Anneme sigara içtiğimi söylemeli miyim, nasıl?

duygutopcuoglu

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
28 Eylül 2020
2
-1
21
Herkese merhabalar bu soru benim bu platformdaki ilk sorum oluyor aslında hesabı açma sebebim de bu.
Geçen yıl babamı akciğer kanserinden kaybettik tek çocuğum ve annem ile yaşıyorum, annem aşırı düzgün ve aydın görüşlü, sağlıklı yaşayan bir devlet memuru hayatında sigara alkol çok çok az kullanmış bana hamileyken de bırakmış.
Ben alkol şu ana kadar hiç içmedim fakat sigaraya 12 yaşımda başladım. 5 yıl boyunca tek tük okulda dersanede günde 1-2 tane şeklinde içtim fakat aileme hiç çaktırmadım. Ancak içme isteği babamı kaybettikten sonra ciddi şekilde arttı ve içinde olduğumuz yıl üniversite sınavı senem olduğu için de ciddi ihtiyaç hissettim fakat pandemiden dolayı annem evde olduğundan dolayı günde 1 paket içmek isterken bakkala markete giderken içebildiğim kadar içerek sigara ihtiyacımı karşıladım ki bu da haftada 1 paket felan yapıyo. Annem anosmi hastası olduğu için (koku körlüğü) koku konusunda bir sıkıntı çekmiyorum belki de en büyük şükür sebebim budur. Biliyorum içmeyenler kendine yazık ediyorsun diyecek fakat ben de bazı şeyler yaşadım arkadaşlar sevgili muhabbetleri vs derken bu hale geldim o yüzden sorgulamazsanız sevinirim. Bu arada istediğim sıralamayı yapamadığımdan mezuna bıraktım ve de bir seneyi daha evde annemle beraber geçireceğiz. ( Dışişleri bakanlığı AB başkanlığında çalışıyor ve fazla covid olduğundan pandemi başladığından beri evden çalışıyor 2 haftada 1 kez nöbet şeklinde işe gidiyor.
Sizlere sorum şu,
Bu çok önemli olan sınav senemde sizce sigara içtiğimi anneme söylemeli miyim, söylememeli miyim?
Söyleyenler nasıl söylediğini, anne tarafından gelen tepkiyi söyleyebilirse aklımda bir konuşma hazırlayıp bunu dile getirmek istiyorum artık gerçekten bıktım.
Sigara içen ve annesine söyleyenler,
yakalanma anısı da olsa sonraki konuşmaları, kendileri söylemiş olsa da konuşmaları ve tepkileri ve ardından annenin karşısında içince nasıl tepki verdiğini anlatabilirse ben de söyleyip söylememek arasında bir karar vericem. Evet tüm anneler aynı değil ama en azından aklımda ortalama bir şeyler olsun ki rahat edebileyim konuşurken.
Anne olanlar da kızıyla arasındaki sigara muhabbetini baştan sona nasıl başladığını, birlikte içiyorlarsa ilk tepkilerinin ve şimdiki tepkilerinin nasıl olduğunu söyleyebilirse çok teşekkür ederim.
Yardım eden etmeyen herkese çok teşekkürler

Hamilelik Döneminde Neler Yaşanır?​

Hamilelik süresince anne adayının vücudu bebeğe en uygun koşulları sağlayacak şekilde değişir. Gebelik dönemi boyunca hem bebeğin hem de annenin sağlığını korumaya odaklanan beden bu süreçte her zamankinden daha fazla özen ve ilgi ister. Bu nedenle biz de anne adaylarının gebelik süreci boyunca dikkat etmesi gereken noktaları, karşılaşabilecekleri zorlukları ve bu süreçte onların yaşamını kolaylaştıracak bilgileri bir yazıda topladık.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?​

Gebelik sürecinin başlangıcında kadın bedeninde birtakım değişiklikler gözlenir. Hamilelik belirtileri olarak adlandırılan bu değişiklikler her kadında farklı şekilde seyredebilir. Hamilelik belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Adet gecikmesi
  • Lekelenme ve akıntı
  • Göğüslerin hassaslaşması ve göğüs uçlarının koyulaşması
  • Kasık ağrısı
  • Mide bulantısı ve ekşimesi
  • Yorgun hissetme ve halsizlik
  • Baş dönmesi
  • Artan koku hassasiyeti
  • Sık idrara çıkma
  • Vücut sıcaklığının yükselmesi
Hamilelik belirtileri

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?​

Hamilelikte beslenme yalnızca nicelik olarak değerlendirilmemeli. Önemli olan tüketilen yiyeceklerin miktarı değil, besin değerleri. Bu süreçte besin değeri düşük gıdalardan gereğinden fazla tüketmek hem bebeğin sağlığına olumlu bir etki yapmaz, hem de anne adayının kilo alımını hızlandırır ve bedeni yorar. Hamilelik boyunca; alınan öğünler az az ama sık felsefesine göre düzenlenmeli ve bol su tüketilmeli.

Gebelik Sürecinde Ne Tür Besinler Tüketilmelidir?​

• Embriyo, gelişimi için proteine ihtiyaç duyar. Az yağlı süt, yoğurt ve peynir çeşitleri, yumurta ve iyi pişmiş kuzu eti protein deposu olarak bilinir.
  • Tahıllar sağlık bir beslenme düzeninin olmazsa olmazlarından. Hem protein hem de vitamin açısından zengin mercimek, nohut gibi baklagiller anne adayının tüketmesi gereken besinler arasında.
  • Anne adayının yeşil salata, maydanoz, ıspanak, havuç gibi vitamin deposu sebzeleri öğünlerine dahil etmesi bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli. İyice yıkanmış yeşilliklerden hazırlanan zeytinyağlı salatalar sindirimi de kolaylaştırır.
  • Domates, biber, turunçgiller gibi C vitamini deposu olan meyve ve sebzeler günlük olarak tüketilmeli.
  • Somon gibi balıklar omega-3 ve aminoasit bakımından oldukça zengin. Bu nedenle anne adaylarına haftada 1-2 defa balık tüketmeleri önerilir.
  • Kırmızı renkli meyveler, kavrulmamış taze kuru yemişler ve lifli gıdalar hem anne adayının ihtiyaç duyduğu folik asidi alması açısından hem de enerji vermesi bakımından günlük beslenme planına eklenmeli.
  • Anne adayının yemekleri hazırlanırken kullanılan besinler taze olmalı. Yemek ve salatalarda bitkisel yağlar ve iyotlu tuz kullanılmalı.

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecekler Nelerdir?​

• Alkol
  • Donmuş gıdalar
  • Salam, sucuk gibi işlenmiş et ürünleri
  • Konserve yiyecekler
  • Az pişmiş veya çiğ et, balık ve deniz ürünleri
  • Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri
  • Kafein
  • Asitli içecekler
  • Kızartmalar

Gebelik Döneminde Karşılaşılan Sağlık Sorunları Nelerdir?​

Hamilelik döneminde yaşanan değişimler vücutta birtakım rahatsızlıkların oluşmasına sebep olabilir. Gebelik boyunca görülebilen bu sağlık sıkıntılarının şiddeti artarsa, mutlaka doktora başvurulmalı.

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?​

• Hamilelik döneminde kan şekerinin değişime uğraması baş ağrısına sebep olabilir.
  • Hamilelik sürecinde yaşanan hormonal değişimler migreni tetikleyebilir.
  • Yorgunluk hissi ve kaygı baş ağrısına neden olabilir.
  • Anne adayının hamile kalmadan önce düzenli olarak tükettiği kafein hamilelik sürecinde alınamadığı için bu durum baş ağrısı yapabilir.
Bu süreçte yaşanan baş ağrısı problemlerinin önüne geçmek için gündelik hayatta düzenlemeler yapılabilir. Anne adayı hamilelik döneminde baş ağrısını önlemek için:
  • Uyku düzenine dikkat etmeli.
  • Bol su tüketmeli.
  • Egzersiz yapmalı.
  • Düzgün beslenmeli
  • Hareketsizlikten kaçınmalı.
Hamilelik hastalıkları

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?​

Gebeliğin özellikle ilk üç ayında görülen aşırı bulantı tıp literatüründe Hiperemezis Graviarum olarak adlandırılır. Bu bulantılara:
  • Hormonal değişiklikler
  • Yüksek kaygı hissi
  • Artan koku duyarlılığı
  • Çevresel faktörler gibi durumlar sebep olabilir.
Anne adayı için oldukça can sıkıcı ve yorucu olabilecek bulantı probleminden kaçınmak için yapılabilecekler ise şu şekilde özetlenebilir:
  • Sigara, parfüm gibi ağır kokulardan uzak durmak
  • Az az, sık sık yemek
  • Bol sıvı tüketmek
  • Gün içerisinde dinlenmek
  • Hafif ve kuru gıdalar tüketmek

Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir?​

Hamilelik anne adayının bağırsak hareketlerini ve düzenini değiştirebilir. Bu süreçte yaşanan ishal durumlarına ev ortamında çözüm bulunabilir. Haşlanmış patates, yağsız pirinç lapası, elma, muz, yağsız yoğurt, tam tahıllı ekmek, havuç ve elma hamilelik döneminde yaşanan ishali geçirmek için tüketilebilir. Fakat bu yöntemler yeterli gelmezse bir doktora başvurulmalı.

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?​

Gebelikte kabızlık birçok anne adayının yaşadığı bir problem. Bu süreçte vücutta ve hormonlarda yaşanan büyük değişimler bağırsak hareketlerini de etkiler. Anne adayının kabızlık sorununa çözüm olması için yapabilecekleri şu şekilde sıralanabilir:
  • Bol sıvı tüketmek
  • Düzenli yürüyüş yapmak
  • Lifli gıdalara ve tahıllara yönelmek
  • Öğün atlamadan düzenli beslenmek
  • Besinleri iyi çiğnemek
  • Kuru meyve tüketmek. Özellikle kuru kırmızı erik kabızlık problemiyle başa çıkmak isteyen anne adayları için kurtarıcı etkiye sahip.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?​

Hamilelik sürecince salgılanan hormonlar sindirimi yavaşlatır. Bu durum mide yanmasına sebep olabilir. Büyüyen rahim mideyi sıkıştırır ve bu da özellikle hamileliğin son dönemlerinde midede yanma hissi oluşturur. Ayrıca düzensiz ve dengesiz beslenmek ve asitli içecekler tüketmek de mide yanmasının başlıca sebepleri arasında. Hamilelikte mide yanmasını geçirmek için:
  • Bol sıvı tüketilmeli.
  • Mide boş bırakılmamalı fakat aşırı da doldurulmamalı. Az ama sık yemek yenmeli.
  • Yemekten sonra uzanılmamalı.
  • Yatarken midenin rahatsızlık verdiği hissedilirse baş bölgesini yukarıda tutacak pozisyonlara geçilmeli.

Hamilelikte Cinsellik (İlişki) Nasıl Olmalı?​

Birçok çift gebelik dönemi boyunca cinsel ilişkiye girmekten çekinir. Oysaki normal ve sağlıklı bir hamilelik sürecinde ilişki yaşamanın herhangi bir sakıncası yok.
  • Sağlıklı bir anne adayı hamileliğinin son 4 haftasına kadar cinsel ilişkiye girebilir. Fakat daha önce düşük tecrübesi yaşamış veya erken doğum yapmış kadınlarda ilk üç ay cinsel ilişkiye girmek tehlikeli olabilir. Bu noktada endişeleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.
  • Cinsellikte önemli olan anne adayının kendini rahat hissettiği pozisyonları tercih etmektir. Çünkü karın büyüdükçe annenin hareketleri kısıtlanır.
  • Hamilelik döneminde anne adayları cinsel ilişkiye girmek isteseler de kendilerini rahat hissedemeyebilirler. Bu tarz durumların atlatılması için baba adaylarının özverili olması ve eşlerine anlayışla yaklaşmaları gerekir.

Hamilelik Döneminde Hangi Sporlar Yapılabilir?​

Gebelik döneminde anne adayını yormadan yapılan egzersizler hem annenin sağlığı hem de doğumun kolaylaşması açısından oldukça önemli. Anne adaylarına önerilen egzersizlerin başında düzenli yürüyüş, pilates ve yoga yer alır.Hamilelikte Spor

Hamilelikte Yürüyüşün Faydaları Nelerdir?​

• Açık havada yapılan yürüyüşler anne adayının stresini azaltır.
  • Kabızlık gibi bağırsak problemlerini önler.
  • Kan basıncının artmasından kaynaklanan gebelik zehirlenmesine karşı etkili.
  • Yürüyüş sırasında kan akışı hızlanır ve vücutta dolaşan oksijen miktarı artar.
  • Düzenli yürüyüş anne adayının aşırı kilo almasını da önler.

Hamilelikte Pilatesin Faydaları Nelerdir?​

• Vücutta biriken ödem ve şişliklerin azalmasına yardımcı olur.
  • Kalça kaslarını güçlendirir ve bu durum da doğumu kolaylaştırır.
  • Hamilelik boyunca artan bel ve sırt ağrılarını azaltır.
  • Spor yapan anne adayı kendini daha iyi hisseder.
  • Gevşeyen kaslar vücudu rahatlatır ve daha kaliteli bir uyku süreci sunar.
  • Düzenli pilates vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hamilelikte Yoganın Faydaları Nelerdir?​

• Yoga sırasında yapılan nefes egzersizleri anne adayına doğum sırasında çok yardımcı olur.
  • Yoga yapan anne adayları doğum esnasında vücutlarını daha rahat kontrol edebilirler.
  • Vücut esner ve gevşer. Böylece ağrılar azalır, uykular düzene girer.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Anneyi psikolojik anlamda rahatlatan yoga vücutta biriken ödemin de atılmasını sağlar.

Hamilelikte (Gebelik) Ne Zaman Hangi Testler Yapılır?​

Anne adayı hamile kaldığı zamandan itibaren birtakım kontrollerden geçer. Doğuma kadar devam eden süreçte belirli dönemlerde yapılan, annenin ve bebeğin sağlığını takip etmeyi sağlayan testler bulunur.

4-8. Haftalarda Hangi Testler Yapılır?​

• Gebelik testi
  • Tam kan sayımı
  • Kan uyuşmazlığının tespiti için kan grubu tahlili
  • Enfeksiyon tarama testi

11-14. Haftalarda Hangi Testler Yapılır?​

• Kromozom bozukluklarının tespiti için yapılan ikili tarama testi
  • Bu dönemde riskli gebeliklerde fetal DNA testi de yapılabilir.

16-20. Haftalarda Hangi Testler Yapılır?​

• Kromozom bozukluklarının ve iskelet sistemi hastalıklarının tespiti için yapılan üçlü veya dörtlü tarama testi

24-28. Haftalarda Hangi Testler Yapılır?​

• Şeker yükleme testi
  • Tam kan sayımı
  • İdrar tahlilleri

35-37. Haftalarda Hangi Testler Yapılır?​

• NST olarak bilinen ve fetüsün kalp hızını ve uterusun kasılmalarını tarayan stressizlik testi
  • Bu süreçte anne isterse yeniden tam kan sayımı gibi ekstra tahliller de yaptırabilir.

Hamilelikte Çatlak Ne Zaman Başlar, Hangi Kremler Kullanılır?​

Hamilelikte karın, göğüs, bel ve kalça bölgelerinde çatlaklar oluşabilir. Özellikle genişleyen karın bölgesindeki çatlaklar bazı kadınlarda gebeliğin 3. ayından sonra oluşmaya başlar. Bazı anne adaylarında ise son aya kadar çatlak oluşmaz.

Gebelik süresince kullanılabilecek çeşitli çatlak kremlerini şu şekilde listeleyebiliriz:
  • Lierac
  • Babe
  • Mustela
  • Sebamed
  • Bepanthol
  • Elancyl
  • Vichy

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben guzellikle babama soylemistim cok duzgun karsiladi birakmam icin gunlerce haftalarca konustu tedaviye yonlendirdi asla dinlemedim anneme yakalandim birgun asla konusmadi direk o sigarayi aldi bilegime yapistirdi yandim cayir cayir. Birdaha gorursem dilinde sondurecegim dedi direk. Dahada korkudan asla agzima surmedim oylece biraktim. Korkudan geberdim yani. Ama anneniz babam gibi muhtemelen sizinle komusmayi dener sizde biaz caba gosterin babanizi ornek alin lutfen saglim baska biseye benzmeiyor

ben sigara içmiyorum

ama annen eşini geçen yıl akciğer kanserinden kaybettiği için senin sigara içmene çok olumlu yaklaşamayabilir

evet baskı yapmak çok verimli değildir vs ama böylelikle az içiyorsun işte

dayımların sigara içtiğini herkes bilirdi dedem de

ama dedemin yanında içmezlerdi vs vs

dedem derdi ki benim yanımda içerlerse daha çok içerler hiç olmazsa şimdi akşamda 1-2 az içseler kardır

bu arada yaşım 40

üniversiteyi bitirdiğimde bizim bölümden üst sınıflarda mezun olmuş bir kişi ile karşılaştım sigara uzattı içmiyorum dedim hala mı dedi

sigaraya başlamadan nasıl bitirdin dedi gülüştük

cidden sigara içmeden de iyi bölümler kazanılıp bitirilip kariyer sahibi olunabiliyor

Sigara içmek bir tercihtir, keşke etmeseydik ama keşkelerle bu değişmiyor
Ablamı sigara içtiği için öldüresiye döven anneme direk söyledim, 14 yaşındaydım, ben sigara içiyorum ve içeceğim dedim. Gözlerinden alevler çıktığını hatırlıyorum ama hiç birşey yapmadı, sadece sigara paranı vermem dedi, tamam dedim onu kazanıyorum zaten. Aramızdaki diyalog bu kadardı, 43 yaşındayım halen içiyorum, hayatımda yaptığım en kötü tercihtir

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer annenize söylediğinizde anneniz bırakmanızı isteyecek ve siz bırakmayacaksanız yetmeyip anneniz üzülmesin diye ona bıraktığınızı söyleyecekseniz ama gizli içmeye devam edecekseniz hiç yalana dolana bulaşmayın, annenizi de kandırmak zorunda kalırsanız birde bunun için vicdanen rahatsız olmayın derim. Ama ben onu ikna ederim, köşe-bucak ondan kaçarak içmekten sıkıldım artık bilsin diyorsanız da söyleyin gitsin belli ki söyleyesiniz var. Ben sigara içmiyorum ama içenleri de yargılamıyorum. İçilmemesi gereken yerlerde içmeyerek kurallara uydukları sürece :bicak:

annem kendisi anladi ictigimi
ama benim baslama hikayem tamamen kendilerinden kaynakli pasif iciciliktendi.
23 yasima kadar agzima sigara surmemistim
babam annem abim hep birlikte bir yaz bir araya gelince gunde 4 paket babam 1 paket abim yarim paket annem balkonsuz evin mutfaginda gunluk 5.5 paket sigara icilince o evdeki diger insanlar pasif oluyor maalesef.
disari ciktigimda evde hic sigara icmemis benim sigara krizlerim tutmaya basladi resmen hal boylr olunca kendilerinin verdigi dusuncesizlik sebebiyle bende sigaraya baslamis bulundum
sigarami iciyosun sen diye bir hesap sorma edasiyla gelmisti yanima evet bisey mi oldu dedim nasi icersinlee iyi b.k yedinler havada ucuyor
bende evden disari ciktigimda bile kendileri yuzunden nasil sigara krizlerine girdigimi anlatinca hic bir sey diyemedi tabi.
evde sigara icmeyen kisi icilmeyen ortam olmayinca boyle oluyor maalesef oyuzde hic bir şey diyemedi karsilikli hep birlikte icmeye basladik

Bir anımı paylaşayım:KK200:

Yakalandım ben :) Çokta küçüktüm 15 yaşında annem yakalayıp babama söyledi babam bir daha görürsem seni gebertirim dedi babam bi daha görmedi ama annem her gördüğü paketimi saklardı dolu boş fark etmez nerede bulsa saklıyordu ben atıyor sanıyordum ama saklamış...
Neyse aradan epeyyyy uzun zaman geçti nişanlıyım cebimde 5 kuruş param yok sigaram yok biraza canım sıkkın eşimle tartışmışız sebebi hatırlamıyorum annem hayatta sigara için para vermez ki bende isteyemezdim Annem sordu neyin var diye sigaram yok canım sıkkın dedim:KK14: hiç unutmam bu eczane poşetleri olurdu eskiden çanta şeklinde fermuarlı o çantanın içinde belki 50 60 paket sigara bazısı dolu bazısı 2 3 tane var annem çantayı önüme attı ''Zıkkım iç kızım elimle sana sigara vereceğim hiç aklıma gelmezdi zıkkım iç ''dedi gitti. Arsızlıkta nirvana olduğum için kahkahalarla güldüm :eek:abartısız 1 ay sigaraya para vermedim

Ah benim Güzel Annem sen gittin sigaranın birini söndürmeden diğerini yakar oldu senin arsız kızın :kızgın::kızgın:çözüm değil hiç bir şeye çözüm değil efkarda dağıtmıyor anamı da getirmiyor ancak bedenim ve cebime zarar ama kötü bir alışkanlık tez vakitte kurtulmak dileği ile

annem kendisi anladi ictigimi
ama benim baslama hikayem tamamen kendilerinden kaynakli pasif iciciliktendi.
23 yasima kadar agzima sigara surmemistim
babam annem abim hep birlikte bir yaz bir araya gelince gunde 4 paket babam 1 paket abim yarim paket annem balkonsuz evin mutfaginda gunluk 5.5 paket sigara icilince o evdeki diger insanlar pasif oluyor maalesef.
disari ciktigimda evde hic sigara icmemis benim sigara krizlerim tutmaya basladi resmen hal boylr olunca kendilerinin verdigi dusuncesizlik sebebiyle bende sigaraya baslamis bulundum
sigarami iciyosun sen diye bir hesap sorma edasiyla gelmisti yanima evet bisey mi oldu dedim nasi icersinlee iyi b.k yedinler havada ucuyor
bende evden disari ciktigimda bile kendileri yuzunden nasil sigara krizlerine girdigimi anlatinca hic bir sey diyemedi tabi.
evde sigara icmeyen kisi icilmeyen ortam olmayinca boyle oluyor maalesef oyuzde hic bir şey diyemedi karsilikli hep birlikte icmeye basladik

Bizimkiler de yıllarca içtiler yanımızda, içerken de aman iyi bir şey değil kötü bir şey sakın başlamayın dedi durdular.
Ben yıllarca onları hayranlıkla izledim.
Sigarayı yakışları, ağızlarından duman çıkışlarını falan.
Sonuç? Özentilikten ve yaşadığım sıkıntılardan dolayı ona sığındım.
İçmeden önce de, içerken de söylediğim tek bir şey var; tiksiniyorum.
Ellerimde bıraktığı kokudan, saçlarıma sinmesinden nefret ediyorum.
Çok içen biri değilim günde 1-2 en fazla ama en kısa zaman da onu da bırakmak dileğimle.

Annen babanı akciğer kanserinden kaybettiği için bu duruma sıcak bakmayabilir, yani o anlayışlı insan biraz sert tepkiler verebilir. Hazır olmalısın.

Simdi annenin verecegi tepkiyi sen az cok tahmin edebilirsin ki
Babanin da yaşadıkları var sonucta..
Sakin bir tepki verse bile senin sagligini düşünecektir

çok tepki verecektir babanızı akciğer kanserinden kaybettiği için :KK43:
ama hazırlıklı olun tepkiye ve söyleyin bence
bende sigara içiyorum yaklaşık 6 7 sene ailemden gizli içtim
evlendim bikaç yıl sonra öğrendiler içtiğimi.. Düşünün onlar bana geleceği zaman gerilirdim içemeyeceğim diye
eşimden çekerdim gizli saklı :)

Ben hayatım boyunca içmedim ve kendımle gurur duyurorum bu konuda ( sevgililiğin aşkında en üstünü ayrılıgında en dibini taşadım genede içmedim )

ablam içti annem bir güzel dövmüştü ablamı ama eline birşey geçmedi ,

ben sigara içmiyorum

ama annen eşini geçen yıl akciğer kanserinden kaybettiği için senin sigara içmene çok olumlu yaklaşamayabilir

evet baskı yapmak çok verimli değildir vs ama böylelikle az içiyorsun işte

dayımların sigara içtiğini herkes bilirdi dedem de

ama dedemin yanında içmezlerdi vs vs

dedem derdi ki benim yanımda içerlerse daha çok içerler hiç olmazsa şimdi akşamda 1-2 az içseler kardır

bu arada yaşım 40

üniversiteyi bitirdiğimde bizim bölümden üst sınıflarda mezun olmuş bir kişi ile karşılaştım sigara uzattı içmiyorum dedim hala mı dedi

sigaraya başlamadan nasıl bitirdin dedi gülüştük

cidden sigara içmeden de iyi bölümler kazanılıp bitirilip kariyer sahibi olunabiliyor

Son söylediğiniz cümle öyle önemli ki.
Maalesef bazı gençlerimiz sigara ile kendine değer kattığını zannediyor özgürlüğünü sigara ile kanıtlamaya çalışıyor.

Son söylediğiniz cümle öyle önemli ki.
Maalesef bazı gençlerimiz sigara ile kendine değer kattığını zannediyor özgürlüğünü sigara ile kanıtlamaya çalışıyor.

işte gizli olana merak

büyükler sigara içer vs vs

bir arkadaşın babası demiş ki içki iç ama sigara içme

sigarayı alacak paran olmazsa da sağdan soldan otlanır gene halledersin ama içki bir içer iki içer içemezsin paran yoksa dermiş

eşim yıllardır içer arada bir bırakır sonra tekrar başlar vs vs

kendini aciz hissediyor vs ama bence azaltması bile mucize

hatta babam 70 ine doğru bıraktı

bir seferinde eşime iç yanımda benim canım çekmiyor sorun değil dedi eşim yok olmaz balkonda içeyim modunda

çünkü benim yanımda içmiyor

bu bile ona çok şey katıyor

iş yerinde de evde de içemiyor işte az içiyor çıkıp içiyor vs vs

Benim annem de içtiğimi duymuş dışarda
Bir gün çekti konuştu ben tabi ilk başta inkarlar falan elime tutuşturdu al bi ic bakim dedi...baktı baktı içmeyi biliyorsun ya işte dedi
Kendimi ele vermişim yani...
Bisey demedi ama disarlarda kendini rezil etme iceceksen evde iç bide yangın çıkarma dedi ama çok üzgündü belliydi gözlerinden...

Bende çok düşünmüştüm bunu.psikolojik çöktüğüm bir dönem annemle babama yaşadıklarımı anlatıyorum babam yaktı sigarayı,annemde pakete uzandı,bi tanede bana versene anne dedim.annem uzattı ama ihtimal vermiyor garibim içeceğime ben tabi sigarayı aldım balkona gidicem içmeye.babam dediki duuur gitmeyeceksin otur karşıma,içiyorsan karşımda içeceksin..aldı çakmağı yaktı sigaramı ailecek tüttürdük 😂😂 ama tabi herkes ben kadar şanslı olur mu bilmiyorum 🤷‍♀️

Bende çok düşünmüştüm bunu.psikolojik çöktüğüm bir dönem annemle babama yaşadıklarımı anlatıyorum babam yaktı sigarayı,annemde pakete uzandı,bi tanede bana versene anne dedim.annem uzattı ama ihtimal vermiyor garibim içeceğime ben tabi sigarayı aldım balkona gidicem içmeye.babam dediki duuur gitmeyeceksin otur karşıma,içiyorsan karşımda içeceksin..aldı çakmağı yaktı sigaramı ailecek tüttürdük 😂😂 ama tabi herkes ben kadar şanslı olur mu bilmiyorum 🤷‍♀️
Görece şanslısınız.

Ben de içiyorum ve annemden saklamistim ilk yillar..On sene once ogrendi ve aramizdaki en buyuk problem her zaman sigara olmustur.Yani anneniz benim annem gibi biraz dominant ise siz de de hayat boyu sorun olabilir..Hatta eminim sigara icmesem daha iyi bir anne kiz iliskimiz olabilirdi..Mesela annemle yemege, tatile gitmek istemem cunku yaninda içemem sigara..Yasiniz kucukse acilen birakin diyecegim ama siz de benim gibi birakmazsiniz diye tahmin ediyorum.Ilk yillar pek anlayamamistim etkilerini ama cok zarar verdi bana sigara.Hele bi kadin icin en onemli sey olan cildimi mahvetti..Yol yakinken donun

X