Annemin mirası ve babamın cimriliği

ayy32

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2014
337
413
Yeni mi bu uygulama? Annemin arkadaşı birkaç yıl evvel eşinden dul aylığı alırken babasının maaşı için başvurdu, yetim aylığı da bağlansın istedi ama ikisi de SGK olunca reddedildi🤷‍♀️
Yetim aylığını bilmiyorum🤷‍♀️annem rahmetli babamın maaşını alıyor
 

catlak yumurta

Guru
Kayıtlı Üye
6 Eylül 2010
1.132
2.048
Öncelikle başınız sağ olsun. Şimdi ortada 2 ev var yani hisse payınız dağıtılacak. Ama farkında olmadığınız bir durum var o da oturduğunuz evde hissenizin olduğu yani artık kiracı konumunda değil hissedar konumundasınız. Ki tapu da aile konutunuz olduğuna dair şerh attırın derim ben. Babanız oturduğu ev için size kira ödemeyecekse siz de eviniz için kira ödememelisiniz. Bir de olurda satmak isterlerse emlakçıdan fiyatlar alınsın bir teklifler ortaya çıksın o zaman dersiniz ben şu kadarı tamamlarım aynı paraya bana satın diye. Uyuyan devi uyandırmayın şimdilik içinizde kalsın evi satın alma arzunuz hem babanızın çok para istemesine karşı da tedbir almış olursunuz. Ki bir süre alıcı çıkmazsa teklifiniz cazip bile gelebilir. Çünkü sizin onayınız olmadan satılamaz. Dava açmalılar o da evin değerinin altına gitmesi demek. Bu kadar paragözse onu da istemez diye düşünüyorum ki avukat parası da cabası. Güzel güzel gönül rahatlığıyla oturun evinizde para falan vermeyin. Babanız oldu da satmak istiyor evini gidin satın onaylayın kendi payınızı da alın kenara koyun. Bir şey daha söylemek isterim annenizin birikmiş bankada parası vardıysa şayet vefatı halinde aile üyeleri gidip eşit hisseyle bölüşür imza atarlar. Babanız fırsatçılık yapıp sizin haberiniz olmadan tüm paraların üstüne konmuş olmasın. Bi ufak araştırma yapın derim ben. Biliyorsanız annenizin para yatırdığı bankaları ‘ annem vefat etti bu bankada hesabı vardı.’ diye konuşabilir ve yakın zamanda hesap kapandıysa babanızla uzun bir konuşma yapıp gerekirse dava açıp hasta annemden faydalanıp bizden para kaçırdı diyebilirsiniz. Ki böyle bir şey varsa evin tamamını istiyorum demek için elinizi kuvvetlendirmiş olursunuz.
 

Yari Otomatik Portakal

Noone's gonna take my soul away...
Kayıtlı Üye
24 Mayıs 2019
1.867
5.890
24
Anlattiginiza gore babaniz aynı benim babam. Annemin 7 sinde pidenin yanina ayran almak istemedi para gitmesin diye. Annem ölüm dosegindeyken hemen avukat bulmus. Annemin 40 indan sonra hemen mirasta hakkını arttırmak için davayi patlattı bize biz şok.
Paraya da ihtiyaci yok ortak mallar dışında kirada 1 evi , 2 tarlasi yine kirada dukkani var. Babalar neden böyle kalpsiz acaba
Kazandı mi davayı, inşallah kazanamamıştır?
 


Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 43 Kg. ile 58 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 153 cm. Başlangıç Kilom :98.6 Kg. Şimdiki Kilom :93 Kg.

Umayumay35

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2014
3.083
4.257
35
Ne sacma isler , yasinizi mi tutacaksiniz dava pesinde mi kosacaksiniz , insallah kisa surede sonuclanir
Onun yüzünden maalesef acımızı bile anlaysmadik. Hem annemin kaybının üzüntüsü, hem bu davaların şoku sinir stres derken maalesef hamileligimden bile bir şey anlayamadim ölü doğum yaptım.
 

babyloading87

Hersey cok guzel olacak!
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2015
22.017
63.865
33
Merhaba KK'nın sevgili aklı başında kadınları. Derdimle ilgili bana güzel yorumlarınızla yardım edebileceğinizi umuyorum. Baştan uyarayım biraz uzun olacak.

Başlıkta babam var ama hem annem hem babam cimriydi aslında. Ben 2. kez üniversite okuyorum öğretmen olup devlette çalışabilmek için. Geçen sene 3. sınıfa geçerken eşimle evlendik. Ben yazları çalışıyordum, geçen sene de okulla birlikte part time çalışabildim. Annemin iki evi var, biri yaşadığımız şehirde. Bu evi sevmediği için satmak istiyordu. Ama ben öğrenciyken destek olmak için bize daha düşük bir ücretten 2 yıllığına kiraladı, yani okulum bitene kadar diye. Bu arada biz aslında eşyalı bir eve geçmek istiyorduk ama annem çok ısrar etti. Yatak odası takımını alacağını söyledi. Eşim beyaz eşyaları aldı. Çeyizimde yemek takımı varmış ama annem bir türlü veremedi, görümcem yemek takımı hediye etti. Oturma odasını eski eşyalarla hallettik. Yatak odası takımını da almadı annem. Benim zaten yarın öbür gün atanıp başka şehre gideceğimi söyledi, ikinci el parça parça almaya çalıştı. Sonunda eşim boşver dedi, biz gidip yatak odası takımı aldık. Annem bana düğünde takmak için bilezik aldı ama sonra kaybettim deyip imitasyon taktı. Tabii bir yandan ruhsal problemleri çıktı sonradan annemin, bu yaptıkları bu yüzden olabilir. Bu arada babam hiçbir şey yapmadı. Evdeki temel gelir kaynağı da annem olmuştur hep. Bu kısmı ailemi biraz tanıyın diye anlattım.

Biz annemi aylar süren bir mücadele sonucu maalesef kanserden kaybettik. Artık son evredeydi. Hastanede dönüşümlü olarak refakatçi kalıyorduk. Bu arada babam sürekli annem adına vekalet alıp onun maaşını çekebilmek için uğraşıyordu. Kendi maaşının yetmediğini, borçların olduğunu söylüyordu hep. Bir gün annemin başında ben varken doktor "yakınlarını çağırın" dedi. Babama ve abime haber verdim. Abim geldi, babam da önce gelip sonra adliyeye koştu. Annemin banka hesabına erişmek için bir süredir uğraşıyormuş, tekrardan konuşmaya gitti öldükten sonra daha zor oluyormuş diye. Biz annemin başında korkuyla, sıkıntıyla beklerken o kadar duygusuzca davrandı ki babam. Sonunda annem birkaç gün sonra vefat etti. Haberi alıp hastaneye gittiğimizde babam mezar parasından bahsediyordu. Sonra annemin önce belediyeye götürülüp, orada yıkanacağını söyledi. Çünkü belediyeden malzemeleri biz sağlıyoruz demişler. Hastanedekiler hastanede yıkanıp götürülmesini tavsiye etti. O zaman kefen alınacak diye istemedi. Parasını ben vereyim deyince gidip aldı ve belediyeye gitmekten vazgeçti neyse ki. Taziyeye gelenlere pide söyledi. İş parasını vermeye gelince oyalandı durdu, acaba onun yerine ödeyen olmaz mı diye (Yanında amcam vardı ve durumları çok iyi, ondan veya abimden beklemiş olabilir). Sonradan da abime pideler pahalıydı demiş.

Gelelim bu miras meselesine. Acımız tazeyken bunları düşünmek istemiyorum aslında ama, şu an evinde oturduğum için en çok beni ilgilendiriyor. Babamın ağzını yokladım. Zaten o düşünmeye başlamış bile. Durum şöyle, babam o diğer şehirdeki evi satıcam demiş abime. Yani hep beraber karar vermek de yok. Babam da abim de ev istemez. İkisi de muhtemelen evleri satıp parasını bölüşmeyi düşünüyordur. Abim bu şehirde yaşamıyor zaten. Bu oturduğumuz evi satmayı da annem istiyordu. Şimdiyse ben bu evden çıkmak da, satılmasını da istemiyorum. Bu ev diğer evden daha değerli, farkı neyse verip ev sahibi olmak istiyorum. Benim düşüncem şuydu. Babamın bir evi vardı, şu an kentsel dönüşümde. Seneye iki ev verilecek kendisine. Kendi maaşı ve annemden gelen maaşı da olacak. Yani ne eve ne paraya ihtiyacı var. Ben ondan, "benim zaten iki evim var, annenizin evleri sizin olsun" demesini beklerdim. Bugün ağzını yoklayınca diyor ki yılbaşında hep beraber tapuya gidicez, evler üçümüze geçicek. Ben çok bozuldum ama bir şey demedim. Aslında kızmak, hesap sormak istiyorum ama. Sen kendini kurtarmışsın, biraz da bizleri düşün desem anlar mı, pek sanmıyorum. Abimle mi konuşayım, hep beraber mi oturup konuşalım? Yoksa sonuçta o da hak sahibi, denilecek bir şey yok mu? Ben üste parayı hem abime hem babama mı vereceğim bu durumda? Zaten babama öfkeliyim, bir de bu yüzden kavgalı mı olacağız şimdi bilmiyorum. Bu arada bizim 2 yıllık kiralama mevzusu daha sonra konuşularak 3 yıla çıkarıldı. Sözleşmede 2 yıl yazıyor, şu an 2. yılın içindeyiz. Sonuçta ben şu anda oturuyorum bu evde. Daha kira sözleşmemiz bile bitmemiş. Bu tapu işlerinin böyle acelesi var mıydı?
En basında aile evini kiralamaya sasırdım
ama okudukca o bisey degilmis.
Suan yasal olarak hakkınız eve kira ödüyorsanız,satılsın bütün miras.
Alın hakkınız neyse,yolunuza devam edin.
Suan kimse annenizin anısı flalan düsünmüyor.
AY mümkünsede babayla mesafe koyun araya.
Cidden annenizin ölümünden sonra(Allah rahmet eglesin)parayı mezara götüremeyeceğini görmemesi tam körlük.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 627 gün geçti.

napoleon28

Üye
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2020
627
734
33
Şuan sizin oturduğunuz ev de sizin değil yalnızca üçte biri sizin. Diğer evler ve kalan mal mülk varsa hepsinde üçte bir hakkınız var. Abiniz babanız ve siz. Dolayısıyla tapuya da gitseniz karlı çıkacaksınız. Yerinizde olsam şu abimin olsun şu babamın olsun demezdim. Allah rahmet eylesin anneniz vefat etmiş. Mekanı cennet olun. O ayrı mesele. Miras hakkınızı sonuna kadar koruyun. Ölüm hak, miras helal.
 


Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 46 Kg. ile 62 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 158 cm. Başlangıç Kilom :48 Kg. Şimdiki Kilom :75 Kg.

okyanusunritmi

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
4 Temmuz 2020
29
40
32
En basında aile evini kiralamaya sasırdım
ama okudukca o bisey degilmis.
Suan yasal olarak hakkınız eve kira ödüyorsanız,satılsın bütün miras.
Alın hakkınız neyse,yolunuza devam edin.
Suan kimse annenizin anısı flalan düsünmüyor.
AY mümkünsede babayla mesafe koyun araya.
Cidden annenizin ölümünden sonra(Allah rahmet eglesin)parayı mezara götüremeyeceğini görmemesi tam körlük.
Evin satılmasını istemiyorum, hem annemin evi, hem de bu evi seviyorum. Eşimle düzenimizi bu evde kurduk. Aslında ben en başta bu eve gelmeyi istemedim. Çünkü benim okulum bitene ve çalışmaya başlayana kadar diye 2 yıl süre konulmuştu. Ben de dedim ki, ben süreli oturmak istemiyorum, eğer atanma durumu olmazsa taşınmak, habire ev değiştirmek istemiyorum. Annem çok ısrar etti, bu evde oturacaksın hem de bana yakın olacaksın diye. Süre konuldu konulmasına ama ben eve girdikten sonra da söyledim taşınmak falan istemediğimi. O zaman bir oturun istediğiniz kadar dedi, sonra da 2 yılı 3 yıla çıkaralım dediler.
 

KudrAlobar

Ayak feministi
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2018
16.579
97.850
Evin satılmasını istemiyorum, hem annemin evi, hem de bu evi seviyorum. Eşimle düzenimizi bu evde kurduk. Aslında ben en başta bu eve gelmeyi istemedim. Çünkü benim okulum bitene ve çalışmaya başlayana kadar diye 2 yıl süre konulmuştu. Ben de dedim ki, ben süreli oturmak istemiyorum, eğer atanma durumu olmazsa taşınmak, habire ev değiştirmek istemiyorum. Annem çok ısrar etti, bu evde oturacaksın hem de bana yakın olacaksın diye. Süre konuldu konulmasına ama ben eve girdikten sonra da söyledim taşınmak falan istemediğimi. O zaman bir oturun istediğiniz kadar dedi, sonra da 2 yılı 3 yıla çıkaralım dediler.
Şu an yapacağınız şey öncelikle ödediğiniz kiranın miktarını evdeki payınız kadar düşürmek. Eğer babanız ya da abiniz sizin de hisseniz olan bir evde yaşıyorsa o hissenin de payını düşürmek. Sonrasında satın alma konusunda oturup konuşmalısınız. Hisseler hesaplanır tüm mal varlığındaki ona göre ödemeniz gereken tutar belirlenir.

Ama bence bunları yaparken mutlaka miras konusunda uzman bir avukatla yürütmelisiniz.
 

ruslana1

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2020
38
84
Şu konu kafamı karıştırıyor. bilen varsa yazabilir mi lütfen.
Kari koca beraber çalışıyor mal ediniyor.(evlilikten sonra)
Örneğin ev kadının üstüne,araba arsa dükkan vs vs erkeğin üzerine.
Kadın öldü diyelim. Eşi araba arsa dükkan benim üzerime olduğu için kimseye bir şey vermem alıp satabilirim diye biliyor mu
 

KudrAlobar

Ayak feministi
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2018
16.579
97.850
Şu konu kafamı karıştırıyor. bilen varsa yazabilir mi lütfen.
Kari koca beraber çalışıyor mal ediniyor.(evlilikten sonra)
Örneğin ev kadının üstüne,araba arsa dükkan vs vs erkeğin üzerine.
Kadın öldü diyelim. Eşi araba arsa dükkan benim üzerime olduğu için kimseye bir şey vermem alıp satabilirim diye biliyor mu
Tabi ki.