Hematoloji - Kan bilimi Aranızda FMF (Ailevi Akdeniz Ateşi) olan var mı?

kızlar ben kolş. günde 2 defa alıyorum 3 defa demişti dr.ama bende aşırı ishal ve sık idrara çıkma gibi yan etkileri var.sizlerde de böylemi ve aylık kan tahlili yaptırıyormusunuz?

slm arkadaşlar allah hepinize acil şifalar versin ben aranıza yeni katıldım

slm arkadaşlar allah hepinize acil şifalar versin ben aranıza yeni katıldım :teytey:

şubat ayında idrardan kan gelmesiyle dr gittim. mesane tümörü teşhisi konuldu. ve amaliyat oldum patoloji sonucunda amilodioz teşhisi konuldu. kalbimede vurmuş arasıra ataklarım oluyor ateş olmadı ama ağrılarım çok sıklaşmaya başladı hastalığı bilmeden önce sini sıkışmasındanda amaliyat oldum apandist amaliyatıda buna bağlı oluyormuş kolestorüm 300 üzerinde sürekli ilaç kullandığım halde düşmüyodu şimdi günde 2 defa kolşin kullanıyorum hiç bir değişiklik görmedim çalışırken bazen kalp ağrım çok oluyor akasındada terleme daha öncelei bu hastalığın ne olduğunu dahil bilmiyordum fmf amalodioz allah hepimizin yardımcısı olsun

bende birkaç gün önce geçirdim bir atak.bendeki çok şiddetli oluyor bulantı ve kusmada oluyor. bu seferki atakta kanamada oldu ilkdefa böyle oldu doktoruma bir gideyim bakalım neler dicek yine.şu hastalığa da bir an önce çare bulabilselerde şu şiddetli ataklardan kurtulabilsek.Allah herkese acil şifalar versin

bu hastalığın herkeste olduğunu bilmiyordum hatta fmf akteniz ateşi teşhisi konulduğunda bana ben akdeniz bölgesindemi yaşıyom yavvvv demiştim ne alakaysa:) bugun gen analizi için doktora gittim samatyaya kanımı aldılar 1 ay sonrasında belli olcakmış bakalım fmf miyim.ama sizin anlattıklarınızda benle çok yakın.benimde aniden karın ağrıları kramplar gaz sancıları kusmalar azda ateş yükselmesi.doktorum fmf olma ihtimalin %95 dedi offff karnım ağrımasında ilac içmeye razıyım yoksa o ağrılar dayanılcak gibi değil

bu hastalığın herkeste olduğunu bilmiyordum :bbo: hatta fmf akteniz ateşi teşhisi konulduğunda bana ben akdeniz bölgesindemi yaşıyom yavvvv demiştim ne alakaysakaydirigubbakcemile3 bugun gen analizi için doktora gittim samatyaya kanımı aldılar 1 ay sonrasında belli olcakmış bakalım fmf miyim.ama sizin anlattıklarınızda benle çok yakın.benimde aniden karın ağrıları kramplar gaz sancıları kusmalar azda ateş yükselmesi oluyor kafamçokkarıştı .doktorum fmf olma ihtimalin %95 dedi offff karnım ağrımasında ilac içmeye razıyım yoksa o ağrılar dayanılcak gibi değil:Saruboceq:

arkadaşlar şimdi bende 1 seneden beri bu hastalığı çekiyorum çok şükür kolsişindn snra atak geçirmedim günde 2 defa kullanıyorum ama şimdi hamileyim ama tereddütlerim var eger sizde kullanıyorsanız bu ilaçı yazarmısınız bebeğe etki ediyormu

Bende FMF hastasıyım.Teşhisi daha yeni koydular.Dört aydır ayda bir kere gelen karın ağrısı ateş gaz şikayetiyle Dr.gittim.Ailemde zaten akdeniz ateşi öyküsü vardı.(Babaannem, 2 amcamda ve kuzenlerimde)Bizim ailede ise sadece bende ve 35 yaşından sonra ataklar gelmeye başladı.Şu anda günde 3 kere kolsişin içiyorum ve bünyem henüz bu ilacı kabul etmediğinden yan etki olarak ishal oluyorum.Bu hastalığın bayanlardaki bir diğer etkiside yumurtalıklarda oluşan kistler ve erken menepoz.Benimde sol yumurtalığımda 2 adet kist bulundu. Dr.um günde 3 kere ömrümün sonuna kadar bu ilacı kullanmak zorunda olduğumu söyledi.İlacı 3 den az almanın atakları önleyebileceğini ancak iç organları amiloid birikmesini önleyemiyeceğini söyleyerek bu ilaçla yaşamam gerektiğini sıkı sıkı tembih etti.Bundan sonraki tetkiklerimde en fazla 6 ayda bir ramatolojı bölümünde devam edecek.İlacınızı düzenli kullanıp tetkiklerinizide düzenli yaparsanız korkulacak bi hastaık değil.Herkese atasız günler...:)

bende fmf hastasıyım abimde oğlumda ben 42 yaşındayım oğlum 21 bayram tatiline ankaraya gitti şu anda atak geçiriyormuş ben 5 ,6 senedir karın ağrısı çekmiyorum sadece ceryanda kalırsam göysümde ve sırtımta oluyor ama onuda ayakta geçiriyorm yiyeceklerime çok dikkat ediyorum ben iyiyim ama oğlum iki aydır üstüste atak geçiriyor yorgunluğa ve sitrese hiç gelmiyor bu lanet hastalık yinede hayat güzel onunla arkadaş olmayı öğrenin derim çevreme bakınca ne hastalıklar varmış değip şükrettiğim çok olmuştur umutsuzluğa sakın kapılmayın moral çok önemli FMFatksız günler diliyorum.

hepinize çok geçmiş olsun arkadaşlar..
benim de bi sorum var kızımın(13 aylık)dr.bazı sonuçlardan soona onun hemoglobin A2 değerine baktırmamızı sööledi ama burda bakılmıomuş...yani daha baktıramadım ama sorum şu kızım son 1 aydır karın ağrısı,ishal ve 40 'a varan yüksek ateşli günler geçirio acaba diorum,bana yardımcı olur musunuz??bebeği bu hastalığı taşıyan var mı?
teşekkürler..

arkadaşlar şimdi bende 1 seneden beri bu hastalığı çekiyorum çok şükür kolsişindn snra atak geçirmedim günde 2 defa kullanıyorum ama şimdi hamileyim ama tereddütlerim var eger sizde kullanıyorsanız bu ilaçı yazarmısınız bebeğe etki ediyormu

ben hamileyken 3 defa ictim günde cok sükür bebegim cok saglikli bebege bir etkisi olmuyor bildigim kadariyla allah gönlüne göre versin:nazar::nazar:

nur topu gibi fmf adayı olup çıkıverdim yahu ilk defa bugün baktım neyin nesiymiş bu şey diye :) inşallah değilimdir ama bir çoklarına göre çok şanslıyım sanırım eğer fmf hastasıysam

çünkü 4-5 kere karnım ağrıdı, sonunda annemin ısrarına dayanamadım ve bugün gittik dahiliyeye. anlattım derdimi ilk söylediği şey "fmf'ye benziyor" demek oldu... yani 5 aydır çile çekmiş olurum millet yıllarca sürünmüş :KK43:

benim anlamadığım eğer hastaysam -ki inşallah değilimdir- bunca yıldır nerdeymiş ki.. bunu sormak için geldim size buralardaysanız :)

şimdi bende 5 aydır her ay karın ağrısı oluyor ama tek atak şekli karın ağrısı değilmiş.. bi kaç şey okudum ve başıma geldi mi acaba demek için önce onların ne olduğunu anlamam gerek :))

göğüs ağrısı denen şey kalp sıkışması, bıçak saplanması gibi olan şey mi oluyor bunda? (kalp sıkışmıyor tabi dee bir şeyler sıkışıyor işte)

deri döküntüleri denen şey kurdeşen falan mı? yani her bir yerimizin sivrisinek ısırığı boyutunda veya genişçe kabarıp deli gibi kaşınması..

geçerken konuya rastlar da yorum yaparsanız sevinirim bayağı zaman geçmiş cevap yazılmalı...

öncelikle geçmiş olsun canım
yazdıklarınla hemen hemen özdeşiyor bende bu hastalığa 28 yıllık yaşam hayatımdan sonra tanıştım ama çok şükür ki ilaçla tedavim oldu ve şuan 2 seneddir atak geçirmiyorum inş böle de devam eder hatta 3 aylık bebeğimde var.şimdi ona yaptırmayı düşünüyorum tahlil inş çıkmaz yavrumda...

Mrb kızlar. Ben de fmf hastasıyım ve 34 haftalık hamileyim. Hamileliğimin başından beri de ilacımı düzenli olarak günde 2 tane aldım ve çook şükür hiç atak geçirmedim ve bebişimiz şuanda gayet sağlıklı:) fakat doğum şekli konusunda çok kararsızım, normal doğum istememe rağmen hastalığımızın doğum şekline bir etkisi olur mu diye korkuyorum.. Sezeryan mı normal mi bizim için daha uygun karar veremiyorum. Doğum yapmış arkadaşlar hangi yolla bebeklerimiz dünyaya geldi ve doğum sırasında hastalığımıza bağlı sıkıntılar oluştu mu? yardımcı olursanız çok sevinirim ((

Arkadaşlar F.M.F çok dikkat isteyen bir hastalıktır asitli yiyecek ve içecekler uzak durun,motorda gezmeyin,bisiklet sürmeyin terlediğinizde dikkatli olun üşütmeyin benden size tavsiye çünkü benimde F.M.F 'im var ve günde 4 tane kolsişin hap içiyorum hülya dede sayesinde burdan hülya ablama sonsuz teşekkürler a.s.

herkeze geçmiş bende yeni ktıldım vaktim olduğunca yazmaya çalışırım .Bende FMF hastasıyım 33 senedir.bu konu hakkında çok araştırmam var doktorlar,bilgiler vs.yardımcı olmaya çalışırım.

merhaba içinizde ilaç kullanan varmı varsa nereden ne kadara temin ediyor acaba biz bir kere fransadan bir tanıdık vasıtasıyla kutusunu 3 euro ya getirtmiştik. istanbulda bir eczanede bulduk çok pahalı

Son düzenleyen: Moderatör:
merhaba içinizde ilaç kullanan varmı varsa nereden ne kadara temin ediyor acaba biz bir kere fransadan bir tanıdık vasıtasıyla kutusunu 3 euro ya getirtmiştik. istanbulda bir eczanede bulduk çok pahalı

hiçbir farkı yokki niye onu kullanyorsun:KK28:

Son düzenleyen: Moderatör:
X