Annemin mirası ve babamın cimriliği

Monoceto

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2015
1.855
3.193
31
Degismis sanirim sistem , eskiden cok kolaydi , bankaya tum varisler bir arada gidip vergiye tâbi ise vergi dekontuyla beraber gidilip bankadan herkese kendi hakki odenirdi
Niye boyle bir is zorlastirilir anlamam hic , zaten uzucu bir donem insanlar yas surecinde bir de bürokrasiye bogusuyorlar
Evet değişmiş bize de bunu dediler. Yeni vergiler gelmiş hep. O yüzden de işlemler inanılmaz zorlu, karmaşık. Bir ara acaba muhasebeci mi tutsak dedik. Bu sabah internetten bir kısmını hallettik.
Anneme maaş bağlanmasi için SGK işlemleri de ancak olmak üzere ki daha ne zaman maaş bağlanır belli değil bir tanıdık 6 aydır bekliyorum dedi çok şaşırdık. Bakalım nasıl işleyecek.

KudrAlobar

Ayak feministi
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2018
16.579
97.850
Evet değişmiş bize de bunu dediler. Yeni vergiler gelmiş hep. O yüzden de işlemler inanılmaz zorlu, karmaşık. Bir ara acaba muhasebeci mi tutsak dedik. Bu sabah internetten bir kısmını hallettik.
Anneme maaş bağlanmasi için SGK işlemleri de ancak olmak üzere ki daha ne zaman maaş bağlanır belli değil bir tanıdık 6 aydır bekliyorum dedi çok şaşırdık. Bakalım nasıl işleyecek.
Bizi de çok korkutmuşlardı öyle sanırım 2-3 hafta içinde bağlandı maaş.

okyanusunritmi

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
4 Temmuz 2020
29
40
32
Bende bunu yaparim , yani devredemesem bile hakkimi almam geride kalan ebeveynim ölene kadar kullanir , onlarin benden daha cok hakki var onlarin mali sonucta

Babam bu evde oturmak istemez. Uzak bir ilçede oturmayı düşünüyor. Hakkımı devredersem bu evi satar. Ben oturduğum evin satılmasını istemiyorum.

Babam senelerce doğru düzgün bir işte çalışmadı / çalışamadı. Evi annem geçindirdi. Üzerine bu hastalık döneminde de dahil olmak üzere babam hep paradan sakındı. Hastanede refakatçi kalmayı bile üzerine kalan istemediği bir görev gibi gördü. Ama yasal olarak hakkı var mı, var.

Milana22

Guru
Kayıtlı Üye
27 Mart 2017
14.798
58.830
Babam bu evde oturmak istemez. Uzak bir ilçede oturmayı düşünüyor. Hakkımı devredersem bu evi satar. Ben oturduğum evin satılmasını istemiyorum.

Babam senelerce doğru düzgün bir işte çalışmadı / çalışamadı. Evi annem geçindirdi. Üzerine bu hastalık döneminde de dahil olmak üzere babam hep paradan sakındı. Hastanede refakatçi kalmayı bile üzerine kalan istemediği bir görev gibi gördü. Ama yasal olarak hakkı var mı, var.
Yanlis anlamayın ben sizin babaniz , sizin durumunuz icin yazmadim bu alintiladiginiz mesajimi , cherry'nin yazdigi bir mesaj uzerine drvam.eden bir konu bu

Ben sizin yerinizde olsam ne yapacagimi konuya yaptigim ilk yorumda yazmistim , siz oturdugunuz evi satin alip diger evdeki hakkinizi devredin evinizde oturmaya devam edin

Umayumay35

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2014
3.083
4.257
35
Sizin babanizin durumu cok enteresanmis , uzuldum gercekten
Teşekkür ederim empati yaptığınız için.
İşte insan şanssız olmayagorsun...3 tane miras davamız var hali hazırda devam eden. Şu an kendim borca girip ev alacağım maalesef mirastan hiçbir şey satilamiyor davalar devam ettiği için...

Milana22

Guru
Kayıtlı Üye
27 Mart 2017
14.798
58.830
Teşekkür ederim empati yaptığınız için.
İşte insan şanssız olmayagorsun...3 tane miras davamız var hali hazırda devam eden. Şu an kendim borca girip ev alacağım maalesef mirastan hiçbir şey satilamiyor davalar devam ettiği için...

Ne sacma isler , yasinizi mi tutacaksiniz dava pesinde mi kosacaksiniz , insallah kisa surede sonuclanir

Acelyahayat

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Mart 2019
613
1.039
34
Kimseyle yuz göz olmayin. Suan oturduğunuz evi de degistirin. Ne var ne yok satılsın mallar bölüsülsün. Zaten babanız vermek isteseydi sizin teklif etmenizi beklemezdi. Hic yuz göz olmayin. Ne var ne yok satıp nakte dönün

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
45.482
148.672
49
Annemin birikimiyle alındı evler.
Miras paylaşımından önce bizim kira sözleşmemiz var, en az 1 yıl daha burada oturma hakkım var. Ki sonrasında konuşma esnasında 2 yılı 3 yıla çıkaralım dediler. Evde oturduğum sürece onlara evi kullanım bedeli verip oturabilirim diye biliyorum. Sanırım ailemle, olmazsa avukatla konuşmam lazım.
Babamın bugün söylediği, tapuya gidilecek ve üçümüz üstümüze alacağız. Daha fazla bir iletişim yok. Babamın da abimin de kafalarında tam olarak ne var öğrenmem lazım.
Hisse tapu yapılacak, her birinize üzerinde hissenizin belirtildiği tapular verilecek, abiniz veya babanız sizin onayınız olmadan evi satamazlar ama izale-i şuyu davası açabilirler, bilirkişi tarafından evin bedeli tespit edilir, o bedel üzerinden mahkeme hepinize evi diğer ortakların payını vererek alıp almayacağınızı sorar, ortakların payını verebilen evi alır, abiniz ve babanız eğer işbirliği yaparsa, anlattıklarınıza göre de babanız maalesef fazlaca para düşkünü olduğundan, dışarıdan birine ucuza satılmasını istemeyeceklerinden, ortaklar arası satış amaçlı izale-i şuyu davası açabilirler, eğer miras çekişmesi yaşanırsa buna hazırlıklı olun derim, ki maalesef söz konusu bu tip şeyler olunca kimsenin kimseyi gözü görmüyor, evlattır, ana babadır demiyor.

ayy32

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2014
337
413
Annenizin evi birikimle mi alınmış yoksa kendisine miras yoluyla mı kalmış?
Eğer annenizin edindiği mallar ailesinden miras yoluyla intikal etmişse, babanız hak sahibi olamıyor, bu bilgi burada dursun.
Miras malın da boşanma olursa hak sahibi olunmuyor ama ölüm halinde sağ kalan eşe miras kalıyor

ayy32

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2014
337
413
Eğer babanız emekli ise annenizin maaşını alamaz
Ölen kişinin mal varlığını en geç 3 ay içerisinde üzerinize geçirmelisiniz yasal olarak yoksa ceza ödersiniz
Annenizin bir yere borcu var mı resmi olarak
Alır emekli olan eş ölen eşin maaşının %50 sini alıyor

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
45.482
148.672
49
Miras malın da boşanma olursa hak sahibi olunmuyor ama ölüm halinde sağ kalan eşe miras kalıyor
Ölüm halinde de eş mirastan hak alamıyor ama şöyle istisnai durumlarda, miras kalacak kişi miras bırakacak olan anne ya da babasından önce ölürse, miras payını yalnızca alt soyu alabiliyor, ben o durumla karıştırıp genel gibi yazdım, bizde oldu çünkü aynısı, miras bırakacak baba yaşarken oğlu öldü, oğlun çocukları dedelerinden babalarına intikal edecek miras payını alırken ölen oğulun eşi kayınpederinin mirasından yararlanamadı.

ayy32

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2014
337
413
Ölüm halinde de eş mirastan hak alamıyor ama şöyle istisnai durumlarda, miras kalacak kişi miras bırakacak olan anne ya da babasından önce ölürse, miras payını yalnızca alt soyu alabiliyor, ben o durumla karıştırıp genel gibi yazdım, bizde oldu çünkü aynısı, miras bırakacak baba yaşarken oğlu öldü, oğlun çocukları dedelerinden babalarına intikal edecek miras payını alırken ölen oğulun eşi kayınpederinin mirasından yararlanamadı.
Dediğiniz gibi miras bırakacak kişi yaşıyorsa mirasını ancak torunları alır gelin ya da damat mirastan yararlanamaz

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
45.482
148.672
49
Alıyorlar ikisi de sgk'lıysa veya ikisi de bağkurluysa da alıyor,annem alıyor ordan biliyorum
Yeni mi bu uygulama? Annemin arkadaşı birkaç yıl evvel eşinden dul aylığı alırken babasının maaşı için başvurdu, yetim aylığı da bağlansın istedi ama ikisi de SGK olunca reddedildi🤷‍♀️