alamayacak haldeyim çatlak kirli iğrenç bir ayakkabı giyiyorum. Dolabımda doğru düzgün bir kıyafetim bile yok. cidden 6 aydır okulda aynı eşofmanı ve üstü giyiyorum. Kendimden nefret ediyorum iğrencim cildim hep sivilceli babam doktorun verdiği kremleri de almıyor.
Yaşıtlarımı görünce moralim bozuluyor, bende giyinip süslenmek gezmek tozmak istiyorum. Babama dışlanmakla alakalı derdimi anlatıyorum fakat bir çözüm bulunmuyor. Benim ihtiyaçlarımı görmüyorlar altın falan alıyorlar tamam yatırım yapıyorlar ama benim giyecek bir ayakkabım bile yokken almasınlar altını. BU ARADA ABLAM BASKIYA DAYANAMAYIP EVDEN KAÇIP EVLENDİ.

Ben evlenmeyi düşünmüyorum güzel bir meslek sahibi olup yaşayıp gitmek istiyorum.

Sonuç olarak 4 senedir çok yalnız hissediyorum. Sadece kendim varım. Ailem beni umursamıyor kısıtlamaya gelince kısıtlıyorlar fakat kendimi ifade etmeme bile izin vermiyolar bu yüzden salağın tekine dönüştüm. Çok çalışıp %100 burs kazanıp bir üniversiteye gidince ailemi hayatımdan çıkarmayı düşünüyorum sadece ablam ve kuzenimle görüşürüm, zaten üniversite masraflarımı da karşılayabileceklerini sanmıyorum. Olsalar da olmasalar da değişen birşey yok. Kendi sorunlarımı hep kendim çözdüm ve çözmeye devam ediyorum. Burada bile kendimi doğru ifade edemedim sadece ailemin beni intiharı düşündürecek kadar kötü hissettirdiğini anlayın yeterli.

Sizce yanlış mı düşünüyorum?
Ailem olmadan yapabilir miyim?

bebeğim, bir ablan olarak söylüyorum, biliyorum aile baskısı altında ders çalışmak zordur ama lütfen derslerine sıkıca sarıl ve güzel bir puan yaparak üniversiteye gir. mesleğini eline al, mümkünse eğer şehir dışında üniversite oku. aile baskısı altında ezilen gençler ne yazık ki kişiliklerini bulmakta zorlanıyorlar, şu an kendini özgüvensiz olarak görüyorsun ama dediğim gibi derslerine olabildiğince çalış, şehir dışında bir üniversiteye yerleş ve tek başına bir hayat kurmanın temellerini at. o zaman göreceksin ki zaten aslında olmak istediğin kişi olacaksın. meslek sahibi ol, kendi paranı kazan ve hayatını dolu dolu yaşa. intiharı da aklından çıkar, çözüm değil, bunu sen de biliyorsun zaten. bir hayalin var, bu hayalini gerçekleştirmek için sık dişini yeter.

Öncelikle 17 yaşındayım, kasım ayında 18ime gireceğim. Çok içime kapanık, asosyal, iletişim becerileri 0, özgüveni yerlerde biriyim.

Su sartlari sağlarken kurda kursa yem olursunuz ancak. 3 sayfaya haber olur ananizdan babanızdan baska kimsenin aklina gelmezsiniz zamanla.

Once bu eksiklikleri tamamlayin. Duzgun bir universite kazanmaya calisin. Hem okuyup hem calismak bir de ustteki sartlae gecerliyken asiri zor olacaktir ama imkansi degil. Hepsini halledince arana mesafe koyarsin.

Senin kadar çok dislanmıs olmasamda çoğu anlattığında kendi gencligimi gördüm. Şuan 30 yaşında evli 2 çocuk annesiyim. Evde sadece maddi ihtiyaçları karşılayan bir baba. Annemde ben 12 yaşındayken çalışmaya baslayinca evde artan sorumluluklarım ve 2 küçük kardeş daha. Bunların yanı sira ne giysem karışır. Bu giymeyide mini etek sanmayin. İşte askılı giyemem dar paça pantolon giyemem şort zaten zinhar yasak. erkek arkadaşım olsa sorun. Evde mis gibi temizlik yemek yapıp artık o yaşlarda elimden geldiği kadar benden iyisi olmuyordu. Kıyafet konusunda benim de anca bir kaç cesitti. Okula sivil gitmeye eli yüzü düzgün bir kaç kiyafetimden fazlası yoktu. bu yüzden arkadasliklarim hep okulda olurdu özel hayatimda gezip tozamazdim çünkü babamın parası yok sanırdım. Çünkü sürekli "paramiz yok çok borcumuz var" düşüncesi empoze edildi bana. 12 senelik örgün ogrencilik hayatımda arkadaslarimla kantine gidip karnımı doyurdugumu bilmem anca ufak tefek çikolata falan. Yakın arkadaşımla kantine indigimizde her defasında ben acıkmadim sen ye derdim param yok bir sandivice diyemezdim. Ben çok parlak bir öğrenciydim ilkokulda notlarim hep yüksekti. Öğretmenlerim hep overdi anneme babama beni. Liseye gecisim tabi hayatımdaki bikmislik ergenligime denk gelmesi sınıfta kalmicak kadar puanlar alıyordum.

Neyse evde annemle itişe kakışa liseyi bitirdim geldim 18 yaşıma gelince dedim artık çalısicam dışarıdan okurum. Bu sefer aldığım maaşı olduğu gibi annemin eline saymaya babamdan günlük harçlık almaya başladım.

19 yasindayken esimle flortlesmeye başladık cocukluktan birbirimizi tanıyorduk ama ayrı şehirlerde yaşıyorduk. Tabi annem buna da karşı geldi. Söz nişan düğün Faslı benim için hiç eğlenceli hevesli geçmedi. Bir an önce hepsi bitsin ve bu evden kurtulayim kendi hayatima baslayip söz hakkını elime alayım istiyordum artık.

Ama şimdiki aklım olsa oturur inek gibi daha çok derslerime asılır memur olur atanır kendimi biraz ailemden uzaklaştırır kendi başıma olmayı yaşardım. En azından ablani görerek bu konuda bilinclisin tebrik ediyorum.

Ailenle ilişkilerine gelecek olursak. Onlar iyisiyle kötüsüyle seni bugünlere getiren insanlar asla sırtını dönme. Ayrıca o kapıya yine düşüp düşmeyeceğin hiç belli olmaz en azından dönmen gerekirse yüzün olur. Herşey biz insanlar için.

Artık annemi olduğu gibi kabul ettiğim için zitlasacagimiz konularda tamam anne haklısın diyorum gene bildiğimi yapıyorum 😄 Sende aynı taktiği dene. Yazsam daha yazarimda daha da uzatmak istemedim.

Ben
bebeğim, bir ablan olarak söylüyorum, biliyorum aile baskısı altında ders çalışmak zordur ama lütfen derslerine sıkıca sarıl ve güzel bir puan yaparak üniversiteye gir. mesleğini eline al, mümkünse eğer şehir dışında üniversite oku. aile baskısı altında ezilen gençler ne yazık ki kişiliklerini bulmakta zorlanıyorlar, şu an kendini özgüvensiz olarak görüyorsun ama dediğim gibi derslerine olabildiğince çalış, şehir dışında bir üniversiteye yerleş ve tek başına bir hayat kurmanın temellerini at. o zaman göreceksin ki zaten aslında olmak istediğin kişi olacaksın. meslek sahibi ol, kendi paranı kazan ve hayatını dolu dolu yaşa. intiharı da aklından çıkar, çözüm değil, bunu sen de biliyorsun zaten. bir hayalin var, bu hayalini gerçekleştirmek için sık dişini yeter.
De kadınlar kulübüne üye oldum. Sanki benim hayatımı anlatmışsın. Güzelim küçük bı sivilceyimi dert ediyorsun. Herşeye üzülüyorsun üzülme rica ederim. Ben şu an elli yasindayim. Benimde gecmisimde çok sopa yediğim oldu. Bende babamdan sudan sebeplerle sopa yedim. Zerre suçum yokdu. On dört yaşında başladı on yedi yaşına kadar. Sopa attı. Kırgın değilim desem yalan olacak. Şu anda hadi dövsun. Felç oldu kendi suyunu bile alamıyor. Ozamanlara gidelim. Ozamanlar. Gene sen okuyorsun ben ilkokuldan sonra okula gondermediler. Benden iki yaş küçük

Ben

De kadınlar kulübüne üye oldum. Sanki benim hayatımı anlatmışsın. Güzelim küçük bı sivilceyimi dert ediyorsun. Herşeye üzülüyorsun üzülme rica ederim. Ben şu an elli yasindayim. Benimde gecmisimde çok sopa yediğim oldu. Bende babamdan sudan sebeplerle sopa yedim. Zerre suçum yokdu. On dört yaşında başladı on yedi yaşına kadar. Sopa attı. Kırgın değilim desem yalan olacak. Şu anda hadi dövsun. Felç oldu kendi suyunu bile alamıyor. Ozamanlara gidelim. Ozamanlar. Gene sen okuyorsun ben ilkokuldan sonra okula gondermediler. Benden iki yaş küçük
Kardeşimi on dokuz Mayıs universitesini okud

U diğer kardeşlerim okudu. Şu an toparlayamiyorum. Ayakkabıyı giyeceği sorun etme. Ne olur oku kendini kurtar. İlerde mesleğin olunca bir sürü. Giyecek yada ayakkabı alırsın. Üniversiteyi magna et. Evden uzaklas yazında. Biyerde iş bul yada ablanda kal kocaman kızı dovmekde ne demek aha benim kızım on dokuza yeni girdi. Vay babam. Hadi el kaldiriyim valla beni döver. Kurban olsun anan baban sana altın ediyolarm

X