Evimiz ve lojman?

Spizella

Realist
Pro Üye
27 Ağustos 2017
15.852
35.805
Merhaba herkese,
Bir karar aşamasındayız size danışmak istedim.

Evimizi 2020 de 238 bin tl ye aldık.
Toplam geri ödemesi 455 bin tl. Ayda 2400 kredisi. 12 sene daha ödenecek

Evimiz şehrin merkezinde çarşıya yürüyerek 4-5 dk. Bahçesi, otoparkı olmayan 1996 yapımı bir bina.

Biz en üst kattayız. 145 m2 3+1 bir daire.

Apartmanın altında esnaf dükkanları var biri de kahvehane. Apartmanda oturanlar genelde yaşlı insanlar. Apartman bakımsız ve çok eski görünüyor. Apartmanda kanalizasyon, asansör, çatı akması sorunları var.

Evimin içi ise geniş ama banyo ve mutfak çok eski. Bazı bakımlar ve değişiklikler yaptık parke, oda kapılarını, elektrik tesisatını falan değiştirdik.

Şimdi şöyle bir karar aşamasındayız.
Eşimin askeri lojman hakkı var.
Bu evi yenilemeye para dökmek yerine satalım kredisini kapatıp lojmana geçelim diye bir düşünce oldu bizde.

Satarsak 900 bin gibi bir paraya satılır evimiz.
Lojmanın kirası 500 tl.

Siz olsanız ne yapardınız?

Lojmanda kalıp o arada ev alan arkadaşım oldu. Sizde yeni ev için atıyorum üç milyon daha biriktiririz diyorsanız. Satıp parayı değer dolar euroda tutup üstüne para atabilirseniz mantıklı. Ama risk tabii. Ev fiyatları durmuyor. Satıp pişman da olabilirsiniz. Satıp aynı evi bile alamayanlar da var

Depreme dayanıklılık durumu ne evin? Malum 99 öncesi yapı. Ben olsam o kadar eski ve problemli bir evi elimde tutmam sanırım. Lojmandayken kredi olmayacağı için onu biriktirirsiniz gerçi evler de uçtu gitti ama eviniz çok eskiymiş bilemedim.

Günaydın canım.
Ömür boyunca lojmanda kalamazsınız ki.
Evi kiraya verip lojmana çıksanız olmanız mı?
Merhaba Lale
Biraz daha bilgi vereyim.
Lojmanda 10 sene oturabilirmişiz bu şehirde evimiz yoksa.

Oturduğumuz mahalle sosyokültürel yapı olarak düşük bir yer. Şu an sorun yaşamıyoruz ama Giderek de kötüleşecek biz krediyi bitirdiğimizde elimizde 40 yaşında ve çok iyi profilde olmayan bir ev kalabilir.

Şu an bu evi 2000-2200 arası kiraya verebiliriz.
Ama borçlarımız yüzünden gücümüz iç tadilatına yetmiyor. Dün sadece mutfağı yenilemeye 100.000 tl istediler.

Depreme dayanıklılık durumu ne evin? Malum 99 öncesi yapı. Ben olsam o kadar eski ve problemli bir evi elimde tutmam sanırım. Lojmandayken kredi olmayacağı için onu biriktirirsiniz gerçi evler de uçtu gitti ama eviniz çok eskiymiş bilemedim.
Deprem bölgesi bir şehirdeyim. Yeni yapılan binalar en fazla 3 kat oluyor.
Bizim evimiz 6. Kat

Bazı daireler apartmanın Kuyu suyu kullanıyor ve sık sık (şu an da kanalizsyon patlamış bodrum lağım atığı ile dolmuş) su da basıyor. Bunlar da zeminin sağlamlığı hakkında aslında bizi düşündürüyor.

evi satmadan lojmana gecme imkani varsa o kullanilabilir...2-3yil sonra biraz birikim uzerine ev satilip yeni bir ev alinabilir sanki .

hem kira gelir ve ekstra birikimle guzel bir para birikir bence

Lojmanda kalıp o arada ev alan arkadaşım oldu. Sizde yeni ev için atıyorum üç milyon daha biriktiririz diyorsanız. Satıp parayı değer dolar euroda tutup üstüne para atabilirseniz mantıklı. Ama risk tabii. Ev fiyatları durmuyor. Satıp pişman da olabilirsiniz. Satıp aynı evi bile alamayanlar da var
3 milyon asla biriktiremem :)

Aslında gelirimiz iyi diyebilirim.
Evi satıp lojmanda oturursak evin kredisini ve borçlarını kapatırsak elimizde 500 bin tl kalır gibi. Onu başka bir ev için peşinat yapabiliriz diye düşündük.
Maaşlarımızın toplamı 25 bin şu an. Ayrıca eşim askerlerin ev alması için bir birikim hesabı oluyor ona aylık birikim yapıyor. Yine de eldeki evden olmak insanı düşündürüyor

3 milyon asla biriktiremem :)

Aslında gelirimiz iyi diyebilirim.
Evi satıp lojmanda oturursak evin kredisini ve borçlarını kapatırsak elimizde 500 bin tl kalır gibi. Onu başka bir ev için peşinat yapabiliriz diye düşündük.
Maaşlarımızın toplamı 25 bin şu an. Ayrıca eşim askerlerin ev alması için bir birikim hesabı oluyor ona aylık birikim yapıyor. Yine de eldeki evden olmak insanı düşündürüyor
Bu yeni krediyi hemen çekebilecek ve hemen ev alacaksanız mantıklı. Çünkü kur şu an baskılanıyor. Seçimden sonraki vaziyet çok belirsiz. Bu fiyatları da arayabilirsiniz. Dediğim gibi riskli çok dikkatli olmanız lazım

Deprem bölgesi bir şehirdeyim. Yeni yapılan binalar en fazla 3 kat oluyor.
Bizim evimiz 6. Kat

Bazı daireler apartmanın Kuyu suyu kullanıyor ve sık sık (şu an da kanalizsyon patlamış bodrum lağım atığı ile dolmuş) su da basıyor. Bunlar da zeminin sağlamlığı hakkında aslında bizi düşündürüyor.
Şu durumda ama risk alırdım. Depremi ihmal etmek de olmaz. Satıp lojmana çıkın. Peşinatınızı da eritmemeye çalışın

Bir de kızımın durumu var. Şu an 4 yaşında ama ilkokula başladığında lojmanda oturacak olursak oranın ilkokuluna gidebilir. Dışarıda bisiklet sürebilir. Arkadaşları olabilir, çocukluğunu daha güzel geçirebilir. Şu an parka gitmek için bile araçla gitmek zorundayız.
Bu açılardan lojman avantajlı geliyor. Ama kendi evim olmayacak. Lojmanlar da genelde küçük ve çok da yeni olmuyor.

Merhaba herkese,
Bir karar aşamasındayız size danışmak istedim.

Evimizi 2020 de 238 bin tl ye aldık.
Toplam geri ödemesi 455 bin tl. Ayda 2400 kredisi. 12 sene daha ödenecek

Evimiz şehrin merkezinde çarşıya yürüyerek 4-5 dk. Bahçesi, otoparkı olmayan 1996 yapımı bir bina.

Biz en üst kattayız. 145 m2 3+1 bir daire.

Apartmanın altında esnaf dükkanları var biri de kahvehane. Apartmanda oturanlar genelde yaşlı insanlar. Apartman bakımsız ve çok eski görünüyor. Apartmanda kanalizasyon, asansör, çatı akması sorunları var.

Evimin içi ise geniş ama banyo ve mutfak çok eski. Bazı bakımlar ve değişiklikler yaptık parke, oda kapılarını, elektrik tesisatını falan değiştirdik.

Şimdi şöyle bir karar aşamasındayız.
Eşimin askeri lojman hakkı var.
Bu evi yenilemeye para dökmek yerine satalım kredisini kapatıp lojmana geçelim diye bir düşünce oldu bizde.

Satarsak 900 bin gibi bir paraya satılır evimiz.
Lojmanın kirası 500 tl.

Siz olsanız ne yapardınız?
Günaydın ben olsam satmazdim,alınmıştır alınmıştır bence.lojmana geçecekseniz bile safmayip kiraya verebilirsiniz.satilan bir şeylerin tekrar alınması çok zor bu devirde.

Ben lojmanda oturmak istememiştim. Yaşadığım ev ve semt iyiydi çünkü. Kiracı bile olsa insan istemiyor standartları düşürmeyi. Ama sizin ev zaten iyi bir semtte değilmiş ve eskiymiş. Lojmanın standartları daha iyi görünüyor. 10 sene diyorsunuz bir de. Çocuk için de iyi olur. Satıp daha mantıklı bir yatırım yapacaksanız evi satın ama diğer türlü büyük risk. Eldekinden de olmayın sonra. 🥺

Günaydın ben olsam satmazdim,alınmıştır alınmıştır bence.lojmana geçecekseniz bile safmayip kiraya verebilirsiniz.satilan bir şeylerin tekrar alınması çok zor bu devirde.
Evet bu çok doğru tekrar almak çok zor
Kiralamayı düşüneceğim. Ama arada kiracı ödemezse falan bu defa hem lojmandaki masraf hem bunun kredisi hem borçlarım derken daha sıkıntıya düşerim

Ben lojmanda oturmak istememiştim. Yaşadığım ev ve semt iyiydi çünkü. Kiracı bile olsa insan istemiyor standartları düşürmeyi. Ama sizin ev zaten iyi bir semtte değilmiş ve eskiymiş. Lojmanın standartları daha iyi görünüyor. 10 sene diyorsunuz bir de. Çocuk için de iyi olur. Satıp daha mantıklı bir yatırım yapacaksanız evi satın ama diğer türlü büyük risk. Eldekinden de olmayın sonra. 🥺
Ben bu şehre taşınmadan da ankarada 1 sene oturdum lojmanda. İyi bir semt ve evden sonra zor geliyor. Orada rezidanstan lojmana geçmiştik :KK70: ama pandemi oldu lojmanda rahat ettik 1 seneye yakın. Şu anki evden küçük olması zorlar beni ama lojman iş yerime çok yakın. Eşimin de servisi olacak içinden

Merhaba Lale
Biraz daha bilgi vereyim.
Lojmanda 10 sene oturabilirmişiz bu şehirde evimiz yoksa.

Oturduğumuz mahalle sosyokültürel yapı olarak düşük bir yer. Şu an sorun yaşamıyoruz ama Giderek de kötüleşecek biz krediyi bitirdiğimizde elimizde 40 yaşında ve çok iyi profilde olmayan bir ev kalabilir.

Şu an bu evi 2000-2200 arası kiraya verebiliriz.
Ama borçlarımız yüzünden gücümüz iç tadilatına yetmiyor. Dün sadece mutfağı yenilemeye 100.000 tl istediler.
Anladım canım.
Kiralarken öyle herkes tadilat yaptırmıyor gördüğüm kadarıyla.

2,3 sene önce bizim arkadaşlar evlenirlerken anlatıyorlardı, baktıkları evlerin ne kötü durumda olduğunu ve ne kadar yüksek kira istediklerini. Onlar da hep çarşıya yakın yerden bakıyorlardı.

Satıp başka yerden ev almanız mümkün mü?

Malum ev olmadan da zor…

X