Annesiz yavru kedi

sermest

hoşgeldin nazlı kelebeğim
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2009
8.183
3
arkadaşlar akşam eve dönerken apartmanın önünde terk edilmiş bir yavru kedi bulduk
annesi meydanda yok etrafta da yok kedicik sürekli ağlıyor anneyi emecek zamanında tam
gözleri iltihaplanmış daha çok küçük bir yavru çok acı bir haykırışı vardı dayanamadık
etrafta da çoluk çocuk başka kediler rahat vermiyorlar hiç bıraksam telef olacaktı
şimdilik geçici bir süreliğine eve aldık ancak anneye muhtac zamanı şimdi
veterinere sorduk sütü sulandırarak vermemi söyledi bir de mama karışımı önerdi
ısıtmam için de havlu ve sıcak su torbası falan
elimden geldiğinde bakmaya çalışıyorum şırıngayla besliyoruz ancak çok iyi ememiyor
bana göre oldukça az içiyor gibi ağızda yakalaymıyor tam henüz ama sonra zorlayamıyorum kendi de durmuyor çünkü saat başı beslemeye çalışıyorm
gözlerini ılık suyla sildim açıldı bugun düne göre daha iyi
fakat sorunumuz şu tuvaletini yaptıramadım hiç
veternier karnını ılık suya pamuk bandır onunla masaj yap o yapar demişti
herbişeyi denedim yapmadı karnı da şiş
açıkcası daha önce hiç kedi bakmadım bilgim de yok
onu öylece sokakta ölüme bırakamazdım
şimdi ona annesizliği hissettirmeden hayata tutunmasını nasıl saglayabılırım
tecrubeli arkadaslardan yardım istiyorum
beslenmesi yeter mı normal mi henüz çok ememesi
bir de şu tuvalet işi nasıl yaptırıcam ya çok küçük daha avucum içi kadar
bir de bakım için elime aldıgımda hiç durmuyor çok korkmuş olmalı
yanı yapmam gerekenleri yapmakta da çok zorlanıyorm acıkcası
acil yardım destek arkadaslar bu minik misafiri kendi ayakları üzerinde durana dek misafir edeceğim
tavsiyelerinizi bekliyorum o bana Allahın emanatı ben de cok ıyı bakmalıyım bu emanete

canım benim ne güzel bir iş yapmışsın tebrik ederim seni.

gözleri açılmış mı canım bir de lacivert mi gözleri yoksa rengi dönmeye başlamış mı ?

bunu kaç haftalık olduğunu tahmin etmek sordum canım

normalde anneleri tuvalet ihtiyaçlarını gideriyor bebeklerin:KK43:

veterinerin tuvalet için söylediği yöntemi ben de uygulamıştım başarmıştım.bu dönemde 2 günde bir tuvalete çıkıyolar genelde ben de endişelenmiştim ama veteriner 2 günde bir tuvalete çıktıklarını söyleyip endişelenmememi söylemişti.

kaç gündür tuvalete çıkmıyor canım ?

eğer masaj yöntemiyle dışkısını yapamıyorsa ılık suya temiz ve yumuşak bir bezi batırıp genital bölgesine yavaşça masaj yapabilirsin anneleri de normalde dilleriyle genital bölgelerinden bebeklerin tuvalet ihtiyacını karşıladıklarından çişini böyle de yapabilir canım.

canım ben alalı bır gun oldu valla ama sanırım dunden berı actı o yuzden bılemıyorm ama bana geldıgınden berı yapmadı o kesın
veterınerın dedııgnı yaptım ılık suya pamuk batırıp genıtal bölgesıyle karnını masaj yaptım ama bı sonuc cıkmadı malesef
sadece yanına koydugum oyuncakta bı yesıl leke gördum ama cok az bı damla bı leke cısı mı acaba
gözlerı mavıs gıbı lacıvert mavı tarzında ama bı gözu de hafıf yesıle bakıo sankı kucuk daha el kadar bısey ama yuruyor tuylerı tam yanı en fazla bıkac haftalıktır sanırım cok da anlamam acıkcası
cok içli aglıyordu kıyamadık yoksa esım asla sokmaz eve ben asıgım kedılere ama

ilk aldıgımda gözleri kapalıydı kısıktı önunu zor göruyordu mesela kaseye sut koyduk ıcıne gırıyordu görmuyordu gözlerının ustu capak gıbı doluydu hep
ılık suyla pansuman yapıp göz merhemı surduk veterınerın önerdıgı sımdı acıldı gözlerı ara ara tekrarlıyorm temızleme ıslemını
tuvalet ıcın ıkı gunde bırse durum bekleyım bıraz daha bakalım
beslenme duzenı nasıl olmalı doyup doymadgnı nasıl anlıycam savas yapıyom yedırmek ıcın beceremıyor tam emmeyı bıberonu kacırıyor agzından hep ona göre halbukı bıberonda kucuk sırıngayı da basaramıyor pek zorakı ugrasa ugrasa bıraz ıcırdım sukur saat bası ya da ıkı saatte bır verıyorm bıraz bıraz doyar dıyımı

canım bebeği yedirirken başının altına elini koyup başını hafifçe yukarı kaldır.

yavaş yavaş içmesini sağla genelde yavaş içecektir mamasını.

doyduğu zaman patisiyle biberonu iter ya da ağzının kenarlarında minik baloncuklar oluşur ve daha fazla emmek istemez.

sen yine tuvaleti için ılık suya batırdığın pamukla genital bölgesini hafifçe sil bu sırada senin üzerinde kağıt havlu bulunsun ki dışkısı üzerine gelmesin cnm.

bir de ılık suyun içine çok az bir miktarda bir iki damla zeytinyağı döküp pamuğu batırıp kullanabilirsin bir yandan genital bölgesini yavaşça pamukla silerken diğer yandan karnına çok hafif masaj yaparsın

kullandığın biberon kedi biberonu mu canım bir de belki biberonun deliği yeterli değildir sterilize ettiğin bir iğneyle biberonun emziğine minik bir delik daha açabilirsin

eğer yürüyorsa 3 haftalıktır tahminen saat başı beslemen gerekmez canım 3-4 saate bir de besleyebilirsin

karnındaki şişlik de doyduğunu da belirtebilir ama gazı olduğunu da gösterebilir

yedirdikten sonra göbek kısmına kuru bir pamukla hafifçe masaj yaparsan gazını da çıkartmış olur canım ya da omzuna alarak çok hafif birkaç kere sırtına vurursan tıpkı insanlardaki gibi gazını da çıkartmış olur.

Son düzenleme:
az önce çişini yaptı sanırım hihoyyyt ılık pamukla genital kısmı siliyordum bir durdu şöyle sonra pamukta oyuncaktakı gıbı bi yesılımsı sarı renk belırdı cok yapmadı ama birazcık da olması beni cok mutlu etti hayatımda hiç bir kedinin çişine bu kadar sevineceğim aklıma gelmezdi açıkcası:lepi:
havlu kagıt yerıne normal havlu koyuyorum kucagıma zaten ona özel kıyafetım var her mama saatınde onları gıyıp cıkartıyorum bır de ay ne zahmetlı işmiş yahu annesiz bebeğe bakmakakannehir
dedğin gibi çenesi altına elimi tutuyorm karnının altından da kolumu destek yapıyorum ama o kadar hareketli asla durmuyor resmen savaş yaptık gene karnı da aç kokluyor biberonu falan ama işte ugrasıyoruz baya şırıngayla zar zor iteledim yavas yavas agzına iki bucuk sırınga yedırebıldım şükür:Saruboceq:
tabi bu arada ne karın kalıyor ne yüz heryerimiz süt cok haylaz ya ama cok da tatlıopuyorumnanaktan
karnına masaj yaptım karnı şiş biraz saırım doydugundan gaz olayını zaman zaman yapıyorum ama öyle bi rahatlayış sesi duymadık henüz
iki üüç saat demişsin ama çok ağlıyor acıkınca mamaya saldırıyor resmen ondan ben hep acıktıgını düşünüyorum bir bucuk ıkı saate cıkardım zaten
ama çok yorucuymuş sanki insan evladı bakıyorum herbişeyi özen istiyor bir de sana muhtac olunca canın gidiyor valla umarım memnun edebiliyorumdur paşayı
sanırım erkek miniğimyerimseniben

bu arada teşekkur ederım canım yardımcı olmaya calıstıgın için ekleyecegın bişeyler oldukca yazarsan sevınırım:asigim:

biberon yakında petshop olmadıgından yenıdogan bıberonu oldum insan bebekler için olandan damaksız olan delıgınden ıyı gelıyor delmeyı dusundum ama sanırım gerek yok sımdılık buna
bu arada gece nasıl beslemem gerek netıcede uyuyacagız kac saatte bır kalkmam lazım acaba gece de acıkır herhalde ınsan gıbı uyucak degıl hep sımdı balkondan ıcerı aldım uzerını ınce bır battanye ıle örttum uyusun dıye

anam çok yaramaz afacan bir şeymiş bu:asigim:

çişini de yaptı ohhh :ecrin_bebek:

canım geceleri istersen odanıza yakın bir yere yap yerini bir karton kutunun içine yanına da sıcak su torbası ya da bir pet şişenin içine koyduğun sıcak suyu havlu veya bir beze sararak koy.

gece de 3-4 saatte bir besleyebilirsin. zaten uyanıp miyavlar çağırır seni benimkiler öyleydi gerçi sesleri çok gür çıkmıyo ama :) yerinin sıcak olmasına dikkat et canım.

Selam,

Kedinin yanında mutlaka sıcak su şişesi olsun ve bir tavsiye bir tık sesi yüksek saat varsa onuda yanına koyun, annenin kalp atışları sanacaktır.

2-3 saatte bir besleyin, az içiyor demişsiniz.

Beslendikten 10-15 dakika sonra mutlaka çişini yapmalıdır.

Bu 10-15 dakika sonra karnına baş ve işaret parmağınız işe hafifçe bastırarak ileri geri masaj yapın.

Çiş çıkacaktır.

O yavruyu kurtardığınız için sizi gönülden kutlarım.

Not: Sulu süte yumurta sarısı biraz ve az da şeker karıştırın çünkü anne sütü tatlıdır. DAha çok içmek iteyecektir.

merhaba nev özel mesaj yoluyla senden yardım ısteyecektım sanırım mesaj kutun dolmus ulasamadım:sm_confused:
kutunun içerisine sıcak su torbasını havluya sardım onun üzerinde yanı ortamı sıcak
bulundugumuz odaya aldım şimdi ısısı iyi üzerni de ince bir örtüyle örttüm uyuması için tabi nefes alacak yeri varyerimseniben
iki saatte bir besliyorum zaten bağırmaya başlıyor acıkınca durmuyor verince hemen sulanıyor keratasırnaşık şey
ama bir de almayı becerebilse bir türlü ne şırıngayı ne biberonu ağzında tutup düzgün yutmayı beceremiyor üst baş sırılsıklam oluyor karnı doyurcaz derken üşümesinden korkuyorum açıkcası kuruluyorum gerçi ama olsun hsata etmeyelim yavruyu
çişini benim yaptırmamla bir kez yaptı sadece yedirdikten sonra ovalıyorum dediğiniz şekilde ama her seferinde yapmıyor sanırım kendi kendine de yapabiliyor az yaptıgından ben pek anlayamıyorum galiba yer yer lekeler var yattıgı örtüde ufacık da olsa
verdiğin tarifi veteriner söyledi zaten süte yumurta sarısı ve şeker koyuyorm ılıtıp veriyorum direk süt vermedim hiç
bakalım şimdilik yolunda gibi herşey ellerim kollarmdaki çizikleri saymazsak tabi bebeğim o kadar hareketli ki gerçek bebek kadar yoruyor valla:ecrin_bebek:
ama değer çok tatlı bu sıpa ya nasıl ayrılcam bilmem büyüyncesenağlama

Dilerim bu yavrucak sebep olurda hiç ayrılmazsınız:KK43:
Çünkü size alışacak :S En azından ne olursa olsun sokağa salmayında yuva bulun o bir nebze ferah tutar içinizi. Ama dilerim eşiniz ikna olur:KK43:

Ö.m lerimi temizledim, saat hiç önemli değil istediğinizi sorun cevaplarım. Çünkü maille uyarı gelmedikçe gelmiyorum buraya.

Zaten yaptıklarınızı okudum, bakılması için gerekli herşeyi yapmışsınız. Şeniz

eşimin eve almama izin vermesi bile tamamen mucize kendisi hayvan tüyünden falan haz etmiyor his olarak yaşam ortamını paylaşma taraftarı değil
keşke kabul etse ama ciddi manada aynı evde yapamayacagını söylüyor
bu da benim elimi kolumu bağlıyor yazık ki oysa çok isterdim bir kedim olmasını sanki Allah gönderdi bana bunu bilerekten
bikaç hafta misafir edecegiz sonra bahceye bırakacagız mecburen burada cok kedi var zaten işlek cadde falan değil etraf yeşiilik kırsal o yüzden biraz daha rahat olacak sanırım onun için de her ne kadar içim elvermese de ayrılık görünecek gibi
burdan alacak birini bulursam belki bi yuva bulurum ona iyileşince inşallah

son mamasından beri üç saati aşkı süre geçti nasıl derin uyuyor görseniz sanırım bu sefer gercekten doydu rahatı yerinde ki uyanmadı hiç sıpam
kafama takılan şimdilik miniğimle ilgili bişey yok olunca emin olun rahatsız edecegim tek soracagım şu an için elim kolum kırmızı çizikler bunlar kalıcı olmuyordur inşallah oldukca hassas bir tenim var varsa bi önlem gecirmek icin onu da bilsem iyi olacak sanırım:))))

ya bu sıpaya masaj yapa yapa bıhal oldum ama çişini yapmıyor bitürlü ama yemeye geldi masallah hep aç kerata acaba yattıgı yere falan yapıyor olabılır mı renksız mı oluyor çişleri anlamadım bitürlü denilen herşeyi yaptım ama yok valla çok inat çok

sermest arkadaşım her zaman yavrular şiş oluyor sindirimden sanırım 6 tane baktım tabi sonra verdik hep öyleydi zamanla kaka yapıyor masaj lazım zeytinyağı sür makatına dicem kulak çubuğuyla azıcık ama yaparmısın bilemem beslenmye gelince biz hero baby biberon maması 1 verdik petshoptan biberon al 7 lira falan ağzını biraz del çatalla ben öyle yaptım mamayıda yaptım biberona şapur şupur içti şırınga ağzına batıyor sert ya kedi köpek biberonu şart ama aktığını görüceksin bizimkinin ağzı dardı ben çatal batırdım akıyormu baktım iyice mamada her defa yeni yapılacak normal süt yavrulara zarar veriyor mamada butun vitaminler varmış doktor dedi bayan petshopta yabancı marka yavrular için kedi süttozu var bide hazır ama 30 lira falan pahalı,en iyisi hero baby yada milupa canım ben kedi köpek için evli olsam eşimi boşarım çok seviyorum yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

bu hero baby mama normal ınsan yavrusu olan bebeler ıcın olan mama mı kafam karıstı
ben biraz sulandırılmış süte iki şeker yumurta sarısı birazcık tereyag katıyorum veterıner telefonda öyle tarıf ettı cunku
bıberon yakınımda petshop olmadıgndan yenıdogan cocuklara kullanılan en kucuk bıberonlardan aldım ama o da buyuk gelıo bazen emeblıyor bazen beceremıyor o zaman sırıngayla beslemek zorunda kalıyoru ben fıskırtıyorum agzına o yalanıyor daha cok o sekılde beslenmemız sıskınlık ınmıs bugun çişini de yaptı baya baya yaptı hem de çok şükür makatına zeytınyag da sureym bundan sonra madem bu bebeler sadece çiş mi yapıyorlar daha küçükler ya katı dışkılama olmuyor herhalde diymi?
civarda petshop yok eczaneden alabilecegim bişeyler varsa onları alayım bu mama bebek mamasıysa markette de var o kolay da kedi bıberonu eczaneden bulunur mu acaba ya da süt tozu dedığiniz
ay bese kadar cevap yazabılırsenız aksam alısverıse gıdıcem alayım ne lazımsa minik sıpama:))

Merhaba önce size teşekkür ediyorum bir hayat kurtarmaya çalıştığınız için.
Minik yavrunun en geç üç günde bir kaka yapması gerekiyor. bunun için de bir parça zeytinyağlı pamukla karnından aşağı doğru fazla bastırmadan ama uyaracak şekilde masaj yapmanız gerekiyor. Anneleri sabırla yalayarak uyarıp yaptırıyorlar şimdi bu görev size düşüyor.
Etrafınızda hayvanlar için ürün satan bir yer yoksa internetten kedi biberonu ve anne sütüne eşdeğer mama alabilirseniz çok iyi olur.
Yavru kaka yapamazsa yada yetersiz veya yanlış beslenirse ölür. Çok üzülürsünüz.
Ayrıca yanlış bilinen bir şeyi de düzelteyim kediler et obur hayvanlardır ve otobur bir hayvanın sütü onlara yetersiz gelir sütü sulandırmak yerine aksine yağ katmanız daha iyi beslenmesini sağlar.
Yine de bu minik bebeğe siz ne yapıp yapın anne sütüne eşdeğer mama alın lütfen . Ona bir şey olursa çok üzüleceğinizi tahmin ediyorum. İyi beslenemezse de ilerde de sağlık problemleri yaşayacaktır.
Bir de mama alana kadar yaptığınız mamanın akıcı olmasına dikkat edin mama kabızlık yapmış olabilir.
Umarım sağlıklı bir şekilde büyür . Yorulacaksınız ama değecek :)

yardımınız için teşekkür ederim özgürce yenidoğan bebekler için hazırlanmış mamalardan aldım çok sevdi kendi yaptıgım mamadan daha çok içmeye başladı gün geçtikçe yediği miktar da artmaya başladı
bunun dışında dedğiniz şekilde masaj sürekli yapıyorum zaten ama masaja tepkiyi hemen vermiyor yanı yedirdikten sonra baya bi ugrasıyorum bekliyorum yapsın diye ama o kendi canı istediği zaman ortalıgı batırmaya basladı artık
bu arada çiş miktarı da sıklığı da arttı bunun dışında ilk kakamızı da yaptık hemide benim üstüme bir güzel:)))
yani sanırım kabız değil gayet sağlıklı görnüyor gibi şu an ısısına dikkat ediyorum çok bol bol uyumasını saglıyorum mama saatlerimiz de düzenli 3-4 saate bir..hersey yolunda gibi sanırım..
tek sorunumuz bu kaka işi..yattıgı yere havlu seriyorum ama gece yattıgı yeri de batırmış kerata bu tuvalet eğitimi ne zaman verilmeye başlanıyor benim neler yapmam lazım öğretebilirmiyim en azından yasam alanına yapmasa bugun balkonda buyuk saksım vardı bos topraga koydum patılerı sürttüm kazar gibi topragı ama hiç oralı olmadı velet..acıkcası minik misaifirmiz rica minnet ölümden kurtarmak adına evimize girebildi eşim temizlik hijyen anlamında bu konuda oldukca rahatsız haliyle kaka yapması da kokuya yol acıyor sık sık yıkıyorum havlusunu kaynatıp ama bu da zorluyor baya..bu konuda yapabılecegım bısey var mıdır?
bir de bu sevimli bebegım çok uzun kalamayacak gibi bizde keske hep benımle kaması mumkun olsa da olmaynca olmuyor ama ona alsıtgı konforu da aratamayacak bı cözum bulmam lazım..pethsoplar cins kediler dısında tekir kedileri sokak kedilerini de alırlar mı acaba ordan bi yuva bulmayı denesem..
bu sahiplendirme konusunda da bana yardımcı olursanız cok sevınırım..sevgıyle kalın..

Bir çok kez denememe rağmen bir türlü mesaj göndermedim dün:)
Bebekler tuvalete yapamazki :) Siz yardım etmelisiniz bir süre daha katlanmamız gerekiyor yani. Eşinizden uzak bir yerde yaptırın çişini kakasını, böylece sorun hallolmuş olur sanıyorum. Ayrıca Allahın yarattığı bir can olduğunu da hatırlatırsanız ve dinimizin merhameti öğütlediğini sanırım anlayışla karşılayacaktır. yerimseniben
Bir de sahiplendirmek için
http://www.petarkadas.com/forumlar/ücretsiz_kedi_verenler__arayanlar

Buraya ilan verebilirsiniz. Bunun gibi başka siteler de var, inşallah kış günü dışarda kalmaz yavrucak.
özelden size kodu gönderiyorum o kodla üye olabilirsiniz.

arkadaşlar akşam eve dönerken apartmanın önünde terk edilmiş bir yavru kedi bulduk
annesi meydanda yok etrafta da yok kedicik sürekli ağlıyor anneyi emecek zamanında tam
gözleri iltihaplanmış daha çok küçük bir yavru çok acı bir haykırışı vardı dayanamadık
etrafta da çoluk çocuk başka kediler rahat vermiyorlar hiç bıraksam telef olacaktı
şimdilik geçici bir süreliğine eve aldık ancak anneye muhtac zamanı şimdi
veterinere sorduk sütü sulandırarak vermemi söyledi bir de mama karışımı önerdi
ısıtmam için de havlu ve sıcak su torbası falan
elimden geldiğinde bakmaya çalışıyorum şırıngayla besliyoruz ancak çok iyi ememiyor
bana göre oldukça az içiyor gibi ağızda yakalaymıyor tam henüz ama sonra zorlayamıyorum kendi de durmuyor çünkü saat başı beslemeye çalışıyorm
gözlerini ılık suyla sildim açıldı bugun düne göre daha iyi
fakat sorunumuz şu tuvaletini yaptıramadım hiç
veternier karnını ılık suya pamuk bandır onunla masaj yap o yapar demişti
herbişeyi denedim yapmadı karnı da şiş
açıkcası daha önce hiç kedi bakmadım bilgim de yok
onu öylece sokakta ölüme bırakamazdım
şimdi ona annesizliği hissettirmeden hayata tutunmasını nasıl saglayabılırım
tecrubeli arkadaslardan yardım istiyorum
beslenmesi yeter mı normal mi henüz çok ememesi
bir de şu tuvalet işi nasıl yaptırıcam ya çok küçük daha avucum içi kadar
bir de bakım için elime aldıgımda hiç durmuyor çok korkmuş olmalı
yanı yapmam gerekenleri yapmakta da çok zorlanıyorm acıkcası
acil yardım destek arkadaslar bu minik misafiri kendi ayakları üzerinde durana dek misafir edeceğim
tavsiyelerinizi bekliyorum o bana Allahın emanatı ben de cok ıyı bakmalıyım bu emanete
merhaba canım öncelikle duyarlılığına çok teşekkür ederim.ben de çok öyle yavru büyüttüm annesinden ayrılmış beş günlük ongünlük kedi.inan çokk zor.tecrübeliyim ben o konuda.sna sanalda olsa elimden geldiğince öneride bulunabilirim.öncelikle hayvan için böyle şırınga değilde petlerde mini boy biberon takımı satılıyor onlardan al..uçları falan var yedek.çok pahalı değil.sütü mutlaka ılık olarak vericen içinede hani bebeklere verilen besleyivci yeni doğan bebeklere verilen milupa yada aptamil tozdan karıştırıcan yani süte katıcan azar azar ve sütü mutlaka sulandır mutlaka.yoksa karınları şişer.. çok çabuk acıkır bunlar.1 saat arayla ...bu arada mutlaka gözleri için eczaneden antibiyotikli göz pomadı ala.ikisinede günde 3 kez birer damla damlat.bak çabucak geçer.birkaç gün devam et bu göz damlasına..hayvanlara kesinlikle ılık bi su torbası hazırla.bakıcağın kutuya koy..yumuşak bi örtü olsun altlarında..bu arada hayvana mutlaka ama mutlaka sen çişini yaptırtmalısın.hayvanın arkasını hafifçe ılık bir pamukla ilerigeri sürersen hayvan çişinisalar..kendi yapamaz daha.buişi anneleri yalıyarak yaparlar.anne kediler yavrularının pisliklerini tüylerini herşeylerini bu şekilde yavrusunu temizlerler..cümlem biraz düşük oldu kusura bakma.ama dedikleimi uygularsan bu kediciği yaşatabilirsin.kolay gelsin

X