Arkadaşım şizofren mi?

Annesi hasta ve yaşlı. Abileri var abileriyle de bir kere bile oturup konuşmadım zaten arkadaşım abilerini sevmiyor. Araları iyi ama sürekli onları kötülüyor. Bu adamla ayrılma nedenleri olarak abilerini sorumlu tutuyor oyuzden onlara da bitmeyen bir öfkesi var. Ama onların bundan haberi yok. Mesela aklıma şimdi geldi geçenlerde bana aileme inat hayatıma birisini alıp evlenmicem onlar benim istediğimi istemediler demişti.
siz bişey yapamazsınız abileri yapmalı belki onlara kın guduyordur ama dogru olan bu

Doktora gidecek yokmu bir annesi babası kuzeni ablası arkadaşa kalana kadar yön gösterecek sevmedim adam bosansin bana dönsün safi kötü niyet bilemem yani psikolojik olarak neyi var.Cok sık rastlanan başladık yaşadığı herşeyi psikolojisine bağlayan insanı ( gerçek olanları tenzih ederim) Sarhoştum hatırlamıyorumun yerini psikolojik bozuk ondan öyle yaptimcilar almaya başladı.Ya etkileri yani yarın sizin de başınıza bir şey getirebilir bu sanrilara devam ederse.Ben bu hayatta artık kolay kolay yük edinmiyorum hicbirsey bitmez değil.Bu arkadaşlık sizin anlattiklariniz dogrultusunda böyle gitmez . Yakında sizin tanıdığınız sevdiğiniz biri içinde böyle şeyler söylemeye başlayabilir.Yada sizin onu kiskandiginizi iyiliğini istemediğinizi yalan söylemeye başladı demişsiniz şimdi yalan konusu para olur.Yarin sizin dediğiniz bir şey olur Dikkat edin yani.Tamam şu kadar yıllık dost ama yardım istemeyene yardım edilemez bazen birşey yapamayız hatta yapmaya zorlar ikna etmeye uğraşırsak en büyük hedef haline geliriz konu tamamen böyle hissettirdi
Evet ucunun bana dokunacağına dair bir kaç arkadaş daha yazdı. Ben hiç o şekilde düşünmemiştim. Ya aslında psikolojik derken arkadaşım önceleri asla böyle değildi gayet eğlenceli kafaya bişey takmayan biriydi. Bu adamdan sonra böyle olması yani düşünsenize 10 yıl olmuş adam evli hâlâ onu bu kadar çok kafaya takması normal değil bence. Yalan söylemeleri de normal değil sağlıklı olduğunu düşünmüyorum
Psikologa kendiniz randevu alip arkadasinizin durumunu anlatin. Once psikologa mi gitmeli yoksa psikiyatriste mi gitmeli bunun ilac tedavisi var mi soyler. Yillarca birini takinti yapmis bir kadinin takinti problemini psikiyatrist cozemez psikologa ihtiyac var. Psikiyatrist max iki dk konusup sadece ilac yazip yolluyor. Cogu psikolojik bozukluklar ilacla tedavi de edilemiyor, belki antidepresan verirler arkadasiniza. Yani soyle bir ilac yok, bunu alinca 10 yillik takinti yaptiginiz erkegi birden sallamamaya baslayacaksiniz. Ya da yalan soylemeyi birakacaksiniz diye bir sey yok. Ben once psikolog diye dusundum bu sebeple.
Şimdi böyle gidersem doktorun karşısına bana tepki verirse arkadaşını anlatıyorsun kendi gelsin diye. Arkadaşımla bu konuyu uzun uzun yüz yüze konuşarak ikna edebilirim diye düşünüyorum yinede ikna olmazsa bende mesafe koyarım
hayır mantıklı değil. siz yetişkin insanlarsınız ve sizin dördüncü çocuğunuz gibi onu denetlemenize ihtiyacı olmaması lazım. bu arkadaşlık artık amacını aşıyor.
bakın bunu birkaç kez içinizden tekrarlayın isterseniz. o, sizin arkadaşınız değil; artık o sizin parazitiniz.
Evet haklısınız. Biraz ciddi konuşma yapicam yine aynı şekilde olursa dediğiniz gibi yapmak zorunda kalıcam çünkü dediğiniz gibi benimde çocuklarım ailem var 😔

Konu sahibinin arkadaşının durumu daha çok takıntıya benziyor. Yalan söyleme, kendini bişeylere inandırma gibi gibi. Psikiyatriye bile gitmek istemiyor. Eğer giderse de doğruyu söyleyecek gibi durmuyor.
Ve psikiyatri de muhtemelen ilaç vericek.
Ancak öncelikle psikoloğa giderse, psikolog bir şekilde onu konuşturur, seansların devamı olacağı için de iyileşme gösterebilir.
Psikolog daha farklı bir durum olduğunu düşünürse de zaten yönlendirir.

Konu sahibinin arkadaşının durumu daha çok takıntıya benziyor. Yalan söyleme, kendini bişeylere inandırma gibi gibi. Psikiyatriye bile gitmek istemiyor. Eğer giderse de doğruyu söyleyecek gibi durmuyor.
Ve psikiyatri de muhtemelen ilaç vericek.
Ancak öncelikle psikoloğa giderse, psikolog bir şekilde onu konuşturur, seansların devamı olacağı için de iyileşme gösterebilir.
Psikolog daha farklı bir durum olduğunu düşünürse de zaten yönlendirir.

yanlış üzerindeki inadınızı anlayamıyorum.

Konuyla alakası yok ama şunu nasıl yapıyorsunuz. Açıkladım yazısına tıklayınca direkt diğer yorumunuza gidiyor. Çok iyi bişeymiş ben ilk defa gördüm de ☺️

Görsel işaretlediğim ikona tıklayarak bağlantı verebilirsiniz.

Eklentiler

• 1000004975.jpg
    1000004975.jpg
    34,6 KB · Görüntüleme: 18
Merhaba hanımlar. Yaklaşık 2 aydır neredeyse hiç aklımdan çıkmıyor bu konu.
Hemen kısaca anlatayım.

Benim çok ama çok yakın olduğum 3 arkadaşım var ve hepsiyle de 15 yıllık dostluğum var.
Şimdi hepsine farklı isimler veriyorum. Birinin adı Ayşe, birinin Fatma diğerinin de Hayriye olsun.

Ben, Ayşe ve Fatma evliyiz. Hayriye bekar. Hayriyenin 10 yıl önce 2-3 ay süren bir ilişkisi oldu bitti. Biteli 10 yıl olmuş.

Hayriye hâlâ o adamdan bahsediyor yıllardır da unutamıyor. Ve adam Geçen yıl evlendi. Ben diğer kızlarla diyoruz ki; "bu adam evlendi artık unut". Ama malesef ki. Adamın hâlâ kendisini sevdiğini unutamadığını falan söylüyor. Diğer kızlara pek bir şey anlatmıyor ama bana çok fazla detay veriyor. Diğer kızlara anlatamama nedeni de adam, Ayşe'nin kocasıyla akraba. Oyüzden Ayşe'ye bişey anlatamıyor çünkü Ayşe gerçekleri biliyor. Fatma'ya anlatamama nedeni de Fatma bunları duysa Ayşe'ye pat diye sorar doğru mu diye. Oyüzden Hayriye bu konuları hep benimle konuşuyor.

Mesela Hayriyenin bana verdiği detaylarda adamla beraber kurdukları hayalleri, adam şuan karısıyla yaşıyormuş. Mesela ne yaşıyor diye soruyorum. "Ben turuncu rengi çok seviyorum diye turuncu motor alma hayalimiz vardı karısıyla evlendikten sonra turuncu motor alıyorlar" dedi. Ve bana sana 2-3 aylık ilişkilerini sanki yıllardır sürmüş gibi bir sürü şey anlatıyor.

Benim bu durumlar aklımı karıştırdı ve sonunda Ayşe'ye anlattım adamla kocası akraba diye bu durumlardan haberi vardır diye. Ayşe şok geçirdi "onunla 2-3 ay anca konuştu ama adam ciddi bile değildi ne yaşıyor bu kız" dedi.

Son zamanlarda Hayriye'ye biri teklif gönderiyor ailesiyle ama Hayriye kabul etmiyordu bende kabul et belki çok seveceksin en azından bi konuş dedim.
Diğer evli olan hakkında artık bişey duymak istemiyorum bende çünkü hayriyenin beklentisi adamın karısından ayrılıp kendisine dönmesi. Mutlu olmasın diyor açık açık.

En son sevgililer gününe 1 hafta kala bana biriyle konuştuğunu anlattı ama uzun zamandır görüşemiyoruz 14 Şubat'ta ondan hediye bekliyorum gelmezse senin dediğin çocukla nikah tarihi belirlicem söz dedi. Çok garip geldi bana. Bu sefer Fatma'yı aradım çünkü Fatma bu çocuğu kesin biliyordur diye. Ki zaten biliyormuş. "O çocukla geçen yaz 1-2 ay konuştu ama çocuk lay lay lom peşindeydi Hayriye'ye de yolları ayırdı" dedi. 14 Şubat'ta hediye bekliyorum o çocuktan dedi diyorum. Fatma da şok geçirdi. Nasıl olur o çocuk bununla sevgili bile olmadı diye.

Biz o gün hep berabar bi cafede buluştuk. Ayşeyle de plan yaptık. Ayşe çocuğu bir yerde gördüğünü söyleyecekti. Hayriyenin tepkilerini merak ettik. Gece sabaha kadar bana 14 Şubat'ta çocuktan hediye bekliyorum diyen Hayriye ertesi gün Ayşe'nin senin şu çocuğu gördüm markette demesiyle bir an da panik yaptı. Ve sürekli lafı değiştirmeye çalıştı. Ben o panik hallerini görünce gece bana yazdığı şeylerin yine yalan olduğunu anlamış oldum.

Bu arada 14 Şubat'la ilgili de kesinlikle soru sormadım o eminim ki benim sormami bekledi ama ben kesinlikle sormadım artık merak etmediğimi bilsin diye.

NOT: Neredeyse 1 yıldır kendisine psikiyatriste gitmesini söylüyordum şu evli adamı çok fazla kafaya taktığı için. Aylar önce psikiyatriste gidecem sıra bulamadım çok yoğun dedi. Aylardır hâlâ sıra bulamıyor...

Şimdi ben bu konuda nasıl ilerlemeliyim para konularında da çok yalan söylüyor onları buraya eklersem çok daha uzun olacak. Ve eminim bana ve diğer kızlara enayi diyeceksiniz 🤭

Şimdi benim sorum şu bu arkadaşım şizofren olabilir mi? Ama şizofren olsa söylediği yalanlara kendi de inanırdı ve panik yapmazdı değil mi???
Arkadaşınız şizofren mi bilemem ama siz iyi dedikodu yapıyorsunuz. Yani maşallah, ağzınızda bakla ıslanmamış

Merhaba hanımlar. Yaklaşık 2 aydır neredeyse hiç aklımdan çıkmıyor bu konu.
Hemen kısaca anlatayım.

Benim çok ama çok yakın olduğum 3 arkadaşım var ve hepsiyle de 15 yıllık dostluğum var.
Şimdi hepsine farklı isimler veriyorum. Birinin adı Ayşe, birinin Fatma diğerinin de Hayriye olsun.

Ben, Ayşe ve Fatma evliyiz. Hayriye bekar. Hayriyenin 10 yıl önce 2-3 ay süren bir ilişkisi oldu bitti. Biteli 10 yıl olmuş.

Hayriye hâlâ o adamdan bahsediyor yıllardır da unutamıyor. Ve adam Geçen yıl evlendi. Ben diğer kızlarla diyoruz ki; "bu adam evlendi artık unut". Ama malesef ki. Adamın hâlâ kendisini sevdiğini unutamadığını falan söylüyor. Diğer kızlara pek bir şey anlatmıyor ama bana çok fazla detay veriyor. Diğer kızlara anlatamama nedeni de adam, Ayşe'nin kocasıyla akraba. Oyüzden Ayşe'ye bişey anlatamıyor çünkü Ayşe gerçekleri biliyor. Fatma'ya anlatamama nedeni de Fatma bunları duysa Ayşe'ye pat diye sorar doğru mu diye. Oyüzden Hayriye bu konuları hep benimle konuşuyor.

Mesela Hayriyenin bana verdiği detaylarda adamla beraber kurdukları hayalleri, adam şuan karısıyla yaşıyormuş. Mesela ne yaşıyor diye soruyorum. "Ben turuncu rengi çok seviyorum diye turuncu motor alma hayalimiz vardı karısıyla evlendikten sonra turuncu motor alıyorlar" dedi. Ve bana sana 2-3 aylık ilişkilerini sanki yıllardır sürmüş gibi bir sürü şey anlatıyor.

Benim bu durumlar aklımı karıştırdı ve sonunda Ayşe'ye anlattım adamla kocası akraba diye bu durumlardan haberi vardır diye. Ayşe şok geçirdi "onunla 2-3 ay anca konuştu ama adam ciddi bile değildi ne yaşıyor bu kız" dedi.

Son zamanlarda Hayriye'ye biri teklif gönderiyor ailesiyle ama Hayriye kabul etmiyordu bende kabul et belki çok seveceksin en azından bi konuş dedim.
Diğer evli olan hakkında artık bişey duymak istemiyorum bende çünkü hayriyenin beklentisi adamın karısından ayrılıp kendisine dönmesi. Mutlu olmasın diyor açık açık.

En son sevgililer gününe 1 hafta kala bana biriyle konuştuğunu anlattı ama uzun zamandır görüşemiyoruz 14 Şubat'ta ondan hediye bekliyorum gelmezse senin dediğin çocukla nikah tarihi belirlicem söz dedi. Çok garip geldi bana. Bu sefer Fatma'yı aradım çünkü Fatma bu çocuğu kesin biliyordur diye. Ki zaten biliyormuş. "O çocukla geçen yaz 1-2 ay konuştu ama çocuk lay lay lom peşindeydi Hayriye'ye de yolları ayırdı" dedi. 14 Şubat'ta hediye bekliyorum o çocuktan dedi diyorum. Fatma da şok geçirdi. Nasıl olur o çocuk bununla sevgili bile olmadı diye.

Biz o gün hep berabar bi cafede buluştuk. Ayşeyle de plan yaptık. Ayşe çocuğu bir yerde gördüğünü söyleyecekti. Hayriyenin tepkilerini merak ettik. Gece sabaha kadar bana 14 Şubat'ta çocuktan hediye bekliyorum diyen Hayriye ertesi gün Ayşe'nin senin şu çocuğu gördüm markette demesiyle bir an da panik yaptı. Ve sürekli lafı değiştirmeye çalıştı. Ben o panik hallerini görünce gece bana yazdığı şeylerin yine yalan olduğunu anlamış oldum.

Bu arada 14 Şubat'la ilgili de kesinlikle soru sormadım o eminim ki benim sormami bekledi ama ben kesinlikle sormadım artık merak etmediğimi bilsin diye.

NOT: Neredeyse 1 yıldır kendisine psikiyatriste gitmesini söylüyordum şu evli adamı çok fazla kafaya taktığı için. Aylar önce psikiyatriste gidecem sıra bulamadım çok yoğun dedi. Aylardır hâlâ sıra bulamıyor...

Şimdi ben bu konuda nasıl ilerlemeliyim para konularında da çok yalan söylüyor onları buraya eklersem çok daha uzun olacak. Ve eminim bana ve diğer kızlara enayi diyeceksiniz 🤭

Şimdi benim sorum şu bu arkadaşım şizofren olabilir mi? Ama şizofren olsa söylediği yalanlara kendi de inanırdı ve panik yapmazdı değil mi???
Arkadaşın yalan soyleme hastaligina yakalanmis. Kendisini o kadar begenmiyor ki kompleksinden size tam tersini anlatip duruyor. Yalan resmen agzina yuva yapmis yani. Bu kisiden bir an once kurtulun.

X