Annemin yaşadıklarımla alay etmesi…

3 yaşında çocuk değilsiniz. Annenizin ağzından çıkan her lafı gerçek kabul edip ona göre davranmanız gerekmiyor. Belli ki annenizle hayata çok ayrı yerlerden bakıyorsunuz. Zaten normali de bu. Önce annenize durumu anlatan arkadaşınıza güzelce haddini bildirin ve bir daha aynı şeyi yaparsa hayatınızdan çıkarın. Ve lütfen artık bu adam hakkında düşünmeyi bırakın. 17 yaşında bir kız çocuğunu koynuna alacak bir erkek için bir dakika bile üzülmeye değmez. Siz kendi hayatınıza bakın.

Çocukluğumdan beri hep böyleydi de son konularıma denk gelmişsinizdir belki. Görüştüğüm kişi ortada sebep yokken daha görüşmeyelim dedi meğerse 17-18 yaşında bir kızla tanıştırılmış. Ben daha önce kapalıydım 8 sene bir kapalılık süreci geçirdikten sonra 2 sene önce açıldım. Şimdi bu kız sadece 2 ay içinde tanıştığı bu görüştüğüm çocukla 2-3 gün önce nikahlandılar. Kız her şeyi kabul ediyor kayınvalide evinde hep birlikte yaşayacaklarmış, üzerine açık olduğu halde nişandan hemen önce kapandı ( nişan da 1 ay önce yapıldı), kızın lise sonda olması gerekirken okulunu da bırakmış ailesi de bu yüzden evlenmesinden yana olmuş. Çocuk 26 yaşında bu arada bir önceki konumda uzun uzun anlatmıştım burada kısa özet geçiyorum. Ben böyle birini nasıl sevdim diye her gün duyduğum haberlerle şok içerisinde kalıp üzerine çok üzülüyorum. Çünkü daha çok yeniydi daha önce hayatımda kimseyle yakınlaşmamıştım ben de 25 yaşındayım bu arada. Ben mi kendime yaptım ben mi hakettim bilmiyorum sonuç olarak hayat onu her şeye olur diyecek kadar seven kendinden yaşça küçük bir kızla ödüllendirdi.

Gelgelelim ben anneme hiçbir şey söylememiştim kolay bir süreçten geçmiyorum bence ister istemez ruh halime görünüşüme yansıyor. Tutmuş çok yakın arkadaşıma sormuş o da anlatmış her şeyi. Çocukluğumdan beri bana böyle davranır da “kim seni ne yapsın, sevimsizsin, suratsızsın, fiziğin çok kötü” gibi cümlelerle özgüvenimi hep yerlebir etmiştir. Ama bu sefer çok başka zaten canım çok acıyor bir de annem üzerime geliyor. Bana diyor ki oh sana iyi oldu, Allah sana gösterdi, bak sen açılmıştın o kızsa onun için kapanarak onunla evlendi bu sana hayat dersi olsun, kim bilir çocuğa dik başlılığını nasıl belli etmişsindir senin gibi itaatsiz biriyle mi evlenecekti ne sanıyordun bak kız her şartı kabul etmiş sen sanki edecektin seni bırakarak kendine çok büyük bir iyilik yapmış tarzında cümleler kuruyor sürekli. Zaten daralıyorum, bunalıyorum bir de bu cümlelere maruz kalınca hepten canım yanıyor. Bir anne evladına en destek olması gereken kişiyken oh iyi olmuş der mi üstelik böyle bir zamanda… Nasıl hissedeceğimi şaşırdım, kaldıramıyorum ne bu söylenenleri ne yaşananları 😔
Annen kaynana gibi. Bana böyle konuşacak valla anne baba demem karşılığını veririm. Ayrıca büyük bir beladan kurtulmuşsunuz onun için şükredip iyi ki evlenmemişsin demesi gerek. Birisi için kapanığ açılmak sevgi falan değil onu bir geçsinler. Kapan, açıl diyorsa erkek bir kadına değer verdiği için değil anacığına hizmet edecek bir köle aradığı için böyle konuşur. Bu tip erkekler kadına emirler yağdırır, hizmet ettirir ama kadın ondan bir şey isterse de asla kabul etmez '' sen karışma '' diye tersler. Ağzına kürekle vurulacak cinslerden. Türleri gittikçe çoğalır keşke pandaların soyu tükenmese de bunların ki tükense. O küçük kızımızda yakında buraya üye olup dertlerini anlatırsa şaşırmam :) Annenizden de uzak kalma şansınız varsa mesafenizi koyun derim adamı kanser eder.

hiç düşündünüz mü anneniz neden böyle yapıyor

acaba kavga eder annenize çok ağız bozar mısınız? ya da terbiyesizlik vs
canı yandığı zaman mı yapıyor yoksa duyar duymaz laf mı sokuyor böyle

gerçi bir anne olarak hiçbirini yapmamak lazım

işte böyle de düşününce bir anne kolay kolay bunu yapmaz yapamaz
tek taraflı anlatmıyorsanız annenizde bir sorun var demektir

Annenin fikirlerini hayatı boyunca kimse önemsememiş.Sizi zayıf gördükçe oda bütün ezilmişliğini sizden çıkarıyor.
Siz annenizin söylediklerine üzüldüğünüzü belli ettikçe krndini hem haklı hemde size karşı güçlü hissedecektir.
Kendinizi onun sözlerinden korumaya çalışıp savundukça ,her olumsuzluğu gizledikçe o fırsat kollayıp bulduğu her açıktan saldıracaktır.
Bu çoğu insan için geçerli.Ezikliklerini güçsüz gördükleri insanları ezerek acısını çıkarmaya çalışırlar.
Bunun için böyle insanlardan kendinizi korumaya çalışmak yetmez.Sizde savaşmalısınız.
Sizde onu eleştirin.Umursamadığınızı hissettirin.
Her hatasını başına kakın.Onun sizi acıttığında sizinde onu acıtacağınızı bilirse böyle rahat olamaz.
Ex sevgilinize gelince de böyle bir ilişkıden kurtulmus olmanıza sevinmek yerine dertlenmeniz, sürekli olumsuz eleştirilerle özgüvensiz olmanızdan kaynaklanıyor.
Çünkü adam sevip aşık olup evlenmek değil ezip sözünü dinleteceği ailesinin isteğine göre bir hizmetçi arıyor.
Böyle evliliklerin sonrası hep sorunlu oluyor.
Kızın gözü açılınca aile yi istemiyor.
Adamda aileci biri olduğu için (onların seçtiği biriyle evlendiğinden)hep sorun kavga vs oluyor..İnşAllah tabi mutlu olsunlar.
Sizin sorununuz ex sevgili değil sizin sorununuz özgüven.
Güçlü olun ,savaşın, dik durun.
Size uygun karakterdeki adamlar çıkar o zaman karşinıza.
Miliyonlarca adam var biri için üzülüp zaman kaybetmek için hayat çok kısa

hiç düşündünüz mü anneniz neden böyle yapıyor

acaba kavga eder annenize çok ağız bozar mısınız? ya da terbiyesizlik vs
canı yandığı zaman mı yapıyor yoksa duyar duymaz laf mı sokuyor böyle

gerçi bir anne olarak hiçbirini yapmamak lazım

işte böyle de düşününce bir anne kolay kolay bunu yapmaz yapamaz
tek taraflı anlatmıyorsanız annenizde bir sorun var demektir
Önceden çok cevap verir kavga ederdim son birkaç yıldır söylediklerine cevapsız kalmayı tercih ediyorum.

Anne şöyle olmalı anne böyle olmalı düşüncelerine inanmıyorum. Nasıl iyi evlat iyi eş iyi kardeş olamayanlar varsa iyi anne olamayanlarda var. Keşke her şeyi harika yapabilsek ama bazen yaşadıkları bazen gelişmişlik seviyeleri bazen sevgi görmediği için gösterememeleri bunlara sebep oluyor.

benim annem de sizin gibi maalesef normal zamanda dedikleri yetmezmiş gibi acı çektiğim zamanlarda daha çok üstüme gelirdi. aldatıldığımda bile diğer kızın benden üstün olduğunu söyleyip seni napacaktı gibi ifadeler kullandı hep. lütfen duymazdan gelin. gerekirse hiç konuşmayın sanmıyorum ama belki hatasını anlar.

Çocukluğumdan beri hep böyleydi de son konularıma denk gelmişsinizdir belki. Görüştüğüm kişi ortada sebep yokken daha görüşmeyelim dedi meğerse 17-18 yaşında bir kızla tanıştırılmış. Ben daha önce kapalıydım 8 sene bir kapalılık süreci geçirdikten sonra 2 sene önce açıldım. Şimdi bu kız sadece 2 ay içinde tanıştığı bu görüştüğüm çocukla 2-3 gün önce nikahlandılar. Kız her şeyi kabul ediyor kayınvalide evinde hep birlikte yaşayacaklarmış, üzerine açık olduğu halde nişandan hemen önce kapandı ( nişan da 1 ay önce yapıldı), kızın lise sonda olması gerekirken okulunu da bırakmış ailesi de bu yüzden evlenmesinden yana olmuş. Çocuk 26 yaşında bu arada bir önceki konumda uzun uzun anlatmıştım burada kısa özet geçiyorum. Ben böyle birini nasıl sevdim diye her gün duyduğum haberlerle şok içerisinde kalıp üzerine çok üzülüyorum. Çünkü daha çok yeniydi daha önce hayatımda kimseyle yakınlaşmamıştım ben de 25 yaşındayım bu arada. Ben mi kendime yaptım ben mi hakettim bilmiyorum sonuç olarak hayat onu her şeye olur diyecek kadar seven kendinden yaşça küçük bir kızla ödüllendirdi.

Gelgelelim ben anneme hiçbir şey söylememiştim kolay bir süreçten geçmiyorum bence ister istemez ruh halime görünüşüme yansıyor. Tutmuş çok yakın arkadaşıma sormuş o da anlatmış her şeyi. Çocukluğumdan beri bana böyle davranır da “kim seni ne yapsın, sevimsizsin, suratsızsın, fiziğin çok kötü” gibi cümlelerle özgüvenimi hep yerlebir etmiştir. Ama bu sefer çok başka zaten canım çok acıyor bir de annem üzerime geliyor. Bana diyor ki oh sana iyi oldu, Allah sana gösterdi, bak sen açılmıştın o kızsa onun için kapanarak onunla evlendi bu sana hayat dersi olsun, kim bilir çocuğa dik başlılığını nasıl belli etmişsindir senin gibi itaatsiz biriyle mi evlenecekti ne sanıyordun bak kız her şartı kabul etmiş sen sanki edecektin seni bırakarak kendine çok büyük bir iyilik yapmış tarzında cümleler kuruyor sürekli. Zaten daralıyorum, bunalıyorum bir de bu cümlelere maruz kalınca hepten canım yanıyor. Bir anne evladına en destek olması gereken kişiyken oh iyi olmuş der mi üstelik böyle bir zamanda… Nasıl hissedeceğimi şaşırdım, kaldıramıyorum ne bu söylenenleri ne yaşananları 😔
Her şeye olur diyen bir kızla ödüllendirildi cümlenize takıldığım için yazmak istedim.

Çünkü o kız tarafından bakılınca liseyi bitirmesine dahi izin verilmeyen 2 aydır tanıdığı bir adam için kapandirildigi ve bir de üstüne evlendirildigi ve kaynana ile birlikte yaşamaya zorlandığı görülüyor. Ben onun adına çok üzüldüm. Eminim sizin mutluluk tablosu olarak gördükleriniz ona dayatıldı ve kız resmen bir cehennemin içine atılmış.

Keşke ona da bu saçma durumlar yasatilmasaymis siz de o kadar seviyorsaniz bu adam sizin olsaymış. Burada siz aşk acısı çekerken diğer kızın da hayatının kaymasindan başka bir şey göremiyorum ben.

Her şeye olur diyen bir kızla ödüllendirildi cümlenize takıldığım için yazmak istedim.

Çünkü o kız tarafından bakılınca liseyi bitirmesine dahi izin verilmeyen 2 aydır tanıdığı bir adam için kapandirildigi ve bir de üstüne evlendirildigi ve kaynana ile birlikte yaşamaya zorlandığı görülüyor. Ben onun adına çok üzüldüm. Eminim sizin mutluluk tablosu olarak gördükleriniz ona dayatıldı ve kız resmen bir cehennemin içine atılmış.

Keşke ona da bu saçma durumlar yasatilmasaymis siz de o kadar seviyorsaniz bu adam sizin olsaymış. Burada siz aşk acısı çekerken diğer kızın da hayatının kaymasindan başka bir şey göremiyorum ben.
Hayır kız okulu kendi isteğiyle bırakmış evet yaşı küçük bu yaşta ne kadar sağlıklı kararlar alabilir muamma ama her şeyi kendi istiyor. Hatta aileler bu kadar hızlı olmasından yana değilmiş kız ve oğlan kendileri talep etmişler sürecin bu kadar hızlı ilerlemesini. Gördüğüm tüm fotoğraflarda kız da en az çocuk kadar mutluluktan havalara uçuyor zorla yapılan bir şey yok yani kendisine.

Hayır kız okulu kendi isteğiyle bırakmış evet yaşı küçük bu yaşta ne kadar sağlıklı kararlar alabilir muamma ama her şeyi kendi istiyor. Hatta aileler bu kadar hızlı olmasından yana değilmiş kız ve oğlan kendileri talep etmişler sürecin bu kadar hızlı ilerlemesini. Gördüğüm tüm fotoğraflarda kız da en az çocuk kadar mutluluktan havalara uçuyor zorla yapılan bir şey yok yani kendisine.
Yatmış bunlar.

Bana diyor ki oh sana iyi oldu, Allah sana gösterdi, bak sen açılmıştın o kızsa onun için kapanarak onunla evlendi bu sana hayat dersi olsun,
Hem Allah gösterdi diyor hem de Allah için kapanması gereken kizi,kocası (sırf evlenmek niyetiyle) için kapandığından ötürü takdir mi ediyor ?
Üzülerek söylüyorum ki anneniz bazı konularda fazlaca cahil kalmış.

Yatmış bunlar.
Böyle bir şey var mı bilemem ben durdurmasam benimle de bir şeyler yapacaktı o ayrı ama kızın yaşı küçük bilemiyorum 😬 Ama geçen sene abisi vefat etti 28 yaşında aile olarak biraz yıkıldılar en çok bu çocuk etkilendi. Çevrelerine evde hala cenaze havası var bunu bir türlü atlatmıyoruz eve yeni bir can gelsin istiyorum falan diyormuş sanırım 🙄

3.kisiler size öyle diyordur eminim ancak 17 18 yaşında bir insanın bu zamanda liseyi bırakması, açıkken kapanması ve kaynana ile yaşaması için ya aklından zoru olmalı ya da aile zoru olmalı.

Yine de bu şekilde bir evlilik yapan insandan kurtulduğunuz için zaten bence de mutlu olun. Saçma çünkü bu oluş şekli. Sizin de istediğiniz bu değilse arkanıza bakmayin bile.

3.kisiler size öyle diyordur eminim ancak 17 18 yaşında bir insanın bu zamanda liseyi bırakması, açıkken kapanması ve kaynana ile yaşaması için ya aklından zoru olmalı ya da aile zoru olmalı.

Yine de bu şekilde bir evlilik yapan insandan kurtulduğunuz için zaten bence de mutlu olun. Saçma çünkü bu oluş şekli. Sizin de istediğiniz bu değilse arkanıza bakmayin bile.
Şöyle ki anne babası ayrı, abisinin madde bağımlılığı geçmişi var ve annesinin de durumu pek iyi değilmiş kız zaten yazları çalışıyormuş hep. Sanırım biraz da aileden kurtuluş oldu onun için tercihinden pişmanlık duymaz umarım ne denilir başka…

Tabi ki karşımdaki adam kıvanç tatlıtuğ olsa ben bu şartları yine kabul etmezdim yine de bana net bir şekilde benim taleplerim bunlar ve sen uygun değilsin deseydi keşke net bir şekilde

Kız hamile mi acaba?

X