Arkadaşım Galiba Eşcinsel

labfaresi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2014
2.672
5.299
Öncelikle konuyu polemik oluşturmak için açmadım. Lütfen MEDENİ bir şekilde konuşalım.

Uzun zamandır tanıdığım bir arkadaşım var. Eşcinsel olduğundan şüpheleniyordum ama beni ilgilendiren bir konu olmadığı için ne ben sordum ne o söyledi şimdiye kadar. Ancak son dönemde benimle özellikle bazı konularda konuşuyor. Net olarak olmasa da çıtlatıyor diyebilirim. Ya benim sormamı istiyor ya da söyleyecek ama çekiniyor gibi geldi.

Öncelikle bu konuda herkesin fikrine ve yaşantısına saygı duyuyorum. LGBT'yi destekleyen ve bu yaşam tarzını benimseyen bir insan değilim. Ama homofobik de değilim. En başta da söylediğim gibi BANA NE!

Sorum şu. Arkadaşıma onunla arkadaşlığımın özel tercihleri ile bağımsız olduğunu nasıl belli edebilirim? Söylemesi için yüreklendirmeli miyim? Veya söylerse nasıl bir tepki vermeliyim?

Sanki ben eşcinselim dese, pek umursamam gibi geldi. "Öyle mi bilmiyordum" deyip hayatıma devam ederim. Ama vurdumduymaz gibi de görünmek istemem. Desteğe ihtiyacı varsa desteğimi de esirgemek istemem. Sizce nasıl davranmalıyım?

Ben olsam bu konudaki dusuncemı soylerdım saygı duyuyorsam saygı duyduğumu ama duymuyorsam da aksi bısey demezdim neticede arkadaş ve onun ozel hayatı beni ilgilendirmez. Acıkcası da kasmazdım yani itiraf edecek gibi ama edemiyor dıyorsun ya kalsın oyle etmesine gerek yok. derse de buyuk tepki vermezdim saygı duyuyorum deyıp kapatırdım konuyu. Destek anlamında da bısey yapmazdım istemiyorsa tabi.

Öncelikle konuyu polemik oluşturmak için açmadım. Lütfen MEDENİ bir şekilde konuşalım.

Uzun zamandır tanıdığım bir arkadaşım var. Eşcinsel olduğundan şüpheleniyordum ama beni ilgilendiren bir konu olmadığı için ne ben sordum ne o söyledi şimdiye kadar. Ancak son dönemde benimle özellikle bazı konularda konuşuyor. Net olarak olmasa da çıtlatıyor diyebilirim. Ya benim sormamı istiyor ya da söyleyecek ama çekiniyor gibi geldi.

Öncelikle bu konuda herkesin fikrine ve yaşantısına saygı duyuyorum. LGBT'yi destekleyen ve bu yaşam tarzını benimseyen bir insan değilim. Ama homofobik de değilim. En başta da söylediğim gibi BANA NE!

Sorum şu. Arkadaşıma onunla arkadaşlığımın özel tercihleri ile bağımsız olduğunu nasıl belli edebilirim? Söylemesi için yüreklendirmeli miyim? Veya söylerse nasıl bir tepki vermeliyim?

Sanki ben eşcinselim dese, pek umursamam gibi geldi. "Öyle mi bilmiyordum" deyip hayatıma devam ederim. Ama vurdumduymaz gibi de görünmek istemem. Desteğe ihtiyacı varsa desteğimi de esirgemek istemem. Sizce nasıl davranmalıyım?
Sen arkadaşlığından memnunsan , arkadaşını olduğu gibi kabul et.. LGBT yi ben hoş karşılamıyorum ama tercihlere saygı duyuyorum.. Memlekette o kadar ahlaksız dolu ki, karısını döven koca, çocuğuna işkence eden ebeveynler, bebeğini çöpe atan anne, tacizciler, hırsızlar vs... bu gençler bazen çok masum geliyor bana..

Benim bir is arkadasimla aileler hakkinda konusuyorduk. Onunda benimde ailemiz tutucu (o alman ve hristiyan, benimki türk ve müslüman). Benzerlikleri konusurken birden "Evet benim.annem babam cok inancli hristiyanlar, ama simdi ogullari escinsel..yapacak birsey yok" dedi. Bende hic beklemiyordum. Acaba kardesi mi var derken kendisinin oldugunu söyledi. Demek istedigim: Birakin insanlar kendini ne zaman nerde hazir hissetse o zaman söylesin. Bizim toplumda bunu söylemek zor. Herkes kendi hikayesini kendi anlatsin. Zamani gelince söyler isterse.

yani kendisi anlatmak isterse anlatır, sen bir şey yapma bence.
bu ne yazık ki ülkemizde hassas bir konu.
insanlar güvenip de iç dünyalarını açamıyorlar herkese.
eğer sana anlatmaya karar verirse ne güzel güveniyor demek

onun haricinde yapacağın söyleyeceğin şeyler ters tepebilir belki.
hani "arkadaşlığımızı etkilemez" sinyali vermek belki beklediğin etkiyi yapmayabilir.

yani sözün özü bana kalırsa beklemede kalmalısın. o açılana kadar.

Belki bugüne dek etrafında hiç kimseye açılamamıştır ve sizi kendine yakın bulduğu için artık açılmak istiyordur. Daha fazla saklayamıyordur aslını.. Ben mesela dindarım ve asla LGBTQ+ destekçisi değilim ama şunun da bilincindeyim ki her insanın hayat yolculuğu farklıdır ve günün sonunda ne olursan kim olursan ol her insan kendini güvende hissetmek ister, çünkü güvende olmayı hak eder. Kısacası.. Arkadaşlığınız güzelse ve o'na değer veriyorsanız bunu sorun etmeyin, o'nu değiştirmeye çalışmayın veya dışlamayın. İnsanlar zaten başkasına içini kolay kokay dökemez.. Kendini hazır hissettiğinde açılacaktır zaten. Açıldığında, size güvenip bunu sizinle paylaştığı için çok sevindiğinizi belirtip teşekkür edebilirsiniz. Bu kadar.

Cinsel kimliğinden bağımsız olarak bunları söyleyin bence. herhangi bir konuşma sırasında onun arkadaşlığına kıymet verdiğinizi ve her zaman yanında olacağınızı söyleyebilirsiniz. Kendisi isterse hazır hissederse açılır zaten bence konuyu buraya getirmeyin. Eğer açılırsa da vereceğiniz tepki umursamazlık değil saygı duymak olarak algılanır bence. Çünkü insanlar açıldıklarında saçma sapan sorular soruluyor meraklarını gidermek için bu çok çirkin ve ayıp. Benim size gelip erkeklerden hoşlandığımı söylediğimde tepkiniz ne olursa eşcinsel bireylere de öyle olmalı. Arkadaşlığının değerli olduğunu onu her zaman destekleyeceğinizi söyleyin yeter

Kendisine bırakın bence üstüne gitmeyin, açılmak isterse zaten anlatacaktır. Tercihin ona ait olduğunu, bu konunun sizi ilgilendirmediğini arkadaş olarak her zaman yanında olacağınızı ona söyleyin.

escınsel oldugunu dusundugum kısıye bırsey ıtıraf ettırmeye calısmam yureklendırmeye de calısmam gereksız konusmalar yapmam
bır caba ıcındesınız gerek yok kendısı konusmak ıstese konusur soylemek ıstese soyler fıkrınızı sorarsa soylersınız bu kadar basıt

Kuzenim bana açıldığında ona sadece sarıldım ve her zaman yanında olduğumu söyledim. Teyzem biraz zorlandı ama onu da Listag'ın destek toplantılarına yönlendirdim. Kısa süre içinde o da kendi içinde çözdü bu meseleyi. Şimdi herşey yolunda.

cinsel tercihi konusunda konuşmak isterse konuşur bence senin bi hamle yapman gerekmiyo

Neden böyle bir izlenime kapıldınız yani size böyle düşündürecek ne oldu ki ?
Lgbt+ destekçisi değilseniz ya da yönelimlerle ilgili çok fikriniz yoksa yanlış yorumlamış da olabilirsiniz

X