Annemi Suistimal Eden İş Yeri

Ceren0

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Mayıs 2020
67
49
Öncelikle merhaba, konumu okuyup görüş bildiren herkese şimdiden teşekkür ediyorum. Konuyu oldukça kısa tutmaya çalışacağım, önerilerinizi bekliyorum.
Annem 2 senedir yeni yeni moda olan küçük ve pahalı mekanlardan birinde aşçılık yapıyor. İşe başlarken günde 8 saat çalışma ve hafta içi olmak kaidesiyle haftada bir gün izin konusunda anlaştılar. Annem asgari ücret + sigorta ile çalışıyor. Patronu maaşını elden vermek istediğini söylemişti en başında, annem de bel rahatsızlığı olduğundan ve önceki işi çok ağır olduğundan kabul etmeyi tercih etti. Ben okula devam ettiğim ve kız kardeşim de henüz küçük olduğu için 48 yaşındaki annem evi geçindiriyor, maaşını bankaya yatırmaları daha iyi olur desem de pek de bir seçme şansı olmadığını söylemişti.
İş yeri annemi 1 buçuk yıldır hiç 8 saat çalıştırmadı, annem en az 9 kimi zaman 11 saat çalışıyor, bununla ilgili çok tartışma yaşadık ve işi bırakamayacağını söylüyor. Çalıştığı yerde öğle yemeği izni bile vermeyip kalabalığı bahane ediyorlardı, annem yeni yeni yemek yiyebiliyor. Maaşını elden parça parça veriyorlardı, annem iyi niyetli olduklarına inanıp buna da laf etmiyordu. Bilemiyorum belki de üzülmeyeyim diye iyi niyetli olduklarını iddia ediyordu. Çünkü iki çocuğa da okuyan İstanbul'da yaşayan bir kadın olarak başka iş bulamayacağını, ders yüküm ağır olduğu ve panik bozukluk rahatsızlığına sahip olduğum için maddi anlamda bana güvenemeyeceğini de düşünmüş olabilir.
Kesinlikle kıyaslama ya da meslek küçümseme amacıyla söylemiyorum, komiden kuryeye kadar orada çalışan herkes annemden 1500 tl kadar fazla maaş alıyor. Pandemi dönemi kısa çalışma ödeneğini de ayarlayamadılar ve annem ödeneği 3 ay geç almaya başladı, bu dönemde kredi borcuna girdi. Annemi bazen izin günlerinde bile çağırırlar yoğunluk var diyerek ve annem gider. Artık en son nokta annem yıllık izninin daha sadece 3 gününü kullanırken arayıp işe daha erken gelmesini istemeleri oldu. Ben işten ayrılmasını söyledim, hem tezimi yazıp hem çalışabileceğimi söyledim ama kabul etmedi. Pandemi nedeniyle içeride kalan parası var, biraz araştırdım ve kıdem tazminatı diye de bir şey olduğunu öğrendim fakat maaşı banka hesabına yatmadığı için eksik maaşını veya ağır çalışma koşullarını nasıl kanıtlarız bilmiyorum.
Özellikle konunun son kısmı ile ilgili bilgisi ya da tecrübesi olanlardan yardım bekliyorum, annem yeni işe girene kadar ya da ben bir iş bulana kadar bu içerideki paranın veya tazminatın bizi 1-2 ay idare etmesini umuyorum. Belki de sadece annemin emeğinin harcanmamasını istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim, yorumlarınıza göre kendimizi yönlendireceğiz.

Yaa kıyamam, annenizin ellerini öperim. Siz burs alabilseniz belki rahatlar biraz ama işi bırakabileceğini sanmam. Diğer konularda fikrim yok, umarım siz biran önce mesleğinizi elinize alır annenizi rahat ettirirsiniz 💐

Neden elden yatırıldı ben onu merak ediyorum.
Genelde vergiden düşmek için yüksek gösterip elden verirler, burada da böyle bir şey mi var ve aleyhlerine bir durum aslında.
Elden makbuzlu mu aldı maaşlarını?
Çalışma şartları konusunda bir şey diyemem, restoran işi her zaman zordur ve saat aralığı daima esnektir.
Yani bir memurluk gibi bekleyemezsiniz ama fazla mesai ücreti talep edebilir bu konuda.

Yaa kıyamam, annenizin ellerini öperim. Siz burs alabilseniz belki rahatlar biraz ama işi bırakabileceğini sanmam. Diğer konularda fikrim yok, umarım siz biran önce mesleğinizi elinize alır annenizi rahat ettirirsiniz 💐
Çok teşekkür ediyorum, kredi de alıyorum ama anca yetiyor ve işi bırakmasına yetmiyor. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim tekrardan.

Çok teşekkür ediyorum, kredi de alıyorum ama anca yetiyor ve işi bırakmasına yetmiyor. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim tekrardan.
Kredi senin harçlığına bile yetmez canım, kaymakamlıkla görüşsen belki burs verirler sana. Ama işten çıkamaz yoksa geçinemezsiniz , zaten İstanbul’da asgari ücretle çok iyi idare ediyor sizi. Orada evlerin kirası genelde asgari ücret kadar zaten. Annen tam fedakar, çalışkan Anadolu kadını 😊

Çok geçmiş olsun öncelikle. Bırakmasını tavsiye ederim ben de ama pandemi şartları, işsizlik malum.
Sanıyorum bi avukat aracılığıyla sgk ile birlikte mekanın burnundan getirebilirsiniz.

Neden elden yatırıldı ben onu merak ediyorum.
Genelde vergiden düşmek için yüksek gösterip elden verirler, burada da böyle bir şey mi var ve aleyhlerine bir durum aslında.
Elden makbuzlu mu aldı maaşlarını?
Çalışma şartları konusunda bir şey diyemem, restoran işi her zaman zordur ve saat aralığı daima esnektir.
Yani bir memurluk gibi bekleyemezsiniz ama fazla mesai ücreti talep edebilir bu konuda.
Aslına bakarsanız maaşını parça parça aldı hep, makbuz kullanımı hiç olmadı. Evet sanırım bankaya yatırmamaları iş yerinin aleyhine bir durummuş. Elbette memurluk gibi belirli saatleri yok, mesela sabah 9'da değil de öğlen 12'de başlıyorlar. Ancak memurluktan farklı olduğu için 1-2 saati mesai ücreti olarak da yazmıyorlar ki zaten hali hazırda maaşını bile tam alamıyor. Ben de bunu nasıl ispat ederim derdindeyim, annem hakkını alsın çıksın istiyorum sadece.

Aslına bakarsanız maaşını parça parça aldı hep, makbuz kullanımı hiç olmadı. Evet sanırım bankaya yatırmamaları iş yerinin aleyhine bir durummuş. Elbette memurluk gibi belirli saatleri yok, mesela sabah 9'da değil de öğlen 12'de başlıyorlar. Ancak memurluktan farklı olduğu için 1-2 saati mesai ücreti olarak da yazmıyorlar ki zaten hali hazırda maaşını bile tam alamıyor. Ben de bunu nasıl ispat ederim derdindeyim, annem hakkını alsın çıksın istiyorum sadece.
Sigortasını kontrol ettiniz mi düzenli yapıldığını, önce ona bir bakın gün atlanıyor mu tam mı yatıyor, sonrasında adına bir hesaba maaş yatmaması zaten aleni bir durum, ispata gerek yok ki.
En küçük işletmeler bile banka hesabı açtırır çalışana, ancak kaçak olanlar böyle elden verirler.
Avukat değilim, bilgim sınırlı, şuanki durum annenizin lehine olsa bile çirkefleşip tazminat vs vermeyebilirler şikayet durumunda.
Hukuk köşesine yazıp yardım talep edebilirsiniz.

Kredi senin harçlığına bile yetmez canım, kaymakamlıkla görüşsen belki burs verirler sana. Ama işten çıkamaz yoksa geçinemezsiniz , zaten İstanbul’da asgari ücretle çok iyi idare ediyor sizi. Orada evlerin kirası genelde asgari ücret kadar zaten. Annen tam fedakar, çalışkan Anadolu kadını 😊
Yüksek lisans yaptığım için biraz daha yüksek bir kredi yatıyor, elbette zar zor geçiniyoruz. Kaymakamlık inanın hiç aklıma gelmedi daha önce, mutlaka bir görüşeceğim çok teşekkür ediyorum. Annem yarın erkenden işe kalkacağı için uyuyor ama kendisiyle ilgili olumlu yorumları görmek ona çok iyi gelecektir, yarın mutlaka yorumunuzu okutturacağım akşam eve geldiğinde. Tekrardan teşekkürler.

Çok geçmiş olsun öncelikle. Bırakmasını tavsiye ederim ben de ama pandemi şartları, işsizlik malum.
Sanıyorum bi avukat aracılığıyla sgk ile birlikte mekanın burnundan getirebilirsiniz.
Annem için en son yol, benim için ilk yol oydu. Çok teşekkür ediyorum, aklın yolu bir ben de sizin gibi düşünüyorum.

Sigortasını kontrol ettiniz mi düzenli yapıldığını, önce ona bir bakın gün atlanıyor mu tam mı yatıyor, sonrasında adına bir hesaba maaş yatmaması zaten aleni bir durum, ispata gerek yok ki.
En küçük işletmeler bile banka hesabı açtırır çalışana, ancak kaçak olanlar böyle elden verirler.
Avukat değilim, bilgim sınırlı, şuanki durum annenizin lehine olsa bile çirkefleşip tazminat vs vermeyebilirler şikayet durumunda.
Hukuk köşesine yazıp yardım talep edebilirsiniz.
Teşekkür ederim.

* E devletinde maaşı gozukuyordur annenin (4a diye sorgularsan cikar) . O nedenle kanitlamak konusunda sıkıntı cekmezsin aldığı parayı ,merak etme.

*Kıdem ücretinizi Normal yoldan alırsanız - işyeri hakki olanı verirse ne ala . Ama istifa ediyorsunuz diye -kendi isteğinizle çıkıyorsunuz diye işi yokuşa sürerlerse de seçenekleriniz var,merak etmeyin

*Benim çalıştığım şirket belli bir komisyon karşılığında iş davalarına da bakıyor-kaybedersen para almiyor ama kazanirsan (atıyorum) yüzde yirmisini alıyor .
bu şekilde başka başka şirketler de var. Biraz araştırsanız bulursunuz.
surec genelde şöyle işliyor;

*Davadan önce zorunlu arabuluculuk süreci oluyor. Sizin avukat - karşı taraf ve bir arabulucu masaya oturuyor,orta yol bulmaya çalışiyorlar. Bulurlarsa ne ala,hemen sonuçlaniyor. ama bulamazlarsa mahkeme açılıyor ve daha uzun bir süreç başlıyor. Birkaç yıl sürdüğü bile oluyor...
ama merak etmeyin, küçük firmalar korkup uzlasiyor genelde. Çünkü her şey masraf onlar için bu sürecte. Arabuluculuk görüşmesinde bile hem size odeyecekleri parayı oduyorlar. Ek olarak hem arabulucuya para ödüyorlar , hem avukat şirketine vekalet parası adı altında birkaç bin lira ödüyorlar.
Uzlasmayip dava açılsa bir ton dava mahkeme parası, kaç kati vekalet parası ,yasal faiz falan da ödeyecekler. Astarı yüzünden pahalliya geleceği icin korkup uzlaşiyorlar genelde.

* Ama yine şöyle bir şey var, ilk oturumdan uzlassalar bile taksit taksit ödeme konusunda anlasabiliyorlar. Ya da iş yeri sahibi anlaşıyor ama parayı ödemiyor, icra süreci falan başlıyor...bunlar da zaman alan şeyler.

*Yani sizin 'kidemi alır rahatlariz' dediğiniz kıdem (eğer iş yeri insanlık edip vermezse) size aylar sonra da ulaşabilir. Yani buradan gelecek parayı düşünüp plan yapmayın derim ben.

*Konuyla ilgili size en net bilgiyi alo 170 verebilir aslında. SGK'nin çağrı merkezi. Bilgili ve ilgililer çoğu konuda. onlar sizi en doğru şekilde yonlendirirler.
takıldığiniz yer olursa bana da yazabilirsiniz , bildiğim bir şeyse cevaplamaya çalışırım.

Ve son olarak kişisel yorumum, başka geliri olmayan ve evi gecindiren kişinin bir anda çıkmasının sizi pişman edebileceği yönünde. Önce siz bir iş bulun, ilk maaşınızı alın. Öyle ayrılsın bence anneniz. İşler planladığıniz gibi gitmezse hepten parasız kalıp panik ile daha kötü bir iş yerine gitme ihtimali de var çünkü annenizin

Normal sartlarda bankadan ucretini vermek is verenin lehine bir durum. Mahkemelik süreçlerde isvereni koruyucu niteligi var. Malesef turkiyede yas 48 oldu zaten bunu benden başkasi calistirmaz dusüncesiyle personele ekstra yüklenen isverenler var. Cünkü isverenler saglikli genc calisan tercih ediyorlar. Annende bunun farkindaki sesini çıkartmiyor. Neyapsın kadıncağız. Bende 12 13 yıl özel sektörde çalıştim. Patronum oğluna eleman alırken bakın gercekten bizden alacagi paraya ihtiyaci varmi borcu harci varmi derdi. Yani kendine gebe edecekler. Suanda bende isverenim her maaş verdigimde helallik alırım çok ağır bir sorumluluk ah almamak lazım. Benimde 1 calisanim 50 yasında .ilk görüsmeye geldiginde maas konusunda boynunu büküp ne verebilirseniz demisti çok üzülmüs onu işe almiştım. Çevremdekiler dalga gecmislerdi daha gencini yokmuydu diye. Çokta caliskan bir kadin cıktı 7 senedir benimle calisiyor iyikide onu almisim.

Sigortası yatıyor mu hsrkes sormuş ama cvp vermemişsiniz
Şey konuda asgari ücret + sigorta demiştim, gerçi diğer konulardaki anlaşmalarına uymadılar haklısınız. Başka bir cevapta sorulduysa da ya anlamadım ya da kaçırdım kusura bakmayın. Evet, sigortası yatıyor.

* E devletinde maaşı gozukuyordur annenin (4a diye sorgularsan cikar) . O nedenle kanitlamak konusunda sıkıntı cekmezsin aldığı parayı ,merak etme.

*Kıdem ücretinizi Normal yoldan alırsanız - işyeri hakki olanı verirse ne ala . Ama istifa ediyorsunuz diye -kendi isteğinizle çıkıyorsunuz diye işi yokuşa sürerlerse de seçenekleriniz var,merak etmeyin

*Benim çalıştığım şirket belli bir komisyon karşılığında iş davalarına da bakıyor-kaybedersen para almiyor ama kazanirsan (atıyorum) yüzde yirmisini alıyor .
bu şekilde başka başka şirketler de var. Biraz araştırsanız bulursunuz.
surec genelde şöyle işliyor;

*Davadan önce zorunlu arabuluculuk süreci oluyor. Sizin avukat - karşı taraf ve bir arabulucu masaya oturuyor,orta yol bulmaya çalışiyorlar. Bulurlarsa ne ala,hemen sonuçlaniyor. ama bulamazlarsa mahkeme açılıyor ve daha uzun bir süreç başlıyor. Birkaç yıl sürdüğü bile oluyor...
ama merak etmeyin, küçük firmalar korkup uzlasiyor genelde. Çünkü her şey masraf onlar için bu sürecte. Arabuluculuk görüşmesinde bile hem size odeyecekleri parayı oduyorlar. Ek olarak hem arabulucuya para ödüyorlar , hem avukat şirketine vekalet parası adı altında birkaç bin lira ödüyorlar.
Uzlasmayip dava açılsa bir ton dava mahkeme parası, kaç kati vekalet parası ,yasal faiz falan da ödeyecekler. Astarı yüzünden pahalliya geleceği icin korkup uzlaşiyorlar genelde.

* Ama yine şöyle bir şey var, ilk oturumdan uzlassalar bile taksit taksit ödeme konusunda anlasabiliyorlar. Ya da iş yeri sahibi anlaşıyor ama parayı ödemiyor, icra süreci falan başlıyor...bunlar da zaman alan şeyler.

*Yani sizin 'kidemi alır rahatlariz' dediğiniz kıdem (eğer iş yeri insanlık edip vermezse) size aylar sonra da ulaşabilir. Yani buradan gelecek parayı düşünüp plan yapmayın derim ben.

*Konuyla ilgili size en net bilgiyi alo 170 verebilir aslında. SGK'nin çağrı merkezi. Bilgili ve ilgililer çoğu konuda. onlar sizi en doğru şekilde yonlendirirler.
takıldığiniz yer olursa bana da yazabilirsiniz , bildiğim bir şeyse cevaplamaya çalışırım.

Ve son olarak kişisel yorumum, başka geliri olmayan ve evi gecindiren kişinin bir anda çıkmasının sizi pişman edebileceği yönünde. Önce siz bir iş bulun, ilk maaşınızı alın. Öyle ayrılsın bence anneniz. İşler planladığıniz gibi gitmezse hepten parasız kalıp panik ile daha kötü bir iş yerine gitme ihtimali de var çünkü annenizin
Çok çok teşekkür ediyorum, gerçekten üşenmeyip uzun uzun yardım etmişsiniz. Sağ olun.

Normal sartlarda bankadan ucretini vermek is verenin lehine bir durum. Mahkemelik süreçlerde isvereni koruyucu niteligi var. Malesef turkiyede yas 48 oldu zaten bunu benden başkasi calistirmaz dusüncesiyle personele ekstra yüklenen isverenler var. Cünkü isverenler saglikli genc calisan tercih ediyorlar. Annende bunun farkindaki sesini çıkartmiyor. Neyapsın kadıncağız. Bende 12 13 yıl özel sektörde çalıştim. Patronum oğluna eleman alırken bakın gercekten bizden alacagi paraya ihtiyaci varmi borcu harci varmi derdi. Yani kendine gebe edecekler. Suanda bende isverenim her maaş verdigimde helallik alırım çok ağır bir sorumluluk ah almamak lazım. Benimde 1 calisanim 50 yasında .ilk görüsmeye geldiginde maas konusunda boynunu büküp ne verebilirseniz demisti çok üzülmüs onu işe almiştım. Çevremdekiler dalga gecmislerdi daha gencini yokmuydu diye. Çokta caliskan bir kadin cıktı 7 senedir benimle calisiyor iyikide onu almisim.
Yaşı değil de azmi önemli insanın, belki azmi çocuklarına bakmaktan geliyordur bilemem. Siz çok iyi bir şey yapmışsınız, sahiden keşke sizin gibi birçok insan olsa. Çok teşekkür ederim yorumunuz ve iyi niyetiniz için.

Öncelikle e devletten ya da sgkdan hizmet dökümüne bakın maasi tam yatiyor.mu diye
Zaten elden maas alması hukuken doğru değil üstelik maasini tam bile.almiyor
Anneniz sizin icin kendinden feragat ediyor ama is yeri konusunda da eziliyor bu sekilde hakki yeniyor.
Ayrıca aşçılık belgesi var mi, çalıştığı iş yeri nasıl bir yer? Küçük ve pahalı demissiniz ama bazi is yerlerinde aşçı calistirmak mecburiyken bazisinda degil. O yüzden soruyorum.
Ayrica yıllık izin ya da haftalık izin kisinin kanuni hakki. Erken çağıramaz anneniz gelemem izindeyim diyebilmeli. Ha kovarlarsa is kanununa zaten aykırı calistirdiklari için haksiz konuma düşerler. Belli bir saatin üzerinde çalışanlar icin fazla calisma bedeli.odenmesi gerekir, yemek ve cay molaları is kanununca belirlenmistir.
Anneniz.lütfen haklarını istesin ve kullansin. Alttan aldikca tepene cikarlar biraz dis göstermek gerekir.
Öncelikle sigortasina bakın mutlaka, gerekirse siz ihbar edin annemin şartları bu diyerek. Isten cikartamazlar merak etmeyin, cikartsalar bile yüklü cezalar öderler.

X