Apartmanınızdaki aidat parası

kxuxllxuxmango

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2008
1.490
3
oturdugumuz apartman istanbulda ve 1 -2 yıl once yapılmış yeni bır bına. bu yuzden hiçbirsey dogru duzgun oturtulmuş değil. bizimde 1 yıl dolmak uzere buraya kıracı olarak taşındıgımıza. zemin katta oturuyoruz.
geçen gun asansörü bozulmuş apartmanın. apartmanda bır suru çocuk var 4 5 yaşlarında gunde 10 20 defa ınıp çıkıyolar.asansorle esya camaşır bulaşık makınesi çıkarıyorlar. apartman yenı oldugu için boş daireler vardı. halıyle daha yenı olmasına ragmen bozulmuş ve bayagı yuklu bır meblag tutuyormuş tamıratı. kalkıp biz zeminde oturmamıza ragmen bızdende para istediler. bizi ilgilendirmez dedim. o zaman ev sahıbıne ıletın zemin katta olsa asansoru hiç kullanmazsanız bıle vermek zorundasınız daire olarak dediler. sanırım bu konuda uzlaşma saglanamamış ki geçen hafta apartmanda yönetici seçmek için toplantı yapıldı.bende gitmedim işim oldugu için. keşke gitseymişim. çünkü kafalarına göre seçtikleri yonetıcı kalkıp daire başına 30 ytl her ay aidat toplanacagını soyledi. bulundugumuz apartman lüks bir yerde değil.tum yaz apartman onunde yorgan dıktıler halı yıkadılar. bahcesi yok. temizlikçisi şimdiye kadar yoktu ancak temizlikçi tutulcak denilmiş.kapıcısı yok guvenlikçisi yok. sıte ıçınde değil. kalorıfer yakıtı yok.gayet sıradan bır bına yanı. apartmanda toplam 16 daire olduguna göre 30 ytl çok değil mi her ay aidat parasına?5 katlı tek asansörlü bır bınanın her ay ki gideri ne olabılır kı? daha apartmanda çok yenı hiç bir tamıratı gerekmiyor asansor dışında. eski oturdugumuz ev uskudarda merkezi bı yerde olmasına ragmen her hafta temizlikçi gelmesine ragmen 10 ytl idi aidat parası.
sorum sizce bu istenilen meblag normal mı? yonetıcı olmak öyle ha deyınce oluyor mu? bunun için gidip notere bu apartmanın yonetıcısıyım dıye onay almak gerekmiyor mu? apartmanın başına yazılı ımzalı onaylı belgeler konulması gerekli değil mi?karar defteri olması gerekiyormuş noterden onaylı. bunların hiçbiri yok. bu durumda yonetıcı yasal yonetıcı olmadıgına göre itiraz etme hakkım var mı?en azından gerçekten noter onaylı yasal yonetıcı olana kadar karar defterini görene kadar aidatları odemeyı reddetme hakkım var mı?
az önce geldiler ellerinde uyduruk bır tane adısyon kagıdı gibi birseyle aidat topluyoruz verın hadı dediler. bende olmasına ragmen yok dedim. biraz bu konuyu araştırdıktan sonra vereyım dıye. apartmanda kıracıysanız ezmeye çok çalışıyorlar ve az önce de saygısızca bır durumla karşılaştım. lütfen bu konuda bılgısı olanlar varsa beni bilgilendirebilir mi?
10 kasım tarıhlı ek::
arkadaşlar sorun çözuldu gibi. apartman sakınlerinden topladıkları 30 ytl.lık aidat parası aslında asansorun tamır parasıda içine olan bır meblagmış. bu toplanan paralarla asansor tamırı yapıldıktan sonrada diğer aylarda da her ay 250 ytl artan parayı bankaya yatırıp ilerde apartmanın demirbaşlarına bırsey olursa dıye bırıktireceklermiş. bende kıracılardan ne asansor parası nede ilerde 250 ytl bankaya yatırmak için para alamazsınız. bunları evsahıplerinden almanız gerekir diye ıtıraz ettım. tum kıracılardan ıstenmiş çünkü. yonetıcı ve 2 yardımcısı asıl evsahıbı olmalarına ragmen ceplerinden tek kuruş çıkmadan asansor tamırı yapılıp ekstradan ilerki zamanlar için para bırıktırceklerdi. uyanıklar yanı ve ne bır karar defteri nede ellerinde makbuz vardı. parayı versem apartmana hayır mayeetınde verecektim yanı.
bende her hafta ıkı kere temızlıkçı gelecek bu apartmana temizlenecek dedim.(çocuklar çok oldugu için aşırı kırleniyor apartman) ve gelen elektirik faturası neyse asansor elektiriğide dahıl(kanunen bodrum katta bıle otursanız asansör elektiriğine katılmak zorundaymışşınız) hepsinin aidatini ödemeye varım. ama tum bunlar noter onaylı karar defteri alınıp yazılacak ve faturalar giderler tek tek asılacak apartman girişine dedim. anca oyle para verırım dedim.
duşunun yanı 2 3 ev sahıbı toplanmış kendi kendilerini yonetıcı ve yardımcıları seçmişler kafalarına göre para topluyorlar.her seyın hakkı hukuku var.

Son düzenleme:
şimdi canım
öyle ya da böyle sen de o apartmanda oturuyorsun
tamam kullanmıyorsun asansörü ama vermek zorundasın
mesela bizim dam yapıldı
biz 1. kattayız
biz de verdik
ayrı gayrı olmaz
aylık 30 ytl aidat konusuna gelince
az mı çok mu bilemicem
bizim apartman 4 katlı her katta 4 daire var
ve aylık 15ytl
asansör yok
etrafın temizliği, apartmanın ışıkları vs vs bu paradan ödeniyo
toplantı yapılır her defasında farklı kişiler seçilir
atıyorum bu dönem 2 numara ve 5 numara da oturanlar yapıyorsa
gelecek dönem 3 numara ve 7 numara yapıyor
isteğe bağlı tabii ki
yöneticiye aidat verilir ya da bankaya yatırılır
nereye ne harcanıyorsa faturalarıyla birlikte bir kağıda yazılır
apartman girişine asılır
bizde böyle

zeminde oturan birinden asansör parası alınması vicdana aykırı .evet kural gereği ödeniyor belki ama doğru bulmuyorum bunu yönetici düşünmeliydi ve zemindekiler en azından 30değil de 15 ödeseydi keşke..asansörü hiç kullanmaıyorsun ama bakım parasını verceksin çok mantıksız bu gercekten...

bende üvercinka kardeşime katılıyorum küllümangocum.siz zemin kattasınız yani neden böyle bişey yapıyplar ki,neyin kuralı bu.sinir oldum şimdi valla he.kullanmadıgın şeyin ücretini neden veresin ki.bu bir yasa degil bişey degil.ödemeyin bence,ne yapabilirler ki yani.boşverr.bide aidat da çokmuş be güzelim.herkes en fazla 15 ytl veriyor benim gördügüm bu yani.ççooooookkk lüks dairelerde 50-100 arası degişiyor.kiralık ev bakarken okumuştum nette.bnce çok yani.kiracısınız madem daha ,y, b,r yer bulup çıksanız?

şimdi canım
öyle ya da böyle sen de o apartmanda oturuyorsun
tamam kullanmıyorsun asansörü ama vermek zorundasın
mesela bizim dam yapıldı
biz 1. kattayız
biz de verdik
ayrı gayrı olmaz
aylık 30 ytl aidat konusuna gelince
az mı çok mu bilemicem
bizim apartman 4 katlı her katta 4 daire var
ve aylık 15ytl
asansör yok
etrafın temizliği, apartmanın ışıkları vs vs bu paradan ödeniyo
toplantı yapılır her defasında farklı kişiler seçilir
atıyorum bu dönem 2 numara ve 5 numara da oturanlar yapıyorsa
gelecek dönem 3 numara ve 7 numara yapıyor
isteğe bağlı tabii ki
yöneticiye aidat verilir ya da bankaya yatırılır
nereye ne harcanıyorsa faturalarıyla birlikte bir kağıda yazılır
apartman girişine asılır
bizde böyle

canım catıdan tum apartman sorumlu .çünkü tum daireler o catıyı kullanıyor zemin katta kullanıyor. bızde de catı aksaydı tereddut etmezdim. ayrıca apartmana dahıl olan 2 tanede dukkan var zemin katta. yanı ılk giriş katta ıkı tane dukkan ıkı tanede daire var. bu durumda o dukkanlardanda ıstenmesi gerekmiyor mu? hem bak sizde 16 daireymişşiniz bizde 16 daireyız bır ekstradan asansör için 15 ytl daha fazla verilmesi yanlış geliyor bana.
yınede bılmıyorum tabı.ama senin duşunduklerini bende duşundum ben verıyorsam dukkanlardanda almaları gerekli dıyorum sonrada.aynı apartmandayız dıye bakılırsa.

zeminde oturan birinden asansör parası alınması vicdana aykırı .evet kural gereği ödeniyor belki ama doğru bulmuyorum bunu yönetici düşünmeliydi ve zemindekiler en azından 30değil de 15 ödeseydi keşke..asansörü hiç kullanmaıyorsun ama bakım parasını verceksin çok mantıksız bu gercekten...

düzgün saygın bır apartman olsa hersey duzgun olsa bende sınır olmazdım. 16x30=480 ytl her ay neye harcancak allah aşkına bu apartmanda. ya hiçbir özelliği yok apartmanın.temizlikçi bile gelmiyor. gelecekmiş gerçi ama haftada bır gelir.elektirik lambalarıda otomatik seni görunce yanan cinsten yanı. kadıkoy gibi merkezi bı yerde bıle bu kadar değil aidat boyle hiçbir özelliği olmayan bır apartmanda

zemin katta oturuyorsunuz diye asansör parasından kaçamazsınızz... vermek zorundasınız
belki ilerki dönemler için bu parayı topluolardırr

zemin katta oturuyorsunuz diye asansör parasından kaçamazsınızz... vermek zorundasınız
belki ilerki dönemler için bu parayı topluolardırr

life_city arkadaşım peki bu dediginin hukukı bır karşılıgı var mı? olsa bıle bu yonetıcı yasal yonetıcı değil gönüllü yonetıcı. gönüllü yonetıcının hukukı işlemlerdeki yerı nedır?

o para sadece asansör ve temizlik için fazla tabii ki. toplantıda karar defteri tutulması gerekiyor. onu görmek isteyin ve okuyun alınan kararları.
belki alınan kararlarda; toplanan para ile bina eksikleri de yapılacaktır. yani tadilat vs gibi durumlar da olabilir. binaya ait boya-çatı vs gibi masrafları ev sahibiniz vermelidir. ama asansör tamiri, temizlik vs gibi masrafları kiracı verir . girişte otursan da asansör için para vermelisiniz.

siz alınan kararları tam olarak öğrenin, ona göre davranın.
yönetici vasfıyla dolandırıcılık yapan da çok. paraları mümkünse apartman adına açılan bir hesaba yatırın. elden vermeyin.

Bence senede belki 10 kere kullanmayacağınız asansörün masraflarına ortak olmanız çok saçma.Sürekli kullanan komşuların bozduğu asansörün masrafı vs.en alt kattan alınması gerekli olmamalı.

Fiyat çok mu hiçbir fikrim yok elektirikler vs çoksa normal olabilir.

Öncelikle belirtmek isterimki asansör parasına hangi katta oturursanız oturun katılmak zorundasınız. Sonra yönetici, toplantıya katılanların oy çoğunluğu ile yapılır. Yani siz toplantıya gitmemişsiniz böylece seçilen yöneticiye de itiraz etme hakkınız yok. Kaldı ki, gitmiş bile olsaydınız oy çokluğu ile yönetici seçilebilirdi. Yani sizin itiraz oyunuz azınlıkta ise yönetici seçimine bir etkiniz olamazdı.
Bizim apartmanımızda bir tek kapıcımız olduğu halde ayda 60 ytl aidat toplanıyor. Elektrik, su, temizlik, kapıcı maaşı gibi masraflar ödeniyor.
Malesef toplu yaşanılan yerlerde bazı haksızlıklar oluyor ama kurallara da uymak zorundayız.

yıla vurunca bayagı para yapıyor haklısın ve madd acıdan sıkışık olan biri için zor görünüyor.madem bu kadar kurallara uyuyorlar neyin nesiymiş kapı önünde şunu bunu yıkamak artık onlar da yasak değil mi o zaman onlar da bu yasaklara uysunlar bence..siz de bunları konuşun şikaet edin..kurallar uygulanacaksa tam olsun bari.

Ne yazıkki zemin kattada otursan asansör giderlerini ödemek zorundasınız ben yüksek girişde oturuyorum yani sizin gibi hiç asansörü kullnamıyorum altakiler 1 kat aşşağıya bile asansörle iniyorlar ve binadaki çocuk sayısınında fazla olmasıyla ne yazıkkki bizim çift asansörde herzaman bozuluyor
Bende paşa paşa her ay 70 ytl yakın bir mebla ödüyorum bencede haksızlık ama bizim konuyu çözmemiz zor malum sitede birçok blok var hemfikir olmak güç ama sizin madem bir bina bence yöneticiyle konuşun bu durumda vicdanlara kalmış bişey yani.

apartman içi düzenle ilgili bir yasa var diye biliyorum...
bence sen avukat arkadaşlara sor onlar sana anlatsınlar..

hernekadar giriş katta oturan birinin asansör gideri için aidat ödemesi kulağa saçma gelsede bu doğru arkadaşim.her kat apartmanın her giderinden sorumludur.
şöyle düşün sen giriş kattasın Allah korusun seller götürdü ortalığı ve bodrumu su bastı ve sana ucu dokundu veya kanalizasyon patladı,sadece senin ev etkilendi vs.. gibi örnekler çoğaltılabilir.tüm bunların masraflarına apartmanın her sakini katılmak zorunda.en üst katta oturan birinin bu beni etkilemedi banane deme gibi bir söz hakkı olamaz.
biri ben bahçe düzenlemesi istemiyorum beni ilgilendirmez der,öteki beni dış cephe boyası rahatsız etmiyor böyle kalsın diyip giderlere katılmayabilir bu mantıkta gidersek.
sonuçta düzen sağlanması mümkün olmaz..
bu bir zorunluluğun yanı sıra aynı zamanda katılımcı olarak bir nevi söz hakkı sahibi olmak demek.neden bu haktan mahrum olacaksın ki..

bende apartman sakinleri,yonetici apt. kuralları hakkında çok arastırdım.çok yakın arkadasım da avukat.ve anladım ki apt. kurallarında yasa tamamen acık.daha iyi anlatmam gerekirse apt. yonetimi kendi kurallarını belirliyor ve her apartman kendince ozerk..sizin apartmanda asansor giderin tamamından zemin katta sorumludur deniliyorsa(yazılı belgeyle) o zaman yapacak hiçbirşey yok.bu butun konular için gecerli.ornek vermek gerekirse; apt.ta evcil hayvan istenmiyorsa ve bu kurallar belgesinde yazılmıssa,her ne kadar kişinin ozgul haklarına aykırı olsa bile gercekten besleyemiyorsunuz.ya da dama uydu anteni takmak istediniz(basıma geldi)taktırmadılar o zaman balkonuma takarım dediniz goruntu kirliliğinden dolayı yasak dediler,ne yazıkki takamazsınız.mahkemeye verseniz bile onlar haklı cıkar.ama

siz yine de bir arastırın.

Son düzenleme:
canım yönetici öyle kafasına göre belgesiz para toplayamaz.apartmanın bir defteri olur ve bu noter tarafından tasdiklenir daha sonra gider pusulası tahsilat belgesi vb. evraklar noter tarafından onaylanır. yönetici oy çokluğuyla seçilir ve tüm gelirler giderler yukarıda yazdığım belgelere işlenir. alınacak kararlar da oy çokluğuyla seçilir..sen aidatı verirken sana tahsilat makbuzu vermesi gerekir ki bu noter onaylıdır...ayrıca nerde oturduğun önemli değil eğer o apartman sakiniysen macburen tüm giderlere ortaksın. farzet ki teras katta oturuyosun çatı akıyo..izolasyon yapılacak sadece teras katında oturandan mı alınır?
sen de o apartmanın sakinisin ve herşeye dahilsin canım. mecburen vericeksin. ama belgeleri iste gör öyle ver...

her ne kadar asansörü kullanmasanızda ve bu aslında saçma gözüksede asansör tamiratı parasını vermek zorundasınız
atıyorum bizimde apartmanda bahçe düzenlemesi için para toplanıyor,bahçeye çim ekilip çiçekler dikiliyor,bizde en üst katta oturuyoruz bundan bize ne diyemiyoruz,ben balkona çıkınca o çimi çiçeği görmüyorum bile ama 1.kattaki çıkınca ooohh mis gibi içine çekiyor ama biz yinede vermek zorundayız
yada ne bileyim bizim apartmanın çatısı akıyor ama olan bizim eve oluyor en üstteyiz diye salondan mutfaktan duvarlar ıslanıyor ama diğer kattakilerde bunun için para vermek zorundalar
yöneticiye itiraz etme hakkınız yok çünkü toplantıya katılmamışsınız,itiraz ediyorum dediğinde katılsaydın kardeşim deyip çıkarlar işin içinden
ha ayrıca apartmanda karar defreri olmalı,bu kararlar ortak alınmalı ve toplanan aidatlar apartman adına açılmış bir hesaba yatırılmalı,elden verilmemeli
ve her ay toplanan paranın nerelere harcandığı fatura fotokopileryle birlikte ayrıntılı olarak her daireye dağıtılımalı

cnm ben büyük bir sitede oturuyorum çevre düzenlemesi süper , süs havuzlu , güvenlikli , çocuk parkı ,asansörlü ,apartman görevlisi ve top sahası olan bu daireye 60 ytl ödüyorum ben girişin üstünde oturyorum bir kat olduğu için merdiveni kullanıyorum asansörlede işim olmuyor site yönetimide bunun farkında olucakki üst katım 70 ödüyor asansör farkını bence senn aidatın çok fazla noter onaylı olmadığı için senn faklı bi ödeme yapmandada bi sakınca yok sanırım mesela 15 öde kimse seni şikayet edemez etmeyede kalksalar sen haklı çıkarsın zaten:CüvCüv:

teşekkür ederim arkadaşlar. bende dun ıyıce araştırdım ve apartmanda dukkanlar varsa girişleri farklı bıle olsa onlardan da aidat alınması asansor parası alınması mecburıymış. yasalar boyle dıyor. bende bugun dukkanlara sordum sızden boyle bır tahsılat istendi mi diye. onlarda aidat toplandıgından haberımız var ancak bızden talep edilmedi boyle birsey. talep edilse dahı vermem ama sizin vermeniz gerekli denildi. ama yasalara göre ben verıyorsam dukkanlarda vermek zorunda.

X